Hoşbeş Sayfası

Emel'im ertesi gün ayaklarımın üzerine basamadım tebi ama olsa yine katılırım.Yok yürüyüşün tamamı 8 km. imiş .
valla sorma o kadar yol değilde Taksim'e yürümek koydu bize.Tamam hacım hafta sonu kızlar spora gidiyorlar ordan alacaklar ,
becerebilirsem buraya koyarım inş.

Efendim tenis maçnı ı 6:4 hesabıyla Cansel Elçin`in takımı kazanmış. Demek takımcek oynamışlar şahsen bire bir oynamalarını tercih ederdim ki ak koyun kara koyun çıksın ortaya.:))

Yiğrum benim aşurem de dillere destandır ama bir de senin tarifi görelim bakalım sırrı neymiş.

Son düzenleme:

Evet Aslı'cım yürüdük. İnanır mısısın hiç anlamadık ertesi sabah acısı çıktı tabi.Hem ne manzara ama fazla kalamadık ki çabucak yürüyüp geçtik korkudan.Aslında uyarılar dikkate alınsa bu kadar sallanmazdı millet oturmuş aheste kahvaltı yapıyo. bir tarafta horon tepenler, dans edenler , kimsenin umurunda değil yani.

Bende görmüyorum. Benim kızlar Cansel'i sevmediğinden biraz da bana gıcıklık olsun diye Hülya yener hatta inşallahh bile dediler.
Takım maçıymış Cansel'in takımı kazanmış zaten .

MIHTARIN AŞURESİ:

-Yarım kg. aşurelik buğday
-100 gr. nohut
-100 gr. kurufasülye
-100 gr. kuru kayısı (ben daha fazla koyuyorum. Renk ve lezzet oluyor)
-100 g. kuru incir
-Yarım su bardağı kuru üzüm
-1 adet portakal (kabuklarını biraz haşlarsan acı olmaz) içi de konacak.
-1 adet elma
-2-3 adet karanfil
-1 yemek kaşığı pirinç
-1 kg. şeker
-Yarım çay kaşığı tuz
-2 su bardağı süt

Üzeri için (bol miktarda):

Nar
Fındık, ceviz veya kavrulmuş yer fıstığı

Yapılışı:

-Aşurelik buğdayı bir gece önceden aşureyi yapacağın büyük bir tencereye koy. İyice yıka. buğdayın üzerini 4 parmak geçecek kadar su ilave et. Ve kaynat. Su kaynayınca, altını kapat, tencerenin kapağını da sıkıca ört ve sabaha kadar beklet.
-Fasülye ve nohutu da akşamdan ayrı ayrı suya ıslat. Sabah her ikisini de arı ayrı kaynat. Ve sularını süz.
-Daha sonra suyunu süzdüğün buğdayın içine nohut ve fasülyeyi ilave et.
-Pirincini de ekle.
-Üzerine 2 litre su koy. Yarım saat kaynat.
-Kayısı, incir ve kuru üzümü yıka. (uzun süre suda bırakma ki şişmesinler)
-Kayısı, incir, kuru üzüm, elma ve portakalı zar büyüklüğünde doğra ve aşure tenceresine ilave et. (istersen portakal kabuklarını ayrıca haşladıktan sonra meyvelere ilave edebilirsin. Acısı gider)
-Karanfilleri de ilave et.
-15-20 dk. daha karıştırarak kaynatmaya devam et.
-Suyu katılaşmaya başlayacaktır. O zaman şekerini ilave et.
-15-20 dk. daha kaynayınca aşure kıvamına gelir.
-Tuz ve sütünü de ekleyip, 5 dk. daha kaynat.
-Altını kapat. 20 dk. kadar oda sıcaklığında dinlendir.
-Tabaklara alarak, üzerlerini bolca nar ve ceviz veya fındık veya kavrulmuş yer fıstığı ile süsle.

Not: Şeker ölçüsü tam, ama bazı şekerler daha tatsız oluyor. O yüzden tadını kontrol etmekte, ona göre ilave yapmakta yarar var. Ayrıca, her daim şeker alırken üzerinde % 100 pancar şekeri yazanı alın. Diğerleri mısır şekeri GDO'lu.

Son düzenleme:
Mukaddes ablam, bravo sana. Avrasya Maratonu'na katıldın demek. Ben tembellik ettim, gidelim diyen arkadaşlar oldu, yanaşmadım.

Emelim, senin aşure tarifini çok beğendim, bizim site için aşırdım tarifini. "Emel" diye senden de bahsettim tarifte.

Hoşgeldin.
Sohbet ediyoruz biz burada. Havadan sudan, içimizden geçenlerden, yaşadığımız günlük olaylardan bahsediyoruz, şarkılar paylaşıyoruz, yaptığımız yemeklerin tariflerini, fotoğraflarını paylaşıyoruz. Hoş vakit geçiriyoruz yani.

Filiz o kek gayet güzel oluyor.Ama seninki güzel olmazsa bilemeyeceğim:)))

Yufkaların arasına su-sıvıyağ karışımı veye süt-sıvıyağ karışımı sürersen güzel kabarır.Hiç birşey sürmüyormusun?

O kadar yürümeye acısı çıkacaktı tabi abla:)Millet de ne tuhaf.Beşik gibi sallanıyor bir de horon mu tepmişler.

Netteki resimlerde Cansel'le Hülya Avşar aynı yöndeydi.Çifter çifter maç yapmışlar galiba.

Abla Marmaray'da su sızıntısı varmış.Binmeyin sakın.

Seninkinde de portakal kabuğu varmış.Çok güzel bir aroma veriyor dimi.Elmayı geçen akşam konuşuyorduk katıyorlarmış nasıl olur acaba diye.Süt de var.Çok besleyici:)Aldım tarifi Emel'ciğim çok teşekkürler.

Hacım, şahane, şahane. Eee oy kullanmaca yerini de göster. Malum, yaşlı mıhtar bulamiyi.

Kız oy kullanma başlamadı daha.2 Aralık'ta başlıyor.Bak bu son anlatışım oğa göre.Anasayfada yemek tariflerinin hemen altında Yemekteyiz,Soframız,Mutfağım adında bir başlık var.Yemekler eklendikten sonra hepsi bir başlıkta toplanacak Yöresel Yemekler diye.Oy kullanma da en üst kısmında.

Buyrun gelin bekliyorum hepinizi.

Son düzenleme:
Hacım, şahane, şahane. Eee oy kullanmaca yerini de göster. Malum, yaşlı mıhtar bulamiyi.

Aslıııı toplaşıp köycenek sana gelesim var. Bize de yap bunlardan banane Öff öldürdün beni burada yav. çarşı işi gibi olmuş aynen. O pideler kaç derecede, kaç dk. pişiyor acıba?

Şu senin mama tariflerini habire kopyalıyorum da yapan yok. Aslı, ne bol yağ kullanıyorsunuız. Biz fındık yağı dışında yağ kullanmazdık. Son 1 yıldır zeytinyağı da kullanır olduk. Ne tereyağ, ne katı yağ. Bazen şu yağ yeyin diyen kadın doğru mu söylüyor demekten kendimi alamıyorum. Bu kadar az yağa ben nasıl göbek yapıyorum hayret.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…