Yabanciyla evlilik ve sonrasi!

Hanımefendi siz neden bizim memleketten hayat şartları, ekonomi vb konularda aşağı bir yere gittiniz ki?

Sizin derdiniz gerçekten mesleğinizi icra etmek olsaydı oraya gitmezdiniz, haydi gittiniz hemen hamike kalmazdınız. Doktorum yazmışsınız ama yazdıklarınız kv kp....şok içindeyim şu anda cidden doktor musunuz? Doktorlar genelde aklıbaşında insanlar, siz orda asgari ücretle sürünmeyi kabul etmişsiniz attan inip eşeğe binmişsiniz?!???

Buraya calisip para biriktirmek icin gelmedim zaten. Aslinda konu onun 1000 lira ya da 100000 almasi da degil. Aile ile yasamayi uygun gormuyorum dedigim icin bana bencil demesi. Doktorlarin da kayinvalideleri var. Kocam su an cok zengin olsaydi, kendine ait hastanesi olsaydi ve ailesi sizle yasayacagiz deseydi gene problem olacakti. Konu para degil benim icin. Herkesin hayata, aska, paraya, basariya bakis acisi farkli. Ben manevi olarak yipranmak istemiyorum. Maddiyat duzelebilir.

Simdi esim ve ben turkiye'de okumadik. Ama ben turkiye'de mecburi hizmetimi yaptim bir sure calistim. O sirada da evliydik. Yani yeni evli degiliz. Esim turkce bilmiyor. O sebeple de turkiye'de uzmanlik ihtimaller dahilinde degildi. Birbirimizi 2009'dan beri taniyoruz. 2015 te de evlendik. Detay anlatmayinca ikimiz de turkiye 'den buraya gelmisiz gibi oldu. Ben 28 o 34 yasinda. Is, mecburi hizmet vs derken zaten bebek konusu ertelenmisti ve ben de 30 dan sonraya birakmak istemedim. Bir de dedigim gibi seytanin aklina gelmeyecek isler basa geliyor. Ben de saskinim.

Ben sizin bu işleri yapacağınızı hiç sanmıyorum. Olanı da elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Sizin yapacağınız şey, anneniz çok hasta kaza falan yaptı hastanede allah korusun falan sizi görmek istiyor diyip İstanbul’a döneceksiniz. Eşiniz de peşinizden trye gelir, siz doktorluk o uzmanlık ne istiyorsa artık yaparsınız. Çocuk olduktan sonra o Hindistan’dan çocukla çıkarmazlar sizi, ya çocuksuz trye gönderirler sizi ya da öyle komün hayatı yaşarsınız eltisi görümcesi ile birlikte. Çocuk doğmadan yolunuzu çizin derim
Edit: eşinizin Türkçe bilmediğini yeni gördüm, ama trde yabancı doktor istihdamı diye çalışmalar yapılıyordu en son takip ettiniz mi

Yok be canım
Essegı de bulamayı yayan gıdıyor

Her şeyi geçtim edebiyat mezunuyum ve bir süre mesleğini yapmayınca insan köreliyor, tıpı bilmiyorum ama sizin için daha kötü olmasın bu denli ara veriş. Burada yakınlarınız yoksa, sabredilecek gibiyse bir parça sabredin, çocuğunuz biraz büyüdükten sonra gelin madem, mesleğinizle her yerde iş bulabilirsiniz, eşiniz de belki arkanızdan gelecektir, gelmiyorsa da kendisi bilir, kp üzerinize yürümesine şaşırdım ben, bu tahammül edilecek bir şey değil. yabancı bir ülkede yabancı insanlarla böyle bir muamele görünce daha da yalnızlaşırsınız.

Hayat şartlarının ne olduğunu
Aıle yapısını evlenmeden önce anlayamayak kadar cahılmıydınız

Bakın Hindistan iyi hoş ama ziyaret için, yaşamak farklı bir şey. Hintlilerin çoğu aynı evde 10 kişi yaşıyor büyük aile şeklinde. Ailede de mutlak olarak büyüklerin sözü geçiyor, gelenekler bu şekilde.

Benim şaşırdığım yer mesleğinizi icra etme derdiniz olmaması. Kv kp derken koskoca bir paragraf yazmışsınız ama mesleğiniz dertleriniz listesinde çok alt sıralarda. Genel olarak bir doktorun mesleğini yapmaya hevesli olmamasına cidden çok şaşırdım.

Konu 1000 ya da 10000 değil zaten evde oturmayı kabul etmeniz + maddi bağımsızlık aramamanız.

Burda mesleğimiz yapmasam da olur, madem evliyim çalışmasam da olur kafasındasınız ama siz o boşladığınız mesleğinize muhtaç kalıcaksınız. Bunu net yazıyorum çünkü yabancı biriyle evli olup Hindistanda yaşamak sıkıntı, aile baskısı çok, toplum çok ataerkil, dili bilmiyorsunuz, çocukla evde oturcaksınız sosyal hayatınız olmayacak...max 1 yıl içinde keşke adam gibi mesleğimi yapsaydım koca eline bakıp kv tarafından ezilmeye evet demeseydim diceksiniz. Siz pişman olucaksınız gibime geliyor. Kucağınızda çocukla parasız nereye gitsem diye düşüncek duruma düşmeniz gayet olası o zaman beğenmediğiniz paranın da mesleğinizin de kıymetini anlarsınız.

Umarım ben yanılırım ama siz kafanızı duvarlara vuracaksınız gibime geldi burdan.

Son düzenleme:
Inanin dediklerinizi dusundum. Bebek dogduktan sonra baba musaadesi olmadan yurtdisina bebekle cikamam. Yani olasi bir kavga halinde elim kolum baglanacak. Ama dediginiz gibi onu o tarafa alabilmem icin bir bahaneyle onden kendimin tr ye gitmesi lazim. Annemi cok once kaybettim ama babamla ilgili bir seyler soyleyip gidebilirim.

Bu kadar cesur bir karar almanızı taktir ettim ben. Sevgi için bambaşka bir memlekete taşınmak, her şeyi geride bırakmak.. Hindistan adetinde de buram buram ataerkillik adı altında anaerkillik kokmasına şaşırdım.

Her şeyin farkındasınız. Olabilecekleride tahmin ediyorsunuz. Kocanızda mesele ailesi olunca güzel avukatlık yapıyorsa aynı başarıyı onlara karşıda göstersin. Sakın lafınızı esirgemeyin. Kabul etmeyin birikte yaşamayı. Hele hele bu kadar sinmek falan. Üste yürümek neymiş ya? Kimsin sen diyemediniz mi? Babaysa baba gibi davransın.

Hindistanlı biriyke evlenip orda yaşamaktan daha riskli ve zor değil alacağınız yeni kararlar. Gerekirse çekin resti dönün ülkenize. İşinizi yapın.

Hakli cikmanizdan korkuyorum. Meslegimi onemsiyorum fakat zaten turkiye de de hamile kalsam 2 yil ara verirdim. O sebeple su an cok onemsemiyor gibi gorunebilirim. Bir yandan az cok ders calismaya calisiyorum. Burada veya bir yerde egitimime veya isime devam edebilmek icin. Zor oluyor ama bu sureci hem ders calisarak hem bebek icin degerlendirim diye dusundum. Aslinda yaptigim plan kismen ise de yarar gibime geliyordu ki bu tasinma meseleleri falan cikti basima.

Aklıma gelini dövmek için teee hindistandan amerikaya gelip, dayak sonrası tutuklanan hindistanlı aile geldi. Kp üzerinize yürüdü ve eşiniz bir şey yapmadıysa ki hala görüştüğünüze ya da birlikte yaşama planı yaptığınıza göre yapmamış, bebek olunca da ülkeden çıkış zor diyorsunuz, bence diğer mesajımı dikkate almayın, gelin türkiye'de uzmanlığınızı tamamlayın. Empati yapınca kendimi kafeste hissettim inanın.

Kultur çatışması yaşıyorsunuz. Üstüne bir de uzerine baski var ve hamilesin .Türkiye de olsan sesin daha gür çıkardı biliyorum.Keske hic gitmeseydin .Orda biraz sahipsiz kalmissin esin de ailesine cok düşkün görünüyor. Belki kötü bir niyetleri yok size ev yapmayı düşünüyorlar baksaniza .Dogumu Turkiye de yapin kalacak yeriniz varsa hatta son ay yolculuk yasak diyip daha oncesinde de gelebilirsin

Yorumunuz icin cok tesekkur ediyorum. Kavga etmekten hic hoslanmadigim icin susuyorum ama boyle olmayacak. Bir de sanirim burada arka sokakta akrabalarim olmadigi icin hicbir cekinceleri yok. Babasi gecen kis turkiye'de babama misafir oldugunda sut dokmus kedi gibiydi.

Şimdi siz Türkiye dışında aynı okulda okudunuz. Eşiniz Hindistan da çalışabiliyor ama siz çalışamıyorsunuz denklik mi istiyor orayı anlamadım. Aynı diplomaya niye Farklı işlem uygulanıyor vatandaşlık problemi mi var
Bunu soruyorum çünkü senin asıl problemin mesleğin Farklı bir ülke için maddi durumun öncelikli düşünmen gereken şey
Biz kendi memleketimizde eşimizle problemlerde ilk aklımıza gelen kendimize yetebilmek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…