Eşimin ailesine bir türlü ısınamadım, alışamıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
örfe uyun, anne diyip geçin. "ısınamadığım için" söyleyesim gelmiyor diyorsunuz, bunu da karşı tarafa dibine kadar hissettiriyorsunuz. bakın bu çok tehlikelidir. düğün oldu bitti, hatasıyla sevabıyla evlendiniz. yaşanan yaşandı, daha da triplenip ortalığı velveleye vermeyin. geri dönüp aynı konuları konuşmayın, eşinizle beraber bu olaylar yaşanmamış gibi davranın, konusu açılırsa "amaan oldu bitti" deyip kapattırın konuyu. aksi takdirde üzülen siz olursunuz.
Çok doğru. Bak genç kardeşim ben bunu maalesef 1 sene surdurdum kavga bitmedi evde. Klasik evlendikten sonra anaci babaci olan eşim daha da sarıldı onlara. Huzur muzur kalmadı parası batsın dedim. Bir arkadaşım 10 kusur senelik evli geçen sene eltisi evlendi o gene açtı konuyu. İkinci yaşayışi yani bunu. 1 senedir yine evinde huzur yok delirmiş gibi davraniyor. Salla gitsin

Herkese Merhaba buraya yeni üye oldum, yeni evlendim ve içinden çıkamadığım problemler, kafamda büyüttüğüm sorunlarla başa çıkamadığım için birde burada yazıp sizden fikir almak istiyorum.
Yeni evlendim henüz bugün evliliği mizin 1. Ayı eşimle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok severek evlendik, ve her zaman destekçim. Tek alışamadığım nokta malesef eşimin ailesi, biz düğün veya kına yapmadık malesef, yapmamızın sebebi düğün yapmak yerine eşimin babası bize düğün parasını nikah günü gerçekti böylelikle biz insanları eğlendirmek yerine geleceğimiz için yatırım yaparız diye düşündük. Ve zaten düğün yapmak içimizden gelmiyordu. Kına gecesini de yapmadık Çünkü isteme günü babalarımız kendi aralarında konuşup bana sormadan evde Bahçeli evimizde yapmayı uygun görmüşlerdi. Bende hem kendi babama kızıp hem eşimin babasına kızıp evde dini bir kına yaptık ve hiç istediğim gibi olmadı. İsteme gününde hiç bişey net konuşulmadığı için çok sıkıntı yaşadık, isteme günü bizim adetlerimizde damat adayının gücü varsa ev alır alamazsa en azından altını bir tık yüksek tutar en azından 200 gram kadar, eşimin babası ve benim babam maddi durumları iyi ve eşim tek erkek çocuk, önce eğer düğün yaparsak en az 200 gram altın takılır denildi istemede. Eşimin annesi ev alınır kelimesini duyunca herkesin ortasında Kocasına imkansız ev alamayız Metin odaya gidip konuşalım dedi ve sinirli bir ifade ile dedi bunu, o an herkes şok oldu daha sonra babam gücünüz neye yeterse o olur dedi konu kapandı. İstemeden sonra da eşimin babası düğün yapmayalım parasını verelim dediler bende kabul ettim eşimi sevdiğim için artık sadece evlenip bu durumları atlatmak istiyordum. Nikah günümüz ben gelinlik bakmaya gittim tek basıma annemle beraberdim, gelinlik ve Kınalık seçtik eşimin ailesi şehir dışında eşimde gelemedi tek baktım fiyatta anlaştık eşimin babası ödemeyi göndereceği zaman bizim bölgedeki gelinlikçileri arayıp daha uygun fiyat almış ve eşimi pazarlık yapmadılar mı 23.000 tl çok pahalı diye darlamıştı. Birşekil de bunları atlattık kına günü geldi eşimin annesi kına günü içime sinmedi böyle olmaz diyince bende böyle bir kına istemedim kimse sormadı bana nasıl istersin diye ben düğün salonunda olmasını istemiştim dedim o sıra da eşimin halası benim kızıma düğün salonu tutmasalardı kızım ortalığı yıkardı iyi tutmamuşsınız masraf olurdu dedi bende sustum kına da 1 saat kuran okundu bitti. Nikah günü geldi evden gelin çıkarma oldu nikahımız kıyıldı eşimin babası da malesef düğün parasını vermedi bize, düğün günü verecekti bizde balayına babasının vereceği paradan harcayaz diyerek kredi kartından balayı masraflarını ödemiştik. Eşimin babası düğün parasını vermeyince eşim babası ile konuştu kredi kartı borcumuz için 70 bin ödedi sadece, ve ben bu sıkıtnıları gördüğüm için ısınamadım bir türlü buna rağmen geçen gün bayramlarını kutlamaktan için aradığım da eşimin annesine Gülay anne dedim bana Gülay anne deme sadece Anne de diyor ama ben çok zorlanıyorum henüz ısınamamışken Gülay Anne bile zor geliyorken sadece Anne dememi istiyor, ve daha buda değil düğün yapmadığımız için eşimin akrabalarından 2 çeyrek verilmiş ben ve eşime onlar bize söylemeden çeyrekleri bozdurup evlendiğimiz düğün yapmadığımız için mevlüt okutmuşlar belki altın verilir diye sadece 1000 tl toplamışlar evde yapılan mevlütten ve eşimin annesi de bana onunla da gidip pazardan alışveriş yaptım diyor. Hem bize verilen çeyrekleri harcamış oluyolar hem toplanan parayı da pazarda harcıyor bende bunları duydukça bana ters geliyor ve soğuyorum sizce bunlar normal mi ben mi abartıyorum.
Ay yazının yarısında fenalık geçirdim tamamlayamadım bile. Bu ne her şeyin çetelesini tutmuşsunuz. Kimse kimseye ev altın almak zorunda değil kendiniz çalışıp yapın. Bu ne böyle dertlenmeler Allah başka dert vermesin

Herkese Merhaba buraya yeni üye oldum, yeni evlendim ve içinden çıkamadığım problemler, kafamda büyüttüğüm sorunlarla başa çıkamadığım için birde burada yazıp sizden fikir almak istiyorum.
Yeni evlendim henüz bugün evliliği mizin 1. Ayı eşimle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok severek evlendik, ve her zaman destekçim. Tek alışamadığım nokta malesef eşimin ailesi, biz düğün veya kına yapmadık malesef, yapmamızın sebebi düğün yapmak yerine eşimin babası bize düğün parasını nikah günü gerçekti böylelikle biz insanları eğlendirmek yerine geleceğimiz için yatırım yaparız diye düşündük. Ve zaten düğün yapmak içimizden gelmiyordu. Kına gecesini de yapmadık Çünkü isteme günü babalarımız kendi aralarında konuşup bana sormadan evde Bahçeli evimizde yapmayı uygun görmüşlerdi. Bende hem kendi babama kızıp hem eşimin babasına kızıp evde dini bir kına yaptık ve hiç istediğim gibi olmadı. İsteme gününde hiç bişey net konuşulmadığı için çok sıkıntı yaşadık, isteme günü bizim adetlerimizde damat adayının gücü varsa ev alır alamazsa en azından altını bir tık yüksek tutar en azından 200 gram kadar, eşimin babası ve benim babam maddi durumları iyi ve eşim tek erkek çocuk, önce eğer düğün yaparsak en az 200 gram altın takılır denildi istemede. Eşimin annesi ev alınır kelimesini duyunca herkesin ortasında Kocasına imkansız ev alamayız Metin odaya gidip konuşalım dedi ve sinirli bir ifade ile dedi bunu, o an herkes şok oldu daha sonra babam gücünüz neye yeterse o olur dedi konu kapandı. İstemeden sonra da eşimin babası düğün yapmayalım parasını verelim dediler bende kabul ettim eşimi sevdiğim için artık sadece evlenip bu durumları atlatmak istiyordum. Nikah günümüz ben gelinlik bakmaya gittim tek basıma annemle beraberdim, gelinlik ve Kınalık seçtik eşimin ailesi şehir dışında eşimde gelemedi tek baktım fiyatta anlaştık eşimin babası ödemeyi göndereceği zaman bizim bölgedeki gelinlikçileri arayıp daha uygun fiyat almış ve eşimi pazarlık yapmadılar mı 23.000 tl çok pahalı diye darlamıştı. Birşekil de bunları atlattık kına günü geldi eşimin annesi kına günü içime sinmedi böyle olmaz diyince bende böyle bir kına istemedim kimse sormadı bana nasıl istersin diye ben düğün salonunda olmasını istemiştim dedim o sıra da eşimin halası benim kızıma düğün salonu tutmasalardı kızım ortalığı yıkardı iyi tutmamuşsınız masraf olurdu dedi bende sustum kına da 1 saat kuran okundu bitti. Nikah günü geldi evden gelin çıkarma oldu nikahımız kıyıldı eşimin babası da malesef düğün parasını vermedi bize, düğün günü verecekti bizde balayına babasının vereceği paradan harcayaz diyerek kredi kartından balayı masraflarını ödemiştik. Eşimin babası düğün parasını vermeyince eşim babası ile konuştu kredi kartı borcumuz için 70 bin ödedi sadece, ve ben bu sıkıtnıları gördüğüm için ısınamadım bir türlü buna rağmen geçen gün bayramlarını kutlamaktan için aradığım da eşimin annesine Gülay anne dedim bana Gülay anne deme sadece Anne de diyor ama ben çok zorlanıyorum henüz ısınamamışken Gülay Anne bile zor geliyorken sadece Anne dememi istiyor, ve daha buda değil düğün yapmadığımız için eşimin akrabalarından 2 çeyrek verilmiş ben ve eşime onlar bize söylemeden çeyrekleri bozdurup evlendiğimiz düğün yapmadığımız için mevlüt okutmuşlar belki altın verilir diye sadece 1000 tl toplamışlar evde yapılan mevlütten ve eşimin annesi de bana onunla da gidip pazardan alışveriş yaptım diyor. Hem bize verilen çeyrekleri harcamış oluyolar hem toplanan parayı da pazarda harcıyor bende bunları duydukça bana ters geliyor ve soğuyorum sizce bunlar normal mi ben mi abartıyorum.
Asalak yaşam biçiminden vazgeçtiğiniz zaman sorunlarınız biter gibi görünüyor.

ben saf mıyım bilmiyorum ama söyle düsünüyorum. belki bir seyler planlandığı gibi gitmedi ve durumları yok su an. öyle olmasa 1000 lirayı bile alışveriş için kullanmazlardı 🙄 hem yardım ederiz sıkışırsanız falan da demisler. ay be bilim valla. ben ne kendi ailemden ne onlardan 5 kuruş almazdım, almadım da. kaldı ki söz verseler de inanmam 😂
Ben erkek ailelerine karşı maalesef bu kadar iyi niyetli bakamıyorum olaya :) herkesin durumu olmayabilir ama bunu temiz niyetle samimiyetle oturup konuşsalar sıkıntı yok. Hep bi kandırmaca hep bi oyun ne diyim😂 ben bekarım bu süreçlerden geçmedim ama verilen söz de tutulsun (çok ekstrem bi durum yoksa) bi zahmet her iki taraf için de geçerli bu.

Bu devirde ev kaç para nasıl bir talep bu
100 gr altın+70 bin kk borcu ödenmiş
200 gr altın söylemesi ne kadar kolay
yapmazlarsa yapmasınlar bu işlerin pazarlığı olmaz
madem yeni mezun oldu eşiniz o zaman evliliği erteleyecektiniz. balayı parasına kadar da ailelere güvenilmez ki

biz düğünümüze de, balayımızı da kendimiz ödedik. konuşulanları da hiç kulak asmadık, bizim yolumuz bu. yapan yapar, yapmayan yapmaz. hediyedir bunlar ve zorla hediye istenmez. bilmiyorum benim düşüncem farklı.

Ben erkek ailelerine karşı maalesef bu kadar iyi niyetli bakamıyorum olaya :) herkesin durumu olmayabilir ama bunu temiz niyetle samimiyetle oturup konuşsalar sıkıntı yok. Hep bi kandırmaca hep bi oyun ne diyim😂 ben bekarım bu süreçlerden geçmedim ama verilen söz de tutulsun (çok ekstrem bi durum yoksa) bi zahmet her iki taraf için de geçerli bu.
düğün dönemi çok ekstrem seylerin olduğu bir dönem emin ol 😂 bizim tüm her seyimizi biz karşıladık ailelerden destek almadık ama çok ıvır zovır çıkıyor ve beklenen gibi olmuyor maalesef. o yüzden belki onlar da yasamıştır bu aksilikleri diye düsünüyorum. yoksa dediğim gibi benim de kimseye minnetim olmadı, olmaz da. yapsalar bile başına kakarlar, en korktuğum şey. benimkiler düğün masraflarını takılarımdan aldı ona rağmen ortalıkta düğün yaptık diye geziyorlar 😂😂 ben de kaynanama dedim biz yaptık düğünü siz teştif ettiniz sadece 😂😂 (iyi altın taktılar ama bok atmiyim çok) 😂

Dugun yapmayalim parasini verelim kısmına inanmanız gercekten cok sacma olmus.. hadi siz toysunuzda anne babanizdami anlamadi vermeyecegini sizi uyarmadilar. Yada eşiniz aileniz demedimi böyle böyle dediniz niye yapmadınız diye ? Hicbirsey istediginiz gibi olmamis yapacak birsey yok su saatten sonra

Eş ailesine de ısınan insan sayısı %10 u geçmez merak etmeyin 3-5 sene sinirlenirlenirsiniz olaylara ,davranislara,söylenenlere sonra takmamaya baslarsiniz. Düzen bu

Maddi desteğe bişey diyemeyecegim.fakat çok fazla uzerinizde söz sahibiler.bu devirde herşeye razi olan masraf ettirmeyen fedakarlik yapan gelinlerin yeri yok.sizinde olmayacak.
Şunu yapmadilar bunu yapmadılar diye takılıp üzülmeyin fakat ko ve kv denin aile ilişkilerinizin içinde olamasina izin vermeyin

Evet zaten bende şuan pişman olduğum nokta en azından belki düğün yapsaydım hayatımda bir kere evleniyorum ve istediğim bir düğün olacaktı üzüldüğüm nokta bu zaten, altın 100 gram takıldı düğün yapılmadı evet

100 gram altın takılmış ve 70 bin kredi kartı borcunu Ödemişler , mobilyalarınızı falanda almışlardır borçsuz evlenmişsinizdir daha ne istiyorsunuz?
2019 senesinde evlendim , Eşimin ailesi sadece salon takımımızı aldı ve 2 tane 15 gramlık bilezik taktı başka da hiç bir şey yapmadılar. Düğünde erkek tarafının taktığı takıların hepsini kendileri aldılar. Biz evlendikten sonra 2 yıl hep evlilik borçlarını ödedik.
Isınmaya bilirsiniz o ayrı konu ama maddi yardım konusunu Bence abartıyorsunuz , evliliğinizin tadını çıkarın boşverin bunları. Zaten uzakta yaşıyorsunuz anladığım kadarıyla

Beklenti içinde olmamak en iyisi. Hep isteyecek, vermek istemeyecekler. Siz oğullarıyla evlendiniz. İletişim kuracaksınız mecburen bu insanlarla ömürleri boyunca. Ama dikkat edin onlara. Düğünden de kıvırmışlar, parasından da 😊 umarım oğulları onlar gibi değildir. Söz verip tutmamak büyük ayıptır. Kaç yaşında olursanız olun.

ailelerin cok fazla mudahil olmasi gereksiz geliyor bana ev alma adeti altin gramajlarinin belirlenmesi vs karsi tarafin babasinin gelinligin fiyatina kadar sorgulamasi iki yetiskin evleniyor onlar arasinda ne isterse konussun halletsin bizde adet boyle diye baslayan cumleler cok yorucu aileler imkanlari dahilinde cocuklarina yardimci olur geriside evlenecek olan iki kisi arasinda cozulur isin icine bu kadar cok altin para mevzusu girince hep tadsizlik olur

ailelerin cok fazla mudahil olmasi gereksiz geliyor bana ev alma adeti altin gramajlarinin belirlenmesi vs karsi tarafin babasinin gelinligin fiyatina kadar sorgulamasi iki yetiskin evleniyor onlar arasinda ne isterse konussun halletsin bizde adet boyle diye baslayan cumleler cok yorucu aileler imkanlari dahilinde cocuklarina yardimci olur geriside evlenecek olan iki kisi arasinda cozulur isin icine bu kadar cok altin para mevzusu girince hep tadsizlik olur
İki yetişkin insan evleniyorsa gelinliğin parasını babaya ödetmeyecekler. O zaman baba da kendinde müdahil olma hakkı görmeyecek.

İsteme günü oğlumun müstakbel sözlüsü şey biz de adet ev alınır dese aaaa bizde kız alır ya der şak diye kalkardım 😁 yine insanlarmış az bisey de olsa yapmışlar zırnık vermem banane it gibi çalışıp bir de ev mi alacağım geline ay bir hossunuz şu adetler 😂
benim Kv çocukları bebekliğinden beri çalışan bir kadın yüzüm kızarır istemeye ben utanırım ya sordu ne yapayım diye sakın dedim bisey yapmayın kesinlikle istemem yaptırmadım ha yine kendince takısını yaptı öyle gramlarca değil makul bir bilezik ve günlük takı takımı vs

Biz zaten sade bir nikah ile evlenmek istedik ama aileler düğün örf adet dediler, onlar kendi istedi yani

Sade bir nikahla evlenmek isteyen birine göre düğün yapmamayı, salonda kına yapmamayı fazla önemsiyorsunuz.
Kınanızla ilgili olarak sanırım evinizin bahçesinde eğlenti şeklinde olacaktı ama sizden habersiz karar verdikleri için trip yapıp istemediğiniz için "bari bir okuma yapalım" dendi. Yani biraz da siz sorumlusunuz durumdan.
Valla iki tarafı da tam hesapçı gördüm ben, tencere kapak misali olmuş. Mutluluklar dilemek düşer bize.

En az 300 gr altın mı 😂valla en temizinden 75 gr falan taksalarmış şu konuyu belki açmazdınız😂yalnız eş ailesi takıları 😘bedavaya düğün ne düğün salonu masrafı var ne ev var mobilyayı kim ödüyor?

Bunları ailelerimizin maddi durumu iyi dediğiniz için yazdım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X