Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben hayatimda bir sefer bir kürt dugunune gittim sirf full halay baska hicbir oyun havasi calmaz mi valla calmadilar. Yani hem gelin hem damat dogulu idi ama ne bilim ben karadenizliyim bizim dugunlerde her turlu hava calinir. Ben sirf horondan da acayip sıkılirim mesela. Cok kalmadik kalktik. Her iki tarafi da memnun etmek simdiden cok zor gibi gorunuyor konu sahibi. Uzun zamandir tanisiyoruz demissiniz ama bir insani ayni evde yasamaya basladiginiz zaman taniyacaksiniz. Simdi cok ilimli hosgorulu olan insanlar huy degistirebilirler. Benim kizkardesimin kocasi erzurumlu. Biz samsunluyuz. Iki aile arasindaki iletisim sifira yakin. Kardesimde dugun yapmadi. Cok farkli kulturler, yemek olsun, aile arasi iliskiler olsun. Kardesim hala evli ama cok buyuk sıkıntılar cekti. Kendinden cok ödün verdi, zor alisti.

Kendini ve duygularini iyi tart. Ayni kulturden olan evliliklerde bile neler neler oluyor farkli kulturden biriyle evlenmek rus ruleti gibi birsey bence.

Milliyetçi olunca kürtçeye tepki göstermek zorundalar mı? Onu anlamadım. Sonuçta bu insanların dili bu, tükçe de söylenir kürtçede söylenir. Damat ingiliz olsaydı ingilizce şarkı söylenemez mi diyeceklerdi?
Ayrıca nişan kız tarafının ise kendi aralarında yapsınlar madem, nişanı kendileri yapıyor diye diğer tarafı yok sayamazlar.

ülkücüler uzlaşmacı ve hoşgörülü olmalarıyla meşhur değiller
sadece kültür değil gayet insan karakterini ve davranışını da tanımlayan bir şey bu terim, dolayısıyla şu durumda sıkıntı
Allah korusun silah filan sıkılsa hoş mu olur?

Silah ne alaka? Niye sıkılsın? Silah hiç bir durumda hoş olmaz, olamaz.

Valla aynısını yazan çok üye olmuş o yüzden dimdirekt yazayım, İspanyolca, İngilizce, Hintçe Kürtçeyle aynı kategoride değil tabi ki niye derseniz burdaki yorumlardan da görüldüğü üzere bizim toplumda Kürtler horlanıyor, ayrımcılığa uğruyor. Burdaki nişanlı İspanyol olsaydı, ilk çocuğumuza İspanyolca isim koyalım deseydi üyeler ay cnmmmm ne romantik ben baylıyıorum İspanyol isimlerine yazacaklardı, nişanlı Kürt olunca isim koyması da müziği de varlığı da battı herhal olay bundan ibaret

Bence de sıkıntı çıkabilir. Teoride ailem bana saygı duymalı, duymuyorsa düğüne gelmesinler demek tamam gibi duruyor. Yukarıda Halley hanım da benzeri bir şey söylemiş. Ama işte çok inatlaşırsa kendi ailesinden olur ya maalesef.
Ailesine sırt çevirirse de evlilik arefesinde kayın ailesine karşı çok savunmasız kalır. Kayın ailelerin bir kısmı kaçan kıza, ailesiz geline farklı davranıyor maalesef. Hoş ailesi olanı bile ezik ezik ezebiliyorlar.

Silah ne alaka? Niye sıkılsın? Silah hiç bir durumda hoş olmaz, olamaz.
ablacım karadeniz diyor
ülkücü diyor
Kürtçe dans müziği diyor

siz bu ülkede yaşamıyor musunuz?

ülkücüler bizim oralarda (aksaray, niğde vs taşrası) sıkmadan düğün yapmıyor....

kültürü geç bi zahmet müziğe falan da karışmasın bu erkolar ben eşime ne müzik olsun dedim ben anlamam sen seç dedi erkek dediğin böyle olur bi de trip atmış kabul etmedin diye ay fenalık geldi

Kuzum şimdi İngilizce şarkıda dans etmekle Kürtçe şarkıda dans etmeyi bir mi tutalım onu mu demek istedinhor gördüğümüzden değil Kürtçe bir tane bile kelime bilmem İngilizce şarkı olsa anlarız bari

İlk dansta bunu diretmek saygısızca. Yok saymaları gerekmiyor halay yada başka oyunlarını çalabilirler nişan süresince. Kaldıki nişanda ağırlıklı kız tarafı oyunu oynanır, düğündede erkek tarafının oyunları daha çok çalar. Damat ingiliz,yunan vs olsaydı zaten Türk kültürü/İngiliz kültürü gibi iki ayrı ülkenin geleneği birleşirdi. Bizde siyasi görüş olaya dahil olduğundan ipleri geren o yoksa şarkı isim vs bencede önemsiz detaylar. Konu sahibinin ailesinide o irrite ediyor olabilir.
Bu arada benimde babanem ukraynalı, evlenirken gelin/damat karşılıklı konuşma yapmış,ekmek koparıp yemişler düğüm seromoniside seneler seneler önce :)

Benim de anlamadığım nokta tam olarak bu.
ablacım karadeniz diyor
ülkücü diyor
Kürtçe dans müziği diyor

siz bu ülkede yaşamıyor musunuz?

ülkücüler bizim oralarda (aksaray, niğde vs taşrası) sıkmadan düğün yapmıyor....
Bende batı karadenizliyim, hiç bir düğünümüzde ateş edilmedi. Silah kullanmak falan magandaların yaptığı bi şey diye biliyorum. Sizin tabir ettiğiniz sıkmak tabiri bile mafya dili gibi.

Ben trakyalıyım, eşim arap. Hısım, akraba karıştırmadan yaşıyoruz. Birinin ailesi baskın kültürü dayatsa diğer taraf rahatsız olur bence.

Milliyetçi aileler kürt damat istemez, kürt aileler milliyetçi aileden kız almak istemez. 20 senedir etrafımda insanlar evleniyor, boşanıyor, böyle gözlemledim. 40 yaşındayım, İstanbul’da öğretmenim. Her coğrafyadan insanla tanıştım.

Siz anlaşırsınız, çok mutlu da olursunuz ama el içine karışınca muhakkak laf söz olur, birinin lafı anne babaları, sizi üzer, doldurur. Bence nişan işine girmemek en iyisi.

Keşke ülkemiz bu kadar ayrışmış olmasa, ama öyle malesef. Umarım çok mutlu olursunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…