Nevreste'nin Mutfağı

Kızlarımın doğum günü için yaptığım ikramlıklar..

Cevizli kadayıf

Karışık zeytinyağlı sarma dolma önce resim çekemedim.Kalanlardan resim çektim :)

Nişastalı hazır yufka böreği

Cevizli köfte 1 saat önce yaptım streçledikten sonra çekmek aklıma geldi idare edin:)

Kurabiye

İkramlarımızın olmazsa olmazı Malatya gün kurusu kayısı ve çekirdeği :)

Patates keki

Galeta unlu buzluk poğaçası :)

Birde havuçlu yoğurtlu salatam vardı:)

Ellerine sağlık hepsi birbirinden nefis gözüküyor.Kadayıf tarifini geçen aylarda burda gördüğümden beri sık sık yapıyorum .Hem basit ,hem hafif ,hem de lezzetli.Pasta kreması tarifini de not ettim deneyeceğim.

Hepsi muhteşem gözüküyor , ellerinize sağlık .

Masa örtüsünü de çok beğendim nerden aldınız acaba ?

deynepnaz

ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA

3 su bardağı barbunya
3 adet havuç
1 kuru soğan
1 yemek kaşığı salça
Zeytinyağı
Tuz

SÜSLEMEK İÇİN:

Maydanoz ve dere otu

YAPILIŞI
Barbunyaları bir gün önceden ayıklayıp, yıkayıp ılık su ile ıslattm.
Ertesi gün bir tatlı kaşığı tuz ilavesiyle çok fazla yumuşatmadan haşladım ve süzdüm.Başka bir tencerede zeytinyağını orta ateşte ısıtıp, yarım ay dilimlediğim havuçları ve daha önce kıydığım soğanları koyup çok az kavurdum. Daha sonra salçayı ilave ettim, barbunyaları da ekleyip üstünü örtecek kadar sıcak su ilave edip kısık ateşte barbunyalar dağılmayacak şekilde pişirip tenceresinde soğumaya bıraktım.Servis tabağına alınca üzerini doğranmış maydanoz ve dereotu ile süsledim..İsteğe bağlı limon dilimleri de kullanılabilir.

Afiyet olsun.
Not: Servis tabağına alındıktan sonra üzerine gezdirilen bir miktar sızma zeytinyağın zeytinyağlı yemekleri daha lezzetli yaptığını biliyorsunuz.

SEMİZOTU

Taze yeşil yapraklı semizotları temizlenip, iyice yıkanır ve doğranır, birer pişirimlik olarak poşetlere konur.

Dondurucuda yeriniz az ise 2 dakika süre ile şoklama işlemi yapın. O zaman fazla yer kaplamaz hacmi küçülür. Şoklama yapmak için büyük bir tencere içerisine su konur ve kaynatılır. Semizotu bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine bırakılır,2 dakika süre ile bekletilir, süre bitiminde doğrudan musluktan akan soğuk suyun altına tutulur ve süzülmeye bırakılır. Şoklama işleminin sonunda suyu süzülen semizotları bir pişirimlik olacak şekilde poşetlere konur. Poşetlerin içerisinde hava kalmayacak şekilde havası alınır, ağzı sıkıca bağlanarak ve üzerine ambalajlama tarihi yazılarak derin dondurucuya konur.

Semizotunun derin dondurucuda saklama süresi 9 aydır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…