Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ablacım karadeniz diyor
ülkücü diyor
Kürtçe dans müziği diyor

siz bu ülkede yaşamıyor musunuz?

ülkücüler bizim oralarda (aksaray, niğde vs taşrası) sıkmadan düğün yapmıyor....
Karadenizliler de silahsız düğün yapmazdı yakına kadar, iş ki birbirlerine sıkmasınlar, onun da garantısi yok

ben orta karadenizliyim dugunlede silah atılır. bana da sacma gelir birileri halvet olacak diye niye ates acilir ki. ne sacma
sadece dugunde degil hatta findik bitiminde de sıkarsın. sonra birileri "ooo hüsolarin findigi bitmis" derler hayirli olsun babinda onlar da pencereden silah atarlar tebrik amacli. 10 sene once bayramda köydeydim. bayram sabahı silah sesine uyanmistim. kim bu maganda diye kapiya ciktim ki o zamanlar 80e girmek üzere olan ananemmis birileri getirmis sık diye vermis sabahin 6sinda.
Karadenizliler seviyor yani silahi.
(istanbulda yapamazlar tabii). annemin falan da gencliginden silahla fotolari var, genclen öğretirlermis onlara silah tufek.

ablacım karadeniz diyor
ülkücü diyor
Kürtçe dans müziği diyor

siz bu ülkede yaşamıyor musunuz?

ülkücüler bizim oralarda (aksaray, niğde vs taşrası) sıkmadan düğün yapmıyor....
Konu sahibinin ailesi ve sevgilisinin ailesi bu kadar kendini gelistirememis, mafya bozuntusu tiplerse zaten en basta ayrilirlardi diye dusunuyorum.
Konu sahibi bence ilk sarkiniz sizin icinize sinsin. Karsi taraf gereksiz bi tribe girmis. Asilamayacak ciddi bi problem yok. Ayrica ulkemiz insanini kendini gelistirmis/gelistirememis olarak 2ye bolmek lazim. Irk mezhep olarak degil. Sizin aileler kendilerini gelistirmis insanlarsa zaten bir sorun yasanmaz iki tarafta birbirini idare eder. Dugunde turkce,kurtce,arapca eglenmelik muzikler calar. Hala bunlara takilanlar yuzunden su ulke gelismiyor ya.

Batı Karadeniz Karadeniz sayılmaz, Rize Trabzon tarafı kursun atmadan düğün yapmaz

AnnaneyeSanırım sesle iletişim kurmak, kimi yerde kuşdili, kimi yerde kurşun sesi

Birebir aynisini eşim anlatti bu findik bitimi silah sikma vs onlarin da oyle oluyormuş. Ben silahtan hoşlanmam ve bizim insanlarda da bulunmaz köyde olsalar bile tabi ki dugunumuz Istanbulda oldu silah vs olmadi ama silahla ilgili normalliklerini boyle anlatmisti nineler bile silah kullanir diye.

Pembe gözlüklerinizi çıkarın bence. Sorun erkek arkadaşınıza, nerede yaşamak istiyor diye.

O zor cografyada savunma amaclı gerekebilir, fakat sorun içselleştirmek, bagrına basmak, evet, aynen oyle cok seviyorlar

AnnaneyeSanırım sesle iletişim kurmak, kimi yerde kuşdili, kimi yerde kurşun sesi
iki ev arasi coook mesafe oldugu icin bagirma var bizim koyde ozellikle erkeklerde.
adam mesela yuruse 15-20 dakika surecek komsusuna var gücüyle bagiriyor
hüsoooooooo
o ses yankilaniyor falan . sonra hüso cevap veriyor
höööö?
çaya bize gelecen miiiii??
heeee
neyse ki simdi telefonda kontur problemi yok ne kadar arasan ayni para. artik daha cok arayarak iletisim kuruyorlar. ama hatırlıyorum ben cocukken fındık toplarken falan teee kac metre oteden bagirirlardi yemek hazır diye. toparlanirdik

İç anadolunun çerkesi iç anadolunun kendisinden daha milliyetçi mesela. Çerkesten başkasına vermezler 35 ten önce evlendirmezler ve çoğu genç kaçar bu yüzden çok farklı huyları var. İyi insanlar ama onlar da da çok var milliyetçilik. İç anadoluluyum garantisini veriyorum bu anlatılanların en orta halini yaşıyoruz biz galiba Ne silah ne başka bir şey. Dümdüz azize, Ankaranın bağları, dilarayla düğün bitiriyoruz bir de halay.

Benim eşim de Kürt. Çoğu arkadaş dansa uygun değil yazmış Kürtçe şarkılar için ama pek çok dans müziğine denk geldim ben sadece tercih meselesi. Biz ikimiz için de özel olan Türkçe bir şarkıda dans ettik akrabalarının çoğu da aynı şekilde Türkçe şarkıyla dans ediyorlar. Tabii ki kendi halayları var halayları için Kürtçe şarkılar çalındı. Ama ben de anlamadığım anlamına internetten bakacağım bir parçada dans etmek istemezdim. Nişanlına akrabalarından önce bunu diyebilirsin. Bizim için özel olan ikimizin de anlamını bildiği bir parçada dans etmek isterim diyebilirsin.

esin hic abartmamis :) cidden nineler de seviyor silahi. bizde kadinlar daha cok kullanir. eger geriye savrulmazsa falan düzgün atarsa herkes onu över. hakkinda bile konusulur "ooo sukrana masallah teklemeden atiyor silahla" falan diye cok sacma ama oyle.
bir de karadenizde evlerde genelde tufek vardir nolur nolmaz diye. sonucta daglik bolge evler birbirinden coook uzak. basina bisey gelse kim bilecek jandarmayi arayack da jandarma gelecek. zaten bir araba gelsin 10 fk onceden gorus alanina giriyor done done anca geliyor. goren hirsiz katil bin kere kacar o arada. ayni zamanda dagdan yaban domuzu ve ayi falan da inebiliyor. o yuzden evlerde tufek oluyor genelde. eskiden ananemlerde de vardi görünürde ama dedem vefat edince kaldirdilar

Sorunlar şimdiden başlamış, bu en basiti.

Nişanda muhtemelen iki tarafta ispat çabasına girecek.
Doğu tarafı kürtçe müzikler, sizin taraf milliyetçi parçalar isteyecek.

Nişanlın şimdiden buna burun kıvırdıysa ilerisini düşün birde.

Çocuğa isim koyma- siyasi tartışmalar- evde konuşulan dil- örf adetler- vs vs

Şimdi sorun olmaz diyor ama evlenince daha neler çıkacaktır.

Benim abimin dugununde karsi taraf silah atmisti 15 yil once. Neye kacacagimi sasirmistim kursun sanki kulagimin yanindan gecmisti. Sulaleyle alakayi kestigimden dugunlere de gitmiyorum 9 10 yildir ama hala atan vardir kesin.

O zor cografyada savunma amaclı gerekebilir, fakat sorun içselleştirmek, bagrına basmak, evet, aynen oyle cok seviyorlar

Gerekebilir ama bir kenarda durur yani devamli cikartmak haberleşme olarak sıkmak nebileyim cok gerekli gelmedi Ben görmekten bile hoşlanmam acikcasi 31 yasimdayim gercek bir silahi normal hayatta 2 defa gördüm yakindan o da polis silahi.
Elime alamam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…