Günümüz iliskiler ve tutumlar

Gayet ustten yazmissiniz. Satir arasi okuyabilen herkes anlar. Daha iyi bir sekilde nasil bir insan tipine bakmak ne demek? Belki ne aradiginizi dogru ifade ederseniz anlama sansiniz da artar.

Gayet ustten yazmissiniz. Satir arasi okuyabilen herkes anlar. Daha iyi bir sekilde nasil bir insan tipine bakmak ne demek? Belki ne aradiginizi dogru ifade ederseniz anlama sansiniz da artar.
Herhangi bir sekilde renjide etmeye calisiyormusum gibi bir algi yarattiysa yazim, özür dilerim (Türkiye'de yasamadigim icin ve günlük hayatta Türkceyi'de cok az kullandigim icin, bazen kelimeri belki farkli kullaniyor olabilirim; farkinda degilim). Öyle bir sey yok.
Karsilastigim ve gayet normal anlasdigim kisilerden bu sekil tepki alinca, acaba sosyal acidan, nasil birisiyle tanismam gerekiyor diye sordum. Hani eskiye göre daha az benim yasam tarzimi benimseyen insan var gibi algiladigim icin. Bunu sordum. Yoksa, onlar "anormal", bir ben "normalim" falan demeye calismadim. Umarim bu aciklayici olmustur.

sizin yaşam tarzınızı benimseyen erkekler eline bir meslek diploması, iyi kötü bir maaş ya da neyse bir ev geçindirme imkanı (yaşağıdı yere ve kültüre göre) geçince evleniyor zaten
25 yaşında filan evleniyor bu adamlar bilemediniz 30, siz 37 yaşla bu erkekler için çok büyüksünüz.

+ bu adamlar eşlerinin kapalı, hanım hanımcık, akça pakça filan olmasını beklerler genel olarak, dindar kesimin belli bir prototipi vardır. siz akademisyen filansınız sanırım. hiç uygun bir eş adayı prototipi değilsiniz bakirelik bekleyecek dindar kesim için.
bu 1. mesele. evet, sizin uygun "kitle" bir miktar dar.

2. mesele de şu
mesela 42-43 yaşında bir kuzenim umrede tanıştığı polis bir çocukla (çocuğun yaşı 30 yok) evlendi geçen sene. ayrıca kızın 2. evliği adamın ilk. yani dindar erkek de yaşı büyük + bakire olmayan kadınla evlenebilir, illa genç ve bakire arar filan demiyorum, yanlış anlaşılmasın. ama nerede tanışıyorlar bakın. umrede....

sizin %99 ihtimale size uygun böyle bir beyle tanışmaya müsait çevreniz yok.
siz liseli gibi romantik aşk, flört etme, çıkmak üstüne kafaların uyuşması, muhtemelen belli bir eğitim kültür seviyesi vs. istiyorsunuzdur. (tahminlerim) e bu erkek profili de sevişmeden evlenmek istemez, çünkü bu adam umredeki polis değil işte.

ha bazen denk gelir mi gelir. kader kısmet inanırım. ama genellersek az bulunan bir kafa yapısında ve o kafa yapısına uygun olmayan bir meslek/ortam çizgisine sahip olunca, denk gelmek/getirmek zor.

benzer sorunlarım var mesela benimde. cinsim bir miktar. denk gelemiyorum. ama ben saldım gitti.

Tespitleriniz gayet dogru. Ama sunuda sormadan gecemeyecegim: Yani umrede tanismak kimin aklina geliyor? Yani ne bileyim, orasi ibadet edilen bir yer ya hani nerden geliyor aklina insanlarin tanismak? Benim aklima gelmezdi.

Ama ümitsizligede gerek yok diye düsünüyorum. Cok kolay bir durum olmadigi icin konu ettim zaten. :)

işte sizin "hedef kitlenizi" (!) oluşturan kesim orası ibadet yeri diye düşünmez normalde hatta ticaret vs. imkanlarını görür.

siz öyle düşünürsünüz, ben de öyle düşünüyorum ama normalde dindarlar öyle düşünmüyor. bin tane hadis ve fıkıh yorumu var işte ihramlı olmadıkça (bakın umreyi geçtim hacda!) cinsel ilişkiye vs. ilişkin!

aslına kalırsa dindar kesim de gayet cinsellik hayatın normali, olağan bir parçası o yüzden zinaya düşmemek için erkenden evlenmek lazım diye düşünüyor. aklına özel olarak orada tanışmak gelmiyor ama algılarını alıcılarını zaten kapatmıyorlar yani her an açık tutuyorlar.

işte sizin gibi hem normalde tesettürlü olmayıp (kuzenim ehli tarikat, çarşaflı vs) hem hac ibadet yeri yahu diyecek kadar dindar veya dine bakışı bu şekilde olan insan az (ben de öyleyim ama benim cinsellikle bir sorunum yok, benim gibisi iyice az muhtemelen)

Inkar edemem, gercekten aklima gelmezdi. Enteresanmis. Öyle herhangi kutsal bir yerde öyle bir sey aklima gelmezdi sanirim (yani hangi dinin yeri olursa olsun). Her sey icin ayri bir yer var diye düsünüyorum. Sanirim herkes böyle algilamiyor dediginiz gibi.

Tesekkürler yorumunuz icin.

Ver kurtul diyenlere bakmayın siz hep içinde ayhhh hpv oldum mu acaba korkusu ama pardon onun da aşısı çıktımıştıvalla ilk cinsellik yaşadığım erkek eşimdi o ten uyumunu çekim gücünü karşıdakinin cinsel isteği tepkisi hepsi flört döneminde anlaşılıyor o burada konu açanlar tanışma evresinde bir şeyleri göz ardı edip amannn bu saatten sonra ayrılırsam ele ne derim korkusuyla göz yumanlar

Bende her zaman insan kiminle cekim olup olmadigini gayet anliyor diye düsünüyordum (cünkü tanistigim, ciktigim veya sevgili oldugum kisilerde o sekilde his ediyordum; karsi tarafta öyle) ve hala öyle düsünüyorum. Insanin dogasinda olan bir sey bencede cok cok zor bir sey degildir. Anlayisli olup iletisim kurmak en önemli nokta bence. Haliyle herkesin fikri ayri. Ben bunu farkinda olarak actim konuyu ve gayet bu farkli bakis acilarina saygi duyuyorum. Umarim sizin gibi beni biraz anlayan olmustur .

Ben sizi çok iyi anladım artık cinselliğe bakış açısı değişti siz ben veya başkaları bu adam yatakta nasıl diyerek her erkek arkadaşıyla cinsellik yaşamıyor bir adamın cinsellikle arasının iyi olup olmadığını anlamamak için ancak saf olmak lazım ya da bir şeyleri halı altına süpürüyor olmalı hadi diyelim cinsellikte mükemmel bir adam yahu evladı doğunca birçok erkek cinsellikten uzak duruyor burada bir sürü konu gösteririm size ee hani nerede kaldı yatakta süper adam

Sizin düşünceniz sizin hayatiniz yargilayanlari almamak en doğal hakkiniz. Siz öyle uygun gormussunuz.

Evet, tam püf noktasini anlamissiniz demek istedigim seyin. Yani evlilik öncesi süper uyumlu olan biride evlenince degisebilir (bunu etrafimdada yasayanlardan duydum). O zaman risk olarak görülen seyler zaten evlenmeden öncede demek ki olabiliyor. O zaman tek sorun görülen sey, yasal acidan bagimili olmak. Bunuda istemeyen bir insani tabi ki zorlamak yanlis olur ve olmamasi lazim.

Ben de evlenmeden önce iliski yaşamayı kendim açımdan uygun görmedim ( yapanlara bisey diyemem tercih meselesi) eşimle nisanlanana kadar dikkat ettik lakin nişandan sonra ister istemez konu oraya geliyordu mutlaka , yine de eşimi sabrından dolayı tebrik ediyorum çünkü şu zamanın erkekleri sabırsız ve herseyi anında elde etmek peşindeler , size tavsiyem bu konudaki hassasiyetlerinize uymayan kimseyle görüşmeyin derim , toplumsal bir yozlaşma var her anlamda bu ilişkilere de sirayet etmiş durumda , kimsenin beklemeye tahammülü yok , taviz vermediğinde direk başka seçeneklere yöneliyorlar, genç bir kadın olarak taviz vereceğiniz konuları iyi belirleyin sonradan pişman olmayın derim ...

Cok dogru. Bende bunu demeye calisiyorum: Tercih meselesi. Herkes gönlünce hareket edebilir. Ben bu sekil düsünüyorum. Kimseyi yargilamak veya tercihlerini sorgulamak bana zaten cok yanlis geliyor.
Herkesin sinirlari var. Bende tabi nasil sinirlarima saygi gösterilmesini bekliyorsam, bende baska insanlarin sinirlarina tabi ki saygi duyuyorum. :)
Sadece fikir alisverisi istedim aslinda ben. Beni anladiginiz icin cok tesekkür ederim. :)

Tecrübe etmediğiniz bir konuda fazla keskin yorumlar yapıyorsunuz.

Hayır cinsel uyum sevişmeden anlaşılmıyor maalesef. Aşırı hoşlandığınız, yükseldiğiniz, sevişmek için zor beklediğiniz, uygun zaman ve mekan kovaladığınız adamla seviştikten sonra “meh, bu muymuş, olmadı sanki bu” diyerek yüksekten çakıldığınız da olabiliyor. Ne güzel, eşinizle denk düşmüşsünüz ne mutlu size. Ama bu her zaman olan bir şey değil. Hatta sizin tecrübesizliğiniz, daha iyisini yaşamamış olmanız size çok iyi bir cinsel hayatınız olduğunu düşündürtüyor bile olabilir. Öyledir demiyorum ama olabilir.

Nilay sen ettiğin lafların nereye gittiğinin farkında mısın? Burada bekar ve cinsel olarak aktif olan kadınlar için nasıl laflar kullanıyorsun her yorumunda. Küçücük dünyandan bakarken biraz haddini bil yahu.

hatta istekli olup cinsel sorunları da olabilir bu kişinin.
yani iki kere kafede görüşüp hımm evet çok istekli, o zaman cinsel açıdan sağlıklı biri teşhisi nasıl konulabilir ki?
çok büyük risk bence de

Evet benim arkadaşım da senelerce Ingiltere'de okumuş, akademik kariyer yapmış, bir sürü dil bilen, tek başına seyahatlere çıkan, hani tam olarak modern okumus etmis ve güçlü kadın profili olur ya öyleydi. Tesettürlü ve dindardi da aynı zamanda yani evlilik öncesi cinsellige bakış açısı kendi profilindeki erkeklere uymuyordu. Ona yaklaşan erkekler de din dışındaki konularda kızın görüşü ile taban tabana zıt mesela benim arkadaşımı kısıtlamak istiyorlar o adamlar da kızı acmiyordu. Çok sikayetciydi bu durumlardan.

Ben aksine şunu düşünüyordum yurt dışında konu sahibi gibi kadınların uygun bir aday bulması daha kolay olur. Yani evlilik öncesi cinselligi yaşamayan (dini vb sebeplerle) ama yaşam tarzı olarak modern ve liberal olan. Ben aksine turkiyede bu tarz erkekler kısıtlı diye biliyorum. Yurtdisinda bence farklı milletlerden öyle erkekleri bulmak daha kolay olabilir. Bilemedim.

Yani risk tabi ama herkes hayatına birilerini alırken ister evlilik öncesi cinsellik yaşasın, ister yaşamasın bir takım riskler alıyor. Hayatın her alanında olduğu gibi burda da risk var.

Benim karşı çıktığım nokta tecrübeleri olmayan bir konuda ahkam kesmeleri. Yoksa yaşamış yaşamamış, iyimiş kötüymüş, riske girmiş girmemiş bize ne.

Sanirim bazi arkadaslar yorumlari kendi yasam tarzimi baskalarina dayatma yada baskalarini yargilama gibi algilamis. Ama bir kac sefer belirtigim gibi, benim amacim bu degildi. Fikirlerimi tabi ki herkes begenmeyebilir ama birbirimize biraz daha anlayisla davranip sohbet etmemiz daha güzel olur. Lütfen zaten hic kimse kimseye hele ki bu kadar özel bir konuda "sen söyle yanlissin ben böyle dogruyum" falan demesin. Ben kimseyi farkli bir düsücedeyse ikna etmeye calismam. Konu bu degil ve üstelik öyle demek banada ters zaten. Saygi duyarim cünkü kendimde saygi bekliyorum kendi bakis acima (kabul etmek zorunda degil tabi ki kimse benim düsüncemi). Herkesin bu konuda bir fikri var ve istedigi sekilde hayatini sürdürür. Ben bu fikirdeyim ve herkese, bana fikir olarak katilanada ve katilmayanada, tesekkür ediyorum bir bakis acisi sundugu icin. Bazilariniz belki inanmayacak ama gercekten faydali oldu bu konuyu tartismak benim icin. :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…