Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yozgat'ta da var ya silah sevdası. Benim gördüğüm sülalede vardı en azından. Bomboş bozkırda arabadan silah attılardı. Düğün müğün de yok ha, düz normal gün. :)

Bakmayın herkesin her yorumu yaptığına. Eşim Şırnaklı daha ne kadar Kürt olabilir bir aile bilemiyorum Ama çok saygılı ve anlayışlı insanlar. Ne aile binasında oturuyoruz, ne benden bağımsız kararlar alınabilir. Eşim ağzımın içine bakar. Çok kalabalıklar düğünümüz binlerce kişilikti, öyle sıradan kendi halinde Kürt gibi yaşamayan ailelerden de değiller. Hiçbir sorun yaşamadım bunca zamandır.

20 Eylül 2024 konunuz

Siz kamu personeli değilsiniz ki. Sevgiliniz atamasını neye göre sizin yanınıza alacak ?

Onun ailesi yada benim ailem tepkili ya da olumsuz değil. İlk dans gibi absurt seyler yaparakta bu havayı bozmak istemiyorum. Konuştum. Güzelce anlatsam anlarmış diye beni manupule ediyor. Yani ilk dans için bir insanın aklına nası gelebilir bu tarz birşey anlamıyorum. Sadece benim ailem yok ki. Akrabalarımız da var. Benim dediğim şey o. Kendisi nasıl bu teklifte bulundu anlamıyorum. Halay dese anlarım.

Ben burada bir konuda okumustum kadinlarin misaras hakki bile yokmus. Dogu kulturunu bilmem ne kadar dogrudur degildir bilemem bilenler dogrusunu yazar ama bu kadar uclarda iki farkli kultur cok zor olur.
Karadenizde mıras var mı sankı, erkekler kadınlara bırsey vermemek için kendilerini parçalarlar. Gerekçeleri de "Damat sıksın d.tünü karısına baksın, babamın malına mı güvendi" Sanki kız o ailenin kızı degil, sankı kendi eşleri o maldan yemiyor, haksızlık heryerde var maalesef :/

Onlar da bana karşı çok sevecen. Babası annesi kızı üzme demiş. Babası benimle konuştu kızımız olcaksın diye. İçine girince farklı mı olur bilemem.

Beni köyde evlerine hiç goturmedi 10 sene oldu.
Gidelim deyince de yazin gidersek iş yapmak lazim olur demisti o yuzden gitmedik.
Ama birebir ayni muhabbetler eksigi yok.

bu kısım cepte bence de
en azından burada herkes bi tetikleniyor Kürt denince.

ve fakat söz konusu şarkı da ilk dans müziği olacak bir şarkı değil, çocuk ne alaka bunu seçmiş şimdi???

çocuk müzik filan anlamayan bir tipse ve saçmalamışsa, en fazla "müzik kulağı yok" deriz. olsa iyiydi ama çok kişi müzikten anlamaz hele erkek olup ilk dans müziği seçen ve güzel tercih yapan zaten az bulunur...

ama başka şeylerse -işte errrkeklik yapmak, kıza dayatma, ispat çabası vs. büyük sıkıntı.

konu sahibi benim de Kürt erkek arkadaşım oldu

ilk sorduğum şeyler arasında köyünün korucu köyü mü yoksa örgütle bağlantılı bir köy mü ya da ne sağcı ne solcu futbolcu bir yer mi olup olmadığı -ve tabi kendisinin duruşu.
köylerinin boşaltılması vs meseleleri,
dağda kimselerinin olup olmadığı vs vs olmuştu

ailedeki tüm isimleri de bilirim ahmet mehmet fatih filandı hepsi, kendi kendilerine de arapça isim koyularlar-dı. (memleketteki en büyük saçmalıklardan biri, neyse).
kadın konusunda ultra hassas bir aileydi -ailede kadın kıtlığı var ahh kızımız olsun diye 4 gözle bekleyen bir sülale. onlar da öyleydi. falan filan. ailede kız olmayınca miras filan konusu yok -fakat biliyorum ki çok yerde miras vermiyorlar.

daha bu böyle uzar gider, ki biz ikimizde memleketlerimizde yaşamıyoruz ben 14 o 16 yaşından beri ailesinden ayrı insanlarız ve kendi hayat tarzlarımızın bakınca iki taraftan da ailelerle alakası da yok benim zaten Kürt alerjim filan yok. çocuğum olsa 2 anadille büyütürüm hiç mesele değil mesela, neden "evde Kürtçe konuşacaklar" diye millet gerim gerim gerilir bir fikrim yok. bunlara rağmen ve evlenme kafasında da olmamama rağmen en "sıradan" basit bir tartmam bile en basitinden bunlarla başlar daha da nerelere nerelere kadar gider.

Kısacası biz birbirimizle anlaştık uyuyoruz derken azcık pembiş bakıyor olabilirsin. biraz daha derin bak derim.

ŞU sözü de hiç sevmem fakat gerçekten de "Cografya kaderdir" Ses tellerinin bile kaderini etkiler:)

29 Temmuz 2024 konunuzdan
10 yaşındaydım. Şimdi ise 29.

Evet yukarda yazdım özel sektorde de artık eş tayin isteyebiliyormuş diye bir yönetmelik gelmiş.

D domdom12 profilinizde yazdığı gibi 24 yaşında olsanız, adamın söylediği her söze inanmanızı anlayacağım da 29 yaşındasınız. Düne kadarlık dans sarrkinizin kürtçe olacağından da haberiniz yokmuş. İyi düşünün.

Bizim oralarda fındık yok, düğünlerde ateş etmekte yok ayy iyi ki yok. Çok enteresan geldi bana.

Neden ne kötülük var dedi. Bende benim için sorun yok ama akrabalar ileri seviye ülkücü dedim. Havası çalmasın demiyorum. Kürrtler bile çalmıyorken şu derece dansa uygun olmayan şarkı aklına nası geldi ne alaka onu sorguluyorum.

Ben yukarda yaşımı inkar etmedim ki. Bu fikir bugün söylendi. Şarkı kürtçe olmayacak söyledim.

damat halayından modayken kolbastıya kadar ne ararsan var bizde, zeybek de çiftelelli de halay da
yaşasın iç anadolu

Ben tepki göstermiyorum, ama akrabalarımı nasıl çöpe atayım? Benim annem emaktar bir kadın. Gelip gidip kadına kötü şeyler densin istemiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…