Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben işte onada nedenini sordum. Sizce neden olmaz diye. Yok yani ben söylemiştim o tarz bi isme no diye.
Nedeni aynı işte, beğenmiyordur o isimleri. Ben de beğenmiyorum. Kimsenin kültürünü yaşatma derneği değilim zaten. Beğensem de koymam.

Evin koysun oda kürtce

Annem karadenizli babam doğu. Boşandılar. Ki ikisi de uç değil. Dedemin babamı vurmaya gelmesi dışında. Kültür çatışması mahveder adamı. Kürtçe dans şarkısının karadeniz nişanında nelere yol açacağını bilmeyen bir sevgiliniz var. Bunu teklif etmesi bence zaten sıfır anlayış. İyi düşünün ki zorlar. Eski anlayışa göre erkek nereye kız oraya derler ama ben yapmadım mesela.

Eşimle ben aynı memleketliyiz. Ben hiç gitmedim. Onlar bağlıymış. Dedem bana onlar bize benzemez, siz rahat yetiştiniz iyi düşün demişti. Yetişme tarzına göre bile değişir yani. İyi düşünün.

Yani yapmazlar demiyorum ama optimistim doğru.
24 yaşındaymışsınız, 8 yaş büyüğüm sizden. Tecrübem de haliyle sizden fazladır. O sebeple iyi gözlemleyin, yapmaz diyemediğiniz aileye karşı da optimist olmayın derim.
Sevgiliden ayrılmaya benzemez boşanmak, hele de şu ortamda hiç benzemez. Pırıl pırıl bir genç kadınsınız, her zaman ilk kendinizi düşünün. Siz iyiyseniz herkes iyi, unutmayın. Aşk da evlilik de sonraki işler. Her zaman ilk kendi mutluluğunuz gelsin, çocuğunuz olana dek. İyi akşamlar diliyorum size.

29 yaşındayım. Aynen açıkca konuşacağım. Çok teşekkür ederim.

Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi. Saygı duyduk birbirimize
Bu iş olmaz, olursa da ileri de çok fazla sıkıntı yaşayacaksınız.
Size sivri olmayın, konusmalariniza dikkat edin ültimatomu verip, kendisi nişanda Kürtce müzik caldirtip insanların sinir uçlarıyla mi oynayacak?
Siz bu kültür çatışmasinin yalnızca nişan müziğiyle kalacağını mı sanıyorsunuz?

Sorun olmadı şimdiye kadar . Bunda kırılırım diyen yarın bir gün başka şey yapar mı ben ondayım.
Yapar, üzgünüm ama yapar ve ardı arkası gelmez. Ben uzlaşmacı bır kısıyım, asgarı muşterekte bulusurum sonuna kadar, buna ragmen diyorum kı cok sıkıntı yasarsınız, toz pembenin pembesi gidip tozu kalınca pişman olursunuz

Ya hepsini geçtim ismede ikna ettiniz en başında evlendikten sonra kayın ailenin evinde akrabalarının olduğu yerlerde Kürtçe konuşacaklar sonra o kültürde biriyle evlendigin için basbasayken olmasa bile onların yanında de senden onlara uymani isteyecek sonra çocuğun ismini sen koydun diyelim dediğini yaptırdın belki kültürüm devam etsin dilimiz unutulmasın diye çocuğa Kürtçe öğretmek isteyecek bla bla bunlari arttirabiliriz de yanlış anlama bana göre normal benim eşimde doğulu ben degilim eşimin ailesi çok önceden göçmüş olmalarına rağmen ben bile başta çok bocaladim yani öyle biz uyumluyuz demekle olmuyor bence bütün bunları icsellestirdiysen bu ilişkiye öyle isim koy bence

kürtsünüz ve gidip ülkücü çerkes bir adamla mı evlendiniz, iç anadolu çerkesi olduğuna göre muhtemelen kayseri-sivas uzunyayla çerkesi... ülkenin ennnn milliyetçi gruplarından birisi

ablacım kusura bakmayın da yürek mi yemiştiniz?

ha çerkes kendi müziğiyle kafkas oynar sıkıntı yok
karadenizde hemşinli ya da laz, megrel kendi diliyle çalsa oynasa yine sıkıntı yok

nedense bir kürtlerin dili batıyor caaaanım ülkeme.
ben buna katılmıyorum ya

Kürtçe bilgim iyidir bi sürü dengbeji de dinlerim (kürt değilim) ben etnik müziklerin çoğunu dinliyorum, Kelt müziği de dinliyorum.

ama nişanda ilk dans olarak ne alaka yani? uygun değil ki?

fakat çocuğum olsa babası da Kürt olsa Zilan koycam dese düşünebilirim -zilan biraz fazla sert fonetik olarak ama buluruz yani güzel fonetikli bir isim

Ülkenin yarısının ismi arapça
şurada adı öztürkçe olan 3 kişiyi zor buluruz...ben de dahil adım arapça.
Aleyna gibi anlamsız bir arapça edatı isim olarak koyuyorlar sıkıntı yok, güzel anlamı olan Küretçe isim neden sıkıntı?

Arapça koyunca oluyor Kırmanci olunca neden sıkıntı?

e bu ne ya.
"askim ikimizi anlatan sarki secelim" diyemiyor musunuz? buna ragmen inatla ve israrla mi istiyor?
o zaman sevgiliniz uzlasmaci biri degil nişandan once gormeniz isabet olmus.
ha ama siz "kurtce olmasın aileme aykiri" derseniz de onun gormesi yolunu ayırması isabet olur. dugunde nisanda her iki tarafin da havasi calinir, oynanir. bu bile kavga meselesi oluyorsa inatlaşiliyorsa o evlilik hic olmasın daha iyi

Evlenme nişanlanma, şimdi idare edersin sonra çok sıkıntı yaşarsın. İmza kaşe.

Kültür farkını geçiyorum isterse çinli olsun fark etmez ama bu ülkenin parçası diye diye savunduğun aile siyasi görüş olarak malum parti destekçisiyse, milliyetçi biri değil koca, onu arkadaş bile yapmaz kendine, yapamaz.
İsimler, müzik bunlara takılmak yerine en büyük sorun olacak şeye takılmıyorsunuz. He derseniz ki siyasi görüş olarak onlarla alakaları yok kendileri vatanın “ayrılmaz” bir parçası olarak görüyorlar, o zaman iş nişanlının tavrında biter.

Ailenizin ülkücü olması ne alaka? Böyle bir kültür mü var? Ayy Seda Sayanın çorap bir kültürdür demesi gibi olmuş
Aileniz kürtçe müzik çalınmasına saygı duymacaklarsa nişana gelmesinler madem sessiz sakin olaysız olsun istiyorsanız. Yada saygı göstermeleri gerektiğini söyleyin.

Herkes kendi kültürü ile evlensin deyip çekiliyorum
İleride sorun olacak şeylere aşk için asla yanaşamam.
Çocuğumun adını ben bilgehan koymak isterken kocam zilan koyacaksa yemişim o evliliği.
e kurtle evlenenin cocugi Zilan Bilgehan da olur Dicle Gökçe de olur yani evlendi diye niye biri aslını inkar etsin ki? ben de Türklügumle gurur duyan biriyim, orta asyaya ata topraklarına bile gittim - gitmeye devam edecegim. cocuguma da türkce ya da turklukle ilgili bir isim koyacagim elbet. ama es adayim turk degil. onu mu yadsiyacagim o mu beni görmezden gelecek? tabii ki ikimiz de kendi kulturumuzden isim vereceğiz. esim kurt olsaydi Sidar benim icin okeydi (karadenizliyim) , esim arap olsaydi Faysal, yunan olsaydi nicolas koyardim yani. yanina da turkce isim
bunu yapamayan, eşinin kültüründen utanan evlenmesin

Ülkücü derken milliyetçi demek istedi sanırım. Nişan/ kına kız tarafınındır, saygı göstermesi gereken kız tarafı değil bu durumda. Halay vs çeksinlerde tutup ilk dansta ne alaka kime neyi ispat ediyorlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…