Lohusalık dönemindeyken yapilanlar unutulur mu ? Veya nasil unutulur ? Sizler unuttunuz mu ?

Elbette unutmuyorum,doğum sonrası hastaneden çıktığımda,koltukta uzanıp uyumaya çalışırken benim üstümü örtmeyip gidip diğer koltukta yatan kizkardesimin üstünü örten şahistir kendisi.ne kadar seni seviyorum soyle böyle dese de yookk.bazi şeyler unutulmuyor arkadaşim.unutma da zaten.unutma ki aynı yerden kırılma tekrar.

Gerçekten okuduklarınızı anlamıyorsunuz. Ben burada geçmişte yapılanları övmüyorum. O şekilde olmalı demiyorum. Doğrusu odur da demiyorum.

Diyorum ki eskiden insanlar böyle çileler çekiyordu, arada sadece 1 kuşak var. Mesela sizin annenize kaynanası " Çorban güzel olmamış" dese çok normal karşılar. Onun için sıradandır.

Ama günümüzde bu cümle artık görüşmeme sebebi olabiliyor. Gününüzde bazı şeylerin çok abartıldığını söylüyorum. Önceki nesle bakın bir de şu anki nesle bakın diyorum. Bu kadar fark normal değil diyorum. Böyle giderse bizim çocuklarımız " Kaynanam benim yanımda oğluna selam verdi kızlar ben muhabbeti kesmek istiyorum" diyecek. Ve biz o dönemde kaynana olacağız. Gidişat iyi değil diyorum. Ölçü diyorum. Ama siz ısrarla eski dönemi güzelleme diyorsunuz.

Bakın siz burda geçmişte böyleydi şükretmemiz lazım şimdi iyi durumdayız geçmişe kıyasla deseniz sanmıyorum ki burda size karşı çıkan olsun. Ama siz buraya yazdığınız ilk yorumunuzda geçmişteki kadınların hayatından bahsedip onlarınki normalmiş de şu an olanlar anormal gibi konuştunuz. Bebeği doğurup direkt işe koyulan insanları örnek gösteriyorsunuz. Bu rezil hayatı normal görürseniz insanlar size karşı çıkar. Daha iki gün önce babam sizin o bahsettiğiniz dönemlerde kadınlara nasıl eziyet ettiklerini, şimdi geçmişe dönüp baktığında ne kadar pişman olduğunu söyledi. Normal sanıyorlarmış kadının bu kadar ezilmesini, azcık bile yüzünün gülmemesini. Devir tamamen o şekilde olunca algıları da öyle oluyor. Ama benim bizzat o dönemde yaşayan babam bile ne kadar rezil şeyler yaşandığını dile getirirken siz burda ah o kadınlar şöyleydi de onlar lohusa depresyonu regl falan bilmezlerdi de tarzı konuşursanız gayet de güzelleme yapmış olursunuz. Doğum yapıp çalışmaya başlamayı över gibi konuşuyorsunuz siz. Sanki keyiflerinden bu eziyetleri çekmişler gibi..

Ayrıca biz konu üzerinden yorum yapıyoruz, konuda kaynananın çorban güzel olmamış demesi yok, yeni doğum yapan bir annenin anneliğine dil uzatması var. Farazi örnekler üzerinden konuşmanın bir anlamı yok yani, konu neyse o.

Neyse ki tıp dünyası böyle bir dönem olduğunu kabul etmiş. Gayet güzelleme yapmışşınız çünkü. Benim annem 65 yaşında o bile reglinin ne kadar ağrılı geçtiğinden ve lohusalık dönemlerinde ne kadar zorlandığından bahseder. Siz özünüzde yaşayabilirsiniz. İnsanlara bulaştırmadan.
Ve ben gerçekten anlamıyorum bizim büyüklerimizin regl dönemi, lohusalık dönemi gibi dönemleri neden olmuyordu da bizim dönemin kızları sürekli bir döneme giriyorlar.
Bu sürecin tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum. Yoksa bir önceki nesil fiziksel olarak üstün yaratılmış da bizim nesil zayıf yaratılmış diye bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Sanırım özümüzü kaybettik ve kaybetmeye de devam ediyoruz.

Bizim zamanımızda diye başlayan cümlelerin devamını asla dinlemem. Çünkü o zaman o zamandaydı bu zamanın şartları da şahsına münhasır. İster istemez çağ değişiyor çevremizde pek çok farklılıklar meydana geliyor. İnsanlık değişip gelişiyor inanmazsınız ama. Çağ karşılaştırması yapmayı doğru bulmuyorum o yüzden. Her insan kendi çağına esirdir. Yaptığınız şey tamamen lafıgüzaf.

Lohusalığı dibine kadar yaşadım
aglama krizleri, kocayı kesme isteği, her kafadan bir ses cikmasi, uyumayan cocuk, yara olan memeler, sutun doyurmuyor mu diyen kv
hormonlarıma kizmiyorum onlar görevlerini yaptı
cinnet geçirmemek için direnen irademe ve sabrıma kızgınım ben
Geçir abi, lohusaysan hakkını ver di mi ama
Gecti artık

Sizin konunuzu hatırlıyorum ama o olay nasıl boşanmaya kadar gitti eşiniz bi adım atmadı mı. Herkes boşanılması taraftarı mı. Çok üzüldüm
Konularımı okursanız eğer, hamilelikte "yardımcı olmayan eş" Lohusalığın 7. Gününde " Görümceler" Sonrasında "eşimin söylediği sözler" Ve finalde "boşanıyorum" Olarak benim hikayemin giriş gelişme sonuçlarını okuyabilirsiniz...
İlk konumdan beri herkes benim sorunumun kv, görümce vs değil başta koca kişisinin olduğunu ve benim pasif kaldığımı söyledi.
Ben çokta pasif değildim ama aynı burdaki pembesincap hanfendi gibi, aman ağzımızın tadı kaçmasın Ali rıza bey modunda takılıp, sorunumu tatlı dille güler yüzle anlayışla güzel ikazlarla şakayla ironiyle çözmeye çalıştıkça, dertler azalmak yerine derya oldu ben de bir sandal oldum anlayacağınız.

Bir gün canıma tak etti ve atladım o sandaldan, ya batacağım ya çıkacağım dedim.
9 gün oldu ailemin evindeyim, kendisinin söylediği gibi anlaşmalı protokolü yollamasını bekliyorum. Biraz süre verdim yok yollamazsa kendim yollayacağım avukat bu şekilde tavsiye verdi.

Ben de çok üzülüyorum ama ben elimden gelenin fazlasını yaptığımı düşünüyorum..
Aslında üzüldüğüm tek şey, benim hayalim çekirdek ailemi kurabilmek, 2 3 bebeğimle mutlu huzurlu bir yuva kurabilmek iken, bu hayalimi çalması..

Şimdi 3.5 aylık bebeğimle, anne babamın yanında sıfırdan bir hayata başliyorum ve o tekrardan kendi ailesini kuracağını, bir düzine çocuk yapacağını iddia ederken, ben onunla olmadığı için değil, sadece bu hayalimin elinden alınmasına çok üzülüyorum.

Arkadaşlar ben oturdum düşündüm, bana "bir kadın tanıdım buraya heykelini dikerim" Diye eski sevgilisinin heykelini dikeceğini söyleyen eşime diyeceğim ki, canım benim ben ne yanlış yaptım da senin eski anıların canlandı, neden aklına eski sevgilin geldi de böyle bir şey söyleme gereği duydun, gel bir öpeyim seni de oturup konuşalım.

"Davayı açtığın gün seni gömeceğim, öldüreceğim" Diyen eşime, "ya canım benim sen böyle bir insan değilsin ki sen karıncayı bile incitemezsin, şuan sırf bana kızgınlığından öyle konuşuyorsun, seni bu kadar kızdırdığım için özür dilerim" diyeceğim.

Oğlu bana tokat attı diye sinir krizi geçirdiğimde, "sen yalan söylüyorsun inanmıyoruz ayrıca hani nerede iz? Hem sana gerçekten vursa yerden kalkamazsın" Diyen kayınvalideme, " Doğru söylüyorsun anneciğim, oğlun beni komalık yapmadığı için çok teşekkür ederim, belki şuan benim helvamı bile yiyebilirdiniz ama ne hikmetse öyle merhametli bir evlat yetiştirmişsin ki bak hayattayım, bak helva dedim canımız çekti dur bir helva kavurayım da yiyelim şöyle karşılıklı" Diyeceğim.

" Şiddete karşıyım ama sen hakediyorsun" Diyen görümceme, "canım görümcem, doğru söylüyorsun, ben nerede yanlış yapıyorum, ne yapıyorum da bu tokadı hakettim, bana bir anlat da ben de ona göre davranayım da bir daha eşimden tokat yemeyeyim" Diyeceğim.

Diyeceğim de diyeceğim, 28 yaşındayım, annemin babamın bir evladıyım, ne zorluk görmüşüm ki ben yani koca evinde, hastanelik mi olmuşum, tarlada mı doğurmuşum, üstüme kuma mı gelmiş. Yoo, ekmek elden su gölden, arada bir ye iki tokat, hatta eşinle beraber otur eski sevgilisinin heykelini yapın dikin salonun ortasına beraber, karşısına geçin, "yaa sen heykelini diktin ama ben burdayım, naber? ' diyip şakalaş.

Ne gerek var iki lafa söze yuva yıkıp boşanmaya, prenses misin kızım sen kendine gel. Beyin bedava.

Ben hanfendinin yazdıklarından şu hayatta hiç bir zorluk görmediğime, kendi kendime huzursuzluk yaratıp şu hayatı kendim mutsuz yaşadığıma, ve kocamda ve ailesinde hiç bir sorun olmadığına ikna oldum. yarın kocamın evine , yarım kalan dayaklarımı yemeye dönüyorum arkadaşlar. Hakkınızı helal edin.

Benim anneannemim kpi yürüyemiyormuş. Aynı evde kayınpederin eşi, öz kızları vs olmasına rağmen idrar yaptığı kabı hep anneannem döker ve yıkarmış. Çünkü gelin o.

Bunu anlatıp derdi ki bana hep dua ederlerdi. Ne iyi gelinim var derlerdi. Bahsettiği şükretmek bu işte. Anneannem de şükrediyor tüm evin işini gelin olarak yaptığı için ve karşılığında hayır duası aldığı için.

Allah ahını yanlarına koymasın inşallah hepsinden çıkarsın sana güç kuvvet versin. Ben de benzer şeyler yaşıyorum eşimden baskı görüyorum hamileyim aile evime dönmek istemiyorum hamileyim diye işten çıkarıldım babam kendini anca idare ediyor avukat tutacak param yok yani anlayacağın ne yapacağım bilmiyorum

Affetsen güzel olur
Benimde bir süredir affetmeye çalıştığım kisiler var. Dilimle ne kadar afettim desem de yürekten affedemiyorum. Deneme calisnalarim devam ediyor

Aslında şöyle bir şey var biz kendi annelerimizle ailelerimizle de sorun yaşıyoruz ama bunları çok dilendirmeyiz üstünü orteriz ve sonuçta affederiz
Diğer insanlarlar yaşadığımız olumsuz durumalarda da zor ama aynısını yapabilsek çok güzel olurdu
Affetmek büyüklük çünkü

Bizde de dedemin sabah abdest suyunu gelin hazırlar dökermiş. Babam şimdi hatırlayınca "benim karım neden sabah uyanıp da babamın abdest suyunu hazırlamak zorundaydı? Başlarım öyle suya" diye celalleniyor. Eskilerin normali bu olunca kimse ya biz ne yapıyoruz dememiş. Annemin bir eltisi dişliymiş biraz, onun az çok sesi çıkıyormuş. Babam diyor ki önceden onu haksız görürdük. Şimdi bi bakıyorum meğer o hep haklıymış..

Ne bileyim iyi,anlayışlı ,yardımsever demişsiniz,hemen bir anlaşmazlık kırgınlık oldu diye de çok büyütmeyin derim ben.Bazen annelerimizle dahi sorun yaşıyorken eş ailesi ile de yaşanabilir; bunları unutmadıkça aslında en çok kendimize kötülük ediyoruz.Sürekli bunları düşünmek inan insanı mahvediyor.Bazen boş vermeyi bilmek lazım

Basit bir annesin dedi sen bebeğinin kiyafetlerindeki etiketleri çıkarmayı düşünemeyecek kadar basit birisin dedi iç etiketleri oluyor ya ondan bahsediyor bu söz hala kalbimi çok acıtıyor
çok ayıp ve kırıcı bir söz. Ben de unutamazdım eşinizle aranız nasıl annesinin ettiği lafları biliyor mu

Yok unutulmuyor yasanan hic birsey. Birtek lohusalik da degil. Ben yurtdisinda dogum yaptigim icin doguma gelemediler cok sukur annemler yanimdaydi. Daha sonrasinda ev tasidik o zaman geldiler orada cok fark etmedim cunku evdeydim ama sonrasinda ise basladigim donem 2 ay evde ikizlerime bakmalari gerekti. O donem elimde kalacakti kendisi. Ben yeni ise baslamisim, cocuklardan ayri kalmak zaten uzuyor. Eve geliyorum evi bok goturuyor. Pislik icinde ev. Geliyorum evi topluyorum, yemek yapiyorum, cocuklari yediriyorum sonra uyutuyordum. Pertim cikti 2 ayda. Haftasonu temizlik ve camasir da cabasi. Sorsan cocuklara bakmak cok zor. Ben 10 ay bakmisim kendi basima. Siz iki kisisiniz nasil bu kadar beceriksiz olabilirsiniz anlamiyorum. Esimin babasi cok iyi anlasiyor cocuklarla. Oturup saatlerce oyun oynar konusur. Bu sirada sen yerdeki pisligini daginikligini topla degil mi? Yok kose yastigi gibi oturuyordu. Esim de gelince o da oturuyordu. bunlarin pisliklerini toparlamakla gecirdim gunlerimi. En son esime patladim. Bosanalim ben hic birinizi istemiyorum diye. Hadi annen yapmiyor, sen niye yapmiyorsun dedim.
Cocuklara bakmak cok zor diyor bana. Beceriksizliginize bahane bulmayin diye bagirdim ben de.
Simdi herkesi gonderdik. Iki bebegimde yuruyor. Surekli ilgi bekliyorlar. Krese gidiyorlar aksam ustu aliyorum eve geliyorum, yemek yapip yiyoruz. OYun oynayip uyutuyorum. Gece de ben bakiyorum hala uyaniyorlar cunku ama o donem yoruldugum kadar yorulmuyorum ve evim tertemiz, derli toplu.
Simdi gel de bunlari unut. Yesinler icsinler helali hos olsun ama butun buzlugumdaki herseyi yemisiz ama giderken bir yerine koy degil mi? Yazik degil mi bana ben zor durumlar icin yemek stoklamistim hepsini yedik ve oylece gittiler.
Hic birini unutamam ve unutmam da cunku bir daha evime gelemezler. Bir hafta gelirler giderler. Bitti... Kendi kredilerini kendileri bitirdi. Simdi ariyorlar cok ozledik napicaz diye gelin bile demiyorum. Gelmesinler.
Esimde cok istiyorsa gitsin gorsun anasini babasini. Ben daginik, tembel insan istemiyorum evimde. Cocuklara benden gizli tv actiklarini falan da daha saymiyorum.

Vallahi bu cümleye ihtiyacım varmış bir ikiz annesi tarafindan söyleyerek "kendini yalnız hissetme" teşekkür ediyorum
Unutmayın ben unutmayacağım bunlar nasıl unutulur unutursaniz ben hatırlatırım size : )

Aman yaptıklarida yenmiyor bosversenize aynı benim kv tembel keyfine düşkün oğlu gelince bisey yapmaya kalkıyor anca

İkiz bakmanın zorluğunu, herşeyin çift kat zor olmasını bilen insanlarız

Bizim benzer olayımıza gelene kadar daha ağırlarını yaşattıkları için bunu atlamışım
Mesela eve gelen ikizlerin suratına bakmayıp televizyon izleyen kayınpeder bonusum var Şimdi güya ölür biterler, kırk yerden kurban olurlar. Ben yermiyim peki tabiki yemem

Aman yaptıklarida yenmiyor bosversenize aynı benim kv tembel keyfine düşkün oğlu gelince bisey yapmaya kalkıyor anca
Aynen, evdeyken de yemek yapmiyor bence. Bir de benim kayinpederimde seker var. duzenli yemek yemesi lazim. Adam bizim eve geldi sekerini dusurduk, kilo verdi. Kendine geldi adam. Hayir soyluyoruz bir de aliniyor. Ben yemek yapiyorum diyor. Her gun yemek yapan insan bana gelip sen mercimek corbasini nasil yapiyorsun diye sormaz ya...
Ogluna zaten ayri sovlar. Beli aciyormus da cift bellik takiyormus falan filan. Haftalik temizlik icin esimle bolustuk. Benim siramin oldugu hafta ben yapiyorum kimse yardim etmiyor. Oglusunun oldugu hafta oglusuna ben yaparim diyor, yapmiyor bana patliyor ayni temizlik.
Esimin bir gorevi vardi sabahlari. cocuklarin odasini toplayip havalandirmak, yok o bile olmadi. Elimde kalacaklardi. Hatirladikca sinirlerim bozuluyor. Ama esimin suratina soyledim cocuklarin yuzunu gostermem benimle ugrasmayin dedim.
Asla unutulmuyor ya valla ilk gun gibi sinirleniyorum. Simdi de yalakalaniyorlar gelelim ozledik diye.
Dik duracaksiniz, ben bunu bilir bunu soylerim. Esimde onlarin agzindan konusursa onu da kovarim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…