Günümüz iliskiler ve tutumlar

Hiç yaşamadığınız, tecrübe etmediğiniz bir konuda sorun yaşamayacağınız konusunda nasıl bu kadar eminsiniz? Bu ben yüzme bilmiyorum ama beş metreden suya atladığım anda mükemmel yüzeceğime inanıyorum demek gibi bir şey ve biraz komik görünüyor dışarıdan.
Beni güldürdünüz, tesekkür ederim. Yani dörtdörtlük olurum her sey mükemmel falan demiyorum. Normal ve saglikli bir yapiya sahibim, bu konudada tecrübe edindigim zaman bir sorun olacagini düsünmüyorum demek istedim.

Mesela, evlenmemis olsa bile bir cift, birbirinden sadakat beklemiyormu? Yani iyi günde kötü günde olmuyor mu yinede yaninda? Yoksa en ufak bir sorun cikinca "Aman evli degiliz zaten bana ne" demez herhalde. Yani ben böyle düsünmüyorum (zaten öyle olmamasi gerekir; zaten es olmak sadece bir imzaya bakmiyor aslinda bence). Bu yüzden diyorum, hangi riskler farkli diye. Evet, yasal acidan daha farkli. O dogru. Ben insani tarafindan demek istedim.
Yani tabi sadakat, destek olma vs vs aynı da bunlar problemli şeyler değiller. Ama boşanma, mal paylaşımı, varsa cocugun velayeti iğrenç şeyler yani gerçekten sevgiliyle ayrılma ile kıyaslanamaz 😅 bir önceki sevgilimi düşünüyorum, es kaza evlenmiş olsak sanırım ayrılmazdım ya zor gelirdi, bir şans daha verirdim, birileri araya girerdi falan. Ama sevgiliyken ayrılmak aşırı kolay 🤔 şu an maziye daldım ve ne büyük bir hatadan ufacık sacmasapan bir sebeple kurtulmuşum onu düşünüyorum 😂 ayrılmak için çok büyük sebeplerim varken en olmayacak şeyden ayrılmışım. E tabi buraya da üye değildim o zamanlar😅

Beni güldürdünüz, tesekkür ederim. Yani dörtdörtlük olurum her sey mükemmel falan demiyorum. Normal ve saglikli bir yapiya sahibim, bu konudada tecrübe edindigim zaman bir sorun olacagini düsünmüyorum demek istedim.
Cinsel isteğim var demek istiyorsunuz sanırım. Cinsel istek her zaman sağlıklı cinsel yaşamı beraberinde getirmiyor maalesef. Vajinismusu falan geçtim bir partnerle orgazm olmayı öğrenmek bile yıllar sürüyor bazen. Hatta bazı insanla cinsel hayat keyifli olsa dahi fiziksel yapı uyumsuzluğundan dolayı orgazm asla yaşanmayabiliyor. Siz sanıyorsunuz ki bir adam karşınıza çıkacak, hiç cinsellik yaşamamış iki insan bir anda mükemmel bir uyumla mükemmel bir cinsel hayata kavuşacak. Üzgünüm ama yok öyle bir dünya. Hayal dünyasında yaşıyorsunuz bu açıdan. Şu saatten sonra ne çıkarsa bahtıma deyip iyi çıkmasını ümit edersiniz ancak.

T TheIntrovert her yorumu okudum, ben sizinle aynı düşünüyorum :) gerek hayalperestlik, gerek dini hassasiyet vb hepsi farklı olan bir çok nedenlerden dolayı bende evlilikten önce cinsellik yaşamak istemiyorum ve yanlış çağa da doğduğumu hissediyorum🥲. 29 yaşındayım, dediğiniz gibi öpüşmeden ileri gitmedim ve bu o adamı arzulamadığım anlamına gelmedi, arzu elbette çoktu, olmaz mı hiç, sevdiğinle bir şeyler yaşama isteği? Ama aklımda sürekli ya nasibim değilse? Ya nasibimi aldatmış hissedersem sonrasında? Düşünceleri hep durdurdu beni. İyi ki de ileri boyut bir şey yaşamamışım diyorum şimdi, sevgiliyken ayrıldık hatta ne yapmalıyım diye kk da konu açmıştım.
Sanırım o kadar romantik ve saftirik bir bakış açım var ki 😂bu yaşıma kadar hep nasibimle bir şeyler yaşamaya adadım kendimi, ama bir nasibim var mıdır, hayattamıdır meçhul, neticede hiç evlenemeyenlerde var bu dünyada.
Evet, hayat siyah beyaz degil dedim ya bir kac kere. Iste bunu kast ediyorum. Hayal perestlik mi yoksa daha cok sosyal faktörler mi, bende tam bilemedim :). Evet, insan tabi ki sevdigine dokunmak istemez mi. Arkadaslarin hepsine katiliyorum: Aslinda nefes almak, yemek yemek ve su icmek kadar normal. Ama hayat ne yazik ki her zaman bizim istedigimiz gibi yürümüyor ve böyle (birazda neredeyse felsefi) sorularla mesgul oluyoruz. :) Umarim sizde en kisa zamanda gönlünüze göre biriyle bu güzel duygulari yasarsiniz. Umarim benim gibi bunu isteyen herkes icin güzel bir dilek olur bu bugün. :KK66:

Cinsel isteğim var demek istiyorsunuz sanırım. Cinsel istek her zaman sağlıklı cinsel yaşamı beraberinde getirmiyor maalesef. Vajinismusu falan geçtim bir partnerle orgazm olmayı öğrenmek bile yıllar sürüyor bazen. Hatta bazı insanla cinsel hayat keyifli olsa dahi fiziksel yapı uyumsuzluğundan dolayı orgazm asla yaşanmayabiliyor. Siz sanıyorsunuz ki bir adam karşınıza çıkacak, hiç cinsellik yaşamamış iki insan bir anda mükemmel bir uyumla mükemmel bir cinsel hayata kavuşacak. Üzgünüm ama yok öyle bir dünya. Hayal dünyasında yaşıyorsunuz bu açıdan. Şu saatten sonra ne çıkarsa bahtıma deyip iyi çıkmasını ümit edersiniz ancak.
Anliyorum sizi ama toz pembe görmüyorum. Yaniliyorsunuz. Sizin hangi sorunlari kast ettiginizide biliyorum ve gercekciyim bu konuda (yani mükemmel olacak her sey gibi bir beklentim zaten yok; hic bir zaman olmadi). Hayat bazen bizi ummadigimiz noktalara getiriyor. Benimde tercihim daha erken bir yasta istedigim gibi biriyle karsilasmak olurdu ama olmadi. Biraz sans, biraz insanin kendi cabasi biraza kader mi desek? Yani bu sekilde oldu. Bende durumu degistirmeye calisiyorum. Bu yüzden soruyorum. Umarim anliyordursunuz beni :).

Hayir, dogru veya yanlis olmasindan ziyade, nasil davranirsam durumum degisir ve daha iyi olur diye sormaya geldim.

Kumar oynayıp görücü usulü birisiyle evlenecekseniz ve Acun'un yanında oturan kerizler gibi "acaba kutumda büyük çıkar mı?" diye bekleyeceksiniz.
Kutunuzda büyük mü çıkar bilemem ama bir elmayı ilk defa yiyen birinin o elmanın gerçekte lezzetli olup olmadığını bilmesinin yolu yok.
Burası sırf cinsel hayatı bok gibi gittiği ama hayatları boyunca tek partneri olduğu için bunun farkında dahi olmayan, dolayısıyla kendisindeki yanlışlığı bir türlü sorunu tespit edemeyen kadınların soruları ile dolu..
Siz ısrarla sağlıklı olduğunuzu söylüyorsunuz ama öncelikle tünel vizyonunuzdan ötürü sağlıksızsınız. Sanki dev bir reddediş içindesiniz gibi

Tesekkür ederim güzel yorumunuz icin. Evet, yani evlilik icinde hemen öyle biriyle adim atilmaz. Dikkatli olmak gerekiyor. Ben bu arada söylim, karsimdaki insandan ayni benim gibi beklemis olmasini beklemiyorum. Bu pek gercekci bir yaklasim degil ve bir erkegin o yasa kadar kendini tutmasi beni sasirtir acikcasi. :)
Erkektir ihtiyacı vardır normaldir diyenler gibi olmuş son cümleniz.
Sizin bu zamana kadar birliktelik yaşamamanız gerçekten uzun süreli bir ilişkiniz varken, yakınlaşma zeminleri varken kendi nefsinizi tutmanız mı yoksa zaten doğru düzgün bir flört hayatınız yoktu ve zaten cinselliğe soğuk bakan biri olduğunuz için midir?

Erkektir ihtiyacı vardır normaldir diyenler gibi olmuş son cümleniz.
Sizin bu zamana kadar birliktelik yaşamamanız gerçekten uzun süreli bir ilişkiniz varken, yakınlaşma zeminleri varken kendi nefsinizi tutmanız mı yoksa zaten doğru düzgün bir flört hayatınız yoktu ve zaten cinselliğe soğuk bakan biri olduğunuz için midir?
Yok, öyle demek istemedim ama sanirim erkekler arasinda bu durum yok diyecek kadar az oldugu icin öyle demek istedim (kadinlar arasinda bile az oldugunu düsünürsek hani; kendimi tam ifade edemedim sanirim).
Dini hasasiyetlerim oldugu icin bu sekil davrandim. Sevgilimde oldu ama evlilige kadar yürümedi farkli durumlardan dolayi (bu konuyla alaskasi yoktu; benim gibi düsünen biriydi eski sevgilimde zaten). Hayir, bu konulara soguk bakmiyorum. Sadece evlilik disi yasamak istemiyorum. Bu kadar aslinda :)

Anliyorum sizi ama toz pembe görmüyorum. Yaniliyorsunuz. Sizin hangi sorunlari kast ettiginizide biliyorum ve gercekciyim bu konuda (yani mükemmel olacak her sey gibi bir beklentim zaten yok; hic bir zaman olmadi). Hayat bazen bizi ummadigimiz noktalara getiriyor. Benimde tercihim daha erken bir yasta istedigim gibi biriyle karsilasmak olurdu ama olmadi. Biraz sans, biraz insanin kendi cabasi biraza kader mi desek? Yani bu sekilde oldu. Bende durumu degistirmeye calisiyorum. Bu yüzden soruyorum. Umarim anliyordursunuz beni :).
Ben sizi anladım da içinde bulunduğunuz durum itibariyle beklentileriniz fazla. Onu anlatmaya çalışıyoruz. Bulacaksınız birini ne çıkarsa bahtıma deyip basacaksınız nikahı. Yani bundan başka seçenek var gibi görünmüyor şu durumda.

Kumar oynayıp görücü usulü birisiyle evlenecekseniz ve Acun'un yanında oturan kerizler gibi "acaba kutumda büyük çıkar mı?" diye bekleyeceksiniz.
Kutunuzda büyük mü çıkar bilemem ama bir elmayı ilk defa yiyen birinin o elmanın gerçekte lezzetli olup olmadığını bilmesinin yolu yok.
Burası sırf cinsel hayatı bok gibi gittiği ama hayatları boyunca tek partneri olduğu için bunun farkında dahi olmayan, dolayısıyla kendisindeki yanlışlığı bir türlü sorunu tespit edemeyen kadınların soruları ile dolu..
Siz ısrarla sağlıklı olduğunuzu söylüyorsunuz ama öncelikle tünel vizyonunuzdan ötürü sağlıksızsınız. Sanki dev bir reddediş içindesiniz gibi
Aslinda konu nasil bu noktaya geldi, bilmiyorum ama, ben gayet evlendigim zamanda negatif sürpriz riski oldugunu biliyorum.

Ama ben cevabimi aldim: Evet, benim gibi düsünen insan nadir (konu dogru veya yanlis olmasi degil) ve benimde buna göre bir yol cizmem gerekiyor anladim.

Senin gibi düşünüyorum evlenmeden önce cinsellik yaşamadım sarılma öpüşme oldu tabiki ama ilerisine asla izin vermedim..
Erkekler özellikle ciddi düşünüyorsa bir erkek kendini geri çekiyor ama söylüyor da isteğine saygı gösteriyorum ciddiyim evlendiğimizde olucak diyor zaten..ben yaşadım bunu..okuduğum duyduğum kadarıyla istedikleri olmayınca pat diye kızı bırakıyorlar da..

Senin gibi düşünüyorum evlenmeden önce cinsellik yaşamadım sarılma öpüşme oldu tabiki ama ilerisine asla izin vermedim..
Erkekler özellikle ciddi düşünüyorsa bir erkek kendini geri çekiyor ama söylüyor da isteğine saygı gösteriyorum ciddiyim evlendiğimizde olucak diyor zaten..ben yaşadım bunu..okuduğum duyduğum kadarıyla istedikleri olmayınca pat diye kızı bırakıyorlar da..
Tesekkürler yorumunuz icin. Bende sizin gibiyim bu konuda. Benimde zaten eski sevgililerimde bu konu herhangi bir sorun olmadi. Ayni fikirdeydik. Ama buraya konuyu acmamin sebebi, acaba bu fikirde olanlar azaldimi diye sormakti cünkü böyle gözlemledim sanki (konu cok baska yerlere gitti). Benimde algim bu: Ciddi olan, evlenmek istemese dahi, bu konuyo cok erken acmiyor zaten ve cokta saygili oluyor genelde.
Pat diye birakan evlenincede birakir diye düsünüyorum zaten. O karakter meselesi.

Merhaba KK'nin güzel hanimlari,

beni bir kac gündür mesgul eden bir soru var ve burada her zaman gayet verimili fikirler okudugum icin, size sormak istedim: Son zamanlarda acaba benim gibi insan var mi diye düsünüyorum yada ben mir biraz farkliyim acaba diye düsünmeye basladim. Ikili iliskilerde genel olarak ben evlilige önem veren biriyim cünkü cinsellik gibi konularinin evlilige özel oldugunu düsünüyorum ve tutumum böyle. Sevgilimde olsa bu zamana kadar her zaman bu sekil oldugumu söyledim ve onlarda saygi gösterip, beraberligimizi öyle yürüttü. Hic bir sekilde temas etmem demiyorum, sarilip öpmek gibi, ama daha ilerisi olmasi icin, benim icin evlilik gerekiyor. Lütfen bu yorumumu kimse yargi gibi algilamasin. Ben her insanin bu konularda kendi istedigi gibi özgürce davranmasindan tarafim. Sadece kendi sahsim icin bu sekil konusuyorum.

Haliyle tanistigim erkekler benden hoslaninca genel olarak bu konularda aciliyor (sevgili olacagiz ya sonucta belki; saygili bir sekilde aciliyor konu yani). Bende tutumumu belirtince, genel olarak biraz sasiriyorlar. Sonra saygi duyuyorum sana ama ben evlenecegim kisiyle beraber yasamak isterim bir süre diyor cogu son zamanlarda ve ne kadar hoslansalarda benden (ve cok bariz sekilde acikca belli ediyorlar), bu konu sorun oluyor gibi geliyor bana cünkü iletisim kesiliyor. Yaslari hic fark etmiyor. 30 olanida öyle 45 olanida; yasla pek alakasi yok gibi yani (ben bu arada 37 yasindayim :KK66:). Acaba ben mi cok 'gelenekselim' bu konuda yoksa günümüz insanlarin iliskiye olan bakis acisi mi bu?

Kendim görüntü olarak "kapali" biri degilim, saclarim acik, kiyafetlerimde cok dekolte yada kisa falan degil. Bilmiyorum böyle bir seyle alakasi var mi ama insanlari görüntüsüyle bir kaliba sokmak bana garip geliyor. Ön yargili olmamak gerekiyor diye düsünüyorum. Yani demek istedigim: Bu kadar iyi anlasabilirken biriyle, neden hele ki erkekler bu kadar kati yaklasiyor evlilik konularina? Anlamiyorum. Üstelik ben calisan bir insanim ve sonucta beraberde yasasan, bir eve tasinmak vesaire yine ayni hesap oluyor (maddi acidan bakarsak). Yani sadece para yüzündense garip gelir bana cünkü gayet kendi hayatim oldugunu biliyor hepsi. Ayaklarimin üzerinde duruyorum (akademisyenim). Avrupa'da yasamaklada alakasi olmadigini fark ettim, sanki her yerde böyle artik insanlar.

Benim dikkat ettigim konular daha farkli oluyor. Mesela biraz romantizm var bende, acaba ruhu ruhuma dokunur mu diye bakiyorum. Beraber gülebilyormuyuz, hayata ayni pencereden bakiyormuyuz falan filan iste.... :)

Zaten anlasacagim bir insanla ben sevgililik süresini uzun tutmak istemiyorum; sonucta bir iliski her acidan yasanilmasi gerekiyor ve ben su ata sözüne cok inaniyorum: Bir insani ya bir cati altinda yada bir seyyehatte tam olarak tanirsin. Birde insan evlenince birbirine köle degil ki. Baktin olmuyor, ne kadar cablarsan cabala, düzelmiyor bir iliski, medeni sekilde ayrilirsin. O yüzden bana, erkeklerin tanismasi dahi kesemesi, sadece bu konu yüzünden, garip geliyor. Sonucta insan anlasabiliyorsa, bence bu cok degerli bir sey ama bilmiyorum. Bu sekil düsünüyorum ben. :)

Simdi sizin fikirlerinizi duymak isterim: Benim gibi düsünenler mi nadir artik yoksa ortam mi cok degisti?
Biraz uzun oldu. Affiniza siginiyorum hanimlar. :)
37 yasindasiniz. Adamlar da bu civarda diyorsunuz. Cinsellik beklentisi olmasi cok normal. Sizde o beklenti yok diye tatli tatli ama ustten ustten yazmissiniz. Sizin gibi olanlar nadirse ne olacak? Niye merak ediyorsunuz? Beklentiniz cevaba gore mi degisecek?

Tesekkürler yorumunuz icin. Bende sizin gibiyim bu konuda. Benimde zaten eski sevgililerimde bu konu herhangi bir sorun olmadi. Ayni fikirdeydik. Ama buraya konuyu acmamin sebebi, acaba bu fikirde olanlar azaldimi diye sormakti cünkü böyle gözlemledim sanki (konu cok baska yerlere gitti). Benimde algim bu: Ciddi olan, evlenmek istemese dahi, bu konuyo cok erken acmiyor zaten ve cokta saygili oluyor genelde.
Pat diye birakan evlenincede birakir diye düsünüyorum zaten. O karakter meselesi.
Pat diye bırakan kafasını kullandığı için bırakıyor. Karakterle ilgisi yok.

37 yasindasiniz. Adamlar da bu civarda diyorsunuz. Cinsellik beklentisi olmasi cok normal. Sizde o beklenti yok diye tatli tatli ama ustten ustten yazmissiniz. Sizin gibi olanlar nadirse ne olacak? Niye merak ediyorsunuz? Beklentiniz cevaba gore mi degisecek?
Nasil üstten üstten? Ben yazdiklarimi sadece kendi sahsim icin yaziyorum. Kimsenin hayatina yorum yapmiyorum (ve böyle bir hakki oldugunuda düsünyorum kimsenin). Beklentimin degismesi degil, belki daha iyi bir sekilde nasil bir insan tipine bakmam gerekiyor, bunu anlamaya calisiyorum. Bu kadar.

X