Anket Kadin Mı?bayan Mı?hangisi?

BAYAN MI,KADIN MI?HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?

• Ankete Katılan
    228
benim için ikiside olabilir bunlar dilin zenginliğidir bir ulusu yaşatan dilidir , kültürüdür.

Kafamızı siyasete yoramıyoruz bırak bari cinsiyetimizle ilgili yoralım :roflol::roflol: Olayın aslı, kadın ve erkek diye iki cinsiyet varken kim çıkarmış bu baaaayan kelimesini:)Kadın kelimesi neden kaba geliyor kimin öğretisi bunlar?Bayan kelimesi ne zamandan beri kullanılıyor ,böyle bir kelimeye niye ihtiyaç olmuş ?:)

kadın yerine bayan kullananların çoğunluğu bunu "kibarlık" olsun diye yapıyor. O zaman da "kadın" demenin kaba ya da daha vahimi "ayıp" bir şey olarak anlaşıldığı ortaya çıkıyor. Kadın, neden kaba ya da ayıp bir sözcük olsun? O zaman erkek neden kaba değil?(alıntıdır. )

Arkadaşlar bay-bayan mı daha Türk gibi ,hanım-bey ,yada erkek -kadın mı?Nüfus cüzdanınızda ne yazıyor?Kadın mı ,bayan mı?Kadınlar kulübü mü, bayanlar kulübü mü? jeyyar :)) Baymayanına, kadın yada hanım desek :roflol:

Hanfendü iyi.. tatlicadiarzu
Bayan diye hitapmı edilir yahuu:1no2: ben Hiç rast gelmedimm

Doğru söylüyorsun baayan jeyyar İyiki rastlamamışsın "Baayan bakar mısınız " dönüp bakmamak lazım ."Neden bakmıyorsunuz " diye soran olursa, baymıyorum da ondan üstüme alınmadım, demek lazım :roflol:

Doğru olan "kadın" denmesi. Bayan demek cinsiyetçilik oluyo. Snuçta biz kadınız. Bir erkek nasıl erkekse, ve kendisine "bayım" "beyfendi" gibi hitap edilmesini beklemiyosa bizde beklememeliyiz. Onlara nasıl isimleriyle hitap ediliyosa, bizimde kendi isimlerimiz var.. Ama kesinlikle de kadınız ve bununla gurur duymalıyız, bunda kaba olan hiç bişe yok..:hooray::hooray:

aslında ikiside kullanılabilir ama bayan daha bi yumuşak geliyor kulağa yok sa ikiside bayan kadın aynı şeylerrr benceeeee

ANKET SONUÇLARI TERSİNİ GÖSTERSE DE BENCEDE KADIN DENİLMESİNDEN YANAYIM.SANKİ BAYAN AYRIMCILIK GİBİ GELİYOR BANA:uhm:

Kafamızı siyasete yoramıyoruz bırak bari cinsiyetimizle ilgili yoralım :roflol::roflol: Olayın aslı, kadın ve erkek diye iki cinsiyet varken kim çıkarmış bu baaaayan kelimesini:)Kadın kelimesi neden kaba geliyor kimin öğretisi bunlar?Bayan kelimesi ne zamandan beri kullanılıyor ,böyle bir kelimeye niye ihtiyaç olmuş ?:)

kadın yerine bayan kullananların çoğunluğu bunu "kibarlık" olsun diye yapıyor. O zaman da "kadın" demenin kaba ya da daha vahimi "ayıp" bir şey olarak anlaşıldığı ortaya çıkıyor. Kadın, neden kaba ya da ayıp bir sözcük olsun? O zaman erkek neden kaba değil?(alıntıdır. )

Okuyup bir düşünelim istedim:))

Ben De Kadin Denilmesinden Yanayim
Bide Kadin Demek Sağlam Bi Ifade Gibi
Erkek Gibi Erkek
Kadin Gibi Kadin Derler Yaa
Ordan şeettim ::))

yerine göre değişir bence. bazen kadın bazen bayan denir. Biz bayan mıyız kadın myız tartışlması garip bence.kullanım olarak duruma göre bakılır :)

Zaten asıl anlatmak istediğim bu, neden kaba geliyor? Kadın ve erkek olarak 2 cinsiyet var mı, var, erkek kelimesinin karşıtı kadın ama her ne hikmetse kadın kelimesi, utanılacak veya kabaca bir kelime olarak düşünüldüğü halde, rahatlıkla erkek kelimesini kullanabiliyoruz.O zaman erkek kelimesi de kaba, :dilcikar: bay diyelim biz de onlara jeyyar Hem kimseyi baydığımızı düşünmüyorum :roflol:

yerine göre değişir bence. bazen kadın bazen bayan denir. Biz bayan mıyız kadın myız tartışlması garip bence.kullanım olarak duruma göre bakılır :)

Biz kadın değil miyiz canım:)) Erkek_Kadın var mı daha ötesi?.Bayan _Baymayan :roflol::roflol: Ben baymıyorum ben kadınım:)) Yolda erkeklere bay mı diyoruz, bayım mı diyoruz? Erkekler ve bayanlar ne alaka:)) Bayansak erkeklere de bari uygun şekilde bayım diyelim :) :hooray: Yok ya ben yine kadın, erkekler de, erkek olsunlar kanımca :sm_confused:

aman ne fark ederkı gorunuş ortada bay bayan yada erkek kadın ıkısıde ayırt edılıyor onemlı olan bızlere bunu oyle veya boyle hıssetırmelerı ve hısssettırmemız degılmı

Birileri kadın kelimesinden rahatsızlık duyuyorsa ve yerine kullanılacak başka kelimeler arıyorsa farkeder bence:))

bence biri beni tanımıyorsa bayan diye hitap etmesi gerekir bence her yönde bayan veya hanfendi denmeli

bence biri beni tanımıyorsa bayan diye hitap etmesi gerekir bence her yönde bayan veya hanfendi denmeli

Canım peki sen, baydığını düşünüyor musun ?Peki sen bayanın karşılığı olan " bay " kelimesini, kullanıyor musun erkeklere karşı? Sence " bay-bayan" , Türkçe gibi mi, yoksa başka bir dilden esinlenilmiş gibi mi duruyor.
Tamam diyelimki biri size sesleneceği zaman,bayan dedi kabul, Peki neden " bayanlar tuvaleti-erkekler tuvaleti" yazıyor da; Aslanlar gibi, "kadınlar tuvaleti -erkekler tuvaleti " yazmıyor? Nedir yani ,"kadın " kelimesi, neden bu kadar tükaka olarak gösteriliyor.? Bu konuyu açmamdaki amaç, hiç düşünmeden seçenek işaretlemeniz değil:))Tembellik etmeyin de düşünün:))
Yazı geneldir arkadaşlar alıntı yaptığıma bakmayın :icecream:.

X