Kendimi onun eşi gibi hissedemiyorum

Valla hergün antrikot manda sütü yiyip içmiyorsa o kadar uçuk rakamları bulmaz.
Evet marketler ateş pahası ama bu konuya hakimim. Sadece mutfak değil deterjanlar da dahil söylediğim rakamlarda alınabilir. Mutfağa aşırı harcanan ve sürekli misafir bir ailede yaşıyorum. Mesele harvurup harman savurmamakla ilgili. Biraz tutumlu olmak lazım. Bin liranın tamamına kıyafet kozmetik almak ayrı, 300ünü harcayıp 700ünü kenara atmak ayrı. Yani hem kafasına estiği gibi lüks yaşayıp hem de para yetmiyor diye ağlamamak lazım. Parayı çevirmek bi başarı zaten herkesin harcı değil.

Evet herkesin harcı değil mutfak ev çevirmek .konu sahibinin eşi ile ciddi ciddi konuşup bunu bir yoluna koyması lazım . Ben burada ekonomi topiklerinde takılıyorum çokta yararlı oluyor kendim de zaten neyin ne olduğunu çok iyi bilirdim orası da birkaç şey kattı . En iyisi konuşsun konuşmasa olmaz

Eşiniz hala bekar olduğunu sanıyor.ev geçindirmek zor hele bu zamlardan sonra 100 tl hiçbir şeye yetmiyor.o senin eşin düzgünce konuş atlat isteklerini.erkekler dümdüz maalesef.onları yola getirmek bize düşüyor :KK14:

öncelikle hamile olduğun için çok duygusal eksik ezik hissediyorsun. mutfak eksiklerine sen karışma ne lazımsa hafta sonu toplu alırsınız. ben karışmıyorum , kartım olduğu halde..bu sorumluluk onun olmalı bana göre. aylık 1.250 çok bence o kadar parayı ne yapacaksınız? maaşından 2.000 kalıyor dediniz ve siz aylık kalanın nerdeyse hepsini kendinize istiyorsunuz, para konusu hassas. ve en önemlisi daha evliliğiniz oturmadan bebek sorumluluğuna girmek daha zorlayacak sizi. inşallah düzelir . bebek alışverişi için çok erken. siz kendinizi eve ve eşinizé ait hissedemiyorum dediniz ya?
empati kurun derim ya oda aynı şeyleri hissediyorsa?
madem bir bebek var ısınmak için çareler arayın çözümler arayın. kırılmak için siz istediğinizde vermemesi lazım. kendimi düşünüyorum şimidİ , evin hiçbir ihtiyacını almam , en ufak ekmek bile... eşim haftalık 50 lira veriyor!!! ben istiyorum geçen gene veriyor ve bu beni kırmıyor, kartım var istersem daha fazla çekerim elimde bulunur. iihtiyacım yok ne yapayım ki. yeni evlisin iç mamaşırı kıyafet vs ihtiyacınmı oluyor. hepsi yeni alınmıştır eksiğin olmaması laızm. inşallah ilede gebiş kıyaferleri alırsın. mesela neden sana veridiği para ile z.yağı alıyorsun o alsın. zamanla sizinde yerine oturur inşallah...
Evlenirken kıyafet almadım ki kendime yeni. Anca evin ihtiyaçlarını aldım. Zeytinyağını da indirimde görünce alayım dedim zaten çok az kalmıştı. Evlenirken çok fazla harcama yapmadım o yüzden eksiklerim çok. Borcam bile almamıştım getirirler diye düğünden sonra aldım mesela. Eve öyle tabloydu dekoratif objeler falan hiç almadım. Aslında eksik çok ama göz ardı ediyorum.

Liste çıkartın alışverişi o yapsın. deterjanı bulaşık süngerini unu cayi hep o alsın. Bahane olarak da 'agir tasiyamam, hamileyim' dersiniz.
Böylece aldığınız para tamamen sizin kişisel harcamalarınıza gider.
Bizde de anne calismiyor. Bütün market alışverişini babam yapar, kredi kartı annemde durur. Yine de her fırsatta evin bir yerlerine para birakir, ihtiyacı olan alsın diye. Yani biz küçükken bile para istemezdik.
Size böyle davranan adam yarın bir gün çocuğunuza farklı mı davranacak sanıyorsunuz? Neden bu kadar erken ve bazı şeyler değişmeden hamile kaldınız ki?

Bizim yöntemi anlatayım belki yardımcı olur.
Evlendikten sekiz ay sonra kendi isteğimizle hamile kaldım. 10 hafta sonra doğumum var. Evlilikten önce beş senelik ilişkimiz vardı. Büyükşehirde yaşıyoruz. Evlendikten sonra hiç çalışmadım. Gelirimiz aşağı yukarı aynı.

Bana eşim 500 lira limitli ek kredi kartı çıkarttı. Aylık ya da haftalık bir para almam. Eşim arada aklına gelirse verir. Ama öyle büyük rakamlar değil. 20-50 arası. Cüzdanımda hiç eksik olmaz para.

Mutfak için hiç alışveriş yapmam. Ekmek bile almam. Ayda iki kere market turu yaparız. Listesiz gitmem. Listeyi de eşime yazdırırım telefondaki not defteri uygulamasına. Gün gün aklıma geldikçe hayatım şeker yaz, hayatım salça azaldı listeye yaz diye diye hazırlarım harcayacağı paraya:) Toplamda 300-400 civarı market tutar. Bunun içinde benim kişisel ihtiyaçlarım da vardır.

Kıyafet için her ay 100-150 arası bir bütçe ayırıyoruz. Çok acil durumlar hariç bir ay eşime alınır, bir ay bana. Öyle olunca herşey çok rahat alınıyor. Eksikliği olmuyor. Hiç kendim gidip alışveriş yapmadım. Eşimle çıkarız ödemeyi o yapar.

Bebek olunca işler değişti tabi. Eşim kendisine kıyafete almayı bıraktı. Benim de iki pantolon dört bluzum var yetiyor. Geçici bir süreç zaten. İlk zamanlar bizde de erken almayalım dedi. Ama karnın hafif çıkınca mecbur alacaksınız artık. Senin gibi hissetmesini bekleme. Evliliği zor kabullenırken bir de bebek onun için fazla gelmiş olabilir. Zamana bırak. Mecbur alınacak hepsi. Bir akşam beraber otururken internetten örnek ihtiyaç listelerine bakıp kendinize göre bir liste yap. Eşinde görsün yani. Neye ihtiyaç var bilmiyordur bile. Çatlama kaşınma mevzusunu benimki de bilmiyordu. İnternetten hamilelik çatlağı nedir gösterince gözleri yuvasından fırlayacaktı. Hiç görmemiş ki. Şimdi her gece kendisi sürüyor yağı karnıma bana güvenmiyor unuturum diye.

Sen şimdi bebeğine odaklan. Beslenmen önemli. Kendine bir doktor belirle. Rutin kontrolleri kaçırma ve mümkün olduğunca eşinle git. Doktora beslenme hakkında sorular sor. Haftada iki balık. Günlük ceviz fındık badem alman gerekli. yoğurdun sütün önemli. Hangi ekmeği yemeliyim diye sor mesela. Meyve ve sebze tüketimi önemli. Bunlar ayrıca gider olacak size. Bu yüzden eşinle git diyorum.

Tüm ihtiyaçlarımı eşimle karşılayınca haliyle kredi kartından hiç harcama yapmam. Gerek kalmıyor. Bana verdiği parayı biriktiriyorum bile. Ama bu paradan eşimin haberi yoktur. Harcayıp harcamadığımı sormaz bile. Bebek için birikimi ona bıraktım. Ben üstlenince gördüm ki onun kafasında soru işareti kalıyor. İlk zamanlar ben yaparım diyordum ama gördüm ki adamın piyasadan haberi olmuyor. Bende geri çektim kendimi.

Her şeye yetemezsin elden gelen parayla. Ya çalışacaksın ya da eşine bırakacaksın. Biz bu şekilde çok rahat geçiniyoruz. Birikim yapamıyoruz bu aralar çünkü ben özel hastane istedim ve aylık bin liranın üstünde hastane ödememiz var. Sen susarsan o bilmez. O kazanıyor diye tüm para onun değil. Bütçeniz ortak. Üstünde konuşun. Sen fikir verebilirsin. Bir de kalem kalem yazın her ay giderleri. Biz faydasını gördük.

Son düzenleme:
Market alışverişini eşinize bırakın. Eve geldiğinde ne lazımsa söyleyin alsın.
Bu şekilde alisirsa her geldiğinde sorar ya da aylık alır hepsini.

Eve bırakılan parayla da ihtiyaclarinizi alın ufak ufak.

Kalan paranın yarısını istemeyin. Şimdilik buna direkt hayır der..
Mesela 800 diyin kişisel bakim olarak.

Sonra zamanla oturur her şey.

Çalışma imkanınız olsa ne güzel olur . Böyle hayat zor olur.

Çocuk için acele etmeyin , çok erken. Beklenti içinde olmayın.

Liste çıkartın alışverişi o yapsın. deterjanı bulaşık süngerini unu cayi hep o alsın. Bahane olarak da 'agir tasiyamam, hamileyim' dersiniz.
Böylece aldığınız para tamamen sizin kişisel harcamalarınıza gider.
Bizde de anne calismiyor. Bütün market alışverişini babam yapar, kredi kartı annemde durur. Yine de her fırsatta evin bir yerlerine para birakir, ihtiyacı olan alsın diye. Yani biz küçükken bile para istemezdik.
Size böyle davranan adam yarın bir gün çocuğunuza farklı mı davranacak sanıyorsunuz? Neden bu kadar erken ve bazı şeyler değişmeden hamile kaldınız ki?
Para taşıma huyu yok pek. Kendine de sürekli lazım oldukça atm arar. Maaşını çekmiyor bekletiyo bankada az az hep lazım oldukça çekiyor. Bi de onu markete gönderince hesap yapmadan alışveriş yapıyor ne indirimde falan bakmıyor. Paldır küldür alıyor. Onun aldıkları 250 tutuyorsa ben 200e alırım hepsini mesela.

Ayrıca doktorumun bana dediği çatlak kremi gerçekten çok pahalıydı ama ben doğal yağlardan karışım yaptırdım. Kakao yağı, badem yağı, susam yağı mı ne vardı birazda ben zeytinyağı ekledim. Tereyağ kıvamında bir karışım oldu. Yedi buçuk ay oldu hiç çatlamadı karnım. Ama sürmediğim kısımlar çatladı ne yazık ki :KK43: toplamda 50 lira tuttu bu karışım ve tüm hamilelik boyunca yetecek. Aklında bulunsun belki yaptırmak istersin.

Evlenirken kıyafet almadım ki kendime yeni. Anca evin ihtiyaçlarını aldım. Zeytinyağını da indirimde görünce alayım dedim zaten çok az kalmıştı. Evlenirken çok fazla harcama yapmadım o yüzden eksiklerim çok. Borcam bile almamıştım getirirler diye düğünden sonra aldım mesela. Eve öyle tabloydu dekoratif objeler falan hiç almadım. Aslında eksik çok ama göz ardı ediyorum.

yavrum huzurun yerinde olsun, ama yavaştan ev eksiklerini al. zaten göbüşün büyüyecek. hamiş kıyafetleri alırsınız. bizimde ilk yıllar bu konuda çok sorunumuz olmuştu ama bizimki unutuyorum derdi . mesela her hafta çarşamba süt alıyorum , unutuyor birikiyor ne zaman verirse ödüyorum. Tabi bizim oturdu rayına. kendimi bu yüzden değersiz hissetmiyorum veya kırgın olmuyorum . 3 . bebeğimiz olacak. hiç ileriyi düşünme. mesela eşim çocuklarımızın her ihtiyacını alır. çıkıp eksik aldığımı bilmem..darısı sana... çok mutlu olmaya bak. eşine sarıl kendini ona ait hissetmek için çabala... oda adım atar ve inşallah daha fazlasını verir.

Market alışverişini eşinize bırakın. Eve geldiğinde ne lazımsa söyleyin alsın.
Bu şekilde alisirsa her geldiğinde sorar ya da aylık alır hepsini.

Eve bırakılan parayla da ihtiyaclarinizi alın ufak ufak.

Kalan paranın yarısını istemeyin. Şimdilik buna direkt hayır der..
Mesela 800 diyin kişisel bakim olarak.

Sonra zamanla oturur her şey.

Çalışma imkanınız olsa ne güzel olur . Böyle hayat zor olur.

Çocuk için acele etmeyin , çok erken. Beklenti içinde olmayın.
Daha erken biliyorum ama bir bebek mağazasına girdik öyle bir gezelim diye bir tane kız kıyafeti vardı tavşanlı çok tatlıydı onu gösterdim yeğenim erkek bunu nasıl giysin dedi daha bizimkinin cinsiyeti belli değil ama kız gibi hissediyoruz öyle bir baktım alacağımdan değil o da öyle diyince hani sanki ayakta uyuyor bizim bebeğimizin hiç farkında değil gibi kalbim kırıldı işte.

Daha erken biliyorum ama bir bebek mağazasına girdik öyle bir gezelim diye bir tane kız kıyafeti vardı tavşanlı çok tatlıydı onu gösterdim yeğenim erkek bunu nasıl giysin dedi daha bizimkinin cinsiyeti belli değil ama kız gibi hissediyoruz öyle bir baktım alacağımdan değil o da öyle diyince hani sanki ayakta uyuyor bizim bebeğimizin hiç farkında değil gibi kalbim kırıldı işte.

Tabiki olmaz, daha çok yeni.

Öyle filmlerdeki gibi değil hayat. Erkekler baba olmayı yavrularına dokununca anlıyorlar.

Duygusal yaklaşmayın. Çok minik bebeğiniz.

Bebek için çok çok çok erken. Olan olmuş, sağlıkla kavuşun inşallah.

Eşinizle konuşun; mutfak alışverişi zamanı belirleyin ve onunla alın. Diğer türlü verdiği parayı da harçlık kabul edin, tutarlı harcayın. Çok üstelerse siz deyin "Bana ayda şu kadar yeter. 2 kere de markete çıkarız. Daha da aramızda para lafı geçmesin" diye.

Belki daha bebek fikrine alışamamıştır. Siz liste yapın yanında ya da bebek eşyalarına bakın. Zamanla o da alışacaktır. Alınacağını biliyor neticede yavrunuza.

Para taşıma huyu yok pek. Kendine de sürekli lazım oldukça atm arar. Maaşını çekmiyor bekletiyo bankada az az hep lazım oldukça çekiyor. Bi de onu markete gönderince hesap yapmadan alışveriş yapıyor ne indirimde falan bakmıyor. Paldır küldür alıyor. Onun aldıkları 250 tutuyorsa ben 200e alırım hepsini mesela.
Alsın, size ne?
Sanki onu hesaplı alınca kalani size mi verecek?
Eşiniz bencil, siz de biraz bencil olun.
Bim'den şok'tan mahalle marketinizden haftalık tanıtım alın, indirimli olanları oradan alsın.
Ya da rutin oluşturun. Her cumartesi birlikte çıkın alışveriş yapın.
Para taşımamasi mesele değil ki. Banka kartından alışveriş yapılıyor zaten. Çekmesine bile gerek yok
Hem anlar fiyatları görünce elli lira bir kadına yeter mi yetmez mi diye. Hiç markete gitmemiş insana abartı gibi gelir ama kıytırık marka süt 4 lira, tahin almak istedim, 250 gramı 15 liraydı. Alt tarafı tahin ya, sinir oldum almadım ben de:) kılçıklı kılçıklı çirkin fasulyeler 10 lira... herşey ateş pahası...

yavrum huzurun yerinde olsun, ama yavaştan ev eksiklerini al. zaten göbüşün büyüyecek. hamiş kıyafetleri alırsınız. bizimde ilk yıllar bu konuda çok sorunumuz olmuştu ama bizimki unutuyorum derdi . mesela her hafta çarşamba süt alıyorum , unutuyor birikiyor ne zaman verirse ödüyorum. Tabi bizim oturdu rayına. kendimi bu yüzden değersiz hissetmiyorum veya kırgın olmuyorum . 3 . bebeğimiz olacak. hiç ileriyi düşünme. mesela eşim çocuklarımızın her ihtiyacını alır. çıkıp eksik aldığımı bilmem..darısı sana... çok mutlu olmaya bak. eşine sarıl kendini ona ait hissetmek için çabala... oda adım atar ve inşallah daha fazlasını verir.
Hep böyle odun değil. Geçen canım çekti cevizli sucuk aldı. Fındık aldı getirdi. Ne bileyim ikili tarama testinde bebeğimizi ayrıntılı gördük ona da anlattım hatta hopladı bir kere dedim o da mutlu oldu çok sarıldı falan ama böyle de davranınca kalbim kırılıyor işte. Bir de ilk zamanlar çok ağır kavgalarımız onun kırgınlığını tam atamadım sanırım üstümden

Yeni dogmus yigenine bileklik ve kiyafet almasi cok normal
Siz daha yeni hamilesiniz, oyuzden erken diye dusunuyor. Bu da bana cok normal geliyor.
2000 tl paranin da 1250 tlsini istemek de dogru degil, onun da cebinde para kalmali
Evin eksiklerini siz neden aliyorsunuz ve ya bir eksiyiniz oldugunda neden para istiyorsunuz?
Bu bu bu eksiklerim var disari cikalim al de o kadar.
Bebeginiz de azacik buyusun, kendisi her seyini a-dan z-ye alacak, merak etmeyin. Yegeni icin boyle telaslanan kendi bebegi icin neler neler yapar ...

Alsın, size ne?
Sanki onu hesaplı alınca kalani size mi verecek?
Eşiniz bencil, siz de biraz bencil olun.
Bim'den şok'tan mahalle marketinizden haftalık tanıtım alın, indirimli olanları oradan alsın.
Ya da rutin oluşturun. Her cumartesi birlikte çıkın alışveriş yapın.
Para taşımamasi mesele değil ki. Banka kartından alışveriş yapılıyor zaten. Çekmesine bile gerek yok
Hem anlar fiyatları görünce elli lira bir kadına yeter mi yetmez mi diye. Hiç markete gitmemiş insana abartı gibi gelir ama kıytırık marka süt 4 lira, tahin almak istedim, 250 gramı 15 liraydı. Alt tarafı tahin ya, sinir oldum almadım ben de:) kılçıklı kılçıklı çirkin fasulyeler 10 lira... herşey ateş pahası...
evet bunun farkında olsa iyi olucak . Geçen kazak baktık biraz yüzde elli indirim yazıyor giriyoruz 70 lira o kendine pek kıyafet almıyor bir elin parmağı kadar kıyafeti var işte üniformalı dışarda da hep aynı şeyleri giyiyor yani benim kıyafetlerim ona çok geliyo samırım. Ama kursa gidiyorum haftanın üç dört günü mecbur birkaç farklı kıyafetim olmak zorunda

X