Anket Kadin Mı?bayan Mı?hangisi?

BAYAN MI,KADIN MI?HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?

• Ankete Katılan
    228
Canım peki sen, baydığını düşünüyor musun ?Peki sen bayanın karşılığı olan " bay " kelimesini, kullanıyor musun erkeklere karşı? Sence " bay-bayan" , Türkçe gibi mi, yoksa başka bir dilden esinlenilmiş gibi mi duruyor.
Tamam diyelimki biri size sesleneceği zaman,bayan dedi kabul, Peki neden " bayanlar tuvaleti-erkekler tuvaleti" yazıyor da; Aslanlar gibi, "kadınlar tuvaleti -erkekler tuvaleti " yazmıyor? Nedir yani ,"kadın " kelimesi, neden bu kadar tükaka olarak gösteriliyor.? Bu konuyu açmamdaki amaç, hiç düşünmeden seçenek işaretlemeniz değil:))Tembellik etmeyin de düşünün:))
Yazı geneldir arkadaşlar alıntı yaptığıma bakmayın :icecream:.

kADINIM BAYANIM HANIMEFENDİYİM herkes yerine göre hitap etmelidir.

Bunları okumana rağmen verdiğin cevap bu mu canım:)) :hooray: tebrik ederim :hooray:

Özğürce beni neden tebrik ettiğini anlamadım. Yerine göre bana hitap şeklini yazdım. Kimsenin arkamdan kadın diye seslsnmesinden hoşlanmam.Yada benim aynı şekilde birine seslsnmem ben kadın kelimesinin kullanılmaması gerektiğinide söylemedim beni anlamadığın için bende seni tebrik ederim.

Özğürce beni neden tebrik ettiğini anlamadım. Yerine göre bana hitap şeklini yazdım. Kimsenin arkamdan kadın diye seslsnmesinden hoşlanmam.Yada benim aynı şekilde birine seslsnmem ben kadın kelimesinin kullanılmaması gerektiğinide söylemedim beni anlamadığın için bende seni tebrik ederim.

Ne kızıyorsun ya :)) Tamam kabul ettim tebriğini de kadın kelimesinden neden bu kadar ürktüğünü anlatmamışsın sen:)Amacım seni kırmak değil, bunu anlatmaya çalışmaktı. fisfisfis Hatam olduysa affola canım:)

ikiside olur.
karsimizdaki kisinin, ses tonu ve söylerken yoruma kattigi mimik, sözcügü hem cekici hem de itici yapabilir.

bu arada özgürce, erkekler icin de koca deriz biraz kabaca olacaksa.
bu da bana göre söyleyis tarziyla sekillenir.cekici yada itici olabilir.

eski bir komsumun söyle bir sözü vardi.
-kocanin koca koca donlari vardir.:roflol:

Özgürceciğim ben sana kızdığım falan yok.Ben kadın kelimesini yerinde kullanılmasından yanayı neden kadınlar günü neden kadın hakları diyoruz kocamın bana benim karım diye hitap etmesini isterim tabiki.Ben iki şıkkıda savunuyorum seni öpüyorum.

Kadınız biz kadınııız ,kadınız, kadınız, hiç kimseyiii baymayız, baymayıııız heeeey :roflol::roflol: Şarkım nasıl :icecream:

kadın daha feminen geliyo benim kulağıma o nedenle kadın kelimesini seviyorum..ama hitap ederken de Bayan hoş oluyo Kadın Özge diye diye hitap etseler komik olur gerçekten :roflol:

Hanım- bey, kadın - erkek, Bayan (kimi bayıyoruz ki:dilcikar:) - bay
Cinsiyet belirtirken bayan erkek değil de kadın erkek olmalı. Hitabedilirken bayandan daha güzel daha biz kokan "hanım" kullanılmalı :lepi:

Az önce yaşadığım bir olayı anlatayım; Bilinen bir markanın araç tamir servisini aradım, ismini söyleyerek müşteri temsilcisi bir bay açtı telefonu, durumu anlattım aracı sordum ama konuyu bilmediğini söyledi telefon ahizesi elinde açık bir şekilde arkadaşına bir kadın arıyor aracını soruyor bakarmısın dedi, neyse ona da derdimi anlattım sorun çözüldü ama benim de sinirlerim havaya zıpladı, cinsiyetim kadın olabilir ama hitap ederken bayan denilirse daha kulağa hoş gelir diye düşünürüm.......

:smiley-cool:

Ya v terine göre değişir ama ben bayanı tercih ederim....
Örneğin bir mağazada biri size arkanızdan sesleniyooo
HEYYYY KADINNNNN
HEYYY BAYANNNN

bence ikisinin de yeri ayrı ikisi de kullanılması gereken yerde kullanılacak diye düşünüyorum ama genel olarak ifade edildiğinde bayanlar kelimesi değil de kadınlar kelimesi daha güzel. bence kadın kelimesi içinde bir çok şeyi barındırıyor.eş, anne vs.kadın deyince sanki daha bi anlam kazanıyormuşuz gibi geliyor.ama bayan derseniz bunların hiçbirini çağrıştırmıyor bana.yani işin özü kadın denmesi tercihimdir

Az önce yaşadığım bir olayı anlatayım; Bilinen bir markanın araç tamir servisini aradım, ismini söyleyerek müşteri temsilcisi bir bay açtı telefonu, durumu anlattım aracı sordum ama konuyu bilmediğini söyledi telefon ahizesi elinde açık bir şekilde arkadaşına bir kadın arıyor aracını soruyor bakarmısın dedi, neyse ona da derdimi anlattım sorun çözüldü ama benim de sinirlerim havaya zıpladı, cinsiyetim kadın olabilir ama hitap ederken bayan denilirse daha kulağa hoş gelir diye düşünürüm.......

:smiley-cool:

"Bir hanım arıyor" deseydi bayandan daha güzel olmaz mıydı lülülülülülü zira kimseyi bayacak biri olmadığını düşünüyorum kaydirigubbakcemile2
Söylemek istediğini anladım ama kadın arıyor derken de aslında gerçeği söylemiş alınmamıza gerek yokki :) Gerçi kadın arıyor derken ses tonu nasıldı bilemiyorum :)
Yani bayan ne bileyim yapay duruyor sanki bizden değilmiş gibi.

Şimdi düşünelim bir araç servisini bir erkek arıyor çalışan diğerine "bir adam soru soruyor" dediğinde o adam alınır mı kaydirigubbakcemile2 Ya da "bir bay soru soracak " mı diyorlar -tatlicadiarzu-
Ne bileyim işte bunun gibi şeyler yani.
:lepi:

Ya v terine göre değişir ama ben bayanı tercih ederim....
Örneğin bir mağazada biri size arkanızdan sesleniyooo
HEYYYY KADINNNNN
HEYYY BAYANNNN

Örneğin mağazada arkamdan bu tarz bağırdıklarında sinirlenirim :kızgın: ne demek "hey bayan " :1shok: Çok kaba bir tabir.
"Hanımefendi bakar mısınız " diye bağırabilirler. :lepi:

bence ikisinin de yeri ayrı ikisi de kullanılması gereken yerde kullanılacak diye düşünüyorum ama genel olarak ifade edildiğinde bayanlar kelimesi değil de kadınlar kelimesi daha güzel. bence kadın kelimesi içinde bir çok şeyi barındırıyor.eş, anne vs.kadın deyince sanki daha bi anlam kazanıyormuşuz gibi geliyor.ama bayan derseniz bunların hiçbirini çağrıştırmıyor bana.yani işin özü kadın denmesi tercihimdir

Bence de çok yavan, " bayan" suni, zorla dilimize yamanmaya çalışıyor atın gitsin :icecream: kaydirigubbakcemile5

bencede kadın kelimesi kulanılmalı...
bircaney in yazdığı gibi içinde güzel anlamlar barındırıyor kadın kelimesi...

benim için farketmez..yanlız yabancı birinin bana hanımefendi demesi daha hoşuma gider.....

X