para,balayı,ev meselesi

Nişanlınız size değer vermiyor gibi. Bir an önce evlenmek istemesi de artık olsun bitsin daha fazla masraf çıkmasın daha fazla uğraşmayayım gibi düşünmesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Altınları ailesinin almasına ne diyor peki nişanlınız?

Balık baştan kokmuş sanki.

kendi memleketlerinde geline çok şey yapılıyormuş beni bulduğu için seviniyormuş bir de babası çok para gitmicek diye
Canım sen niye bunlara bi dur demiyorsun. Sizin adetleriniz şöyle şöyleymiş. Ben o kadar istemem ama şunu da yapın de. Normalde hiç sevmem altın istensin iş zora sokulsun falan ama bu aile işi ucuza getirelim bu kız hiç bişey demiyo. Altın takmayalım olanı da alalım deyip yüzsüzlük yapıyor. Sen bence düğün işini ertele. Bana çok garip geldiler, pişman olma sonrasında

Ben anlamıyorum ya bu kadar sorun yaşıyorsunuz sonra dert yanıp komu acıyorsunuz ama sadece konu acıyorsunuz, burdakilerin fikirlerini dinlemeyip eveleneceğin kesin zaten ne istiyorsun?? Fikir istiyorsan eğer şimdiden ayrıl!

Yok bu adam normal değil. Sizinle evlenmek için çok aşık falan olmak lazım. Normal şartlarda çok çekilecek biri değilsiniz tüm forum biliyor artık. Şimdi anlattıklarınıza bakıncada insan ikileme düşüyor. Adam en zoru göze alıyor ama 3 kuruşu gözünde büyütüyor. Bilemedim bu konuda haklı olduğunuz yerler çok.
vallahi haklıyım ya baştan demese öyle bir şey demezdim

altın dedikleri de çeyrek altınlar sanki çok para edecek düğünü olanlara sırayla geri iade ediyorlarmış
sizin o ne kadar edicek dediğiniz çeyrek altın bugün 370 TL bi tanesi. Zaten takanlara götürülür belki önceden götürdükleri de vardır ama zaten bu işler hep böyledir, zaten insanlara düğünlerde çeyrek altın takarken amaç kendi evladına bi anlamda yatırım yapmaktır. Ve bu ailenin minimum görevidir. Ben ilk evliliğimde kayınvalidesi tarafından gümüş takı seti takılmış ve buna ses etmemiş bi insan olarak seni uyarıyorum altınları kesinlikle verme.

Gelinlik konusu hariç, ilk defa size hak verdim. Nişanlınız sizinle aynı hevesleri taşımıyor sanırım. Ayrıca madem bütün masrafları ikiniz yapıyorsunuz, neden ailesi altınları alıyor?

bence tatlım sorun var hem de baya büyük bir düşün derim tekrardan şimdi gözden geçir ilerde çok geç kalabilirsin şartlarını isteklerini tek tek izah et bence kendini anlat sen arka planda kalmışsın

Altınlarını sakın verme, senin onlar! Yurtdışında balayı maldivler, phuket, bali fln olmadığı sürece kötü bence, sürekli gezmeli tozmalı balayı güzel değil bana göre, daha çok sakin, başbaşa kalacağınız yerler olmalı. Gelinlik konusunda da dert etme, ben de nişanlyıım 2buçuk ay sonra düğün, gelinlik bakmadım ben de daha, nişanlım lafını bile etmiyor henüz:) ama bu evlenmek istememesinden değil, onlar pek düşünmüyor gelinliği fln bence anlamıyorlar.
ah bali ubud en büyük hayalim

Bence hafiften sizi kıvama.getirmeye çalışıyorlar gibi geldi. Düğüne üç ay kalmış salon tutulmuş, geri dönüş zorladıkça millet maskesini indiriyor. Bastan her şeyi net konuşsaydı, düğünde takılan altınları almak hariç ( onun hiç bir aciklamasi olamaz) siz de böyle hayal kırıklığı yaşamazdınız. Stresli bir dönem sizi bekliyo gibi. Herkes alacağını vereceğini çoktan hesaplamış sizi ayarlamaya çalışıyorlar.

Balayı için en uygun zaman işten izin alma, para sorunları gibi sorunlar yoksa, sizi en mutlu edecek zamandır.
Babası altınları neden alıyor, ne münasebet? Nişanlınız bunu duyunca bir şey demedi mi? Sizin için borca mı girdiler? Mantıklı gerekçeleri nedir? Hiç bir sebep yoksa havayı alırlar, sakın öyle bir hata yapıp vermeyin.
Başta yurt dışında balayı yapalım diye nikah harcamalarınızdan kısmış madem, sözünden dönmesi, yan çizmesi ayıp. Ayrıca insanlar yurt dışına sadece hava atmak için mi çıkıyor? Yeni bir yer, kültür, insanlar vs de var hani. Ne sığ bir düşünce...
Eşinizin ailesi size bir şey takmak zorunda değil. Boynunuz boş kalmasın istiyorsanız kendiniz ya da nişanlınız bir takı alır takarsınız. Kimseye minnet etmemek lazım böyle şeyler için.
Balayı için neden araştırma yapmadığı ortada, zaten öteleme çalışıyor bu planı. Şuraya gideceğiz, bilet bak diye emrivaki yapın bakalım tutuşup harekete geçiyor mu... Ayırdığınız bütçe bana çok yeterli gelmedi. Nereye gitmek istiyorsunuz ki?
Gelinlik önerisi sunmaması tuhaf değil, anlamıyordur bu işlerden. Zaten giyecek olan sizsiniz. Siz beğenin, ona fikrini sorun. Bunu da kafaya takmaya gerek yok.

Nişanlınız size değer vermiyor gibi. Bir an önce evlenmek istemesi de artık olsun bitsin daha fazla masraf çıkmasın daha fazla uğraşmayayım gibi düşünmesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Altınları ailesinin almasına ne diyor peki nişanlınız?

Balık baştan kokmuş sanki.
altınlar derken 10 bilezik takacaklar o bizim çeyrekleri diyorlar damada takılan

Yani biraz kıvırma gibi geldi bana müstakbel eşinizin davranışları.
Anlatımızdan da gıcık oldum eş adayınıza...

Düğün yapmayalım balayına gidelim demiş, sonradan da ne gerek var yurtdışına demiş.
Bir dediği diğerini tutmamış.
Sizi niye babası ile yüz göz ediyor, kendisinin halletmesi gereken konuları size iletmiş.
Düğünden sonraki altınları alıcaz ne demek yahu?
Hangi devirde yaşıyoruz.
Bunu da müstakbel eşinizle konuşun.

Düğün yapmayalım, balayına da gitmeyelim diyorsa o zaman erteleyin düğünü.
Gün almanız birşey ifade etmiyor, her daim iptal edebilir, erteleyebilirsiniz.
Davetiye yok ortada, gelinlik yok ortada, bence evlilik için yapılması gereken şeyleri tek başınıza niye üstleniyorsunuz.

Tamam kalkıp müstakbel damat adayı sizin gelinliğinizi seçerken orası burası gezmesin.
Ama en son olabilir dediğiniz modellere bakmaya sizinle gelsin birlikte karar verin misal.
Sizin yaptığınız seçimlerde de yorum sahibi olması gerekir "ne gerek var buna" dan ziyade.

Oturup etraflıca konuşun.

Evet, evleniyorsunuz ve o gün geçtikten sonra, herşey bir anı olarak kalıyor.
Çok kafada büyütülmemesi taraftarıyım ancak bazı şeyler unutulmuyor.
İnsan içine sinsin istiyor.

Ben yaşadığım birşeyi paylaşayım, bir nişanlık istemiştim eşimden, eşim demişti ki "ya fiyatı çok yüksek hadi gelinlik olsa anlayacağım o para verilir!" bende maddi anlamda kendisini zorlamamıştım ve tamam haklısın daha makul şeylere bakalım demiştim ve gerçekten içimde kalmıştı o elbise.
Nitekim nişan alışverişinde onun kıyafetine sıra geldiğinde, tam anlamıyla benim istediğim elbise bedelinde onun ihtiyaçlarını gidermiştik ve çok bozulmuştum...
sonrasında çok pişman oldu o ayrı konu.

Düğün zamanında da fotoğrafçıyı vaktinde ayarlamadığı için, düğün fotoğraflarımız istediğim gibi olmadı mesela.
Aceleye geldi ve nişan fotoğrafları ile düğün fotoğrafları arasında dağlar var.
Hala o albüme bakmayı sevmem (6 senelik evliyim).

Düğün zamanında düğün ile alakalı bir çok şeyi beraber kararlaştırdık ve düğünüm gerçekten güzel oldu.
Gelinliğimi istediğim yerden aldım, istediğim şekilde aldım mesela.

Diyeceğim o ki, oturun konuşun aranızda halledin meseleleri.
Yoksa ilerde daha büyük sorunlara ve önemsiz olan fakat ilerde önem kazanacak problemlere yol açılmasın.

Nasıl bir aileye gelin gittiğinizi iyi düşünün bence. Nişanlınız da sözünde duran biri olsaydı neyse derdim ama oda durmuyor gördüğüm kadarıyla. Şimdi böyleyseniz evlendikten sonra daha beteriyle karşı karşıya kalacaksınız. Emin misiniz evlenmekten?? Kendinizi ateşe atıyorsunuz göz göre göre. Bir daha düşünün derim

altınlar derken 10 bilezik takacaklar o bizim çeyrekleri diyorlar damada takılan

olsun yine de haklari yok, bence siz bu isi uzatin biraz daha

benim de her hevesim istegim kursagimda kaldi. su an yapilabileceklerin hic biri de hala yapilmadi. nisanliniz evlenelim de nasil olursa olsun diye bakiyo. siz bi kere evleniyorum istedigimiz gibi olsun diye bakiyosunuz. cok yipranirsiniz baştan deyim. verilen sozlerin tuulmamasi insani yaraliyo

daha gelinlik bakmadım, balayı ayarlanmadı
davetiyeler yok
ve bizimki gamsız
....
balayı için araştırma yapmıyor, gelinlik bakıp öneri sunmuyor her şeyi ben seçiyorum
neymiş onun için sadece benimle evlenmek önemliymiş,ayrıntılarla ilgilenmiyormuş
ama bu isteksizlik gibi değil mi her detaya ben karar veriyorum
balayını ayarlıyorum diyorum şuan para mı var görmüyor musun diyor
......
babası set takamam dedi parası olduğu halde
boynum boş mu kalacak en azından uygun bir şey alalım diyorum babama söyle diyor

bazı yerleri alıntıladım ona göre yazayım

evet gelinlik davetiye vs erkeği çok da ilgilendirmez

çünkü erkek için davetiyenin bilmem ne çiçeği desenli olamsının önemi yok ki

gelinlik bakıp öneri sunmasını beklemeniz garip yani cidden garip

bir erkek gelinlik modellerini bilecek, bunun sizin vücut şeklinize, tarzınıza uyup uymadığını değerlendirecek ve size öneri sunacak beklentinizi düşürün mutlu olun

kendiniz beğenin en fazla fikir alın ha bir de gelinlik hazır olduktan sonra babam açık dedi vs demesi muhtemelse ona göre baştan konuşun

"ama bu isteksizlik gibi değil mi her detaya ben karar veriyorum" demişsiniz de bunlar evlilik ile alakalı olmayan şeyler

evet siz davetiye istiyorsanız siz karar verin eşime kalsa arar çağırır insanları yeter

ben bir davetiye seçtim sonra kv kp caz yaptı mesela o onlara yeniden davetiye bastırdı

zira davetiyede ana baba adı yazdırmamıştım

gelinliği de kendim gittim seçtim provaya vs gittim eşim teslim alındığında gördü zira birlikte yaşıyorduk öyle olmasaydı düğünde görürdü

balayı konusunda da para yok diyor özetle

bütçe ortakmış zaten var mı yok mu değerlendirin

ille de yurt dışı demeyin para yoksa zira her şey çok pahalı

babasının set almasına gelince de almıyorsa isteyecek haliniz yok ya

siz alın bir set

gittik seçtik ve aldık biz kimseye de onu al bunu al demedik yıllardır kasada duruyor modelini bile unuttum ama var mı var

bu arada altınalırnızı da düğünden sonra vermeyin kimseye

gerekirse her şeyi borç ile yapın elinizdeki pararyı kenara koyun, altınları düğün çıkışı satıp düğün salonunun vs borcunu ödeyin

altınlar karşılığı set alın mesela

ama adamı hevesli değilsin diye sık boğaz etmeyin

Fuzuli masrafa karşı olduğum kadar herşeyin oldu bittiye getirilmesinden karşıyım düğün çok masraflı olmıcaksa buna hem gelin hem damat tamam demeli bi taraf üzülürken ucuza getirme durumu yanlış kimse yaptığınız fedakarlık için size teşekkür etmicek hatta daha da fazlasını isteyecek sizin kararınız fakat isteklerinizi önemsemeyen birine kaç yıl tahammül edersiniz bunu bi düşünün

Altınlarınız vermeyin ne münasebet onlar sizin zor gün dostunuz bir durum olur Allah korusun hastalık olur onları bozarsınız.
Gelinlik sizin konunuz karışmaması daha güzel hayalinizdeki gibi seçer yaptırırsınız.
Yani balayı düğünden hemen sonra olsa güzel olur ama olmuyorsa da eşinizi sevdikten sonra düğünden bir ay sonrada olsa ne olur ki yeter ki sözler yerine getirilsin.
Birde düğüne az süre kala cok panik stres yapıldığı için eşler birbirini kırabiliyor her şey göze batabiliyor ama insanda bir defa evleniyor her şey özel olsun istiyor bunu nişanlınıza anlatın sizin için ne kadar özel olduğunu düğünün inşallah orta yolu bulursunuz.

X