ne iş yapıyoruz kaç para ücret alıyoruz

Bişiy merak ettim,bu işsizlik maaşından kimler ve nasıl yararlanıyor:44:biraz açar mısın bu konuyu??

canım internetten şöyle bir yazı buldum.alıntıdır.

Öncelikle kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılmamış olmanız gerekiyor.

İşverenin kusuru nedeniyle, küfür, hakaret, ücret ödememe, fazla mesai vermeme vs. gibi nedenler varsa ve bu nedenleri ispatlayabilirseniz istifa edip işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak ispat etmeniz şart.
İşveren işinize son verdiyse işsizlik maaşı alabilirsiniz.
İşyeriniz kapandıysa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.
Tüm bu nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız anda işverenden talep edeceğiniz ”İşten Ayrılma Bildirgesi”ni işveren 3 nüsha halinde hazırlayıp 1 nüshası işten ayrılan kişiye, 1 nüshası kendisine ve 1 nüshasını da bildirgeye çıkış nedenini yazarak İŞKUR’a gönderiyor.

İŞKUR ise işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğini kararlaştırıyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılınan tarihten itibaren en geç 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR’a giderek başvuruda bulunması gerekiyor. 30 gün geçmiş ise geçen her geçen günün ücretini işsizlik maaşından alamıyorsunuz. Yani 2 ay sonra İŞKUR’a gidip başvurursanız işsiz kaldığınız andan itibaren başvuru tarihinize kadar olan işsizlik maaşını alamıyorsunuz. İŞKUR ise başvurunuza bakarak eğer doğru nitelikleri taşıyorsanız size maaş veriyor. Başvurunuzdan 1 ay sonra İŞKUR’a giderek işsizlik maaşı hesap cüzdanınızı alıp ilgili bankadan işsizlik maaşınızı çekebiliyorsunuz.

İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

lise mezunlarıda memur olabiliyor canım düşünürsen aklında olsun.
Ünv. okuyanlara göre sınavları daha kolay birde.

Nasıl ya? Döner+maaş nasıl bu kadar düşük :S

Valla canım bu iş olayı tamamen şans sanırım, etrafa bakıyorsun lise yada ön lisans mezunları lisans mezunlarından daha çok maaş alıyor ve memurlujta atamaları daha kolay oluyor.

edit: özel sektörde çalışmaktayım.

Bende ev hanımının en üst düzey yöneticisiyim , mastır yapıyorum şuan , haftalık 200 tl alıyorum aylık 800 primlerde var bana özel 2000 ' i tamamlıyorum

bende kamudayım 5 sen olacak memur olalı. ilk sene maaşım 850 liraydı:) şimdi sosyal denge ticket falan 2400 buluyor. Allah özelde çalışanlara kolaylık versin. eşimden bilirim. gece gündüz çalışıyor ama aldığı rakkam kesinlikle hakkı olan para değil.herkese memurluk nasip etsin inşallah...

Araştırma Görevlisiyim maksimum 2500 yaptığım işleri saymak bile istemiyorum her türlü özel işler konusunda uzman oldum otel rezervasyonu bile yapıyorum

Canım cahilim ben ya özel sektör nedir acarmısın :44:

Hemşire hanımlar ebe hanımlar nöbet tutmaktan sıkılıyolar geliyolar masa başı iş yapıyolar yani benim yaptığım işi, ama maaşını yine sağlık sınıfından almaya devam ediyo, o masa başı iş yapabilir ama ben sıkıldım hemşire olayım diyemem, bizim bakanlık berbat kızlar valla tercih etmeyin
bende sağlık idaresi mezunuyum ama sağlık sınıfı sayılmıyorum rezalet, emekli olsan maaş üzerinden hesaplanıyo emekli maaşın, yani döner+maaş olarak hesaplanmıyo, eşim olmasa ben kendi maaşımla anca geçinirim heralde, tabi ailemin yanında yaşadığımı varsayıyorum, ayrı eve çıkmak falan hayal olurdu

Aslında bölümün güzel ama dediğin gibi mezun çok
Ben senin yerinde olsam düz memurluk yerine uzman yardımcılığı için çalışırdım

nasıl olacak o:44::44:
dersaneye gidecek durumda değilim
çalışmam lazım yani para kazanmam lazım
akşamları zaten pestil gibi gidiyorum eve
e A grubu da hani kendi başına halledilecek olay değil yani
ki mezun olalı 2 yıl oldu bilgiler taze değil

belki evlendikten sonra hazırlanırım

kandil evlendikten sonra başardı bunu
tee kaç km ötelerde hem de

bende yaparım inşallah

teknik olarak mı geçiyorsunuz yoksa memurluk gibi mi teknik personelin maaşı yüksek oluyor genelde

VHKİ kadrosu teknik bir kadro değil idari kadro sadece memurun bir üstü çoğu kurum sınavsız vhki ünvanı verir
Bizim kurumda Bilgisayar İşletmeni diye geçer 30 lira falan fazla alıyorlar

Son düzenleme:
ben 5 sene boşuna okumuşum özel üniversitede, babam o parayı bana verse Ankarada bi simitçi açsam köşe olduydum valla, Elmayra gelirdin sen de simit poğaça yemeye
valla efkarlandım sigara içsem yaktıydım bi tane

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…