Yabanciyla evlilik ve sonrasi!

Yerel kiyafet mi giyiyorlar merak ettim.Dizilerde oyle de.Hintli bir jon ha.Maddi durumlari iyi ailelerden mi?
Ama oraya yerlesmeseydin iyiydi.

Minel ask icten olan mesajin icin cok tesekkur ediyorum. Aslinda iyi insanlar ben uzulmeyeyim diye kendince her dedigimi yapmaya calisiyorlar. Bu sefer kendimi sucluyorum. Sen cadisin diyorum kendime. Acaba risk alip sayet olursa beraber yasamayi denemekte fayda var mi? Esim zaten bebek biraz buyuyunce git diyor yani tatil icin gidiyorum dedigimde hicbir sikinti yaratmazlar ama olur da bi kavga sonrasi gidiyorum ben dersem bebegi kaciracak korkusuyla esim yurtdisina bebegin cikmasi icin imza atmayabilir.

Hindular
Yerel kiyafet mi giyiyorlar merak ettim.Dizilerde oyle de.Hintli bir jon ha.Maddi durumlari iyi ailelerden mi?
Ama oraya yerlesmeseydin iyiydi.
saari denen perde gibi uzun bir bezi sarip giyiyorlar. Muslumanlar bu kiyafeti genellikle tercih etmiyor. Kameez shalwar diye aratirsaniz muslumanlarin kullandigi elbise tipini gorursunuz:)

Bir bahane bularak Türkiye ye gelin. Burada doğum yapın ve dönmeyin size vereceğim tavsiye bu...dönmek için son şansınız.
Kültür çakışması yaşıyacaksınız, çocuk olduktan sonra hayatınız sadece ona endekslenecek ve onunla tehtit edileceksiniz. Çocuğunuzu vermiyecekler, kanunen de alamazsınız ülke vatandaları her zaman önceliklidir. Iyi düşünün, bundan sonra orada yaşayıp yaşıyamıyacağınızı tartın.

Valla ben aynı ülkeden farklı memleketin insanlarıyla kültür çatışması yaşıyorum ne kaynana ne görümce hiç biriyle görüşmüyorum sizin işiniz çok daha zor... hele hindistan gibi geleneklerine bağlı büyüklerine ölesiye saygılı toplumlarda bu çok daha zor... yazdıklarınızdan inatlaşırsanız daha çok üzerinize gelecekler gibi hissettim.. umarım en yakın zamanda oradan uzaklaşıp sadece size eşinize ve bebeğinize ait bi düzen kurabilirsiniz..

Kurallarınız konusunda diretmeden sonuca varmanız zor görünüyor. Ayrılığı da göze alarak şartlarınız konusunda diretmelisiniz. Esinize evlenme kosullarinizi hatirlatin. Evliliğinizi bitirmemek adına o hayata kendinizi reva görmeyin. Yıllar sonra kocanizin sulalesine hizmet eden bir ev hanımı olarak bulursunuz kendinizi. O zaman mesleginiz de elinizden uçmuş gitmiş olur. Mutsuz oldugunuz bir kalıba mahkum etmeyin kendinizi. Siz doktorsunuz. Cucugunuzu en iyi sartlarda yetistirebileceginiz saygın bir mesleginiz var.

hindistanda mesleğinizi ne derece yapabilirsiniz ki? ne kadar verimli olabilirsiniz?

ben hindistanda 1 hafta bulundum. jammu-keşmir dediğiniz bölgede de bulundum. 2 hafta hasta yattım o koku o pislik öyleydi ki. diğer yerlerden farkı yok.

doktor olup evde oturmak zor değil mi? herkesten çok okuyorsunuz ama evdesiniz. lütfen türkiyeye veya başka bir ülkeye gitmek için diretin. beyin göçü olarak bile adlandırılamayacak bir durum bu. çok üzüldüm umarım eşiniz ve çocuğunuzla daha iyi şartlarda yaşarsınız.

Konumda degil ama sonraki cevaplarimda bahsettim. Esim de ben de turkiye'de okumadik. Yalnizca ben kendimi saglama almak adina ulkemde denklik sinavini gecip dogunun bir sehrinde 1 yil calistim. Turkce bilmiyor. Cat pat ogretiyorum ona yeni yeni. Dil bilmeden turkce sinavi nasil gecerim diyordu bu sebeple de uzmanlik egitimini kendi ulkesinde almak istedi. Ayrica turkiye de uzmanlik egitimi suresince yabanciya maas vermiyor diye okumustum. Ama turkiye'yi gordugunde cok begendi. Dil ogrenip sansini demeye de simdi sicak bakiyor. Tek korkum ailenin huzuru bozma ihtimali. Bilsem ki sorun olmayacak iki bucuk yil sonra da gidecegiz. Inanin tasalanmam. Zaten bebegim minicikken hicbir yerde calismak istemem.

Hindistan deyince akla hep bir kaos bir pislik bir kötü koku geliyor. Ama sizin standartlarınız yüksekmiş belki de alınganlık yapıyorsun
Ailesel geleneklere göre yaşayabilirim derseniz biraz daha deneyin ama mesleğinizi lütfen yapın.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

aslinda boyle aile bu ulkede de cok.Donebiliyorsaniz donun orada hayat isiginizi sondururler.Tip egitimin var bi erkek icin (ne kadar sevsen de) bu kadar fedakarlik yapilmaz ask ise ask sizin yaptiklariniza karsi o ne yapmis bu ask icin?Allah yardimciniz olsun

Ben hindistana gezmeye bile gitmem. Kararlarınızı çok çılgınca buldum. En iyisi doğumu Türkiyede yapın. Sonra bir süre daha burda kalın. Kendinize burda iş ayarlayın ve geri dönmeyin bence. Eşinizi o süre zarfında Türkiyede eğitimini tamamlamaya ikna edin. Allah yardımcınız olsun. İnşallah herşey istediğiniz gibi olur.

sonradan gördüm onada cevap yazdım.
hindistana döndükten sonra 2,5 seneniz çöp. siz burada mesleğinizi yaparken o kadar zamanda haydi haydi türkçe öğrenirdi. mantıklı olan bu çünkü. bakın inanmak istemiyorsunuz ama o adam hindistandan kıpırdamaz. gidecek olsa niye vakit kaybedip emek versin 2,5 yıl? gitmek istediği ülkede değerlendirirdi bu zamanı.

Ah şu Kv Ler ben sadece Bizim kültürümüzde böyleler sanıyordum .

Istanbulda kalmaya ya da sönmeye eşini ikna edemez misin ? Veya baska bir ülkeye taşınmaya çünkü Hindistan çok gelişmiş bir yer değil hem de o kadar yıl okudun ve mesleğini yapamıyorsun . Eşler Arasında hersey konuşulmalı al karşına anlat durumunu ve birlikte yasamak istemediğini kesin olarak söyle .

Meslegimi birakmayi asla dusunmedim. Dedigim gibi amerika'da olsam bebegimi gene kendim buyutmek isterdim. Bu arayi her yerde verirdim onu demek istiyorum. Evet aslinda kotu bir yerde yasamiyoruz. Beni urkuten tek sey ailenin beni cildirtip cildirtmayacagi. Bunu da acikcasi yasamadan bilemem. Ya esimin lafina guvenip iki uc yil burada yasayacagim ya da ben gidiyorum sen hazir olunca haber ver diyecegim. Iki tarafli da dusunmeye calisiyorum. Ben bu sekilde kendimi mudafaa etmeye calisiyorken onlarin kendi duzenini bozup benim icin buraya gelmesi de bir fedakarlik. Bunu inkar edemem. Esimin annesi banane diyebilirdi. Zaten basinda bir dede var. Kendimce adil olmaya calisiyorum. Zor tabii..

Kendi emeklerinizi unutup aşk uğruna bukadar savaş vermen üzücü gel İstanbul a bakalım oda senin için savaşıcakmı bazen bişeyleri uzaktan izlemek gerek ..Tepkini koymalısın hayat senin ve gelecek yabancı ülkede olmuyor inancımı gidince yitirmiştim bir süre önceki ziyaretlerimde

Kişiye göre değişen bir mesele yabancı biriyle evlenip onun ülkesinde onların kültüründe yaşamak. Şahsen düşüncesi bile içimi sıkıyor.
Doktorluk gibi güzel bir mesleği yapamamak çok kötü. Sizin adınıza üzüldüm bu halde olmanıza.
Ben hayatta kabul etmezdim birlikte yaşamayı.
Siz hala kendinizde sorun bulup, birlikte yaşamanın kötü olmayacağına kendinizi ikna etmeye çalışıyorsunuz.
Sizin yerinizde olsam İstanbul’a dönüp doğumu orada yapardım. Çalışmaya ya da uzmanlığa da başlardım sonrasında.

zaten 2.5 yil sonra burada olmayacagiz diyor. Beni korkutan da bu sure. Ailesiyle anlasamazsam diye korkuyorum. Bana da ona inanip inanmamak kaliyor. Kocanin da hic bir dedigine inanmamak dogru mu? Bana yaptigi bir yanlislik olmadi simdiye kadar fakat bilemiyorum. Ayrica belki gelmezler diyor. Varsayimlarla hareket etmememi soyluyor. Ben de bastan soyleyeyim sonradan demedi demesin derdindeyim.

Peki ya 2,5 yıl sonra benim düzenim iyi burada deyip vazgeçerse ? Bunu hiç düşündün mü ?

Kucuk yasta anasiz buyu ailen ayri olsun buna ragmen canini disine tak tip gibi zeka seviyesi bariz ust kismin kazandigi bir bolumu kazan ustelik bitir sonra git hindistana evde otur hic bilmedigin yabanci oldugun bi kulturdekilerle kendini dahi tam ifade edemedigin bi halde anlasmaya calis . Canim benim sen bi kendinin farkina varsana yaa kendi basina nerelere gelmissin kalmis ki senin bitirdigin bolum yaptigin (pardon yapamadigin) meslek kucumsencek bi sey degil.Umarim eski ozguvenini tekrar kazanirsin.Bi de hamileymissin.Cidden cani gonulden uzuldum.

Dedikleriniz dogru olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…