Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

jinekolog seçerken.................

Merhaba arkadaslar;bende sureklı burayı takıp edıyorum sızınle aynı sıkıntıları yasayan bırı olarak maalesef.bende 20mhaftadan berı yatıyorum sımdı 28 deyım once rahım agzım 2.9 denmıstı sonrasında 3.5 olarak devam ettı kı uzama olma ıhtımalı yokken rahım agzının artık bılmıyorum ya ben 2.9 u yanlıs anladım ya da doktor yanlıs olctu o kısım hala mechul.neyse sıze bısı sormak ıstıyorum gecen agrıdan dolayı gıdıncE doktor alttan elle muayene ettı r.a da yumusama var dedo kemık yapıdan cıkmıs cıger gelıstırıcı falan yapıldı bende serklaj yok bu yumusamanın ne kadar sonrası dogum olur ya da yumasaması tespıt edılen bu haftalarda olupda mıadına kadar gıden hıc denk geldınızmı.cvp vrebılme sansınız olursa sevınırım herkeze zamanında dogumlar dılerım

canım dr ye sor ama vurulursa da sorun değil burada çok kişiye vuruldu...ben de dahil...

Canım öncelikle haftan güzel yatarak en az 4 hafta daha ilerleyeceğine inanıyorum. canım benim de erken doğum da 8. haftalardan sonra lekem olurdu dr de yumuşama var derdi yumuşama kısalmamı anlamadım hala. biraz uzama olabilir Arda bey olabilir dedi... ciğer geliştirin de yapılmış fazla stres yapma bol su istirahat diyorum ben. ki burada 24. haftalarda 6 cm açıkla hep yararak serklajsız sonuna dek giden de vardı kelebek41 arkadaş...

sezenkayaalp bak bu prof da erken doğuma neden olabilir demiş... Arda bey de paşama yaptırdı ve çıktı bazen tek neden r.a.yetmezliği olmayabiliyor.yaptırma ihtimalin varsa yaptır ya da yatıyorsun ya acaba tedbir amaçlı iğne kullanmalı mısın dr ye sor.... en azından coraspin...

bunca dr okuduk hiç böyle muayene eden kadın doğumcu görmedim...:44:

canım dr ye sor ama vurulursa da sorun değil burada çok kişiye vuruldu...ben de dahil...

ama hiç biriniz şeker hastası değilsiniz.. şu kullandığımız progestanlar bile benim şekerimi nasıl oynatıyor biliyor musun? bize ne diyebiirsiniz tabi,sadece paylaşmak istemiştim ama şeker konusunda beni anlayabilecek kimse yok bu sitede maalesef,çünkü diyabetim sadece bebeğimin değil benim de canımla oynamakta..her neyse kimseyi sıkmak istemem tabi,sadece keşke benim de pankreasım çalışıyor olsaydı da bi de bununla uğraşmak zorunda kalmasaydım dedim o kadar

niye bize ne diyelim canım.burada her şeyimizi paylaşıyoruz. Canım lütfen yanlış anlama ama senin dr n normal uzman dr. lütfen aynı zamanda riskli gebelik takibi yapan bir dr n daha olsun. seni anlıyorum dr sini sevince insan ayrılmak istemiyor tek dr de kalmak istiyor olabilir...

doktoru sevmekle ilgili değil ki bu,bi sürü doktora gittim buna tubanınki de dahil olmak üzere adamlar yüzüme bakmadı,ha devlette herhangi birine gitmişim ha onlara,bi de ahmet seçkn önoğlu var o da riskli gebelik uzmanı değil ki,izmirde kime gideyim,gerçi hiçbiri diyabet konusuda çok da uzman değiller,bi namık demir var ona da ulaşmak yıldızlara ulaşmaktan daha zor öylesini de ben istemem

kusuruma bakma ani bi çıkış yapmış olabilirim,ama isyan halindeyim,hergün aynı saatte aynı şeyleri yiyorum,aşerme falan hak götüre..iyiki kusmuyorum ona şükrediyorum yoksa komaya girmiştim çoktan,kan şekerlerini gebelik yeterince hoplatmıyormu gibi kullanmam greken ilaçların ortaya çıkması beni delirtiyor,kilo almıcaksın deniyor ama zaten insülinin kendi kilo yapıyor bi de üstüne hareketsiz yaşam ekstra kilo,yani rahimağzı yetmezliği piyangodan çıktı benim için bi bu eksikti dedirtecek cinsinden,zaten erken doğum ölü doğum yapma riskim bu kadar yüksekken..canım sıkkın çok,yine bana geldiler

Allah korusun kötü şeyler getirme aklına. Ben kk dan bora cengize soruyorum bilmiyorum senin sorununu bilir mi? Peki şeker dahiliye alanında mı? belki kadın doğumcu bilmezse kimin alanıysa o bilemez mi ki? ben de sıkıştırıyorum seni ama ne bileyim bir şey atlamayalım hiçbirimiz için istiyorum....

hımm bende bu yumusamanın nelerı. Ve ne kadar surede getırecegını anlayamadım.kısalmayı hızlandırıyormu dogum baslangıcımı mesela pek bısı bulamadım takdırı ılahı allahım hıc bırımızı bu konuda uzmesın yarabbım.sadece r.a kısalıgı degıl yatarken bırcok sıkıntıda yasanıyor allah hepımıze yardım etsın bu arada sen hastanede yatarken senı okudukcca sana bol bol dua ettım kı cok sukur sende sımdı ıyısın ıcımden gelen hıs en basından berı evladına kavusacagın yonde oldu allah yardımcın olsun

canım benim klevye kafayı yedi dicem ama yemedi eymen kucagımdydı ondan harf hatası yapmışım şimdi fakettimeyüp sulana gittim bol dua ettim sonra orda bir mubarek yatırvar dilek diliyomuzun dilegin oluncada bir paket çay şeker veriyosun dagıtmak içinde lokum alıyosun gelinimiz dilekte bulundu allah kabul etsin dagıttık bende dedim rabbim saglıklı saatli evlatlar veirisen sana adagım olsun buruya bebegimle gelicem dagıtıcam dedim işşallahta dagıtabilirim bugün annemi hastaneye götürdümya allahım bir kadına denk geldim inan kadının dedikelri aklıma geldikçe hak veriyorum kanımca herşeyi geride bırakıyorum bugünden sonra işşallah rabbim ne eylerse güzel eyler diyorum bugün hamile kalırsam dicemki yaradan sen verdin bebegim durucak okullara gittigini büyüdügünü görücem diyecegim işşallah pozitif olabilirsem gerisi gelicek işşallah rabbim feyiz veride öyle olurum
ilk bebegim 20 haftalıktı canım ultrosona girince bebegim yaşıyodu dogumda dogumdan sonra vefat etti ses vermedi ama karnımdada ölmedi dogum esnasında nefessizlikten öldü malesef o aylarda cigerleri gelişmediginden 2 oglumu 18 haftalıkken vefat etti o bebegimde makinada yaşıyodu hatta suyum boşaldı 1 saat geçmesine ragmen ultrosona girince doktor hayret birşey kalp atışları hafif hafif atıyor yaşıyo dedi oglum umudum dogdugunda canlıydı malesef hissettim kıpırdadıgı bebegim ölünce patolojik raporunda bogularak öldü yazıyodu orasını ne sen sor ne ben söylüyüm elimde rapor kagıdı kaal kaldım kızımdada 17 hafta 6 günlüktü ama bunun önünde pazartesi doktora gittim doktor maşşallah dikişlerin çok güzel kaynamış herşey mükemmel dedi rahim boyumu sordugumda iyi korkma dedi salı günü burun akıntısı gibi yanı sümük gibi geldi tuvalet kagıdını dolduruyodu düşün salı başladı pazar günü bir agrı doktora gittim rahim 2 santim açıldı dendi dogumda suyumu kıızm patlattı doktor korkma sadece bakıcam dediginde ay dedi bacakları gelmiş kızımda dogmasını beklemedi doktor eliyle çeke çeke dogurttu inan bir hafta oturamadım üstüne kürtajıda cabası canlı canlıkıızm yaşamıyodu sadece o minnacık bedenini gördüm ogulları görmedim kızımı gördüm aklımdan çıkmıyo gözümün önünden gitmiyo gözlerimi kapatınca o anı yaşıyotum biizm gelin dogum ettiginde şansa dogum haneye girdim kıyafetleri alma için aynı yatak denk gelmişsonra kıyafetlrini aldım abla dedi terliklerimide getir aradım bulşamadım dogum haneye girdim dogum ettigim çatalıgörünce o an dünya durud sanki kendimi o çatalda gördüm çok zor yaşadıklarım rabim nasıl sabır veriyor şaşıyorum bende ne çapa ne cerrrah birşey buldu herşey iyi çıktı ardaya gidincede orda doktor aynen şunu dedi canım sende pko var beni muayene edincede gördüm beneklerimionun içim dedi pkolu hastalarda rahim boyu hemen kısalabiliyor dedi testlerimded haklı çıktı pko yüzünden bir hormonum çok çalışıyomuş birde pırtıalaşmas orunun varmış muayene edince chnb demez çokcanım acıdı şimdi günde 4 ilaç verid 75 düş benden sana iizn dedi yatmana gerek yok dedi putin işlerini yapabilirisn dedi öylecam kapı temizlik hariç mesela yemek gibi bana taksiye binmene gerek yok her ulaşım aracıyla gelebilrisin dedi evde dolanabilirsin dedi hoş kızımda hiç kalmadım hep yattım gene durmadı dediki yatsanda yatmasanda düşücegi varsa üşüyor dediher işi eşim yapar benim yemekleri ben yapsam yeter gerisi boş kendimi doyursam yeter bana canım inan kimseye yük olmak istemiyoırum zor oluyor çünkü birine baglı olmak çok zor eşim çoraplarıma kadar giydiriyodu aglıyordum agırıma gidiyodu ben eşime hizmet edecegşme o bana bebek gşibş bakıyodu bu sefer durucak allahın izniyle inanmam lazım kan pırtılaşması içinde igne olucam hergün 06 diye allahım bir daha acılarını göstermesim evlatlarımzın işşallah mutlu olalım senin yapıcagın testleri yaptrıcan riskli gebelik uzmanına gidicem sonra ilerine bakıcan degilmi CHNBCİM

endokrinologlar bakıyor,(dahiliyeden sonra bi daha endokrin uzmanlığı okuyorlar) biliyorum canım iyi niyetle yaklaşıyorsun sağol,bizim iki doktor endokrinciyle kadın doğumcu yakın arkadaş. bora cengize de çok sorular sormuştum sağolsun cevaplıyor ama her doktor aynı şeyi söylemiyor mesela prepar şeker hastalarında kullanılmaz demişti,benim doktor nidilatı da kullandırtmam dedi,ilaçların şekerimde acayip kötü etkileri var ondan sonra da 70-120 arası şeker bekliyorlar benden,endokrn uzmanım da hormonların değişken olduğu için doz ayarlamalarıyla devam edicez diyor ama hani hap yuttum başımın ağrısı geçtiartık denecek bi durum değil,benim normalde spor yapmam lazım şeker regulasyonu için ama onu da yapamıyoruz hani beyaz şov da bi psikopat vardı yaa ona benziyo bizim durum "köpeğim olsun istiyorum ama havlamasın istiyorum" nasıl olacaksa?

Allah razı olsun duaların için. İnşallah güzel olur her şey hepimiz için...Bu yumuşama ne ben de anlamış değilim. yATARKEN yapılan hareketlerden bahsetmiş kızlar ne acaba? Bana da bir doç. demişti ama Arda bey demedi sorayım bir ara...

paşam Allah kabul etsin canım dualarını...

Anladım. Arda bey de ne prepar ne nidilat taraftarı. Geçmişte kızlar hep kullanmış ama o kullandırmıyor...Kimi prepar sakıncalı nidilat diyor karışık işler. Neyse endokrin uzmanı varmış dozunu ayarlar belki şu yatak hareketlerini de öğreniriz... işe yarar belki...

yatak hareketleri mi,egzersiz gibi mi?ben de merak ettim şimdi,kim bahsetmişti bundan,kaçırdım mı ben acaba,yoksa geçmiş mesajlardan mı

İcim dısına çıkana kadar istifra ettim gene
Bu nasıl is anlamadım, yemek yerken o kadar da kötü değil
Bir anda birsey tetikliyor
Ağzımın ne tadı varne tuzu, boğazım tahris oldu kusmaktan
Ters giden birseyler olamaz değil mı kızlar?

Duyaydın geçmişten bir mesaj... bana da bir dr dedi ama nasıldır bilmiyorum.

hidennisko tez zamanda geçer inşallah...

amin cümlemizinkini işşallah kardeşim

kız bacım sen hamile olmayasın ondan kusuyosundurcanım normal benim bir arkadaşım vardı yiyordu hayde wc ye senin dikiş ne zaman belli olucek ya yazdın ben farketmedim :44::44:
kızlar ben annemlere gidiyorum evde degilim orda net yok malesef ben gelene kadar uslu durun18 gibi memlekete gidicekler gelinle bende onlar gidince gelicem evime bugün 6 kalktım kızlar bıcırık bu saatte açıkırdı beni kaldırııdı öterdi cam açıktı yattıgım yerde gene bagırıyodu ay ne agladım inanın camın mermerini yıkadım aglamaktan açıkınca öterdideannem sen elinden geleni yaptım başkası olsaydı bakmazdı dedi suçlama dedi yaşar dışarda merak etme dedi ay sanki evledımı yitirmiş gibi oldu kafesi mama kabı şırıngaları cicibebesi kaldı ban geriyeişşallah bıcırıgım ölmez yaşar şimdiden özledim sıpamı kafesi koysam gelirmi acaba geri:44::44:sabah okadar aglamışımki rüyamda geri geliyodu ay nasıl seviniyoırum bıcırıgım geldi diye neyse ben kahvaltı yapıcam bir zaman yokum burda gelince görüşürz işşallah bebeler

Çok teşekkür ederim.Allah hepimize sabırlar versin.Haklısın arkadaşım şu 15 gün 1 yıl gibi geldi.Günler geçmek bilmiyor.Ama dediğin gibi her şeyin ilacı zaman.Allahın izniyle atlatacağım inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…