Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

• iş yerinde iki ayrı grupla ( birinci grup 5- ikinci grup 6 kişilik) çeyrek altın gününe başladık. Biri ağustos da başladı diğeri eylülde başlayacak. 1 hafta önce 1 çeyreği 4150 tl den almıştım. Bugün ise güncel fiyatı 4285 tl olmuş.

• kredi kartı borçlarımı sıfırlamak niyetindeyim bir süredir. Bu sebeple nakit harcıyorum. Cüzdandan somut bir çıkış olunca insan harcayamıyor. Ancak kart öyle değil, görmeyince gönül katlanıyor🙃 toplam kart borcum 33.000 tl. 0 harcama ilerliyorum.

• harcamamak biriktirmenin ilk adımı, sonra da yatırım aşaması geliyor. Dışarda yemek, ihtiyaç dışı alışveriş, online alışveriş sitelerinde dolanmak, influencer takip etmek hepsi negatif etken. İradeli olmak gerek.

• iş yerinde iki ayrı grupla ( birinci grup 5- ikinci grup 6 kişilik) çeyrek altın gününe başladık. Biri ağustos da başladı diğeri eylülde başlayacak. 1 hafta önce 1 çeyreği 4150 tl den almıştım. Bugün ise güncel fiyatı 4285 tl olmuş.

• kredi kartı borçlarımı sıfırlamak niyetindeyim bir süredir. Bu sebeple nakit harcıyorum. Cüzdandan somut bir çıkış olunca insan harcayamıyor. Ancak kart öyle değil, görmeyince gönül katlanıyor🙃 toplam kart borcum 33.000 tl. 0 harcama ilerliyorum.

• harcamamak biriktirmenin ilk adımı, sonra da yatırım aşaması geliyor. Dışarda yemek, ihtiyaç dışı alışveriş, online alışveriş sitelerinde dolanmak, influencer takip etmek hepsi negatif etken. İradeli olmak gerek.
Altın günleriniz bereketli olsun

Kredi kartı borcunu da sıfırlaman dileğiyle
Gerçekten dediğin gibi karttan yapılan harcama sık sık kontrol edilmezse sanki harcanan para ödenmeyecek gibi alışverişleri karttan geçi geçiveriyoruz
Nakit parayı harcamaya insanın eli varmıyor daha dikkatli davranıyor gerçekten

Evet iradeye hakim olmak şart

Allah kazançlarımıza bol bereketler versin 🤲

Ben geldi😂
Ya benim niye hiç işe gidesim gelmiyor dakikalari sayiyorum ya emekli olmama 20 sene var daha🤣
Annem aradı yemeğe çağırdı
Oraya gittim çocuklarla
Kardeşimin doğum günüydü pasta kestik
Benim diyet bugün yalan oldi😂😂
Cok uykum var erkenden yaticiiim
Hayırlı geceler

Dün oğlanlar yemeğe gelmiyecek olunca ben de yemek yapmadım kahvaltıyı çok geç yaptığım için canım birşey istemedi
Anneme gittim üst kattaki abla ile oturuyorlarmış
Komşu abla geçenlerde bulgur kaynatmıştı ,bulgur getirmiş bana da verdi sağ ol abla benim var dediysem de burada bir söz vardır "adı ayrı kabı ayrı "
Abla da öyle deyip verdi ,Allah razı olsun kesesine bereket versin. 😊

Bana birkaç gün önce bahsettiklerinde babalarının araba alacağını
Oğlanlara dedim ki madem babanızın üzerinde icra davası var ,ufak oğlan da 17 yaşında o zaman senin üzerine yapılsın gözünüzü açın dedim
Sakın amcanızın üzerine filan yapılmasına müsaade etmeyin diye uzun uzun bazı hissiyatlarımı benim oğlanlarla paylaştım

Nihayet araba büyük oğlanın üzerine alınmış 🤣

Ilahi adalet işliyor adam para kazanıyor mal mülk ediniyor ama dalavereler çevirdiğinden zamanında üzerine bile yapamıyor
Bir zaman öyle böyle dövmediği oğlana muhtaç ticari hayatındaki bütün hareketleri oğlan 18 yaşını geçtiğinden beridir onun üzerinden yapıyor daha doğrusu yapmak zorunda kalıyor 🤣🤣🤣🤣

Bana birkaç gün önce bahsettiklerinde babalarının araba alacağını
Oğlanlara dedim ki madem babanızın üzerinde icra davası var ,ufak oğlan da 17 yaşında o zaman senin üzerine yapılsın gözünüzü açın dedim
Sakın amcanızın üzerine filan yapılmasına müsaade etmeyin diye uzun uzun bazı hissiyatlarımı benim oğlanlarla paylaştım

Nihayet araba büyük oğlanın üzerine alınmış 🤣

Ilahi adalet işliyor adam para kazanıyor mal mülk ediniyor ama dalavereler çevirdiğinden zamanında üzerine bile yapamıyor
Bir zaman öyle böyle dövmediği oğlana muhtaç ticari hayatındaki bütün hareketleri oğlan 18 yaşını geçtiğinden beridir onun üzerinden yapıyor daha doğrusu yapmak zorunda kalıyor 🤣🤣🤣🤣
Nasıl yani dövüyormuydu birde elleri kirilasica

Nasıl yani dövüyormuydu birde elleri kirilasica
Amin canım

Oğlan daha küçüktü tv de maç seyrediyorlardı çocuk tuttuğu takım gol atınca sevinçten eşofmanını indirdi diye bütün tantana
Insan gibi babacım bu yaptığın yanlış diye uygun dille sakinlikle ifade etmek yerine çocuğu koridorlarda sürükleyerek şiddet uyguladı
O zamanlar bizim evin içinde anlamsız bir hengâme, babaları olacak her an patlamaya hazır barut fıçısı
Nerelerden doluyor ya da dolduruluyorsa bilmiyorum tam olarak benim psikoloji yerlerde değil tüm süratiyle yerin dibine doğru gittiği zamanlar
Insan ya ölecek ya öldürecek tam da öyle bir ruh hali

Şu anki halim olsa al darp raporunu ver savcılığa tut avukatı Allah'ın cezasını süründür ama Allah'a havale ettim

O gün de ana yüreği de ne dersen de Allah da senin kafanı yarsın diye taaa içimden kopan bir intizar ettim ertesi gün kafasında 8 dikişle eve geldi
Fabrikada arıza çıkmış işçisiyle müdahale ederlerken manivela ellerinden çıkıyor bunun kafasına

Buna ettiğim her beddua tuttu yaptığı taşkınlıklar sebebiyle Allah'ım neye güvenerek bu zulmü yapıyorsa verdiğin gibi elinden çekip alıver dedim 13 15 senede kurdukları fabrika 6 ayda battı

Benden ayrılırken ayrı kaldığım süre içinde edebimle durdum aynı şekilde durmadıysa Allah'ım el gün içine çıkamayacak dertler ver dedim vitiligo oldu

Allah sorsun benim ve çocuklarımın anamın haklarını bundan

Amin canım

Oğlan daha küçüktü tv de maç seyrediyorlardı çocuk tuttuğu takım gol atınca sevinçten eşofmanını indirdi diye bütün tantana
Insan gibi babacım bu yaptığın yanlış diye uygun dille sakinlikle ifade etmek yerine çocuğu koridorlarda sürükleyerek şiddet uyguladı
O zamanlar bizim evin içinde anlamsız bir hengâme, babaları olacak her an patlamaya hazır barut fıçısı
Nerelerden doluyor ya da dolduruluyorsa bilmiyorum tam olarak benim psikoloji yerlerde değil tüm süratiyle yerin dibine doğru gittiği zamanlar

Şu anki halim olsa al darp raporunu ver savcılığa tut avukatı Allah'ın cezasını süründür ama Allah'a havale ettim

O gün de ana yüreği de ne dersen de Allah da senin kafanı yarsın diye taaa içimden kopan bir intizar ettim ertesi gün kafasında 8 dikişle eve geldi
Fabrikada arıza çıkmış işçisiyle müdahale ederlerken manivela ellerinden çıkıyor bunun kafasına

Buna ettiğim her beddua tuttu yaptığı taşkınlıklar sebebiyle Allah'ım neye güvenerek bu zulmü yapıyorsa verdiğin gibi elinden çekip alıver dedim 13 15 senede kurdukları fabrika 6 ayda battı

Benden ayrılırken ayrı kaldığım süre içinde edebimle durdum aynı şekilde durmadıysa Allah'ım el gün içine çıkamayacak dertler ver dedim vitiligo oldu

Abla sen beddua etme =) çok pis çarpıyorsun :KK48:

Zorlukları görerek büyüyen çocuklar daha çok sorumluluk sahibi ve daha başarılı oluyor. Bu ciddi bir gerçek. Hazırla kolayla büyüyen çocuklar ise daha sorumsuz rahat ve kendilerince cool oluyorlar. Sonra o cool çocuklarda başkasının çocuğunu üzüyor.
İnsan canına kıyamıyor zorluk çekmesin istiyorda işte herşeyi hazır verince de çabalamıyorlar.

Çocukların için çok sevindim abla. Başarıları daim olsun biliyorum mutlusun ama eminim içinde bir burukluk var..

Zorlukları görerek büyüyen çocuklar daha çok sorumluluk sahibi ve daha başarılı oluyor. Bu ciddi bir gerçek. Hazırla kolayla büyüyen çocuklar ise daha sorumsuz rahat ve kendilerince cool oluyorlar. Sonra o cool çocuklarda başkasının çocuğunu üzüyor.
İnsan canına kıyamıyor zorluk çekmesin istiyorda işte herşeyi hazır verince de çabalamıyorlar.

Çocukların için çok sevindim abla. Başarıları daim olsun biliyorum mutlusun ama eminim içinde bir burukluk var..
Tabiki burukluk var benim oğlanlar hayatta analı babalı yetim öksüzlerden

Ölüm olsa insan bir nebze anlar da bizimkisi pisipisine sırf sorumsuzluğun bedeli

Amin canım

Şeyyyy
Bi kaç bedduada benimkine edermisin🤣🤣🤣
Ufak oğlan abisinin üniversitesinin makine mühendisliği bölümüne tam burslu olarak yerleşmiş
Allah'a sonsuz kere şükürler olsun 😊

Rabbim bütün evlatlarımızın yar ve yardımcısı olsun Amin 🤲
Ayyy hayırlı olsun çok sevindim ablacim maşallah darısı yavrularimin basina

Şeyyyy
Bi kaç bedduada benimkine edermisin🤣🤣🤣
Ayyy hayırlı olsun çok sevindim ablacim maşallah darısı yavrularimin basina
Allah razı olsun kuzucum😘
Evet darısı sizin yavrularınızın başına, çok daha iyi yerlere getirsin Rabbim
Seninkine beddua edemem sadece Allah akıl fikir hidayet versin derim gıyabında
Onun dışında seninkine ya da bir başkasına beddua edemem zira Allah benim belamı verir kız 😊

Ufak oğlan abisinin üniversitesinin makine mühendisliği bölümüne tam burslu olarak yerleşmiş
Allah'a sonsuz kere şükürler olsun 😊

Rabbim bütün evlatlarımızın yar ve yardımcısı olsun Amin 🤲
Oooo daha okumadığım msjlar var bizdede tlfnntrafigi yoğun oldu 🥰🥰 Allah hayırlısını versin çok sevindim oglusa....

Birde ben diyim kocakarı ben 🤗 devlet üniversitesi hukuk a yerleştim..ailemein yani diye yazdığım bir hukuk 3.tercih
Birinci yer kizkardesimin yasasigi yer
İki erkek kardeşimin yaşadığı il
3 de ailemin ki o yüzden tercihlerim.belki.millete göre üniversite tarzı başarı sırasını dikkate almadan tamamen olaki.ainavina gidersemmkalacak yatacak yerim oldun diye yazdıhim.bir sıralaması bakalikmkayda gidebilecek miyim

Oooo daha okumadığım msjlar var bizdede tlfnntrafigi yoğun oldu 🥰🥰 Allah hayırlısını versin çok sevindim oglusa....

Birde ben diyim kocakarı ben 🤗 devlet üniversitesi hukuk a yerleştim..ailemein yani diye yazdığım bir hukuk 3.tercih
Birinci yer kizkardesimin yasasigi yer
İki erkek kardeşimin yaşadığı il
3 de ailemin ki o yüzden tercihlerim.belki.millete göre üniversite tarzı başarı sırasını dikkate almadan tamamen olaki.ainavina gidersemmkalacak yatacak yerim oldun diye yazdıhim.bir sıralaması bakalikmkayda gidebilecek miyim
Tebriklerrrrrrrr canım çok sevindim kayda da git sınavlarına git Allah'ın izniyle o fakülteyi bitirmek nasip olsun ,çok amin 🤲😘😘😘

Annemi de alıp pazara gidip geldim

Dönüşte de benzin aldım

Bugünün toplam harcaması 1152 tl

Pazardan kabak patlıcan domates mısır salatalık bal aldım 452 tl tuttu

700 tl de benzin

Herkese Selam!

Dün akşam hazırda yemeğim yoktu. Eşim dışarda yemeyi teklif etti hayır dediysem de ısrar etti. Ancak kararlı olarak Hayır dedim . Eve gidince ona mantı yaptım kendime Yeşil Mercimekli salata yaptım. Afiyetle yedik . Malum dışarda kalitesiz ürünlerle sağlıklı ve lezzetli olmayan ürünler hazırlanıyor ve faiş fiyatlarla satış yapılıyor. Minimum 500 tl cebimize kaldı. (Bugünün pazar parası olur ki çeşit çeşit yer, uzun vade kullanırız evelallah)

Bu akşam içinde kuru fasülye ıslattım ki , menüm belli olsun ve ön hazırlığı tamamlanmış olsun. Yanına salata yapar, belki pilav dahi yapmam .

Çıkışta pazara gidip yeşillik almayıa niyetliyim.

-Mor lahana
-Marul
-Maydonoz
-Domates
-Kabak
-Şeftali
-Havuç

Ne demşitik birikim için ilk adım harcamamak.
Düzenli bir mutfak da harcamayı minimuma indiriyor.

. Not: Ben kızılcık, vişne , limon dan meyve suları yapıyorum . Soğuk çay hazırlıyorum evde. Güzel oluyor.
. Dünde fazla biber vardı kimini ince doğradım buzluğa attım kimini sadece sapını kopararak buzluğa attım. Pratik olsun hem de bozulup israf olmasın .

X