Kız kardeşim

Neden kız kardeşinizin özelini eşinizle paylaştınız? Eşiniz sizin en yakınınız olabilir ama kız kardesiniz için aynı şey gecerli değil. Anlıyorum bir abla olarak endişe ediyorsunuz ama yöntemleriniz yanlış geldi bana. Ailenin o güveni en başta vermesi gerekir ki kisi aileye anlatabilsin bir şeyleri. Liseye gittiğim bir dönem benim de telefonum karıştırılmıştı ve bunu fark ettiğimde çok sinirlenmistim ama bir şey dememistim. Bu bende sadece karıştıran kişiye karşı daha mesafeli olmama sebep oldu ve ona olan güvensizliğime +1 ekledi. Bana da sözde bir şey oldugunda istediğin zaman paylasabilirsin denilip mevcut ortamın kötülüğünden bahsediliyordu fakat ben ne lise döneminde ne sonrasında yaşadığım taciz anlarını ailemden kimseye anlatamamistim. Çünkü ben daha hiçbir şey anlatmadan o baskı varken, telefon karistirilmalari varken birde anlatsam kim bilir ne olur diye düşünmüştüm.

Kusura bakmayın ancak bu kaygı değil. Kardeşine dair bir kaygısı varsa bunu ailesiyle paylaşması gerekirken eşiyle paylaşmayı tercih etmesi de yanlış.
Eşi canavar mı? Buna takılmışsınız. Eşi iyi biriyse, destek olabiliyorsa paylaşmasında bir sakınca olamaz.

Konu sahibi mutlaka eşini tanıyordur ona göre bir yol izliyordur.. Paylaşılacak eş var paylaşılmayacak eş var..

Belli ki ailesi baskıcı bir aile o yüzden konu sahibi kardeşini dolaylı da olsa kontrol altında tutmak istiyor.

Valla devir artık çok kötü son yıllarda bebeği çocuğu, yetişkinin, ergeni neler neler duyduk, şahit olduk. Abla da elinden geleni yapmaya çalışıyor.. Belki eksik belki abartılı ama yinede kız kardeşi için bir çabası var.

Sadece 18 yaşında bir ergen davranışı.

Konu sahibi kardeşini tanımıyor mudur sizce yada arkadaş değiller mi? Ayrıca konu sahibi uzakta ikamet ediyor bir çok şeyi dışardan takip edebiliyor.
Kardeşini dıştan gördüğü kadar tanıyabilir ama derinlemesine tanımıyor, bunu eleştiri olarak yazmıyorum ben de bir ablayım artık ergenlik çağlarında olmasak da abla-kardeş ikimiz de ergenlik dönemi geçirdik onun tecrübesini aktarıyorum.

Bir kere arada 8 yaş fark var ve konu sahibi anladığım kadarıyla başka bir şehirde üniversite okumuş, abla üniversiteye başladığında 18 yaşında kardeşse 10, 4 yıllık üniversite hayatı boyunca eve geldiği zamanlar iletişimleri olmuş, ki abla ister istemez eğitim hayatına kendi arkadaş çevresine daha çok ağırlık vermek zorunda kalmıştır, kızkardeş 10-14 yaş arası tam da ergenliğe girdiği dönemlerde ablayla kesik kesik iletişimde kalabilmiş, aynı evin içinde olmakla farklı şehirlerde olmak bu çağlardaki çocuklarda kardeşlik bağlarını zayıflatıyor, ki ergenlik dönemine girmiş çocuklar anne babayla da iletişimleri çok güçlü değilse abla/abiyle de kuramadığı bağı arkadaş çevresiyle kurmaya çalışıyor, 14 yaşından sonra, ki bu da konu sahibinin 22-23 yaşlarında olması demek, bir ergenle bir yetişkinin abla kardeş dahi olsalar aynı dili kullanmadıkları farklı dünyalarda oldukları dönem oluyor, konu sahibi şu an 26 yaşında evli bir kadın olduğuna göre 22-23 yaşlarındayken eşiyle flört ediyordur, gündemleri çok başka olmuştur.

Ayrıca aynı anne babanın çocukları da olsalar kardeşlerin karakterleri, aileye verdikleri tepkiler, ergenlikleri her şeyi çok farklı oluyor, ilaveten çocukların ailelerine yansıttıkları tavır, davranış, karakterle arkadaşlarına, okul çevrelerine yansıttıkları karakter başka olabiliyor, bazen duyarız çocuğum içine kapanık denir ama okulda sınıf öğretmeninden çok başka bir karakter dinleriz.

Dediğim gibi ben de ablayım benden 3,5 yaş küçük kızkardeşim var, ergenlik dönemlerimiz o kadar farklıydı ki, karakter olarak da aynı değiliz ve bebekliğimiz, çocukluk ve ergenliğimizi aynı evin içinde yaşamış olmamıza rağmen birbirimizin dilini anlamaya başladığımızda ben 18-19 yaşındaydım kardeşim 15-16.

Çocuklar arasındaki yaş farkı arttıkça ve de arada okul hayatını başka şehirde devam ettirme, abla/abinin ergenlik döneminde kardeşinden başka bir hayata geçmesi vb şeyler yaşanınca, aradaki bağ abla kardeş ilişkisinden ebeveyn çocuk ilişkisine evriliyor, şu süreçte kızkardeşin ablasına açılması güvenmesi pek mümkün değil çünkü sanırım abla başka şehirde evli, zaten 10-14 yaş arası eğitim için başka şehirdeymiş, şimdi de evlilik sebebiyle başka şehirde, kızkardeş artık kendine bir dünya kurmuş o dünyaya girmesine izin vermez, özel hayatının didiklendiğini öğrenirse eve ablasına daha da ketumlaşır, dış dünyadaki çevresine yakınlaşır, çözüm için sabır ve zaman gerekir, okul tatillerinde kardeşi yanına alıp sorgulamadan özel hayatını incelemeden, sadece gezip tozmak ve kardeşi daha iyi tanımak için vakit geçirmek gerekiyor bence.

Bu devirde 18 yaşındakiler hala çocuk gibi olduğundan "birey" gözüyle bakamıyorum. Ülkede yetiştirme tarzı o şekil olmadığı için birey olma yaşı da ileri oluyor maalesef. Katil Semih 19 yaşındaydı. Ailesi müdahale etseydi belki çok farklı bir senaryo yaşanacaktı. Kötü bir olay yaşansa "ailesinin neden haberi yok" denecek.

Ayrıca şehir dışından farklı kişilerle konuşmalarının olması, anlaşılmayacak şekilde şifreli konuşmaları vs bana normal gelmedi hiç. Bilmediğiniz uygulamaların adı ne acaba?

Şifreli konuşma dediğiniz şey ne? Bunun dışında klasik ergen gibi geldi bana. Didiklerseniz daha kötü olur, eliniz üzerinde olsun boğazında değil. Berbat zamanlardayız doğru ama herkes öyle yada böyle kendi yolunu düşe kalka çiziyor, ergenlik çağında bi çocuğa hata yapma demek yerine hata yaparsan ben burdayım, düşebilirsin hata yapabilirsin hepimiz yaptık ama ablan burada, her zaman sevabında günahında senin arkanda bunu unutma diyecek ve bunu hissettireceksiniz.
Size güvenmediği için size açılmıyor bu çok bariz. Bence çocuklara ergenlere karşına alıp konuşmaktansa hayatı deneyimletmek farklı açılar göstermek daha önemli, çünkü hata yaptıklarında bir çoğu kendisini anlaşılmaz ve yalnız hissediyor, dünyaları ne kadar geniş ve renkli olursa o kadar farklı çıkış kapıları olacaktır.

Bir ruh hastası yüzünden aynı yaştaki aile fertlerini, yakınları fişleme ve tüm mahremiyetlerini ihlal etme hakkını bize kim veriyor ?

Her yaş grubundan ve her 2 cinsiyetten suç işlemiş insanlar var.

Kardeşi de aynı mantıkla 26 yaşında suç işlemiş bir suçluya bakarak; ablasının özel hayatını , sosyal medya hesaplarını ve şahsi eşyalarını karıştırabilir mi ?

Bende sizin gibi düşünüyorum etrafta bu kadar tehlike kol geziyorken insanların o bir birey özel hayatına telefonuna müdahale edemezsin anlayışı şuan bana çok saçma geliyor hiç birine katılmıyorum. İnsanlar birbirini rahatça öldürebiliyor sizler hâlâ özel alanına dokunma prensibini nasıl savunursunuz iş işten geçtikten sonra mi anlam veremiyorum

Kimsenin kimseyi fişleme durumu yok olayları farkli yere çekmeyin ben abla olarak kız kardeşimi her türlü tehlikeden korumak istiyorum.

Kuramcilarin tartışmasını gerekli görmüyorum sizinle mevzu bu değil. Resim yorumlama eğitimimiz 3 saat değil 6 ay sürdü ücretli aldık çok gereksiz konulara takılmışsiniz teşekkürler
Mezun olup koşarak evlenip hayatında 1 gün çalışmadan mesleği icra etmeden uzaktaki 18 yaşında kızın eşyalarını özelini kurcalayıp,6 aylık ücretli resim yorumlama eğitimiyle kazık kadar kıza resim yaptırdığını iddia edip bir de utanmadan “profesyonelce” kocasına koşup yetiştiren birisine ne diyelim sırtını mı sıvazlayalım?
Çocuk yap ona sar valla

Hayır yok. Herkesin duyarsizlastigi bir zamanda yaşıyoruz. Annem ve babam yaşlandı onunla çok ilgilenemiyorlar

Ne kadar hadsizce yorumlar yapmışsınız . Tabiki kurcalarim ablasıyım ben hicc bişey anlatmiyorsa kendi cabamla online kimlerle görüşüyor incelemek zorundayım !!! 2 tane gencecik kız hunharca katledildi ne özel alanı ne özelinden bahsediyorsunuz siz !!!!

Bu arkadaşa pek yorum atıp zamanınızı harcamayın derim. İşine gelmeyen konularda evirip çevirip haklı çıkmaya çalışıyor ama yine batıyor. Kendisi çok bilimci bir arkadaşımızmış ama.
Ben de bu arkadaşa katılıyorum doğru söylüyor direkt konundan engelle polemiğe girdiğin kişiyi. Şimdiye kadar mantıklı tek yorumu olmadı

Hiçbir şey anlatmamasinin sebebi tam da bu tabii ki kurcalarim düşünceniz vb düşünceler olabilir. Niyetiniz iyi olabilir ablasiniz kız kardesinizi dusunuyorsunuz ama bu iyi niyet her zaman iyi sonuçlar doğurmayabilir. Yarın başına bir şey geldiğinde size anlatmak yerine sizden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Eşim psikoloji konusunda kendini çok geliştirmiş biri kız kardeşimle öz kardeşi gibidir ona birçok konuda yardımcı olur. Dediğiniz gibi özel hayat olduğu için benim için paylaşılacak tek kişi eşim.

Burada özel hayatı sınırları şunları bunları diyenler kız kardeşin biriyle beraber intihar etmeye kalktığında, bir erkeğin şiddetine maruz kaldığında annesi babası hiç mi kontrol etmemiş diyecek olan dünyadan habersiz interneti bizim Facebook zamanından kalma zamanlar sanan en fazla Instagram ve Twitter bilen insanlar. En doğrusunu yapmışsın. Gözün kardeşinin üstünde olsun

O birşeyleri kurcaladığmdan haberdar değil. Ben onunla çok sohbet ederim sebebi cekincesi değil bazı şeyleri içinde yaşamak istiyor. Ben birileriyle görüşmesine de karşı değilim sadece karşı tarafın kim olduğunu bilmeden görüşmek güven vermiyor bana

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…