öğretmen eylül anneleri ve doğum izini...

Bence siz bakanlığın söylediklerine çok bakmayın her ilde değişiyor sanırım uygulama. Ben de 28/07/2008'de Mersin'de tatilde kontrole gittiğim doktora doğumdan 3 hafta öncesine çalışabilir diye rapor almıştım. Çalıştığım ile geldiğimde okuluma verdim kimse sorun çıkarmadı. Dün de kendi doktorum doğum öncesi rapor diye 3 haftalık rapor verdi. Bugün sabah okula götürdüm. Okuldaki memur ona bi yazı iliştirdi beni il milli eğitime yolladı. Milli Eğitimde de bi şube müdürüne onaylattım, mutemetliğe verdim. Yarın da bi fotokopisini okula verecem ve bitecek. Yani tatil olması falan bişey değiştirmedi. Ayrıca ben sözleşmeli öğretmenim ona rağmen sorun çıkmadı.

dyardım bu dediklerini aynen ben de yaptım yani doğum öncesi raporunu izne çevirmiş oldun canım değil mi?benim izin kağıdımda

İzne ayrılış sebebi:doğum öncesi izni
izin süresi:21 gün yazıyor

yani doğum sonrası ayrı bir rapor götürecez ve o raporu doğum sonrası izni olarak işleticez...bana söylenen şey böyleydi canım.artık kabul olur ya da olmaz biraz da şans işi galiba.

Evet öyle yaptım. Zaten bundan önce de normal rapor aldığımda aynı şekilde izne çevirmeden kullandırmıyolardı. Bu da benzer oldu ama izne çevirirken hastalık izni değil doğum öncesi 3 hafta izin yazıyo. Kabul edilmeyecek olsa milli eğitimde imzalanmazdı diye düşünüyorum ama yine de burası Türkiye hiçbişey belli olmaz:) Herşeyin hayırlısı olsun sağlıklı olalım da gerisi elbet çözülür

klava: Ya nasıl oluyo bu ya çıldırıcaaam.kötükedihüsonereye şikayette bulunsam acaba.Ayrıca kimi kime şikayet edeyim ki.Biz nasıl alıcaz hakkımızı ya...

Şuleciim niye sinirlendin canııım??

Sana ne söylendi bu konu hakkında?Valla hemnen hemen her ilde uygulama farklı
benim o yüğzden hala umudum var,iznimi 13 hafta olarak kullanmak için hiç bişleyi atlamadan yapmak istiyorum,olursa ne ala ben deneyeceğim şansımı,olmuyormuş deyip uğraşmamazlık etmeyelim..

Kızlar siz yine de deneyin şansınızı.Belki kabul eder sizin il milli eğitim.
Bazı uygulamalarda keyfilik çok oluyor malesef.

Ben yolluk alamadım kasabadan ilçeye geçtim diye.Neymiş zaten ilçede oturuyormuşum.Aynı durumda olan başkası aldı.
Ben artık davayla uğraşmaktan bıktım walla.

Sendikalı olanlarınız varsa sendikaların bu konuda birşeyler yapması istenebilir.
İnşallah alırsınız izinlerinizi.

Eşimde okullarındaki bi bayan öğretmenin raporunu izne çevirmiş,yazısını yazmış,yazı ilden henüz cevaplanıp gelmemiş.Gelirse bakalım onun durumu ne olacak?

Kızlar Kasım annelerine de yazdığım bazı bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim:

Eğer doğum beklenen son 3 haftadan daha geç olursa:
http://sorucevap.memurlar.net/soru/1050/

Doğum öncesi kullanmadığımız izni sonraya aktarmak için gereken 3 şart şunlarmış:
Anılan hüküm uyarınca doğum öncesi mazeret izninin doğum sonrasına aktarılmanın şartları:
a) Tabip onayı(Sağlık Raporu),
b) Memurun isteği,
c) İşyerinde çalışması hususlarıdır.

Şartların taşınması halinde bu hususta da idareye takdir hakkı verilmemiştir.

Süt izninde ek ders ödenmesi:
http://sorucevap.memurlar.net/soru/1059/

Doğum yardımı:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun doğum yardımı ödeneği başlıklı 207 nci maddesinde "Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir.
Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir.
Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir.
Doğum yardımı Ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir. Bu yardım borç için haczedilemez." hükmü yer almaktadır.

Mezkur düzenleme yardımın mükerrer olarak ödenmesinin önüne geçmeyi benimsemiştir.
Anne ve baba her ikisi de çalışıyor ve ikisi de devlet memuru olması halinde yardımın babaya ödenmesini öngörmüştür.
Anne ve baba her ikisi de çalışıyor ve birisi devlet memuru diğeri işçi olması halinde ise olması halinde toplu sözleşme gereği ödenen doğum yardımı fazla olması halinde memura doğum yardımı ödenmeyeceği fazla değil ise aradaki farkın memura ödenmesi öngörülmüştür.
Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için yardım anaya yapılmaktadır.

Hâlihazırda Temmuz 2007 dönemi için 2550*0,04835=120,87YTL doğum yardımı ödeneği ödenmektedir.

Doğuma bağlı izinler(Daha yeni bir yazı bulamadım):
http://www.memurlar.net/haber/31257/
Bu link çıkmadı.Kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırınca çıkıyor.

Ya kızlar anca bunları bulabildim.

Yani tatildeyken ki izinler sonraya aktarılamıyor.Ama siz şansınızı deneyin yine de.

Son düzenleme:
arkadaşlarr ben dogum yaptım bildiginiz gibi evraklarımıda okula teslim ettim sevkim ve dogum raporumu yani.sevkimde de daha önce yazdıgım gibi miyadında dogum 13 hafta dogum sonrası izne ayrılabilir. dogum öncesi 5+ dogum sonrası 8 hafta toplam 13 hafta il dışında da kullanabilir yazısı yazıyor sevkte. okula vereli 3-4 gün oluyor şimdiye kadar ses çıkmadı.sizleri bilgilendireyim dedim. hatta pazartesi günü ilçe milli egitimdeki bayanı tekrar aramayı düşünüyorum sizi bilgilendiririm. bu arada canım istdasın sanırım hangi semttesin branş mı sınıf ögretmenimisin. daha önce seninle ev ile ilgili konuşmuştuk herhalde degilmi yakacıkta oturuyordun inşllah yanlış hatırlamıyorumdur.:))

Son düzenleme:
Ben de iki uygulamanın da örneklerini duydum
bakalım şansımı deneyeceğim...İnşallah sorun çıkmaz.

kabul olursa ne ala ama kabul edilmezse de şansımı zorlamayacağım.
zorlasam ne fayda ki,mahkemelik mi olalım,başka çözümü yok çünkü.

benim ki aktarılmadı valla çok üzüldüm ama kısmet belki sizinki olur

CaNım üzülmez mi insan yaa,
5 hafta önceden bebeğini bırakıp işe başlamak zorunda kalacaksın..benneyaptımki
Dur bakalım belki benimki de kabul olmaz.

Dene canım,inşallah olur seninkide.
Ama yasal olarak olmadığına kanaat getirdim ben.Bugün baya bi bu konuyu araştırdım çünkü.Zaten yazdım bi önceki sayfadada alıntılar yaparak.
Aktarabilmek için 5 haftayı iş yerinde çalışmış olman lazım.

İnşallah alırsın,bizide bilgilendir.

kızlar bizim okulda bir arkadaşın başka bir okuldan arkadaşı aktarmış.sonra soruşturma açılmış.ceza vermişler.önce memuriyetten atacaklarmış sonra hafifletmişler para cezası verilmiş.maaşı kesilmiş.bakanlıktan aldığım cevap üzerine iyice umudumu yitirdim.
bu örneği duyunca gittim müdürle konuştum.o da aktaramazsın dedi.müdür yardımcıları aktarırsın demişti.bir de bizim okulda bir arkadaş 2 yıl önce aktardığını söylemişti.olur diye çok güveniyordum.aslında aktaran arkadaşı örnek olarak gösterecektim.ama bu olayın üzerine kadını böyle zor bir durumla karşılaşır diye örnek göstermek istemiyorum.
25 agustos ta açılmıştı bizim okul.arada bir sorumluluk sınvlarına gittim.o yüzden 2 haftayı çalıştığıma dair dilekçe yazıcam.bari onu aktarayım.sonra da rapor hakkımı kullanacağım.

yaa inanın arkadaşlarr hayretle okuyorum yazılarınızı demekki heryerde uygulama farklı ama burda çevremde benim gibi olupta aktarma yapan o kadar çok kişi varki demekki her iki uygulamada yapılıyor.
muscancımm sana birşeyler sormuştum canım sanırım görmedin tatlım.

arkadaşlar doğum izni bittikten sonra rapor alınıp sonra ücretsiz izin almak istiyorum ama okul idaresi bunu kabul etmiyor.doğum izninden sonra hemen ücretsiz izin alınmalıymış.Bu konuda bilgisi olan var mı?

Derya sorunun cevabını tam bilmiyorum ama sen de ücretsiz izinden sonra rapor alırsın farkeder mi?

Ya da rapor alacak bir durum yaratamazsın ondan mı hemen doğum sonrası rapor alayım diyorsun??

Doğum sonrasına aktarabilmek için işyerinde çalışıyor olmak lazımmış.Memurlar.netten okuduğum kadaıyla.Sınavlarda görevliysen ve çalıştıysan o süreleri aktarırsın.
Soruşturma açanlar neden öğretmeni cezalandırıyorlar ki ne saçma,o izni milli eğitim onaylamasaymış... Geri çevirenler boşuna mı çeviriyorlar,başımız belaya girmesin diye tabiki.
Aslında aktaranlar bilmeyenler demekki.

Benim eşimin okulunda da bir öğretmen aktardı ve eşim yazısını onaylayıp milli eğitime göndermiş,acaba eşimin başıda yanar mı diye düşünmeye başladım??

aslııcim nerde oturduğumu, branj .... falan bana mı sordun olsun yine de cevaplayyım.
ben büyükçekmece lisesinde biyoloji öğretmeniyim.evimi taşıdım ben de.ama yakacıkta oturmuyorm canım.büyükçekmecede oturuyorm.lise de olduğum için 2 hafta sınavlarda görev aldım.okula hergün gitmesem de 2 hafta öncesinde okul resmi olarak açıldığı için o iki haftayı aktaracağım kısmetse..

tşkler canımm. sanırım başka arkadaşlar karıştırdım. canım aslında senin nasıl aktaramadıgını anlamıyorumm. senin dogumun bizden epey bir süre sonra ki sen 37. haftaya kadar zaten çalışmışsın.demekki ilçeden ilçeye,ilden ile degişiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…