Kendimi onun eşi gibi hissedemiyorum

Bende diyorum ki 500 tl yi nasıl sadece kendi ihtiyaçlarına kullansın ? Ellerine kalan 2000 tl ya bunun içinde mutfak ta varya hani kadın 500 tl kendi ihtiyaçlarına kullansa geçinemezler öyle bir bütçe yok çünkü . Bebek geliyor ona birşeyler de alınacak hangi parayla

Anladım, bütçeye uygun değil diyorsunuz. 1000 tl mutfak, faturalar, telefonlar filan zaten para kalır mı merak konusu. Asıl hata kadında işte en iyisi çalışıp kendi paranı kazanmak. Bu şekilde adam da hangi birine yetişecek bilemedim. Kadına yine kalacak 100 lira ve kabul etmeyecek. Yaş bu iş.

Anladım, bütçeye uygun değil diyorsunuz. 1000 tl mutfak, faturalar, telefonlar filan zaten para kalır mı merak konusu. Asıl hata kadında işte en iyisi çalışıp kendi paranı kazanmak. Bu şekilde adam da hangi birine yetişecek bilemedim. Kadına yine kalacak 100 lira ve kabul etmeyecek. Yaş bu iş.
Aynen ellerine kalan 2000 ya 1000 tl si zaten 2 kişi yiyor misafir filan gelse daha fazla gidiyor . Kadın çalışsa çok güzel ama bazen hayat şartları buna engel olabiliyor ne yazıkki. Buna en büyük örnek benimdir herhalde çalışıyordum evlendik eşimin tayini Doğuda şuan işimi bırakıp buraya yerleştim ve iş yok yapacakta birşey yok bende evdeyim bu yüzden

Yani bazı şeyler eksik kalıyor. Kendimi bazen o eve ait hissetmiyorum. Ya da onun karısı gibi tam olarak oturmadı evliliğimiz. Ama şu ana kadar bir düzen olması gerekliydi. 3 aylık evliyim. Para konusunu pturtamadık. Sürekli eşimden parça parça para istemek zorunda kalıyorum. Üniversite mezunu insanım. İlkokul çocuğu gibi para lazım demek içime dokunuyor. Her istediğimde 50 lira 100 lira veriyor. Eğer eve bişey aldıysam zaten bitiyor geçen bir deterjan bir yağa zaten yüz lira gitti. Tekrar istiyorum iki üç gün sonra akbil yüklemek için ya da kazak almam gerekiyor veriyor yine 50 100 böyle dilenci gibi para istemek beni çok kırıyor ve sanki eşim parasını bana verirken sakınoyo gibi hissediyorum. Çok kırılıyorm. Toplu ver dedim ama 1250 ver işte hem mutfak hem kendi ihtiyacımı görürüm dedim. Napcan o kadar parayı 500 yeter diyor. Maaştan bize lira fatura gibi giderler hariç 2000 kalıyor niye böyle yapıyor bilmiyorum. Onun haricinde işteyken pek arayıp sormamaya başladı. İşi yoğun oluyor bazen onu anlayabilirim ama yine de soru işareti oluşturuyor kafamda. Hamileyim bebeğim için hiç doğru düzgün plan yapmadı. Para biriktirmemiz gerekiyor. Ama o hala geçen ay doğan yeğenine bileklik kıyafet alma derdinde kendi çocuğuna daha hiçbir şey almadı. Almak için daha erken 11 haftalık ama ilerde alıcaz bi fiyatlara bakalım ne lazım bir araştıralım bile olmadı. Bu kalbimi çok kırıyor. Hatta doğuma giderken yengesini aradı o çocuk benim yeğenimi taşıyor diyip konuştu bunu diyen adam ilk zamanlarında kavga edince bana evden git diyen adam. Çok emteresan. Bütün bunlar kafamı çok kurcalıyor. Almam gerekenler var yüzüm sivilce doldu. Temizleme jeli tarzı bişey almam lazım. Tüy dökücü krem alamadım pahalı diye jilet kullandım. Kalın kazak ihtiyacım var ama bir tane kalın kazağım var şu an onu da geçen hafta aldım. Kursta üşüyorum soğuk oluyor. Bi tane daha almak istiyorum. Ne biliyim bir tayt almak istiyorum evde giymdk için pijama ile karşılamıyım tayt giyeyim evde diyorum ama o kadar az para veriyor ki ne alacağımı bilemiyorum erteliyorum hep. Karnım kaşınıyor mesela çatlak kremi falan da almam gerek. Bilmiyorum evlenmeseydim keşke dediğim zamanlar çok oluyor
Bence evin ihtiyaçlarını her ay maaş gunu markete gıdıp beraber alın. Ay içinde biten olursa işten gelirken soyleyin o alsın. Kendi özel ihtiyaçlarınız için de ayda ne kadar yeter dusunun ona gore maaş gunu versin size. Ya da kredi kartı siz de maaş kartı onda dursun yanınızda bir miktar nakit para bulunsun ihtiyacınız olanı kredi kartıyla alırsınız. Boyle teklif edın bakalım ne diyecek. Diğer turlu sık sık istemek size zor hem de sanki cok istemişsiniz gibi oluyor. Belki boyle daha iyi olur

Daha çok yenisiniz canım zamanla alışırsın üzülme. İstemekten de hiç gocunma bittikce iste ki o vermeye alıssın :) Bende evdeyım çocuklardan sonra çalışamadım,işimi gücümü bıraktım. Çocuk isteyen , benim işimi engelleyen koca her ihyiyacımı görmek zorunda, kendine güvenmeyen de çocuk yapmasın zaten. Sende keyfınden çalışmıyor değilsin hamilesin sonuçta, kendi düşünmüyorsa bile sen iste al, hiç de utanma , ben kocama sinirlenince inadına daha çok para harcıyorum.

Hamilesin seni anlayabiliyorum çünkü bende hamileyim.Hormonların etkisi ile biraz daha duygusal oluyoruz.Daha çok çok yeni evliliğiniz.Ilk bir sene çalkantılı geçiyor.Cocuk çok erken olmuş ama yapacak birşey yok.Su an çalışmadığına göre esin bütün ihtiyaçlarını karşılamak zorunda.Acikca izah et şunlara ihtiyacım var verdiğin parayla tek ihtiyacımı dahi göremiyorum de.Evin ihtiyaçları için haftasonu beraber alışverişe çıkın.Kendi ihtiyaçların için ise her ay sana belli bir miktar ayırsın.

Aynen ellerine kalan 2000 ya 1000 tl si zaten 2 kişi yiyor misafir filan gelse daha fazla gidiyor . Kadın çalışsa çok güzel ama bazen hayat şartları buna engel olabiliyor ne yazıkki. Buna en büyük örnek benimdir herhalde çalışıyordum evlendik eşimin tayini Doğuda şuan işimi bırakıp buraya yerleştim ve iş yok yapacakta birşey yok bende evdeyim bu yüzden
4 bin maaştan kira faturalar hariç 2 bin kalıyorsa nasıl geçinemiyorlar anlayamadım
Hadi 700 mutfak alışverişine gitse 300 konu sahibine harçlık kalsa kalan bin tl ile ıvır zıvır çocuğa şimdiden zıbın ne bileyim beşik alıp takside bağlanıp ödenebilir
Millet 1600 ile hayatta kalmaya çalışırken 2000 tl ile mutfak alışverişi yapamayıp çocuğa iki kıyafet kendine 1 kazak alamıyorlarsa bu ya adamın pintiliğinden ya da ev yönetimini bilmemelerindendir.

4 bin maaştan kira faturalar hariç 2 bin kalıyorsa nasıl geçinemiyorlar anlayamadım
Hadi 700 mutfak alışverişine gitse 300 konu sahibine harçlık kalsa kalan bin tl ile ıvır zıvır çocuğa şimdiden zıbın ne bileyim beşik alıp takside bağlanıp ödenebilir
Millet 1600 ile hayatta kalmaya çalışırken 2000 tl ile mutfak alışverişi yapamayıp çocuğa iki kıyafet kendine 1 kazak alamıyorlarsa bu ya adamın pintiliğinden ya da ev yönetimini bilmemelerindendir.
Hayat mutfaktan ibaret olmuyor ne yazıkki deterjanı var ıvır zıvır var eve misafir gelip gitmiyor mu hiç mesela . Herkesin nasıl beslendiğini bilemezsiniz kimisi aylık 500 tl ile mutfak çevirirken kimisi ise 1000 tl ile çeviremez çünkü yeme içime misafir vs alışkanlıkları farklıdır gibi gibi . Kadın 500 tl alsa kendi için adamında masrafı vardır illa oda yaşıyor çünkü. Ayrıca ben harçlık almasın vs demiyorum yöntemi yanlış konu sahibinin . Adam 500 tl veriyor mutfak masrafını ve kendi harcamalarını oradan yap diyor . Eee böyle olunca konu sahibine sadece 500-300 kişisel harcaması için verir mi sizce ?

bu kadar yeni bir evlilikte ve çok toy bir yaşta bu kadar her açıdan tecrübesizken hemen çocuk şart mıydı?çocuk kaçmıyor önce bir evliliğe alışın Allah aşkına.şu an iş bakıp mesleğini yapman gerekiyordu.olayları eşinden de dinlemek isterdim , şu an sana hak pek veremiyorum

Evlendigim ilk bir sene onu 4 yıldır tanımama rağmen çift korunma yaptık ben doğum kontrol eşim prez.sizde ki iyi cesaret 3 aylık evli 11 haftalık hamile.Keske önce evliliginiz otursaydi

öncelikle hamile olduğun için çok duygusal eksik ezik hissediyorsun. mutfak eksiklerine sen karışma ne lazımsa hafta sonu toplu alırsınız. ben karışmıyorum , kartım olduğu halde..bu sorumluluk onun olmalı bana göre. aylık 1.250 çok bence o kadar parayı ne yapacaksınız? maaşından 2.000 kalıyor dediniz ve siz aylık kalanın nerdeyse hepsini kendinize istiyorsunuz, para konusu hassas. ve en önemlisi daha evliliğiniz oturmadan bebek sorumluluğuna girmek daha zorlayacak sizi. inşallah düzelir . bebek alışverişi için çok erken. siz kendinizi eve ve eşinizé ait hissedemiyorum dediniz ya?
empati kurun derim ya oda aynı şeyleri hissediyorsa?
madem bir bebek var ısınmak için çareler arayın çözümler arayın. kırılmak için siz istediğinizde vermemesi lazım. kendimi düşünüyorum şimidİ , evin hiçbir ihtiyacını almam , en ufak ekmek bile... eşim haftalık 50 lira veriyor!!! ben istiyorum geçen gene veriyor ve bu beni kırmıyor, kartım var istersem daha fazla çekerim elimde bulunur. iihtiyacım yok ne yapayım ki. yeni evlisin iç mamaşırı kıyafet vs ihtiyacınmı oluyor. hepsi yeni alınmıştır eksiğin olmaması laızm. inşallah ilede gebiş kıyaferleri alırsın. mesela neden sana veridiği para ile z.yağı alıyorsun o alsın. zamanla sizinde yerine oturur inşallah...

Hayat mutfaktan ibaret olmuyor ne yazıkki deterjanı var ıvır zıvır var eve misafir gelip gitmiyor mu hiç mesela . Herkesin nasıl beslendiğini bilemezsiniz kimisi aylık 500 tl ile mutfak çevirirken kimisi ise 1000 tl ile çeviremez çünkü yeme içime misafir vs alışkanlıkları farklıdır gibi gibi . Kadın 500 tl alsa kendi için adamında masrafı vardır illa oda yaşıyor çünkü. Ayrıca ben harçlık almasın vs demiyorum yöntemi yanlış konu sahibinin . Adam 500 tl veriyor mutfak masrafını ve kendi harcamalarını oradan yap diyor . Eee böyle olunca konu sahibine sadece 500-300 kişisel harcaması için verir mi sizce ?
Valla hergün antrikot manda sütü yiyip içmiyorsa o kadar uçuk rakamları bulmaz.
Evet marketler ateş pahası ama bu konuya hakimim. Sadece mutfak değil deterjanlar da dahil söylediğim rakamlarda alınabilir. Mutfağa aşırı harcanan ve sürekli misafir bir ailede yaşıyorum. Mesele harvurup harman savurmamakla ilgili. Biraz tutumlu olmak lazım. Bin liranın tamamına kıyafet kozmetik almak ayrı, 300ünü harcayıp 700ünü kenara atmak ayrı. Yani hem kafasına estiği gibi lüks yaşayıp hem de para yetmiyor diye ağlamamak lazım. Parayı çevirmek bi başarı zaten herkesin harcı değil.

Yani bazı şeyler eksik kalıyor. Kendimi bazen o eve ait hissetmiyorum. Ya da onun karısı gibi tam olarak oturmadı evliliğimiz. Ama şu ana kadar bir düzen olması gerekliydi. 3 aylık evliyim. Para konusunu pturtamadık. Sürekli eşimden parça parça para istemek zorunda kalıyorum. Üniversite mezunu insanım. İlkokul çocuğu gibi para lazım demek içime dokunuyor. Her istediğimde 50 lira 100 lira veriyor. Eğer eve bişey aldıysam zaten bitiyor geçen bir deterjan bir yağa zaten yüz lira gitti. Tekrar istiyorum iki üç gün sonra akbil yüklemek için ya da kazak almam gerekiyor veriyor yine 50 100 böyle dilenci gibi para istemek beni çok kırıyor ve sanki eşim parasını bana verirken sakınoyo gibi hissediyorum. Çok kırılıyorm. Toplu ver dedim ama 1250 ver işte hem mutfak hem kendi ihtiyacımı görürüm dedim. Napcan o kadar parayı 500 yeter diyor. Maaştan bize lira fatura gibi giderler hariç 2000 kalıyor niye böyle yapıyor bilmiyorum. Onun haricinde işteyken pek arayıp sormamaya başladı. İşi yoğun oluyor bazen onu anlayabilirim ama yine de soru işareti oluşturuyor kafamda. Hamileyim bebeğim için hiç doğru düzgün plan yapmadı. Para biriktirmemiz gerekiyor. Ama o hala geçen ay doğan yeğenine bileklik kıyafet alma derdinde kendi çocuğuna daha hiçbir şey almadı. Almak için daha erken 11 haftalık ama ilerde alıcaz bi fiyatlara bakalım ne lazım bir araştıralım bile olmadı. Bu kalbimi çok kırıyor. Hatta doğuma giderken yengesini aradı o çocuk benim yeğenimi taşıyor diyip konuştu bunu diyen adam ilk zamanlarında kavga edince bana evden git diyen adam. Çok emteresan. Bütün bunlar kafamı çok kurcalıyor. Almam gerekenler var yüzüm sivilce doldu. Temizleme jeli tarzı bişey almam lazım. Tüy dökücü krem alamadım pahalı diye jilet kullandım. Kalın kazak ihtiyacım var ama bir tane kalın kazağım var şu an onu da geçen hafta aldım. Kursta üşüyorum soğuk oluyor. Bi tane daha almak istiyorum. Ne biliyim bir tayt almak istiyorum evde giymdk için pijama ile karşılamıyım tayt giyeyim evde diyorum ama o kadar az para veriyor ki ne alacağımı bilemiyorum erteliyorum hep. Karnım kaşınıyor mesela çatlak kremi falan da almam gerek. Bilmiyorum evlenmeseydim keşke dediğim zamanlar çok oluyor
Sakin çekinme eşinden ... Alinacaklar var beraber alışverişe gidelim de gidin bir AVM ye ... Seni anlıyorum ben yeni evlendigimde kullandığım şampuanı pahalı diye almaya cekinmistim esimin aldığı şampuan saçlarımı mahvetmisti ama sonra söyledim o da güldü sen niye söylemiyorsun böyle şeyleri istedin almayalım mi dedim diye .. İlk zamanlar bunlar olabiliyor ve biz kadınlar söylemeden anlamalarını bekliyoruz .. Sözlü iletişim candır konus kocanla ...

Daha cok yeni evlisiniz, suan alisma surecindesiniz karsilikli. Bu yuzden aidiyat duygunun gelismesine, zamana ihtiyac var.

Para meselesi insan iliskilerindeki en hassas konulardan biri. Anne-baba cocuk iliskisinde bile para soz konusu oldu mu problemler cikiyor. Siz kari kocasiniz artik, hayat arkadasi oldunuz. Once bu kadar kirilgan olmayin esinize karsi. Bir zaman sonra evin tum muhasebesini siz devir dahi alirsiniz, sizden harclik alan esiniz olur.

Ama bunun icin esinizin sizin ekonomi yonetiminizin guclu olacagina guvenmesi gerek. Eve tek maas giriyor, hayat cok pahali, gecim zor. Bebekte bekliyorsunuz, bebek masraflidirda. 2000 bin kaliyormus kira fatura disinda, siz 1250 alsaniz, esinize 750 yeter mi? Sigara iciyor mu, disarida kahvalti/yemek yiyor mu? Gunluge vurunca haftasonu calismiyorsa 30 lira falan ediyor. Sigarasi kahvaltisi yemegi varsa yetmez buyuk olasilikla.

2 kisilik bir ailenin mutfak masrafi ne kadar oluyor bilmiyorum ama gida alisverisine gercekten hayli para gidiyor. Bunun disinda, sizin kendinize harcamak istediginiz parada yani bir tayt almak, bir Kazak almak gibi butcenizi sarsacak bir para degil. Daha cocuk dogmadi, suan 2 kisisiniz alabilmelisiniz. Acik acik suna ihtiyacim var dediginiz halde mi almiyor? Yoksa siz her ihtiyaciniz oldugunda para istemekten hoslanmadiginiz icin mi istemiyorsunuz, almiyorsunuz?

Daha bebek 11 haftalik, alisveris icin cok erken zaten. Heves etmiyor diye icerlemeniz cok alinganca, Ben kendim ilk cocugumda son aya kadar bir zibin bile almadim, esimdende hic beklemedim. Zaten alinacak yani acelesi yok. Cocuk dogacak para biriktirmemiz lazimda diyosunuz ihtiyaclari icin ama siz 1250 alsaniz, esinizde kalan parayla idare etse nasil birikim yapacaksaniz? Her iki tarafinda zaruri ihtiyaclar disinda fedakarlik yapmasi gerekir gibi gorunuyor.

Benim tavsiyem bir kac ay calisin, paranizi toplayin. Cocuk dogduktan sonrada o paradan istediginiz gibi harcarsiniz. Ufak tefek ihtiyaclariniz icin kocaniza sormaniz gerekmez, iciniz rahat olur.

500 TL olayını şimdi gördüm ... Kendi o parayla evin ihtiyaçlarını karsilasin da görsün çok saçma market ,pazar , bakkal ayrıca vegan tarzı beslenmiyorsaniz et ,tavuk fiyatlarından haberi yok galiba sadece aylık market minimum 300-400 tutuyor

X