Neden çocuk sahibi olmalıyım ?

Ben de çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başladığımda sorguladım neden diye? Aslında çok ta aşırı bir isteğimin olmadığını gördüm. Halbuki çocuklarla zaman geçirmekten de keyif alırım.Belki sadece sevgimi verip paylaşacağım biri olsun istiyorum hayatımda. Bir insan yetiştirmek onunla tekrar çocuk olmak belki. Şu an günümüzün en büyük problemi çocuk doğurmak çok büyük bir meziyetmiş gibi lanse ediliyor. Kadınlar bunun üzerinden kendilerine aşırı değer atfediyor. Bununla değerli hissediyorlar kendilerini. Sosyal medyadaki annelik çılgınlığını görmeyen kalmamıştır. İnsanın mutlu huzurlu bir hayatı varsa belki çocuk renk olur neşe olur zorluğuyla güzelliğiyle eksiğiyle fazlasıyla. Onun dışında benim de çok aşırı bir isteğim yok.

Bende çocuk için çıldıranlardan olmadım. Çocuk ağlamasından nefret ederdim. İlk sene çocuk düşünmüyodum. Sonra kistim filan çıkınca korkum deneyelim dedik. Korktuğum gibide olmadı bi kızımız var şimdi 2,5 yaşında. Tabikide zorluğu var aranıza 3.bi kişi katılıyo. Hamileyken nasıl sevecem millet nasıl seviyo çocuğunu derdim. Ama onu kucağınıza aldıktan sonra ki duyguyu anlatamam. Yaşayana kadar anlayamazsınızda zaten. Evliliğimize negatif bi etkisi olmadı bazı çiftlerde olduğu gibi. Ama 2.çocuğu hiç düşünmüyorum. Ben 1 çocuk bakabilirim. Onun geleceğini sağlayabilirim.

Ben çocuk istiyordum. Eşime sizin gibi sordum "neden çocuk sahibi olmayalım" diye. Eşimde eşimde" neden çocuk sahibi olalım " demişti . Aklıma geldi bir an. Eşim istemiyor. Çünkü diyabet. Çocuğunda diyabet olmasından korkuyor. Detayları açtığım konudan okuyabilirsiniz.

Korunma derken tek yöntemle mi korundunuz. Ben hem hap hem prezervatif kullanıyoruz. İkisi yeterli mi acaba. Korktum bende

Icguduler, hormonlar...
33 yasindayim ,esim 35 yasinda. Cocuk sahibi olmama karari verdik. Hem genetik olarak cok saglam degiliz, ikimizin de saglik sorunlarimiz var. Hem de icimden bir cocugun sorumlulugunu almak gelmiyor,omur boyu kendime bakabilecegim bile supheli.
Ote yandan bebekler sevimli geliyor ama cocuklara cok fazla sempati beslemiyorum, ergenlere gicik oluyorum. Herkes cocuk cocuk diye ölürken, acaba ben kalpsiz miyim diyorum bazen.

Canim evet çocuk bakmak zor ama bu dunyada ne kadar oara sayip aldiğin araban telefonunu bile yarin başkasina satarsan senin olmakdan çikar. Ama çocuk kani cani senden, sevdiğin jnsandan olan bir can. bu dunyada evet benim diye bileceğin tek varlik. Çocuk doğunca zaten onun zahmeti bile guzel gelicekdir sana. Onun yuzunu gulumsemesinj kokusunu duymak hissetmek çok özel bir duygular.Allah herkese tattirsin bu duygulari. Evet hepimjz rahati isteriz ama hayat sadece eğlenmekle uyumakla gezmekle de doldurulmamali. Şu an gencsiniz. Ama artik yaşlandikda elinden tutan bir evlada ihtiyaci olucak. O mutlu olunca sen de olucaksin. Kendini unutuo sadece onun için çalişicaksin. Ben 20 ay sonra hamile kaldim. Hergun karnimda bebeklerimle konuşuyorum. Yavrularima kavuşmak için sabirsizlaniyorum . Her ultrasonda kalp atişlarini dinlerken gozlerim doluyor. Ben daha hissetmiyorum ama benim kanimla beslenen iki can taşiyorum. Hayat yan gelip yatmak, gezmek tozmak değildir. Zahmetiyle, karmaşasiyla hayattir. Zorluklar sizi korkutmasin. Hayirli zamanda nasib etsin size de InsaAllah

Üreme, nesli devam ettirmek (malum kraliyet ailesinin) filan belki de içgüdüsel.. Ama benim de çocuk için karar vermem uzun sürdü. Ben çocukları severim ama çocuk doğurmak için sevmek yetmiyor. Maddi manevi hazır olmak gerekiyor. Ben zaman geçtikçe evde bir cıvıltı istedim, ne bileyim böyle kucağımda uyutup(bunu sanırım biraz abartılı istemiş olabilirim hala kucağımda uyuyor) koklayacağım bir can istedim. Hatta uzun karar verme sürecinden sonra da bir süre istedik ama olmadı, işte o dönem zordu. Ben anne babasız bir çocuğu büyüyüp onunla da aynı duyguları yaşayabilirdim illa kendim doğurmalıyım canımdan kanımdan olsun gibi düşünce tarzım yoktu. Ama eşim istemediği için konusu açılmadı pek. Siz de şu an kedi ve köpekleriniz olduğu için belki bu duygunuz onlarla tatmin oluyor

Son paragraf aynı benim düşüncelerim

İşte evlilik dediğimiz şeyde eş ailesi eşin önüne geçince pek anlamlı olmuyor. Ama doğru değil bu. Açıkcası dini açıdan sıkıntı olmasa evlenmeyi değil beraber yaşamayı tercih ederdim, malum cepte olmayan hep daha tatlıdır, evlilik de o tadı kaçırmamalı.. Çocuk da tadına tat katmak için yapılmalı ancak. Tabi karşılıklı istek, çaba ve sorumluluk duygusu varsa...

Çok klişe ama çok gerçek, sevgisini ve aradaki bağı hissettiğin ilk andan itibaren onsuz/onlarsız geçen her anın nasıl boş/anlamsız olduğunu kavrıyorsun sanırım. Çocuk sahibi değilsen o eksiği hiçbir zaman da bilmiyorsun ,iyki bilinmiyor bence, o eksik bilinse mutlu olamaz insan. Eşimi de çok başka seviyorum ama kulvarları çok farklı, onları koşulsuz seviyorum, eşimi bana sadakat gösterirse, beni severse, her anımı paylaşırsa bla bla severim gibi. Stop.

Bende aynı sizin gibiydim çocukları elbet severim ama pek kucağıma almamisimdir icimden pek gelmezdi
Şimdi 3 bebem var ev kreş gibi çocuklarımı cook seviyorum evet inanılmaz yoruluyorum akşamları pertim çıkıyor ama keşkem olmadı hiç
Kızım evin neşesi oğlum beni prenses gibi hissettirir hep en küçük oğlum yaka iğnesi gibi sürekli kucakta beni en çok yoranda o ama bana bagliligi gülüşü kollarımdan ayrılamayisi
Anne olmayı çok sevdim ben çocuklarımın birbirine düşkünlüğü sevgisi oyle mutlu ediyorki
Ama tabi herkes anne olmalı diye bi kaide yok önemli olan kendini buna hazır hissedebilmek çünkü gerçekten zor ve yıpratıcı yanları var her zaman güllük gülistanlık degil

Bence bu evlilik ve eşle olan ilişkiden tatmin olmakla alakalı. Şahsen ben de aynı sizin gibiyim,10 seneye yakındır eşimle sevgiliyiz 1.5 yıldır da evliyiz. Fakat şuan bebek düşüncesi o kadaaar uzak geliyor ki. Çünkü evliliğimin şu anki halinden son derece memnunum ve bu durumun bir süre daha sürmesini istiyorum. Özellikle Türkiye de mutsuz evliliklerde hemen çocuk yapılıp durum kurtarılmaya, ilişki monotonluktan çıkarılmaya çalışılıyor. Bu durumu yaşamayanların birazcık daha çocuk konusuna temkinli bakabildiğini düşünüyorum. Yani en azından bende bu şekilde. Planlamaya gelecek olursam; şuan istemediğime eminim,yarın ne olur bilemem o yüzden fazla kafaya takmamaya çalışıyorum. Bugünlerimin tadını çıkarmaya çalışıyorum. Sonuçta çocuk sahibi olmak da çok güzel bir şey olmalı ki insanlar senelerini harcıyor bunun için. O yüzden doğru vakit gelince kısmet olacağına inanıyorum.

Bende 5 aydır evliyim. Ve içinde öyle bir his yok. Kardeşimin eşi çocuk yoksa bir evde aile olamıyorsun demişti. Şimdi 2 kişi i biz aile degil miyiz. 2kişi çok mutluyuz. Bi 5 6 yıl geçsin o zaman belki isterim

Kesinlikle. Ben,eşim ve iki kedimiz, aileyiz diye geçinen mutsuz,geçimsiz çocuklu ailelere bin basarız. İnsanın hiç bir zaman çocuğu da olmayabilir, kimse eşiyle ben bu adamdan çocuk doğururum hadi evleneyim diye evlenmez. Garantisi olan bir şey de değil. Ama bir ömür geçirmek için seçiyoruz ve duygusal bağ+tatmin sağlanıyorsa ailenin alâsı olur karı koca.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…