Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ağustos meydan okumasına hazırım

Eki Görüntüle 3102023
Stephen King'in kurgularını çok severim ama dili o kadar zorlayıcı geliyor ki bana, tüm yaz elimde Sadist vardı birkaç sene önce bi türlü bitmemişti. Sizde bu etki var mı merak ettim, yoksa kitabı okuyunca fikirlerinizi duymak isterim ben de okurum beğenirseniz

Ben de bir kitabını okudum dili bana akıcı geldi. "O" kitabını merak ediyordum ama kalınlığı gözümü korkuyordu. Şimdi meydan okuma vesilesiyle bu kitabı ağustos ayında okuyacağım. Okuduktan sonra yorumlarım inşallah

BIRKELEYN MAĞARALAR ( DİYARBAKIR )

Antik Çağlarda “dünyanın bittiği yer” olarak tanımlanan, efsanelerde ve kutsal kitaplarda “ölümsüzlük suyunun aktığı yer” olarak bilinen Bırkleyn Mağaraları, Diyarbakır’ın Lice ilçesinin Abalı köyü sınırları içinde yer alıyor. Bırkleyn kelimesi ise “yükselme, kabarma” anlamına gelmekte.

Dicle Nehri’nin doğu kollarından biri olan Dibni çayı, karstik bir yapıya sahip olan mağaraların birinden girip diğer kolundan çıkıyor. Halk arasında Bırkleyn olarak anılan bu mağaraların, Türkiye Mağaralar Envanteri’ndeki ismi ise “İskender-i Birklin”.

Antik çağda yerleşim yeri olduğu belirtilen Bırkleyn Mağaralarında yapılan ön kazı incelemelerinde elde edilen kalıntıların ışığında, bölgenin M.Ö. 6000 yılından beri kullanıldığı tespit edildi.

Aynı zamanda, mağara içerisinde Asur krallarının kitabe ve kabartmaları da göze çarpıyor. Yöre halkının söylentilerine göre, Makedonya Kralı Büyük İskender’in Pers seferine giderken 15 bin kişilik ordusuyla burada konakladığı rivayet ediliyor.

Bir başka efsanede ise İskender’i Zülkarneyn bir sefere giderken, başının iki tarafında boynuz gibi iki ur çıkmış ve çok acı vermeye başlamış. İskender’e bir gün rüyasında Lice’de bulunan Bırkleyn mağaralarındaki suda yıkanırsa boynuzlarının kaybolacağını söylenmiş. İskender-i Zülkarneyn gelip Lice’yi fethetmiş. Bırkleyn mağaralarının suyunu içip başını da suyla yıkayınca boynuzlarından biri hemen yok olmuş.

Bu su yerin altından akar ve doğal bir tünelden sonra yeryüzüne çıkar. Bu suyun kaybolduğu yerin altına indiği yer “dünyanın bittiği yer” olarak tanımlanır.

Yeni bir haftadan herkese günaydınlar

Tatil bitti iş başı artık. Temmuz'un son haftasında kimler neler okuyor bakalım
Ben ortak okuma Goriot Baba'ya başladım. Bu ayki son kitabım

Jawlensky
kk birinci noteri
Life light
Eleadora
Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge
Bonus
Kukrim
K Kitapkontesi
Oriana
Natsume
Limonsuzzcay
nemesis
dayler dayler
Keira-
elektra
mimesis
ummhnisa
sudem34
Nikinik
Alp_BuRc
X xnobodyx
A Arrietty_
Aspasiaa
Black Light
Mrsay
L LADY VEGA
HAbibte
fesang
A Aylakkadin
Boncobo
Disipline Girmis BirKadin
Homer Simpson
E Emine1990
Gelincik78
berresuu
yet07
A Atalanteda
mmelisaa
M Mavi Menekse
CipisS
Etkili Eleman
larinnia
Pozitivite
marmeladova
waitingirl
bir civciv annesi
Orangegreysky

Gunaydin baskan ben cizgili pijamali cocuk okumaya calisiyorum hala hic işim bitmiyo ya 2 cocuk arti koca arti ev isleri

Günaydın

Günaydın
Yeşil Peri Gecesi' ni okuyorum.

Oy canım memleketim
Molière-Cimri kitabını okuyorum.

Günaydın
Sodom ve gomore okuyorum

Eklentiler

• 127837.jpg
    28,1 KB · Görüntüleme: 14
Günaydınnnn
Suzan Defter okuyorum.

Günaydin
Bende Goriot Baba a basladim. Benimde temmuz icin son kitabim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…