Lohusalık dönemindeyken yapilanlar unutulur mu ? Veya nasil unutulur ? Sizler unuttunuz mu ?

Sizce bu anlattığımız hoş bir şey mi? Annennenizin seçme şansı olsa böyle yaşamayı mı seçerdi? Yenidoğan bebeğini öpüp koklayamadan işe koşulan, değersizlikle dolu bir yaşamı mı güzelliyorsunuz bize? Annelerimize, anneannelerimize bi soralım bakalım imkanları olsa lohusalıklarını rahat rahat yaşamak mı isterlerdi sizin piremses sendromu diye küçümsediğiniz şekilde, yoksa aynı zorlukları tekrar yaşamayı mı yeğlerlerdi? Sokak röportajlarında işzilikten pahalılıktan söz eden gençlere"Çıkar telefonunu" diyen dayıların başka bir modelisiniz.

Kaynana değilim ya. Kaynanası ile çok iyi anlaşan bir gelinim Sizin de anlaşmanız için taktikler veriyorum ama size nedense " Güçlü kadın" imajı oluşturmak istemişler. Ama oluşturamamışlar. Böyle arada kalmışsınız. Çok değil ortalama 20 yıl sonra kaynana olduğunuzda da aynı problemleri gelinler için konuşacaksınız. Yeni gelinler bla bla diyeceksiniz. Bu devran böyle dönüp gidecek, asla empati yapamayacaksınız

He çok biliyon sen öfff

Üstteki mesaj sizin, doğum yapıp aynı gün iş yapmalarını övmüşsünüz hiç psikoloji lafı geçmiyor unuttuysanız diye ekledim:)

Bu arada algılamam konusunda şöyle diyeyim güzel 2 diplomam var ve bir sürü sertifikam:)) Herhalde algılamam da sorun olsa vermezlerdi:)) Sİz size kötü davranan insanları konuşarak ikna etme metodunu övün Dünya zaten sizin aileniz ve büyük anneniz etrafında şekilleniyordu asjdhajhgd

Bu tabii ki hoş bir şey değil. Ben bu insanların böyle zor süreçlerden geçmelerine rağmen birçoğunun günümüze sapasağlam geldiğini,

günümüzde ise kaynanası " yaptığın şey yanlıştı" demesinden ötürü boşanmayı düşünen kızların psikiyatri bölümünden sıra almak için günlerce uğraştığını söylüyorum.

Aradaki farkı vurgulamak için bu örneği verdim ama insanlar çok başke şekilde yorumluyorlar.

Güçlü olduklarını nereden biliyorsunuz ki ? Güçlü olmaktan mı yoksa çaresizlik ve mecburiyet mi ? Babaannem 90 yaşında hala daha yaşadığı sıkıntıları dün gibi anlatır ve ben ona çok üzülüyorum. Esi genç yaşta vefat etmiş bircok problemle evin gecimiyle mücadele edip çocuklarına bakmış yeri gelmiş hem kaynanasindan hem kayinbabasindan şiddet görmus yani öyle anlatir. ( hakkettiği için şiddet gormustur güzellemesi yapmayın ama lütfen siz yaparsınız çünkü beklerim) çok uykusu gelirmiş, çok çalışmaktan vücudu zayıf kalıyordu bence. Bu yüzden hayvanlara bakmaya gittikçe ahırda uyurmus, bir kere uyuduğu için şiddet görmüş;( eskilerin güçlü kadınlarına uyumak bile çok görülmüş yani ki babaannem de şunu der kötü insanlar degillerdi bana çok yardımları oldu severdim onları der ama hala içinde bazı şeyler öyle derin yaralar bırakmış ki 90 yaşında ama unutamıyor.

MAVİsincap regl donemleri, lohusalık dönemleri olmuyordu oyle mi, elbette oluyordu, canlarını dişlerine takıp sürünerekte olsa işlerini yapıyorlardı, bundan sana bahsetmemişlerdir MAVİsincap oldugunu için, eskiler daha utangactır, MAVİlerle boyle seyleri paylasmazlar:))

Konu sahibi, boşverin hanımefendinin yorumlarını. Yeterince ilgi verdik bence kendisine. Siz bebeğinize ve kendinize sağlığınıza odaklanın. Önemli olan tek şey bu. Kayınvalidenize de belli bir sınır çizerek eşiniz için görüşmeye devam edebilirsiniz ama şimdi bunu düşünmeyin. Kucağınızda bir mucize var onun tadını çıkarın bol bol koklayın çünkü çok hızlı geçiyor zorlansak da o mis koku o minik bedenle olmak bambaşka. Halledeceksiniz ve harika bir anne olacaksınız, çevrenize kulak asmayın pozitif olun bebeğinizle hava almaya çıkın sık sık

İşte ben de böyle şeyler dinledikçe günümüzde çok büyük nimetler içinde yüzdüğümüzü düşünüyorum. Dediğiniz gibi evinde uyuması büyük nimetmiş babanneniz için. Ahırda uyuyormuş kadıncağız. Ve ahırda biraz kestirdi diye dayak yemiş kaynanasından. Bu insanların çektiği çileden sonra kaynanamın benim çorbamı beğenmemesi bana çok basit bir mesele gibi geliyor.

Varsın beğenmesin, bunu gidip de eşime anlatıp evimin huzurunu kaçırmayayım diyorum.

Burada babannenizin durumunu tabii ki doğru bulmuyorum. Ben böyle diyince insanlar sanıyor ki ben babannenizin durumunu onaylıyorum, öyle olması gerektiğini düşünüyorum. Asla öyle bir şey yok.

Ben büyüklerimden böyle olaylar dinledikçe halime şükrediyorum. Tabii günümüzde şükretmek büyük bir linç sebebi. Çünkü öyle bir algı oluşturuldu ki " şükreden kadın eziktir" gibi düşünülüyor.

Açıkçası sizin kaynananıza aslında iyi bir insan demeniz benim böyle yorum yapmama sebep oldu. Yani genel manada iyiyse, yardımcı oluyorsa bazı kusurları görmemek lazım diye düşünüyorum.

Ama ben böyle söyleyince yine saldıracaklar, maalesef burada böyle bir atmosfer var. Bu üyeler kaynana olduğunda ise aynı şeyleri gelinleri için söyleyecekler.

Birçok ayette de geçtiği gibi çok az şükrediyoruz. Şükrümüz azaldıkça iç sıkıntımız artıyor. Olaylar gözümüzde büyüyor. Eskiler hep kendinden daha kötü durumdaki insanlara bakıp mutlu olurmuş. Şimdi ise durumumuz ne kadar iyi olursa olsun hep kendimizden daha iyilerine bakıp keyfimizi kaçırıyoruz.

Bu son örnek size özel değil yanlış anlamayın. Genel olarak toplumsal problemden bahsettim.

Teşekkür ederim öyle yapmaya çalışıyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum

Tabii ki bunların hiçbiri olmadı, çunkı o bir MAVİsincap:)) MAVİsincaplar doğuramaz:))

Unutmadim 4 yil olacak 3 haftaya ikinci cocugumu doguracagım hala unutmadim hatta henüz yapmadigi ve yapamayacagi(uzaktan el gibi bakacak onu hakediyor) seylere lohusa olmadan kurulup sinir oluyorum.Allaha yakin benden uzak olsun onun nasil bir kaynana oldugunu eşim ve kardeşi bile gördü onlar bile annemin torunudur hos gör demiyor haklisin annem etti ceksin diyorlar.Bir gün olur da unutursam leylos daha 20 günlük lohusayken cocugunu alip evine götürüyordu diye siz hatirlatin ki bir daha o salakligi yapmayayim

Ece Hanım, duyduğunuz laf yenilir yutulur cinsten değil. Lütfen ben kindar mıyım, abartıyor muyum, bende mi bir sorun var psikolojisine girmeyin. Kimsenin kimseye "basit" diye hakaret edip sonra da özür diledik ya canım sen de amma abarttın şeklinde davranmaya hakkı yok. Hele karşısında yeni doğum yapmış güçsüz bir kadına asla. Lohusalık zaten bebeğime yetebiliyor muyum diye devamlı endişe duyulan bir süreç, bu süreçteki anneye basit annesin etiketleri kesmemişsin denilmez. İyi niyetli olsaydı kızım istersen etiketleri keselim ne dersin belki tahriş edebilir diye düşündüm derdi. Ağzımıza geleni sayalım sövelim sonra özür dileyelim bitsin. Affetmeyen de kindar olsun prenses olsun. Prenseslikten bu kadar korkulmasın ya şuan ezan okunuyor dilerim kızlarımız prensesler gibi yaşasın. Saygısız olsunlar sorumsuz olsunlar demek değil bu. Çilekeşliğin adı, çaresizliğin adı güçlü kadın olmak olmuş. Bu sitede yıllar geçti kadın kadını anlamıyor yazanlara hiç hak vermedim bugüne dek. Bu konuyu okuduğumdan beri karnıma kramp giriyor( prenses psikolojim varsa demek). Kayınvalidesi tarafından hakarete maruz kalmış lohusa kadına da abartma canım ya diye yorum yapılmasın lütfen ya. Bu kadarı da olmasın.
Canım konu sahibi; Sen çok iyi bir annesin. Kimimiz etiketi düşünemedik, kimimiz başka şeyi düşünemedik. Annelik bir yolculuk. Zamanla oturacak. Lütfen kendini sorgulama sen çok iyi bir annesin.

Bende unutmadım asla unutamam unutmayacağımda...
8 Senelik evliyim 2 senedir ikizlerim var 6 sene kayinvalidemle çok iyi arkadaştık telefonda saatlerce ordan burdan konuşurduk herseyine koşardım severek isteyerek fakat ne zamanki ben doğurdum bencilligini gördüm 40 gün kendi annemle beraber yattım ikiz olduğu için 2 saatte bir mama ile beslemem gerekiyordu lohusayim bisey bilmiyorum zaten cok minik dogdular kayinvalidem doğum
Yaptım diye bizde kalıyordu canim annem yatalak babamı bırakıp aksamlari bende kalıyordu bana yardımcı olmak icin geceleri uyanıp beraber besliyorduk eşim yardımcı oluyordu fakat gece uyuması gerekiyor işe gitmek için 40 gün ya 40 gün insan bir gece kalkmaz mi ! Yahu bunlar torunlarıma ne yapıyorlar diye bile uyanmazmi yok arkadaş yok sabahları da annem kahvaltı hazırlar baba giderdi bide of lamalar püflemeler canı sıkılmıştı onun stresinden sütüm azalmıştı neyseki eşimle konuşup gönderdim
Mesafeli koydum Allah'tan uzağız telefonda ay torunlarım canim torunlarım ama gelmeye yardım etmeye hala bir gayret yok bu saatten sonra olmasin da zaten
Sizde size yapılanları unutmayın

Basit bir annesin dedi sen bebeğinin kiyafetlerindeki etiketleri çıkarmayı düşünemeyecek kadar basit birisin dedi iç etiketleri oluyor ya ondan bahsediyor bu söz hala kalbimi çok acıtıyor
Kendi anneniz yok mu keşke o olsaydı yanınızda o dönemde insan en çok kendi annesine ihtiyaç duyuyor

Nefret ediyorum falan yazmışsınız ya sormak istedim görüşüyor musunuz yada görüştüğünüzde nasıl geçiyor

Merak etme bunu yapan tek kayınvalide seninki değil Kendini yalnız hissetme hiç aynını bende yaşadım bir ikiz annesi olarak Ama ona takılmaya fırsat bile vermedi,eşimi işlemek için önce davrandı. Bunu yaptığını unutmuşum bile siz yazınca aklıma geldi

Ben bu insanların böyle zor süreçlerden geçmelerine rağmen birçoğunun günümüze sapasağlam geldiğini,
Ben doğulu biriyim, bir jenerasyon öncesinde gelinlere berbat bir muamele vardı. Annem bunu çekenlerden. Bebeği öldüğü gün tarlaya çalışmaya götürüldüğünü yazmıştım zaten konuya. Regl döneminde soğukta çalışmış kendinden geçmiş sancıdan. İstemez miydi rahatça sıcak battaniye altında yatsın? Daha nice eziyetler çekmiş ve hiç de psikolojisi sağlam değildi. Hem şeker hem tansiyon hastasıydı, kafası darmadumandı psikolojisi bitikti, tahammülü kalmamıştı bazı şeylere. Gün yüzü göremeden 52 yaşında vefat etti benim annem. O yüzden burda yazdıklarınız gerçekten de kanıma dokunuyor benim. Ben bizzat bahsettiğiniz rezil dönemi yaşamış bir annenin evladıyım ve Allah aşkına övmeyin güzellemeyin yapılan kötülükleri. Kadınlar güçlü olduklarından tarlada çalışmıyorlardı çalışmasalar dayak yerlerdi. Eşlerini sevdiklerinden evli kalmıyorlardı boşanmak isteseler eşek yüküyle dayak yiyecekleri bir aileleri vardı. Bu kadınlar çaresizdi ya çaresiz. Yazık oldu bu kadınlara.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…