Nevreste'nin Mutfağı

bende istiyorum kaldımıki nevoşum:26:
Olmaz mı canım buyur gel
Süper canım ellerinize sağlık olsada yesek
Paylaştığın için çok teşekkürler

Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor

Ooooh canım benim annenin ellerinden öperim ellerine saglık

yerim seni yufka
bu resimleri görünce anılarım depreşti nedense
ne güzel yufkalar açar anacığımda
sizinde elinize sağlık
neresi memleket merak ettim

yerim seni yufka
bu resimleri görünce anılarım depreşti nedense
ne güzel yufkalar açar anacığımda
sizinde elinize sağlık
neresi memleket merak ettim
Teşekkür ederim.Memleket Samsun.Bizim mahallede kadınlar toplaşıp,birbirine yardım eder yufka açarken.

Ev Yapımı Fındık Ezmesi.

Malzeme;

Fındık,pudra şekeri ve vanilya.Hepsini robotta eziyoruz bu kadar.

Erişte Salatası.

Erişte haşlanıp mayonezli ve sarımsaklı yoğurtla karıştırılıyor.Salatalık kabuklarıyla rendelenip,mısır ve nane ekleniyor.

Ev Yapımı Fındık Ezmesi.

Malzeme;

Fındık,pudra şekeri ve vanilya.Hepsini robotta eziyoruz bu kadar.

Ellerine sağlık canım
Erişte Salatası.

Erişte haşlanıp mayonezli ve sarımsaklı yoğurtla karıştırılıyor.Salatalık kabuklarıyla rendelenip,mısır ve nane ekleniyor.

Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyorPaylaşım için teşekkürler

Merhaba
Tatildeyken annemin bir akrabasına gittik bize bu içli köfteden yaptı ve çok beğendik
Daha sonra dayımlara yemeğe gittik yengem o yediğimiz içli köfteden yapalım mı dediBirlikte annem,teyzem,yengelerim ve ben birlikte yaptıkDenemenizi tavsiye ederim

KONYA USULÜ İÇLİ KÖFTE(YOĞURTLU)

Hamuru için:

2 su bardağı ince bulgur
6 yemek kaşığı tepeleme un
1.5 çay kaşığı tuz
1 yumurta
İçi için:
Yarım kg kıyma
2 baş küçük soğan-maydanoz
Karabiber, tuz
Haşlamak için su
Üzerine:
Sarımsaklı yoğurt
Tereyağında kızdırılmış pul biber,salça
YAPILIŞI:
İnce ince doğradığınız soğan, kıyma, karabiber ,maydanoz ve tuzu iyice karıştırıp iç harcınızı hazırlayın.
İnce bulguru derin bir kaba alıp, üzerine su döküp demlendirin. Biraz şişince, un, yumurta ve tuzu katıp yoğurun. Yoğururken arada bir elinizle soğuk su ilavesi yapın. İyice hamur kıvamını alana kadar yoğurmaya devam edin. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Elinizi ıslatarak hamuru avuç içinizde açarak daire haline getirin. İçlerini içli köfte gibi açıp çiğ olarak hazırladığınız kıyma harcını koyup kapatın...Sonra tüm hamur bitince kaynamış suya tuz ilave edip köfteleri pişirin...Daha sonra köfteler biraz ılıyınca üzerine sarmısaklı yoğurt ekleyin ve istediğiniz sos ile servis yapın

Teşekkürler canımSen de çok hamaratsın canım maşallah ben de bakıyorum arada tariflerinize

senin eline su dökemeyiz canım, yine de teşekkür ederim..
bende senin topiğe baktıkça aynen böyle oluyorum :)
çok orjinal lezzetler sunuyorsun...
en çok şaşırdıklarımdan biri tencere kekin oldu :)
içli köften de harika...ramazanda nasipse yapmayı düşünüyorum..hiç yapmadım ama bilemiyorum kıvamını tutturamam diye çekindim :)
birde baya çok olmuş sizinki, ben eşimle bana yetecek kadar yapmalıyım...aksi halde bitiremeyiz hayatta :)

Sağol canımCanım tencere kekini tavsiye ederimBu yoğurtlu içli köfte için verdiğim ölçü çok değil ben ölçüyü az veriyorumBu ölçüyle dış hamurun ölçüsünü yapabilirsinİç ölçüde sana kalmışİster kıyma ,soğan kavur normal içli köfte istersen buu şekil mantı iç harcıyla yap canım

Son düzenleme:

mutlaka denicem canım, yapınca nasipse eklerim buraya da :) reklamını yaparım senin :)
birde bunun kızartılarak yapılanı varmış, onu biliyormusun?? o daha mı leziz oluyor acaba??
ben ikisini de denemedim hiç ama merak da ediyorum aslında...

Canım kızartılmış içli köfteyi diyorsan tarif var daha önce denediler beğendiler denemek istersen Tamam canım denersen bekliyorum

Teşekkür ederim.Memleket Samsun.Bizim mahallede kadınlar toplaşıp,birbirine yardım eder yufka açarken.

bende çankırılıyım
bizim oradada kadınlar toplaşıp yaparlar
cidden gözümün önüne geldi annemlerin o halleri
tekrar elinize sağlık

yoğurtluyu ilk gördüm canım ama ben bunu yuvarlamasını beceremedim nedense
yamuk yumuk oldu biraz
öyle oluncada hevesim kaçtı işte

Eki Görüntüle 752039

Malzemeler :

• 2 adet kabak
  • 150 gr kıyma
  • 1 adet soğan
  • 1 adet domates
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tutam dereotu
  • Zeytinyağı
  • Kırmızı toz biber
  • Karabiber
  • Tuz

• Beşamel Sos İçin:
    • 1 yemek kaşığı tereyağı
    • 1 yemek kaşığı un
    • 1 su bardağından biraz az süt
    • Tuz
    • Karabiber
  • Üzeri İçin:
    • Kaşar peynir

Kabakların baş kısımlarını kesin. Kabuklarını alacalı olarak doğrayın. Ortadan ikiye kesin. Kayık şeklinde içlerini kaşık yardımı ile çıkartın. Kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın(Ben her tarafını yağlayıp fırında pişirdim) .....

İsteğe göre kabakları haşlama yerine kızgın yağda az kızartabilirsiniz.

Daha sonra bir tencereye zeytinyağı koyun. Üzerine ince ince doğranmış soğanı ve kıymayı koyun. Bir süre kavurun. Daha sonra içine Kırmızı biberleri ekleyin...Sonra 1 tatlı kaşığı salça ekleyip kavurun.Daha sonra 1 domates doğrayın ve pişirin.... Tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi de koyup, pişirin. Kıymalı harca İnce ince kıyılmış dereotunu da ilave edebilirsiniz... Karıştırarak, ocaktan alın.

Kıymalı olmasını istemiyorsanız kuşbaşı tavuk eti, mantar ya da sosis ile de yapabilirsiniz.....

Kabakları borcama ya da tepsiye dizin. İçlerini kıymalı harç ile doldurun. Üzerlerine hazırladığınız beşamel sosu dökün. Son olarak rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirin. 180 derecelik fırında peynirler kızarana kadar pişirin. Kabak sandal kebabı fırından çıkartıp, sıcak olarak servis edebilirsiniz...
Beşamel sos: Bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını koyarak eritin. Tereyağ eridikten sonra 1 yemek kaşığı unu ekleyerek, orta ateşte iyice kavurun.Un rengini değiştirip, kokmaya başladıktan sonra 1 su bardağı sütü yavaş yavaş döküp, topaklanmaması için sürekli karıştırarak, muhallebi bir kıvam alana kadar pişirin.Kaynamaya başladığında tuzunu ve karabiberini ekleyerek, altını kısıp, 1 dakika kısık ateşte karıştırıp, daha sonra altını kapatın.Hazırladığınız beşamel sosunuzu sıcak yada soğuk olarak servis edebilirsiniz....

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 752056

MALZEMELER
2 adet baget

1yumurta
1 diş sarımsak
1büyük kase yoğurt
2 yemek kaşığı un
Tereyağı ve sıvıyağ karışımı
Toz kırmızı biber
Tuz
YAPILIŞI
Tavuklar 5 su bardağı su ile ocağa konulur ve haşlanır..Sonra tavuklar pişince çıkartılıp parçalanır ve suya tekrar ilave edilir...Yumurta,sarmısak,un,tuz ve yoğurt rondoda karıştırılır..Tencereye yavaş yavaş eklenir kaynayınca altı kısılır ve 5 dakika daha pişirilir..Sonra yağ kızdırılır ve üzerine toz biber eklenir....Çorba kaseye alınıp üzerine sos ilave edilir...

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…