Nevreste'nin Mutfağı

Odun fırında patlıcan kebabı yapmak istiyorum da ? Nasıl yapmalıyım ? Tarifiniz varsa paylaşır mısınız ? Nevreste

5-6 adet patlıcan
500-600 gr zırhta çekilmiş yağlı kıyma(yağlı olmazsa kuru olur köfteler)
4-5 tane domates
4-5 tane sivri biber
Tuz
Karabiber
Pul biber
Sarımsak
Yapılışı
Patlıcanları yıkadıktan sonra kabuklarını soymadan 3 cm uzunluğunda keselim.2 -3 parmak kadar.
Hazırladığımız kıymanın içine tuzu ve baharatları ilave edip yoğuralım.İyice yoğurmamız gerekiyor..
Kıyma harcından küçük parçalar koparıp yuvarlayalım.
Tepsiye 1 adet patlıcan ve 1 adet köfte şeklinde dizelim.
Aralarına veya üzerine domates dilimlerini, biberleri ve sarımsakları yerleştirelim.
Önceden ısıtılmış 200° fırında patlıcanlar yumuşayıp üzeri kızarana kadar pişirelim.
Patlıcan Kebabımızı sıcak sıcak servis yapalım.
Not: İmkanınız varsa odun ateşinde pişirilebilmesi için fırına veriniz. Daha lezzetli oluyor.Görseldeki kebap odun ateşinde pişmiştir..
Aynı yöntemle soğan kebabıda yapabilirsiniz..

Teşekkür ederim akşama yapcam, odun fırıninda. Sabahtan beri foruma girip çıkıyorum, acaba Nevreste tarifi yazdı mı diye

Antep'te yaşıyorum ama Antepli değilim canım
Malatyalıyım bizim yörede kurutulur ama yemek için değil dekoratif kullanmak için kuruturlar..Su kabağı ile yemek yapıldığına göre kurusu ile de yemek yapılabilir.Yalnız kabak kuruyunca kolay pişmiyor..
@Portakal Sulu Ordek Urfa'da ikamet ediyor belki çevresinde kurutuluyordu.Ondan yardım alalım

Komşu teyze bakıyordu, sonra gelinine gösterdi, Ayy dedim rezil mi oluyorum bir yardım alayım

Komşu teyze bakıyordu, sonra gelinine gösterdi, Ayy dedim rezil mi oluyorum bir yardım alayım
Bak böyle bir tarif buldum demek kurutuluyor
Kuru Su Kabağı Yemeği (Yöresel) Tarifi İçin Malzemeler
  • 2 kase kuru su kabağı
  • 1 tane kuru soğan
  • 250 gram kara et
  • 1 su bardağı et suyu
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 2 tatlı kaşığı domates salçası
  • Karabiber
  • Yarım su bardağı nohut
  • Yarım çay kaşığı limon tuzu
  • 2 diş sarımsak
  • Sıvı yağ
Kuru Su Kabağı Yemeği (Yöresel) Tarifi Yapılışı
Öncelikle su kabağını suda 10 dk haşlıyoruz ve 2-3 kere suyunu değiştiriyoruz. Daha sonra eti düdüklüde haşlayıp kızartıyoruz ve limon tuzu hariç diğer malzemeleri düdüklüye koyup 20 dk pişiriyoruz. Piştikten sonra limon tuzu ve 2 diş sarımsak ekleyip servis ediyoruz. Afiyet olsun.

Ağızda dağılan tuzlu kurabiye

Malzemeler:
200gr oda sıcaklığında beklemiş margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1,5 yemek kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
1 paket kabartma tozu
1 yumurta (sarısı içine, beyazı üzerine)
Yarım çay bardağı elma sirkesi (küçük bir çay bardağı)
3,5 su bardağı un

Üzeri için:
Yumurta akı
Susam

Yapılışı:
Un haricindeki diğer malzemeler bir kaba alınarak iyice karıştırılır.
Malzemeler iyice karıştırılırdıktan sonra unu azar azar ilave edip karıştırın.
Ele yapışmayan yumuşak kıvamlı bir hamur elde edin.
Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, istediğiniz şekil verin.
Şekil verilen hamurlar ilk önce yumurta akına daha sonra susama batırılıp tepsiye dizilir.
Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 25-30 dk pişirilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…