Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
hayırlı cumalar canlar
bebeği kucakladı bizleri unuttu sakın demeyin...
hala kendime bir düzen kuramadım bebekti gelen gidendi inananın hiç vaktim olmuyor....
sizler nasılsınız herkes iyidir inş...

Sofika canım belki çok büyük zararı yoktur da belki faydasının olmadığını düşünüyor, gereksiz buluyordur, belki de işe yaramadığını düşündüğü için yan etkileri yaşansın istemiyordur. 2011 de mi ne Amerikada bu konularla ilgili büyük bir kongre mi ne yapılmış orada sanırım değerlendirilmiş rahim ağzı yetmezliği. bir de birkaç ay önce gitmişti Amerikaya...

bir de sanırım preparın bebeğe zararı çokmuş o yüzden nidilat daha doğruymuş bunu da hataydaki dr m demişti...
regreteye de kılıç bey demişti eskiden...

hoşbulduk canım...tamam koklarım
ama rabbimin izniyle sizlerde yakın zamanda yavrularınızı koklayacaksınız....
allah u teala her sıkıntın için yar ve yardımcın olsun...amin...

Evet kullanıyorum vajınal kapsul kasıntı yaptıgı ıcın 50 ml lık sabak aksam ıgne kullanıyorum magnezyum,prepar,adalat,kalsıyum yenı olarak arada balık yagı kullanıyorum corasprınde kullanıyordum balık yagı kullandıgım ıcın bıraktım.uzayabıldıgını bılmıyordum umarım yumusamadan bır sıkıntı cıkmaz.verdıgın bılgıler ıcın tsk ederım allahım sanada kaln haftalarını sorunsuz bebegınıde zamanında almayı nasıp etsın.bu arada yatan arkadaslar kuruk sokumu agrısı yasıyormusunuz benım garıp ama sınırlenınce genelde baslayan su son 1 haftadır da rahatsız eden bır agrım var bazen aglatıyor ama. Onemlı olan bebklerımızın saglıgı cok sukur

Hadı ya ben 8 haftadır prepar kullanıyorum kıbrıstakı tup bebek doktorum verdı dunya bunu kullanıyor Turkıye dr ları farklı demıstı.Bu arad kıbrıs tup bebk olmasının nedenı tr dekı tek yumurta koyma yasası farklı anlasılmasın :) orda 3 yumurta koydurma hakkımı kullandım.bebeklerımız allaha emanet umarım bu ılaclar zarardan cok faydası olur ıcmesen ayrı dert benım ıcın orn doktor verdı ıcsen hep bır suphe allahım sen yol goster

Canım hatırlıyorum yazışmıştık ben de o zaman neden kıbrıs diye merak etmiştim: )) Açıklamıştın...

Canım artık kimin dediği doğrudur Allah bilir. Geçmişte de çok kişi kullandı... bu arada altta hep ismini görüyorum pek yazmıyorsun yaz.

ben de erken her herhalde çok ağrı yok sırtımda. bir de artık sağa sola dönüyorum rahatlatıyor...

Arkadaşlar bu yatma işi neye göre değişiyor anlayamıyorum. Benim durumum 18.haftada küçük bir lekelenme sonucu doktoruma gitmemle anlaşıldı.ama malesef kesem dışarı çıkmış.5 hafta dayanabildi serklajım.1.5 cm lik kısım tutuyor dedi doktorum.Yani sadece diktiği yer tutuyormuş.tuvalete bile kalkman yasak dedi.banyo zaten yasak.5 hafta yattım.Doktor kontrollerine giderkende tekerlekli sandalyeye oturup yatağımdan asansöre götürdüler.Oradanda kapıdan arabaya bindim.hastane 7,8 dakika uzaklıkta.Hastanenin önündende yine tekerlekli sandalye.ve ben yataktan kalkarken bile inanılmaz başım dönüyordu.5 haftada bu hale geldim.kaslarım çalışmıyordu sanki.Ayak tabanlarım nasır bağladı.kullanmamamktan heralde.Doğum yaptıktan sonrada baktımki nerdeyse yürüyemiyorum,denge problemim var.Ayaklrım kollarım parmaklarım her yerim şişmiş.Ödem toplamış.Ayağa kalktığımda bütün kan ayak parmaklarıma basınç yapmaya başlıyordu.Yatmaktan kaynaklıydı sanırım.Doğum yapalı 15 gün oldu.Ve ben hala merdiven çıkarken akla karayı seçiyorum.Şimdi diyorumki nasip olurda hamile kalırsam ilerde nasıl olcak.5 hafta yatmaktan vücut bu hale geldi.9 ay nasıl dayanır... Bilemiyorum gerçekten.Düşünüyorum ama işin içinden çıkamıyorum.Sizler anladığım kadarıyla tuvalete gidip geliyorsunuz.Bu bile belki kaslarınızı çalıştırıyordur.Kan dolaşımınız artıyordur.Yatmakmı iyi acaba yoksa ufak tefek gezinmekmi bilemiyrum.Doktorumun dediği şey yer çekimine maruz kalmayacaksın.Hangisi doğru.Belkide benim durumum vahim olduğu için böyle söyledi.Offf Allahım sabır versinhepimize.

Evet yazısmıktık ben oyum :) hergun belırlı alıklarla sızlerı merak edıyorum okuyorum burada yazan herkes ıcın ayrı ayrı ıyı dıleklerde bulunuyorum ıcımden.ben telefondan gırıyorum kullanıcı adım sayfada olmasamda yazıyormu bılmıyorum.yazmayı ısterım pek muhabbetımız olmadıgı ıcın oyle konulara yorum yapamdım bundan sonrası ıcın yazarın tsk ederım ılgı ve alakana a:)

tam olarak hikayeni okuyamadm ama bebegini kaybettin galiba yanlıs bişeyde yazmak istemiyorm cok aktif giriyordm herkeze mutlaka cvp yazar buradaki arkadaslarn acısını paylaşrdm şimdi cok üzülüyorm ve artık bu kadar sık giremiyorm 6aydrda cocuk istiyorm olmuyo onun için pek kafam iyi degil anlayacagın ben 1sene olacak bebegimi kaybedeli 18haftalıktı doktorum rahim agzı yetmezligi dedi baska hiçbir test yaptırmadı benim aklım biraz gec basıma geldi chnb ve arkadaşlar sagolsun yaptır dediler aradan 1sene gececk ben yeni yaptırıyorm allahtn yapıyolr doktor bana 3ten sonra yapıyoz hocalarım görse kızar bunları devlet karsılamıyo üniversite kendi hastanesinin parasndan harcıyo dedi sagolun dedim ama bana rahim flimi demedi buji istems ben anlamamıstm arkadaşlara tarif ettim onlar anladı artık kafam karıssın istemedigimdn kabul etmedn buradaki doktormda yaptırmana gerek yok seninki artık kesin dedi sen iyi yapmıssın herseye öncedn baktırmk cok önemli korkma ve mutlaka yaptır zaten arkadslarda yazdı buji cok agrılı bir yöntem degilmiş rahim filmide yeni tekniklr cok acıtmıyo galiba olmazsa anestezi istersn dedigin gibi basımzdan cok sey gecti ama insan yinede korkuyo annemde bana kızıyo korkacak bişey yok kürtaj yada dogumdn zor degildr kızım korkma yaptır diyo ki zaten benim agrı eşigim yüksekmiş herkez kadar hissetmeyebilirm ben aslında bukadar korkmazdm ama kürtajdn sonra herseydn korkar oldum doktor hiç acımadı bagıra bagıra beni kürtaj etmişti ilk bebegimde kocaman kocaman seyleri içine sokuyorlr ben ondn sonra herseydn korkar oldum ama doktorn iyiymiş cesaretini topla ve cok fazla rahim filmi cektirenleri dinleme bence. psikolojik olarak direk korkuyosn zaten ayılıp bayılanlr varmıs okadar olacagını sanmam herkezn bünyessi farklı sonucta:18:

Canım bu topikte çok farklı türde bu yetmezliği yaşayanlar oldu. Hiç yatmadan hatta hep çalışan da oldu, yalnızca wc ye kalkanlar, hatta hiç wc ye kalkmadan altına sürgü tutulanlar da...

benim 7. haftamdan beri lekem vardı wc ve banyoya kalkıyordum. 9 artı 4 te çok kanamam oldu 20 gün hastaneye yattım 15 günü kadar yalnızca büyük tuvalete kalktım sürgü tutuldu.15 günden sonra wc ye kalktım yalnızca banyoda haftada bir yaptım kısacık. 12 artı 4 te rahim ağzı uzunluğum 2 cm di. 13 artı 2 de 1.8 di. hemen hastaneye yattım wc de yasaklandı yalnız büyük wc. 13 artı 4 te laparoskopik serklaj yapıldı. ertesi gün çıktım. bir hafta boyunca sonda vardı ve sondadan idrar sızdı sandım meğer amniyo sıvısıymış hemen hastaneye yattım yine yalnızca büyük wc. Antibiyotik ve serum tedavisi. Şükür su yerine geldi. Sonra 10 gün sürgü. şu an ise wc ye kalkıyorum haftada 2 kez de banyoya. Yani yaşadıklara göre değişen durum. Yoksa dr her şey iyi gitseydi tamamen yat demeyecekti...

Canım bu topikte çok farklı türde bu yetmezliği yaşayanlar oldu. Hiç yatmadan hatta hep çalışan da oldu, yalnızca wc ye kalkanlar, hatta hiç wc ye kalkmadan altına sürgü tutulanlar da...

benim 7. haftamdan beri lekem vardı wc ve banyoya kalkıyordum. 9 artı 4 te çok kanamam oldu 20 gün hastaneye yattım 15 günü kadar yalnızca büyük tuvalete kalktım sürgü tutuldu.15 günden sonra wc ye kalktım yalnızca banyoda haftada bir yaptım kısacık. 12 artı 4 te rahim ağzı uzunluğum 2 cm di. 13 artı 2 de 1.8 di. hemen hastaneye yattım wc de yasaklandı yalnız büyük wc. 13 artı 4 te laparoskopik serklaj yapıldı. ertesi gün çıktım. bir hafta boyunca sonda vardı ve sondadan idrar sızdı sandım meğer amniyo sıvısıymış hemen hastaneye yattım yine yalnızca büyük wc. Antibiyotik ve serum tedavisi. Şükür su yerine geldi. Sonra 10 gün sürgü. şu an ise wc ye kalkıyorum haftada 2 kez de banyoya. Yani yaşadıklara göre değişen durum. Yoksa dr her şey iyi gitseydi tamamen yat demeyecekti...

canım valla testlerin ismini bende bilmiyorm düşük yaptım kan testlerini yaptıracam dedim tamam dedi aslında sizden aldıgım testlerin ismini yazdm verecektm çekindim azarlar bana işimi mi ögretiyosn der diye insaallah sonuclar cıkarsa yazarım rahim filmini bende anestezili istiyormda son teknoloji olanlar cok acıtmıyormus bir yerde daha okudum da onu bulmakta kolay olur mu bilmiyorm canım kısa bir işlemiş aslında dogum yada kürtajdn zor degildr ama insan korkuyo yinede k.k da böyle bir sayfa var okudm pek iç açıcı degil aslında cok kötü olnlar ayılp bayılanlar var ama okadar olacagını sanmam da bakacz insaallah iyi bir yer bulurm

chnb cim sen Ahmet Arda'nın hareketlerini hissetmeye başladın mı? ( artık ismiyle hitap edebilir miyiz paşaya?)

ben sunu ogrendim bu kadar paylasımın sonucunda,hic bir sey tam olarak dogumun ne zaman olacagını gosteremiyor ne yazık ki,yani bazen gebenin suyu geliyor ve haftalarca dogum ertelenebiliyor,sancılar geliyor ilaclarla kontrol altına alınıyor,benim mesela nişanım geldi acılmam vardı haftalarca dayandım...yumusama oldugunu da dogumdan 1 hafta 10 gun kadar once doktorum soylemisti ama dogum yakalsıtıgı icin bu iyi demisti,yanlis anlamadıysam dogumun kolaylasacagını kastteti.fakat benim dogumum da suni sancı ile baslatıldı yani o yumusamaya ragmen belki haftalarca daha durabilirdim de(dogum baska sebeplerden baslatıldı).Sen her seyi yapıyorsun zaten,hic aklına kotu bir sey getirme ve geri kalan zamanını sadece bebeginle ilgili guzel hayaller kuarar gecir,saglıcakla.

canım bu yatma isi o kadar havada ki aslında,hic bilemiyorum ben de.Ben ilk gebeligimde hep yattım(wc-banyo-doktor kontrol haric) ama cok sorunlu gecti buna ragmen.Yalnız o zaman ben hissediyordum resmen yatmam gerektigini,surekli kasılma ve sancım ve baskı hissi vardı,yatmazsam olmazdı.Ama dedigin gibi wc banyo isi bile belki kan dolasımına fayda ediyordu ben senin gibi tamamen yatmadım hic.Simdi de cok sukur Allah´ıma yine yatacagımı dusundugum halde yatama gerek kalmadı,normal gebelerden bir farkım yok gibi masallah,sadece hareketlerimi kısıtlkadım ve biraz fazlaca dinlenmeye gayret ettim o kadar.Ama bu sefer de vucudumu dinledim,kasılmalarım cok sukur olmadı(yeni yeni hissediyorum gunde 3-4 defa ki normal o kadarı da).Eger ilkinde gibi olsaydı yine yatardım ki kendimi de buna hazırlamıstım.Bence bu yatma işi kişiden kişiye hatta gebelikten gebelige degisiyor.Ama sanırım son zamanlarda doktorların cogu tamamen yatalak gibi yatılmasına karsı,en azından wc-banyo ve evde kucuk gezintiler serbest.

Canım keşke pıhtılaşma testlerini yapmak istiyorum deseydin. gerçi bir ay sonra çıkacağına göre normal kan testleri değildir sanırım... Korkma rahim filmi de neymiş ne acılar çektik biz:))

chnb cim sen Ahmet Arda'nın hareketlerini hissetmeye başladın mı? ( artık ismiyle hitap edebilir miyiz paşaya?)

Tabi edebiliriz canım. Bak isim arama derdinden de kurtuldum... Sen düşündün mü isim? Yarın belli olur belki sorarsın zaten. Benim 12 artı 2 de Hatayda belli olmuştu...

:)))

benim oğlumda tam 12 haftalıktı öğrendiğimizde
yarın bu bebişle 12+1 iz şükür
sorarım tabi sormaz olur muyum
ne yalan söyleyeyim çok merak ediyorum cinsiyetini
birkaç kz ismi var aklımda ama erkek olursa yandım bizde arda koyuveririrz olur biter

Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için.Kafam çok karışık.Hangisi doğruydu diye insan sorguluyor.Birde affınıza sığınarak bir şey daha soracağım.Neticede hemen hemen hepimiz büyük doğumlar yapmışız.Benimkide 6 aylıktı.3ay beklemek sizce yeterlimi?araştırıyorum kimisi rahimin kendini tamamen toplaması,hormonların normale dönmesi için 6 ay diyor.Kimi 3 ay diyor.iki doğum arasında emziren anneler için tabi en az 2 yıl diyorlar.sizce 3 ay sonra hamile kalınca çocuk tutunabilirmi,ne kadar sağlıklı olur.Tabi hemen hamile kalabilcekmiyim onuda bilmiyorum.Korunmalımı ne yapmalı..Şöyle bir durumda var doğum yapınca insanın yapısı işte yumurtalıkları falan temizlenirmiş.(araştırdım bilimsel bir tarafı yokmuş)Hemen hamile kalabilirsin diyen de var.Sizler ne kadar zaman sonra hamile kaldınız.Doktorunuz ne önerdi?

arkadaşım bence ilk önce bebeğini kaybetmenin sebebini araştır, tahlillerin yapılsın
kafanda hiçbir soru işareti kalmasın
hamilelik bedensel olduğu gibi ruhsal olarak da yıpratıcı olabiliyor bu yüzden bence kendini iyice toparlaman icin 6 ay beklemelisin
tabi tıbbi olarak bir doktordan bilgi alman daha doğru olur
ben 4 sene korundum fakat korunmayı bırakır bırakmaz hamile kaldım

ay_she kullanıcısından alıntı
kızlar merhaba dün bugun ıcın ıkılı teste gidecegımı söylemsıtım gıttım..ne yazık kı gğzel haberle gelemedım

perinatolojıdekı dr daha oncede kayıplarım oldugu ıcın ıkılıden cok genel bi tarama yaptı dopler ile de inceledi bebegımın ense kalınlıgı normal bebgım çok ıyı ve hıcbı anomalısı yok

yalnız plasentada bebegı besleyen damarlardan bırısınde ters akıntı varmış doktorun ancak kromozom anomalisi oalbileceğini söyledi ve benı genetıge sevk etti genetıge gıttım

dokto eskı tahlıllerıem belgelerıme baktı uzun uzun konsutuk...bu ters akıntı meselesi krozom anomalisi yuzunden vıtamın eksıklıgınden kan bozukluklarından veya genetık

sorunalrdan olsuabılır....bız kromozom acısından ıncelıycez...bu sorunu düzeltemeyız ne yazık kı dedi ben de ama gebelıkten önce bılseydım

tüp bebek pgt yontemı ıle kromozom ayrıstırması yapıp sağlam bebek yerleştiridiınız dımı deıdm evet bak sen bılıyomussun dedı ben zaten bılıyorum arastırdımda ama bana

kromozom bozuklugu olsa otopside cıkardı dedıler dedım doktor da bebegını kormozom acısından ıncelememısler ıncelemsı olsalar yazardı dedi..bile bile lades yanı e şimdi ne olucak dedım

sende veya esınde kromoozm bozuklugu cıkarsa amnıyosentez yapıcaz bebekde de var mı varsa ne derece onu ıncelıcez ona göre konsuucaz dedi....

bu ters akıntı ne gibi sorunalr olusturur dedım...gelısım gerlıgı yapar bebek beslenemediği için kalib dururu bebek kaybedılır yakın takıp yapılmalı ve doğarsa yaşar haftaalkrına

gelince premature de olsa sezeryan ile bebek kurtarılır ama o zamana kadar dayanamazsa maalesef yapacak bişey yok dedi

yani hıcbıseyın keısnlıgı yok su an....bebegımın her an kalbi durabılır...veya az beslenmesıne rağmen dayanıp son zamanlaar geledebilirmiş...

bugun hiç böyle bişey beklemıyordum....kan pıhtılaşma sorunumun bebegı etkılemedıgını sölediler fakat besleyen damar tek olunca en ufak pıhtı bile sorun oluyomuş

kızlar ne olur bana dua edin bebegım güçlü olsun dayansın bu acıyı kaç kez dha ayaşıycam bılmıyorum sabahtan beri ağlıyorum ne yapıcam bılmıyorum

ocak annelerinde bir kız yazmış, hemen aklıma chnb geldi
belki yazmak yardımcı olmak istersin
Allah yardımcısı olsun

Canım bebeğin hareketini sormuşsun hissetmeye başladım canım...Allah sana da nasip etsin...Yarın inşallah öğrenirsin...

Arda koy Arda koy...

Canım Hidenniskonun dediği gibi tüm tahlillerini yaptır. İnsan kaybedince malesef yerine hemen yenisini istiyor.

Ben 25 haftalık kaybettiğimde dr 3 ay süre verdi ama eşim istemedi. 8 ay bekledik. Sonra hamile kaldım ama 8 haftalık düşük yaptım sonrasında bir sürü dr ye gittim. Eşimde genetik sorun çıktı, biz de 4-5 ay sonra pgt li tüp denedik olmadı sonra bu bebeğime 2 ay sonra hamile kaldım doğal. Tuubaoz 3 ay sonra kaldı bebeğini doğurdu ama sen yaptırmadan tahlil deneme...

Hidennisko çok üzüldüm arkadaşa daha önceden görmüştüm bazı yerlerde mesajını.

Öncelikle dr lere o kadar kızıyorum ki... Bu kız kaç tane düşük yapmış sen nasıl eşiyle kendisinden kromozom analizi istemezsin? Cevap hazır pahalı testler... Yok canım...Memorial en pahalı yerlerden kişi başı 380 tl ki bu test normal yerlerde 120 ye bile yapılıyor. Şimdi annenin bir kayıp yaşamasına değecek para mı?

Kendisinde veya eşinde sorun varsa pgt en iyi çözüm tabiki... Ama tüp bebek artı pgt biraz masraflı ve malesef zor süreçler. Biz denedik ama olmadı... İlk seferde olan da var tabi...

Arkadaşa şu anki dr leri dediği tamamen doğru şu an anne babaya bakarlar kromozoma sorun varsa bebeğe amiyosentez yaparlar. Sorun varsa aile gebeliği sonlandırabilir ya da doğuma arar verebilir. Dr nin dediği gibi sağlıklıysa da sağlıksızsa da bebek (kromozom açısından) bebeğin ters kan akımı nedeniyle beslenemeyip kaybedilmesi olabilir ama yine dedikleri gibi belli bir zamana gelirse gerekirse erken alıp küvezde büyütürler...

Allah yardımcıları olsun...
senin 2 li test yarın o zaman?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…