Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

domdom12

Üye
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2024
531
643
24
Merhaba,

Gerçekten benim ve erkek arkadaşımın tarafından empati kurduğunuz yorumlara ihtiyacım var.

Ben karadeniz bölgesinden, kendi çekirdek ailem daha ılımlı olmakla beraber ülkücü bir akraba grubuna sahibim.

Erkek arkadaşım da doğu kültüründe büyümüş, aileside o gelenekte yaşayan tam tersi bir kültüre sahip.

Başında ben bunları anlattım. Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi. Saygı duyduk birbirimize. Onun ailesi beni, benim ailem onu sevdi.

Düğün, nişan yapmayacaktık. Ben annemi kırmamak adına nişan yapmaya karar verdim.

Bana nişan dans müziği atmış, kürtçe. Benden de birşey olaun dedi. Sonra dedi ki kırılırım hani bu müzik olmazsa. Bende dedimki dans müziği o olmaz, tamam benim için ama aile yapımı bilmiyor musun?
Oda bir bozuldu bu duruma. Neyse demedim say vs dedi. Bende bana bunu söylememen gerekirdi. Ben herşeye anlayışlıyım sen bunu söyleyerek bana vicdan yaptırıyorsun dedim.

Sizce bu konuda kim haklı? Olay canımı sıktı çok. Moralim bozuldu. Kimsenin kültürüne karşı değilim asla ama sonuçta ben de sessiz sakince herşey bitsin istiyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Nickinize bakınca ben dogunun kültürü tarafından gelen siz sandım konunuzu okuycam Sımdı tamamen

Son düzenleme:
Siz Cok haklısınız bence.
Ayrıca gercekten nasıl ki uzun havadan dans muzıgı olmazsa kürt müziğinden de olmaz. Ne alaka.

Kürt olmaları gayet olağan bir durum ama siyasi tavırları önemli bu noktada. Aile yapınız böyleyse muhakkak bir yerde sorun olacaktır. Ayrıca müzikli oyunlu bir nişansa onlar da Kürtçe halay açtırır ama ilk dans ne alaka? Çok saçma durur. Kürtler bile tercih etmiyor overdose değillerse.

Evet halayda sorun yok ama dans müziği demesi bana fazla bişeyi kanıtlamak gibi geldi. Yani kürtlerin tercih etmediği şey için kırılırım demesi beni manüpüle etmek için olduğunu düşündüm.

İnsan olsun kafasindayim o değilde hemen sorunlar başlamış hani bu çok eften puften de ya sonra.Yani kültür farkı değilde bambaşka zevkler yetiştirilme diyelim kimsenin kimseye üstünlüğü yok bunu asabilenler de var asamayanlarda çifte zorluk getirecek evliliğe.Oyle sevmeli öyle anlayışlı uyumlu olması öyle bı alttan alması gerekecek ki iki tarafında sizin ve nisanlinizin yani.Bu tavrı sonuna kadar sürdürebilecek misiniz.Onu bilemem

Kültürünü, ırkını ailenizden saklayacağınız adamla evlenmemelisiniz bence.
Hadi ilk dans bir şekilde idare edilir de nişanda kürtçe şarkıyla halay çekmek istediklerinde ne yapacaksınız?
Ben kimsenin kültürünü saklamıyorum ki. İlk dans ne alaka. Kürtçe halay çeksin.

Aslinda bence burada hakli yada haksiz kimse yok. Sadece karsilikli talepler ve hevesler var. Ancak sunu soylemek zorundayim ki.. sizin iliskinizde cok sorun cikacagindan eminim. Yani ileride pisman olma olasiliginiz cok yuksek. Bu kadar keskin sekilde farkli kulture sahip iki insan ailelerinide silemeyeceklerine gore ileride aileler tarafindan cok sorun mutlaka yasarlar. Ne kadar cabalansada bir gun ayni eve girip birlikte olmak siradanlasinca aileler ve ben, benim fikirlerim, kulturum olgulari cok daha on plana cikacak. Ornegin cocugunuz oldugunda bile torun kiymetlidir aileler yine sorun cikaracak. Cok eminim malesef bu boyle. Ikinizde icli disli oldukca birbirinizin tarafinda cok seye karsi cikacak ve yadirgayacaksiniz. Su an ne kadar pamuk gibi konusup sevdigim, cicegim sen uzulme yeterki desenizde bu ufak tefek sorunlarla isleri ilerlettikten sonra cok farkli tavirlara donusur. Size tavsiyem bunu isteyip istemediginizi gozden gecirmeniz tekrar. Su kadarini soyleyeyim kultur farki oyle bir sey ki.. benim ve esimin ailesi kokende ayni memleketten her anlamda ideolojik yapilarimiza kadar ailelerimizde bizde ayniyiz ancak onlarin daha ataerkil yasantilari benim ailemin daha esitlikci tavri bile ne sorunlara sebep oldu gorseniz ki benim ailem damadini, esimin ailesi beni gercekten oz cocuklari gibi severler ayirmazlar ama tutumlar, kendini ifade edis sekli bile nelere sebep oluyor. Sizin durumunuzda ise ucurum var arada. Kaldi ki simdide kurtce dans muzigi icin sizin durumunuzu bile bile alinganlik gostermesi nisanlinizin ne kadar birbirinizi sevsenizde ileride cok daha baskin cikmaya calisacagini gosteriyor. Dogu toplumu erkegin ve ailesinin kiz alma seklinde olaya baktigi bir toplumdur genelin de istisnalar kaideyi bozmaz. Buda sorun yaratacak. Evlendikten sonra cocugunuz olunca hele ki isler cok degisir su an konusuldugu gibi olmaz. Haddimi astim belki ama gercekten soylemezsem edemeyecektim. Kusura bakmayin.

Sorun olmadı şimdiye kadar . Bunda kırılırım diyen yarın bir gün başka şey yapar mı ben ondayım.

Evet halayda sorun yok ama dans müziği demesi bana fazla bişeyi kanıtlamak gibi geldi. Yani kürtlerin tercih etmediği şey için kırılırım demesi beni manüpüle etmek için olduğunu düşündüm.
Evet biraz öyle. Kürtçenin tınısı halaya falan gidiyor da ilk dans müziği çok zorlama olur. Maddenin doğasına aykırı. Kürtçe ilk dans müziği olarak önerdiği müzik ne mesela? Benim gülesim gelir öyle bir nişana gitsem.

Hayır bu kadar alınganlık gösterecekse neden risk alıp evlenmek istiyor ki? En başından kendinizi ne güzel açıklamışsınız, konuşmuşsunuz buna rağmen inatla müzik atması doğru değil bence de. Zaten karşı olsanız evlenme kararı almazsınız. Ama anlayışlı olması gerekir olmazsa olmaz bir durum değil sonuçta.

Bane şirvan-Tu guli ez diye birşey. Şarkının dansla alakası 0

Uzun vadede anlaşabileceğinize emin misiniz? Şu an ikiniz de aileleriniz aslında birbirlerinden ne kadar farklı görüşlere sahip olduklarını fark etmesinler diye rol yapıyor, hem kendinizi hem de ailelerinizi kandırıyorsunuz.

Bu ilişkiyi evliliğe taşısanız dahi bir taraf kendinden, görüşlerinden vazgeçecekse; bu siz olacaksınız gibi duruyor.

Nişanı erteleyin, birbirinizi biraz daha tanıyın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…