Aile Planlaması Spiral taktırdım ama tüplerimi de bağlatsam mı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

06kelebek_s

Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2017
764
556
Merhaba KK’nün aklı başında duyarlı kadınları,

Evliliğimde büyük sıkıntılar yaşıyorum. Konularımı bilen biliyor zaten. Şu anda eşimle psikoloğa gidiyoruz evliliğimizi kurtarmak adına. Bunları neden çocuk istemediğim konusunda bilgi olsun diye paylaştım.
Asıl konu şu; bende kan pıhtılaşması çıktı. Bu yüzden doğum kontrol hapı kullanamıyorum. İlk bebeğim spiral taktırmada geciktiğim için eşimin de korunduğunu düşündüğüm için oldu. Şu an tabi ki iyi ki var diyorum, kızım 7,5 aylık oldu. Ama annem bana spiral ile hamile kalmış. Burada da benzer bir sürü hikaye okuyunca korkuyorum açıkçası. Allah’ın gücüne gitmesin ama spiral taktırsam da daha da tedbir alabilir miyim diye düşünüyorum. Çünkü eşime de güvenemiyorum bu konuda. Kızım 3,5 aylıkken korunmadı hemen arkasından spiral taktırdım zaten. Neyse ki istenmeyen bir gebelik olmadı.

Şimdi size sorum şu, tüplerimi bağlatsam ne olur? Bir daha açtırma ve bebek sahibi olma şansı kalıyor mu yoksa öyle bir ihtimal artık hiç kalmıyor mu? Bağlatan var mı? Riskli mi?
Ya da spiral olduğu halde ben fazla mı evham yapıyorum sizce?

Mutlu bir evliliğim olsa hiç bunları düşünmezdim o yüzden bebek isteyen anne adayları bana kızmasın lütfen. Anne olmayı çok sevdim çok güzel bir duygu ama o bebeği en iyi şartlarda büyütmeye çalışmak da en çok istediğim şey. Şu anda bile sorunlar yaşarken kızım adına geleceğe dair endişeler duyuyorum. O yüzden tedbir almaya çalışıyorum.

Bağlatmak çok başka birşey sanırım.Açtırınca tekrar eskisi gibi olmuyormuş.Ama korunmakta digerlerine göre daha garanti bir seçenek.Tekrar çocuk isterim ilerde diyorsanız bağlatmayın.2 korunma seçeceğini aynı anda kullanın ve yumurtlama günlerinizi bilin,yeter bence.

Korunmak için geri dönüşü olmayan yollara başvurmamanızı öneririm. Yarın öbür gün ne olacağı, ne isteyeceğiniz belli olmaz, pişman olabilirsiniz. Bağlatılan tüpler operasyonla yeniden açılabiliyor ama düzelme garantisi yok, yani açılmayabilir de. Korunmak için başka bir sürü yöntem var; iğne, hap, prezervatif... gibi. Onları kullansanız...

özür dileyerek yazıyorum adamla dertlerin zaten çok büyük beraber de olmayıver bir zahmet.

kan pıhtılaşması olduğu halde hamile kaldınız? bir tedavi gördünüz mü o ara acaba? Bildiğim kadarıyla pıhtılaşma engel gebeliğe

Sorunlu bi evlilikse zaten cok biarada olma durumu yoktur sanirim. Yani kavga,sorun sikinti zamanlarinda iliski olmaz gibi dusundum de.
Neyse, gelelim soruya, donusu olmayan ya da olsa da sikintili sonuclar doguracak cozumlerdense cift korunma yontemi kullanin bnce.

özür dileyerek yazıyorum adamla dertlerin zaten çok büyük beraber de olmayıver bir zahmet.
Yazdığınız şeyi sizin aklınız alıyor mu? Evliliğin olmazsa olmazı olan cinsel birliktelik için ne kadar bahane sunabilirim ilerleyen süreçte? Ki sürecin ne kadar zaman alacağı da belli değil. Belki bir yılda çözeceğiz belki daha kısa sürede ya da hiç çözemeyeceğiz bilmiyorum ama bu sürede eşim yakınlaşmak istediğinde derdim başımdan aşkın be adam hadi işine mi diyeyim? Bi zahmet falan demişsiniz bir de... Aldatılmak ile ilgili de konu açmayayım buraya bi zahmet değil mi ama....

Sorunlu zamanlarda tabi birlikte olmuyoruz ama normale döndüğü durumlar için sordum sorumu. Sonuçta hep kavgalı geçmiyor ki günler. Birlikte olmak istediğinde de sürpriz ve istenmeyen gebelik olmasın diye sordum. Çift yöntem derken hap kullanamıyorum. Eşim de korunmaz sanmıyorum. Spiral taktırdım işte tek yapabileceğim buydu. İnşallah işe yarar tabi...

kan pıhtılaşması olduğu halde hamile kaldınız? bir tedavi gördünüz mü o ara acaba? Bildiğim kadarıyla pıhtılaşma engel gebeliğe
İlk aylarda aspirin ve iğne kullandım sonra iğneyi bıraktım 4. Aydan sonra aspirine devam ettim. Bebek oluştuktan sonra düşeceğini bile bile kullanmamazlık yapmadım çünkü 8. Aya gelip kaybeden bile çıkabiliyormuş pıhtılaşma olunca. Doktorum benimkinin boyutunun çok olmadığı için aspirin yeterli dedi iğneye gerek duymadı. Başka bir doktor iğne kullan demişti o yüzden ilk başta bırakmakta tereddüt etmiştim. Sizde de mi var?

sevgili kardeşim bugüne kadar açtığın tüm konuları sen biliyorsun okuduklarımızı da biz.ömrünün sonuna kadar huzurla ve güzellikle yaşamak istiyorsan bu evlilik teki bireyler tamamen oturana kadar belli şeylerden de uzak durmak gerekiyor.sana ömür boyu kendini kapat diyen mi oldu.yaşadığın süreci sen anlatıyorsun yok evlilik buysa sadece tamam sustum.
bu arada kadın kondomu da var.

Haklısınız sanırım. Yani tüpleri bağlatmanın bu kadar riskli olduğunu bilmiyordum.

Haklısınız sanırım. Yani tüpleri bağlatmanın bu kadar riskli olduğunu bilmiyordum.

Yeni yontemle kesinlikle geri alinamiyor. Ben baglattim kararimdan cok memnunum. Ama dedigim gibi bu direk sizin vucudunuza yapilacak bir operasyon oldugu icin sadece sizin yeniden cocuk istemiyor olusunuz onemli. Yoksa korunmak ikinizin de sorumlulugunda, sizde spiral varsa en azindan ovulasyon haftasinda prezervatif kullansin esiniz.

Anlıyorum sağolun beni düşündüğünüz için ama bu tedavi süresi ne kadar sürer ne zaman evlilik oturur düşünsenize. Çok uzun zaman boyunca eşime de bahane sıralayamam ki bu sefer de yeni yeni konular açmak zorunda kalırım Evlilik sadece bu demedim, ama bu parça eksik kaldığında erkeklerde arıza çıkarabilir özellikle de eşim için yeni sorunların kaynağı olur bu sefer de onları aşmaya çalışırken bulurum kendimi demek istedim. Bir evliliğin oturması uzuuuunca bir zaman alabilir bu zaman zarfında da ben sürekli bahane sıralayamam o yüzden bu konuyu açtım ne yapabilirim korunma konusunda diye. Kadın kondomu dediğinizi ilk kez duydum. Riskleri var mı? Nasıl uygulanıyor? Koruması yüzde kaç? (Bana bunlarla gelin güzel kardeşim :) )

bende yok. daha doğrusu bilmiyorum geçen ay kimyasal gebelik yaşadım. Neden olur falan diye araştırınca pıhtılaşma çok yaygın çıkıyor. Ama en az 3 düşük gerekiyormuş araştırmak için. O yüzden bunun sebebini araştırmadı.
Yine de hep aklımda işte.. acaba acaba diye dolanıyorum.
Bu arada konunuz için de şunu söyleyebilirim. Bağlatmayın. İleride ne olacak ne getirecek bilemezsiniz. Siz spiralle korunun. Olursa Allah'tan.. Bir kadın daha ne kadar korunabilir ki..

Ben aslında aşığım bebeğime ve anne olmayı da çok sevdim ama evliliğime güvenemediğimden korunuyorum. Bu arada özel olacak ama spiral olduğu halde boşalmasına izin vermiyorum ama bazen dinlemiyor işte o yüzden başka yöntem var mıdır diye düşündüm. Sağolun bilgilendirdiğiniz için.

Hap ve iğne kullanamıyorum pıhtılaşma olduğu için. Kendimce en etkili olabilecek spiral taktırdım ama yine de buradaki hikayeler korkuttu daha başka yollar var mıdır sorayım dedim. Sağolun ben de istemem geri dönüşü olmayan bir şeyi açıkçası...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…