Nevreste'nin Mutfağı

Eki Görüntüle 752039

Malzemeler :

• 2 adet kabak
  • 150 gr kıyma
  • 1 adet soğan
  • 1 adet domates
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tutam dereotu
  • Zeytinyağı
  • Kırmızı toz biber
  • Karabiber
  • Tuz

• Beşamel Sos İçin:
    • 1 yemek kaşığı tereyağı
    • 1 yemek kaşığı un
    • 1 su bardağından biraz az süt
    • Tuz
    • Karabiber
  • Üzeri İçin:
    • Kaşar peynir

Kabakların baş kısımlarını kesin. Kabuklarını alacalı olarak doğrayın. Ortadan ikiye kesin. Kayık şeklinde içlerini kaşık yardımı ile çıkartın. Kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın(Ben her tarafını yağlayıp fırında pişirdim) .....

Daha sonra bir tencereye zeytinyağı koyun. Üzerine ince ince doğranmış soğanı ve kıymayı koyun. Bir süre kavurun. Daha sonra içine Kırmızı biberleri ekleyin...Sonra 1 tatlı kaşığı salça ekleyip kavurun.Daha sonra 1 domates doğrayın ve pişirin.... Tuz, karabiber ve kırmızı toz biberi de koyup, pişirin. Kıymalı harca İnce ince kıyılmış dereotunu da ilave edebilirsiniz... Karıştırarak, ocaktan alın.

Kabakları borcama ya da tepsiye dizin. İçlerini kıymalı harç ile doldurun. Üzerlerine hazırladığınız beşamel sosu dökün. Son olarak rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirin. 180 derecelik fırında peynirler kızarana kadar pişirin. Kabak sandal kebabı fırından çıkartıp, sıcak olarak servis edebilirsiniz...
Beşamel sos: Bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını koyarak eritin. Tereyağ eridikten sonra 1 yemek kaşığı unu ekleyerek, orta ateşte iyice kavurun.Un rengini değiştirip, kokmaya başladıktan sonra 1 su bardağı sütü yavaş yavaş döküp, topaklanmaması için sürekli karıştırarak, muhallebi bir kıvam alana kadar pişirin.Kaynamaya başladığında tuzunu ve karabiberini ekleyerek, altını kısıp, 1 dakika kısık ateşte karıştırıp, daha sonra altını kapatın.Hazırladığınız beşamel sosunuzu sıcak yada soğuk olarak servis edebilirsiniz....

Eki Görüntüle 752034 Eki Görüntüle 752035 Eki Görüntüle 752036 Eki Görüntüle 752037 Eki Görüntüle 752038
Ellerine sağlık canım diyetim için çok uyğun:KK16::KK9::KK19:
Eki Görüntüle 752056

MALZEMELER
2 adet baget

1yumurta
1 diş sarımsak
1büyük kase yoğurt
2 yemek kaşığı un
Tereyağı ve sıvıyağ karışımı
Toz kırmızı biber
Tuz
YAPILIŞI
Tavuklar 5 su bardağı su ile ocağa konulur ve haşlanır..Sonra tavuklar pişince çıkartılıp parçalanır ve suya tekrar ilave edilir...Yumurta,sarmısak,un,tuz ve yoğurt rondoda karıştırılır..Tencereye yavaş yavaş eklenir kaynayınca altı kısılır ve 5 dakika daha pişirilir..Sonra yağ kızdırılır ve üzerine toz biber eklenir....Çorba kaseye alınıp üzerine sos ilave edilir...
Dün çorbaları araştırıkeln bu tarife rastladım ama sütlüydü denemek lazım tek ben yerim herhalde tavuk tariflerine içim gitiyor böyle uzaktan seyretmekle yetiniyorum:KK5:

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım diyetim için çok uyğun:KK16::KK9::KK19:

Dün çorbaları araştırıkeln bu tarife rastladım ama sütlüydü denemek lazım tek ben yerim herhalde tavuk tariflerine içim gitiyor böyle uzaktan seyretmekle yetiniyorum:KK5:
Evet canım çok uygun:KK56:Patlıcan karnıyarığı yaptığımız gibi fırında yağlayıp pişiriyoruz:KK34::KK56:Canım tavuk çorbası çok güzel oluyor :KK56:Sütle nasıl oluyor bilmem ama yoğurtla güzel oluyor:KK34:

Evet canım çok uygun:KK56:Patlıcan karnıyarığı yaptığımız gibi fırında yağlayıp pişiriyoruz:KK34::KK56:Canım tavuk çorbası çok güzel oluyor :KK56:Sütle nasıl oluyor bilmem ama yoğurtla güzel oluyor:KK34:

Deniyeceğim canım :KK19:evet nevoş sütle yapılmıştı. Adıda yalancı işkenbeydi benimde dikkatimi cekti :26:

KIZARTILMIŞ VE HAŞLANMIŞ

Eki Görüntüle 690530

MALZEMELER
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur(köftelik-kısırlık)
5-6 kaşık un
1 yumurta
tuz

İÇ MALZEMELERİ
3 adet kuru soğan
300 gr kıyma
Tereyağı ve sıvıyağ
Tuz-karabiber-pulbiber ve maydanoz

KIZARTMAK İÇİN
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle iç malzeme hazırlanır..Soğanlar doğranıp az sıvı yağda kavrulur .pembeleşince kıyma eklenip kavrulmaya devam edilir...Sonra içine tereyağı tuz,pulbiber,karabiber eklenip karıştırılır ve maydanoz eklenir..Soğumaya bırakılır..Sıcak olursa köfteler dağılır..:KK56:
Bulgur ıslatılır...Sonra içine un,tuz ve yumurta eklenerek yoğrulur...Sonra hamurdan küçük bezeler alınır ,yuvarlanır ve sol avuç içindeki hamura sağ işaret parmağı yardımıyla oyulur...Sonra soğuyan iç konularak kapatılır...Tüm malzeme bitene kadar yapılır yapılan köfteler bir tepsiye yan yana dizilir...
KIZARTMA YAPMAK İÇİN:Tencereye veya tavaya bol yağ eklenir sonra yağ ısınınca içine içli köfteler atılır ve iyice kızarana kadar çevire çevire pişirilir...Kağıt havlu üzerine alınır fazla yağını çekmesi için...Servise hazırdır..:KK56:
HAŞLAMAK İÇİN:Tencereye 2 litre su konur,kaynayan suya tuz atılır arkasına köfteler eklenir..Köfteler suyun yüzeyine çıkınca pişmiş demektir..Servise hazırdır..İsteğe bağlı üzerine eritilmiş tereyağı dökülür..:KK56:

Eki Görüntüle 690531 Eki Görüntüle 690532 Eki Görüntüle 690533 Eki Görüntüle 690534 Eki Görüntüle 690535

çok seviyorum bunu harika gözüküyor eline sağlık cnm

KIZARTILMIŞ VE HAŞLANMIŞ

Eki Görüntüle 690530

MALZEMELER
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur(köftelik-kısırlık)
5-6 kaşık un
1 yumurta
tuz

İÇ MALZEMELERİ
3 adet kuru soğan
300 gr kıyma
Tereyağı ve sıvıyağ
Tuz-karabiber-pulbiber ve maydanoz

KIZARTMAK İÇİN
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle iç malzeme hazırlanır..Soğanlar doğranıp az sıvı yağda kavrulur .pembeleşince kıyma eklenip kavrulmaya devam edilir...Sonra içine tereyağı tuz,pulbiber,karabiber eklenip karıştırılır ve maydanoz eklenir..Soğumaya bırakılır..Sıcak olursa köfteler dağılır..:KK56:
Bulgur ıslatılır...Sonra içine un,tuz ve yumurta eklenerek yoğrulur...Sonra hamurdan küçük bezeler alınır ,yuvarlanır ve sol avuç içindeki hamura sağ işaret parmağı yardımıyla oyulur...Sonra soğuyan iç konularak kapatılır...Tüm malzeme bitene kadar yapılır yapılan köfteler bir tepsiye yan yana dizilir...
KIZARTMA YAPMAK İÇİN:Tencereye veya tavaya bol yağ eklenir sonra yağ ısınınca içine içli köfteler atılır ve iyice kızarana kadar çevire çevire pişirilir...Kağıt havlu üzerine alınır fazla yağını çekmesi için...Servise hazırdır..:KK56:
HAŞLAMAK İÇİN:Tencereye 2 litre su konur,kaynayan suya tuz atılır arkasına köfteler eklenir..Köfteler suyun yüzeyine çıkınca pişmiş demektir..Servise hazırdır..İsteğe bağlı üzerine eritilmiş tereyağı dökülür..:KK56:

Eki Görüntüle 690531 Eki Görüntüle 690532 Eki Görüntüle 690533 Eki Görüntüle 690534 Eki Görüntüle 690535

Hiççç güxzel değil nevoşşşşş hiççç istemiyorum bile :KK19::KK19: :KK52::KK52::KK52:

Mutfaginda misafirin var canim :KK16: Link icin tesekkürler canim.
Ögrenicem bende güzel güzel cesit cesit yemek yapmayi :KK76::KK31:

ben kaymaklı ayva tatlısı istiyorum ama yapmayı beceremem. nerede yerim tarifini verirmisin :KK9::KK9:

Ayva tatlısı

Malzemeler:
*2 ayva
*2 su bardağı şeker
*3-4 karanfil
*1-2 çubuk tarçın

Önce ayvaları ortadan ikiye bölüp, kabuklarını soyup, içini çıkarıyoruz.
Malumunuz ayvanın çekirdeklerini atmıyoruz, kabuklarını da atmıyoruz..

Kullanacağımız borcamın 4/3'üne su ekliyoruz.Ayvanın kabuklarını borcamın yüzeyine döşüyoruz. Temizlediğimiz ayvaları üzerine yerleştiriyoruz. 2 su bardağı şekeri çorba kaşığı ile ayvaların üzerine eşit miktarda döküyoruz. Ayva çekirdeklerini, karanfili ve tarçını da serpiştirdikten sonra önceden ısıtılmış 270-300 derecede fırına sürüyoruz.

Bu aşamada foto çekmeyi unuttum, sonradan aklıma geldi ama iş işten geçmişti:KK14:Artık bidakine:KK17:

Ayvaların kokusu çıkıncaya kadar yüksek ısıda pişsin. Ortalama 1 saati buluyor. Son yarım saatte fırının ısısını 200-250 arasına getirebilirsiniz. Arada sırada şerbetini ayvaların üzerinde gezdirin.

Yumuşacık olunca fırından çıkarın, soğumaya bırakın.

ÜZerine kaymakla servis edebilirsiniz, eğer kaymak yoksa 1 paket krem şantiyi yarım ölçü sütle koyu kıvam olacak şekilde çırpın, iyice donunca kaymak niyetine kullanın. Gerçi kaymağın tadını vermiyo ama, napalım her zaman güzel kaymak bulmak kolay olmuyo:KK24:

ben kaymaklı ayva tatlısı istiyorum ama yapmayı beceremem. nerede yerim tarifini verirmisin :KK9::KK9:

Nerede yersin bilmem:KK9:Ama tarif var istersen:KK19:Maximaculpa yapmıştı:KK56::KK34:

Canım hoşgeldin:KK48:Nasılsın:KK16:

iyiym nevoşum sen nasılsın tatilin nasıl geçti bakalım:KK12:
benimki çok güzel geçti ve tadı damağımda kaldı doymadım:KK5:
bu arada senin bana gösterdiğin resim vardı ya şahinbey parkı orayada gittim gecede olsa gördüm çok güzel biryer olmuş:KK8::KK8::KK8::KK55:

iyiym nevoşum sen nasılsın tatilin nasıl geçti bakalım:KK12:
benimki çok güzel geçti ve tadı damağımda kaldı doymadım:KK5:
bu arada senin bana gösterdiğin resim vardı ya şahinbey parkı orayada gittim gecede olsa gördüm çok güzel biryer olmuş:KK8::KK8::KK8::KK55:

İyiyim canım sağol:KK19:Tatil güzel geçti dediğin gibi tadı damağımızda kaldı:KK9:Ama ben yine gideceğim bayrama inşaallah:KK34:Aaaa öyle mi orası benim eve çok yakın araba ile 5 dakika sürüyor:KK9::KK9:Çok güzel sahiden:KK19::KK16:

İyiyim canım sağol:KK19:Tatil güzel geçti dediğin gibi tadı damağımızda kaldı:KK9:Ama ben yine gideceğim bayrama inşaallah:KK34:Aaaa öyle mi orası benim eve çok yakın araba ile 5 dakika sürüyor:KK9::KK9:Çok güzel sahiden:KK19::KK16:

ohhh ne güzel keşke bende yakın olsamda hemen gitsemm:KK5:
keşke görüşme imkanımız olsaydı okadarda yakınına gitmişim bakk:KK48:

ohhh ne güzel keşke bende yakın olsamda hemen gitsemm:KK5:
keşke görüşme imkanımız olsaydı okadarda yakınına gitmişim bakk:KK48:
Evet canım bize yakın olduğu için en çok oraya gidiyoruz çok güzel bir yer:KK34::KK19:Evet canım iyi olurdu nasip bir dahaki sefere inşaallah:KK16:Ben tatilde lisabella ve tanem111 ile görüştüm:KK52:

Evet canım bize yakın olduğu için en çok oraya gidiyoruz çok güzel bir yer:KK34::KK19:Evet canım iyi olurdu nasip bir dahaki sefere inşaallah:KK16:Ben tatilde lisabella ve tanem111 ile görüştüm:KK52:

lisebella yurt dışında değilmiydi:26: ne güzel sizin için eğlenceli olmuştur:21::21::21::21:

X