Kocam ve para meselesi

Çok özür dileyere çüş demek istiyorum.Annenin ne haddine kayibvalideni aramak.Nasil karısma hakkı buluyor benim annem sanırım böyle birşey desem sacimi başımı Allah ne verdiyse 🤪Yani para için tatismissiniz kendinizden kısmak saçma olmuş bu konuda haklısın da senin ailen böyle bir şeye karışamaz
Aşırı saçma. Ne diyecek oğlunuz size para veriyormuş almayın mı diyecek. Kadın orda bi sanane ben büyüttüm ben okuttum derdi tasası sana mı düştü dese tamam rezil oldular.

Siz çalışmıyorsunuz ki neden kendi babanızı karıştırdınız anlamadim.
Haa derseniz ki ben de çalışıp babamı işten çıkaracağım onlara ben bakacağım.
Cok haklısınız derdim :)
Bence aynen böyle yapın herkes kendi ailesine baksin, kalanla da evinize artık ne kadar oluyorsa
Bir zaman sonra gençlik gidiyor bizim de hiç bir şeyimiz yok kafasına geçer elbet aklı olan.
Evlendikten sonra kazanılan para senin benim olarak ayrılmıyor da o yuzden. Yani o kazanıyor olabilir suan sadece ama yarın ben kazansam benim param da ortak. Yani ozaman neden evleniyoruz ki kendi başımıza buyruk davranacaksak

Öncelikle herkese merhaba , 1 senelik evliyim. Kendim çalışmıyorum , hem kendi ailemden hem eşimin ailesinden uzaktayız eşim memur. Eşimin ailesi de ortalama yaşayan bir aile diyeyim, evleri var, arabaları var ve kayınpeder yeni emekli oldu emekli maaşı var, biz evlendikten sonra 8 ay boyunca her ay eşimin ailesin aynı miktarda para yolladık ve faturalarını ödedik. Babası emekli olduğu için eşim bu şekilde geçinemeyeklerini söyledi ve biz de yolladık. Her neyse şimdi babası ise girdi ve eşim sürekli içim hiç rahat değil babamık çalışmasını istemiyorum modunda. Ne demek istiyorsun sen dediğimde resmen esimdekş düşünce su babam çalışmasın ben ona bakayım, ömür boyu ben ona maas yollayım o yeter ki çalışmasın. İste faturalarını ödeyim vs vs. İyi benim ailem eşek basımı da benim babam da emekli olmasına rağmen çalışıyor? Eşimle baya tartıştık babasının işini beğenmeyip burun kıvırtıyor sanıyordum ama aslında olay adamın çalışması veya zor durumda olmalarını düşünmesi de değil. Kaldı ki gerçekten zor durumda olsalar önce eşimden evvel ben söylerdim yardım edelim diye. Eşimin derdi babam artık yorulmasın. Babası 50li yaşlarda , hastalığı yok şükür bi şeyi yok. Ben anlamıyorum, madem böyle bir düşüncen vardı bana neden söylemedin dedim nişanlıyken. Bana diyor ki benim babamla aramızda senim benim param diye bir şey yok. Benim param babamım parası da . Öyle bir şey mi var ya? Arkadaşlar gerçekten bu konular beni zaman zaman zaten geriyordu, ama iki gündür ben artık ciddi ciddi boşanmayı düşünmeye başladım . Diyeceksiniz ki para meselesinden mi boşanıyorsun? Daha çok kazanmayı istemesinin tek nedeni ailesine para yollamakmıiş bu adamın. Ayrıca bizim kesemiz nasıl olur da babasının kesesi olur ya? Nerede yazıyor böyle şeyler, ben gerçekten çok bunaldım.
Yani totalde bakınca babasının faturalarını ödeyebilir diye düşünüyorum. Siz çalısınca dilerseniz siz de kendi ailenizin faturalarını ödeyebilirsiniz

Emekli maaşı 10k civarlarında ve memur maaşı da çok matah bisi değil arkadaşlar biz de emekli maaşı kadar kira veriyoruz. Ayrıca yeni evliyiz, gezmek istiyoruz , kaldı ki benim burada yeni yaşadığım şehirde yani doğru dürüst bir çevrem dahi yok. Doğru dürüst harcamamız bile yok. Ona rağmen biz zor geçiniyoruz . Evet kimse istemez babasının annesinin zorlanmasını, ama benim ailemde onlardan farksız değiller. Ben neden yollamıyorum ben neden bu kadar kendimi paralamıyorum. Babası ise başlamasaydı biz hala göndermeye devam edecektik . Sorujn bizim göndermemizin ötesinde. Adam babam çalışmanın ben bakayım kafasında, evlenmeden önce de babasına demiş baba çalışma ben bakarım yollarım para. Peki bundan benim niye haberim yok? Böyle bir şeyi insan nasıl olur da evleneceği kişiye söylemez. Eşim suan babası için evliliğini yıkıyor ve haksız durumda neresinden tutarsan tut, haksız. Babası zaten çalışamayacak durumlara elbet gelecek her insan gibi o da yaslanacak. O zamanı geldiğinde tabi ki elimizden geldiğinde yardımcı olacağız. Ama adamın bir rahatsızlığı yok 55 yaş emekli olması için erken bile bence, benim babam malulen oldu mecbur kaldı oldu artık rahatsızlığından dolayı, ona rağmen babam ise girip çalışacak kendine iş bulmuş. Demek istediğimi umarım anlayabiliyorumdur
Biliyoruz burda çok memur var. Anlıyoruz merak etme. Bu devirde 2 kişi zor çalışıp geçiniyor. Kaldı ki 1 memur maaşı. Anneni dahil etmen normal değil. Başka şeyler dene

Evet annemin araması konusunda haklısınız , aslında amacım bir başkasının eşimle konuşmasıydı. Çünkü eşim kendi kafasında kendini ulu dindar hayırlı evlat olarak görüp beni de Deccal felan sanıyor . Sen yanlıssın ben kötü yapmıyorum kafasında

Babası yeni işe girdi temizlik işi diyim, ama çok hafif ve yorucu bi iş değil, akşama kadar sıkılıyorum felan demiş. Kocamın dediği babam böyle işler yapıyor çok zoruma gidiyor. Adam çalışmaya başladı biz de para yollamayı bıraktık yani, ama benim kocamın duygusal sacmalıkları bitmiyor. Aynı şekilde benim babam eşek mi de çalışıyor? Babam da emekli ve ise başlayacak
Babasına yaranmaya çalışıyor, işte ben evlendim bir halt oldum diye böbürleniyorlar kuş kadar maaşlarıyla, yeni evliyken eşim de bir ara böyle menepoza girdi , garip anam diye diye gezdi ortada, ben de inadına yedim içtim gezdim , ne tatilden kıstım ne de güzellik malzemelerimden, baktı yetişmiyor duruldu , asla kısma harca dur , kendine herseyi al , evinden hiçbirşey eksik etme, ben çerezimden , meyveme, kıyafetime, makyajıma kadar aldım hiç kısmadım , hatta kaynimın kırılan lüks telefonunu fahiş fiyata yaptırmaya kalktı diye konu açmıştım yıllar önce ( maddi durumları bizden iyiydi hepsinin, biz atanamamıştık henüz , özelde çalışıyorduk) , durduk yere yaranmaya çalışıyorlar böyle, gittim kendime en iyi dershaneyi de ayarladım çalıştığım parayı da dershaneye ve ihtiyaçlarıma harcadım çok şükür atandım , eşim şimdi kuzu gibi maşallah 😅 Böylelerine acımayacaksın...

Evet annemin araması konusunda haklısınız , aslında amacım bir başkasının eşimle konuşmasıydı. Çünkü eşim kendi kafasında kendini ulu dindar hayırlı evlat olarak görüp beni de Deccal felan sanıyor . Sen yanlıssın ben kötü yapmıyorum kafasında
Sakın 3. Kişileri karıştırmayın, kendiniz halledin , yiyin , için gezin , acımayın...

Emekli maaşı 10k civarlarında ve memur maaşı da çok matah bisi değil arkadaşlar biz de emekli maaşı kadar kira veriyoruz. Ayrıca yeni evliyiz, gezmek istiyoruz , kaldı ki benim burada yeni yaşadığım şehirde yani doğru dürüst bir çevrem dahi yok. Doğru dürüst harcamamız bile yok. Ona rağmen biz zor geçiniyoruz . Evet kimse istemez babasının annesinin zorlanmasını, ama benim ailemde onlardan farksız değiller. Ben neden yollamıyorum ben neden bu kadar kendimi paralamıyorum. Babası ise başlamasaydı biz hala göndermeye devam edecektik . Sorujn bizim göndermemizin ötesinde. Adam babam çalışmanın ben bakayım kafasında, evlenmeden önce de babasına demiş baba çalışma ben bakarım yollarım para. Peki bundan benim niye haberim yok? Böyle bir şeyi insan nasıl olur da evleneceği kişiye söylemez. Eşim suan babası için evliliğini yıkıyor ve haksız durumda neresinden tutarsan tut, haksız. Babası zaten çalışamayacak durumlara elbet gelecek her insan gibi o da yaslanacak. O zamanı geldiğinde tabi ki elimizden geldiğinde yardımcı olacağız. Ama adamın bir rahatsızlığı yok 55 yaş emekli olması için erken bile bence, benim babam malulen oldu mecbur kaldı oldu artık rahatsızlığından dolayı, ona rağmen babam ise girip çalışacak kendine iş bulmuş. Demek istediğimi umarım anlayabiliyorumdur
Siz kendinize göre haklısınız ama her ailenin farklı dinamikleri vardır belli ki eşiniz kucukluvund n beri böyle yetişmiş belki kayınpederinizde kendi babasinibakmisti burakarini bilemem ama bende babama gonderyim o zaman diye misilleme yapmak isterseniz paşa paşa calisacaksiniz ki yeni yer diyorsunuz hem yeni bir ortamınızda olur yüksek lisansi bahane edecek olursanız bölümümüzü bilmiyorum ama ben hem çalışıyordum hemde hamileydim ders döneminde yani yapilabilir tabi eğer misilleme yapıp babanıza para gönderecek Deniz bu arada yanlış anlaşılmak istemem eşinizin yaptığını kesinlikle onaylamiyorum bana göre saçma ama yetiştiği aile nasıldır bilemeyiz

Kp’in emekli maaşı 10 bin TL ise ben eşinizin ailesini düşünmesini anladım.
Rakam çok düşük.
Kp hatta kv ya çalışacaklar ya bir şeyler üretip satacaklar.
Yaşları henüz genç.

Benim eşim 58 yaşında ama yaşını göstermiyor, dinamik biri.
Hem bir kurumda yönetici hem de özel ders vermeye devam ediyor.
Evde oturup napacak?
Ben de 50 yaşındayım okul müdürü olarak çalışıyorum.

Evlendikten sonra kazanılan para senin benim olarak ayrılmıyor da o yuzden. Yani o kazanıyor olabilir suan sadece ama yarın ben kazansam benim param da ortak. Yani ozaman neden evleniyoruz ki kendi başımıza buyruk davranacaksak

Ben böyle düşünmüyorum.
Eger ailesine vermek için sizden kısıyor ise son derece haklısınız.
Ama hem evine hem ailesine yetiyor ise ve size harcamana dikkat et gibi kısıtlamalar getirmiyor ise bırakın gönlü nasıl rahat ediyorsa öyle yapsın.

Yanlış yöntem izliyorsunuz. Annenize söylemeniz büyük hata olmuş. Size dair eşinizin beğenmediği bir şey olsa ve arayıp kendi annesine anlatsa, o da arayıp sizin annenize söylese... Oo seyreyle cümbüşü.

Böyle bir durum varsa evlenmeden önce söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum sonuçta düzenli göndermekten bahsediyor. Fatura yatırması bence sorun değil. Bir evlat bu kadar yardım yapabilir. Ama sizden kısarak, düzenli ve fazla miktarda yapılması doğru değil bence.

Yerinizde olsam işe girerdim. Yüksek lisans derslerini bir güne çekebilirsiniz. Çalışacağınız yer ile konuşursunuz bunu önceden. Yüksek lisans yaparken çalışan daha doğrusu çalışırken yüksek lisans yapan bir sürü insan var. İşe girdikten sonra eşiniz ne kadar yolluyorsa aynı miktar kendi ailenize gönderin. Siz de hayırlı evlatsınız sonuçta. Bu onu rahatsız edecektir. Etmezse de önünüze bakarsınız. Kaybınız olmaz. Konuşarak düzelmediyse bir başkasına söylemeniz, kp ile doğrudan konuşmak mesela, sadece siz haksız çıkarsınız diye düşünüyorum.

Çocuk düşünmeyin hemen demiş miydim?

Aslında böyle şeylerin baştan konuşulması ve taviz verilmemesi gerekiyor. Keşke ilk başta deseydiniz ben bunu kabul edemem ve taviz vermeseydiniz. Ben baştan söyledim senin paran benim param olmasın evlenince ailelere ufak hediye alınır ama büyük para verilecekse ortak karar verilmeli yoksa bu iş yürümez paramı ayırırım bir kuruşta harcamam. Ve ben ufak bir hediye bile aldıysam yada para yolladıysam birine bir yere eşime söyledim o da bana aynı şekilde. En baştan bu şekilde konuştuk ve açıkça dedim benim içinde geçerli kök ailesine para yedirmek isteyen biri evlenmesin kimseninde başını yakmasın.

Bizim bekçi bir amcamız var çokta severim , adam emekli olmuş gelmiş bekçilik yapıyor, o adamın canı yok mu , evlenince bir haller oluyor bu erkeklere ve ailelerine , atacaksın başlarına o zaman kedi köpek olurlar 3 günde...
Kardeşim babama para vermeye kalksa babam ne alaka oğlum der. Burada babada bitiyor iş. O da memnun halinden demek ki.

50li yaşlarda dünyanın her yerinde insanlar çalışmaya devam ediyor, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş değil. Türkiye'de bu mantık var 40larımda emekli olayım evde oturayım diye. Bir adam eli ayağı tutarken neden evde oturmak ister bunu kendine nasıl yakıştırır ben onu da anlayamıyorum. Kayınpederiniz tembel bir adam belli ki. Bu olayı böyle yorumlayamayan kocanız da aynı düşüncededir, ileride kendi emekli olduğunda da çocuğundan böyle destek bekler, eli ayağı tuttuğu halde evde oturur.

Aşağı yukarı ne kadar veriyor babasına
5-10 arası o ayın durumuna da göre, mesela babası eşimi hiç alakadar etmeyen bisi için eşimi aradı ve fiyatını söylemiş o da suan parası olmadığı için seslenmemiş ozaman ben kendim veririm ha sen ha benim param aynı şey demis, dün tartışırken söyledi bunu. Yani bir ay içinde bazen fazladan da bisiler yapıyor ve benim sonradan haberim oluyor

50li yaşlarda dünyanın her yerinde insanlar çalışmaya devam ediyor, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş değil. Türkiye'de bu mantık var 40larımda emekli olayım evde oturayım diye. Bir adam eli ayağı tutarken neden evde oturmak ister bunu kendine nasıl yakıştırır ben onu da anlayamıyorum. Kayınpederiniz tembel bir adam belli ki. Bu olayı böyle yorumlayamayan kocanız da aynı düşüncededir, ileride kendi emekli olduğunda da çocuğundan böyle destek bekler, eli ayağı tuttuğu halde evde oturur.
Aynen böyleymiş, nişanlılık döneminde asla anlayamadım, insan biraz da işin içine girince görüyormuş gerçekten. Mentaliteleri bu yönde

Ailenin düşünceli olması gerekirdi. Sen kayınvalideyle otururken söyle bir şeyler. De ki paramız bize yetmiyor bir de X dağıtıyor de. Bakalım anlayacaklar mı

Aynen böyleymiş, nişanlılık döneminde asla anlayamadım, insan biraz da işin içine girince görüyormuş gerçekten. Mentaliteleri bu yönde
Aslında bu para konularının nişanlılık döneminde açıkça konuşulması lazım. Mesela maaşlar bilinir, borçlar bilinir, ailelerde özel bir ihtiyaç durumu varsa kişi bunu belirterek ben ailemi her ay şu kadar desteklemek istiyorum demeli. Bunları baştan söylemeyip evlendikten sonra böyle emrivakiler yapmak kabul edilecek bir şey değil.

X