Görümcem ve para

ozdemircan

Guru
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2013
499
436
Biraz uzun olacak farkındayım, anlayabileceğiniz türden anlatmaya çalışacağım. Biz evlenirken hali hazırda eşim ev kredisi ödüyordu. Zamanında ev alırken ablası 30 bin para vermiş. Eşim de bunun karşılığında düğününde eşyalar almış düğün salonunun parasının yarısını ödemiş,koluma bilezik takmış , çocuğuna bir sürü şey yapmış. Evlendigimizde görümcem çeyrek dahi takmadı, eşimin aldığı bileziğin birini vermişler onu taktı. Takmak zorunda da değildi ilgilenmedim ama evlendik eşimin ara ara ablasına min. 1000 tl para gönderdiğini farkettim. Enistesinin kendi isi vardi dogru durust para kazanamiyordu, ablası da işten çıkmıştı ona rağmen krediye girip araba aldı. Kasko vs ödeyemeyince tekrar eşimi aradı ablası. Hatta anne ve babası emekli olmasına ve babasının çalışıyor olmasına rağmen ailesinin de faturalarını ödüyor esim. K.validem de para biriktirip sürekli destek oluyor zaten onlara. Bu arada esi de görümcem de ise girdi.

Neyse hamile olduğumu öğrendik, ben çalışmaya devam ediyorum tabi. Ardından eşimin ablasının da 2. 'ye hamile kaldi. Bende bebek icin bu zamana kadar eşimin borcu var harcı var diyerek ne hastane de 1 kuruş odettim ne de çocuğun eşyasını aldırdım. Şu zamana kadar aldığı tek şey 1.500 verdiği bebek arabası. Ufak tefek eksikleri kaldi esimde ocak ayindaki ikramiye ile ben alicam demisti. Kayinvalidem de ben adak adadım odasını ben alicam dedi, sadece dolap ve yatak için yüklü bir miktara anlaştı. Çok az bi miktar kapora bıraktı, geri kalan kısım teslimatta diye anlaştık. Bu cumartesi gelecek inşaallah odamız dün k.validem paranın büyük bi kısmını verdi aslında tamamlamıştım ama ablan hastane de test yaptiramamis parasi yokmus bi kismini ona verdim o yuzden eksik dedi, hay hay dedik. Sonuçta zorlamadık onu alsın diye, parasını vermek zorunda da değildi benim kizdigim nokta bize danışmadan yüksek bir meblağ a anlaşması. Yine de biriktiremezse zaten öderdik oda verdi büyük bi kısmını sağolsun. Ama eşim annesi ablasindan bahsedince yok bu parayı ona ver, bizim ihtiyacımız yok, ben ablama destek oluyorum arada zaten vs dedi. (Bu arada bi saat önce bana cocukla ilgili biseylere bakarken kısıtlı paramız var, çok lükse kaçma dedi) bu arada esim ikramiyesiz maasiyla birsey yapamiyor cebine para kalmiyor nerdeyse kredi odemekten. neyse çıktık annesinden eve gidiyoruz annen ne kadar verdi şimdi, ne kadar koyacağız üstüne dedim, sen düşünme bunları ablama da göndereceğim dedi. Ee hani eksikleri alacaktık dedim, onları da alacağız merak etme benim param hepsine yeter dedi. Ee hani paramız kısıtlıydı. Geceden beri tavirliydim biraz önce de konuştuk biraz sürttüştük. Zaten annenin faturalarını ödüyorsun annen destek oluyor diyorum, müdahil olma bu konulara, ben ev alırken ablam para verdi ben ona yapmazsam nankörlük olur diyo. Iyi de dedim nereye kadar, cocugumuzz olacak ben hastane parasini düşünüyorum o başkalarını. Onun ailesine destek olması yüzünden dışarı çıkıp kahvaltı yapalım bile diyemiyorum aman cebinde para yok diye. Ben mi yanlış düşünüyorum Allah aşkına? Siz olsaydınız tavrınız ne olurdu?

Abla da bu durumda sesini çıkarmayıp her geleni ver gülüm yapıyor sanirim. Rest çekmelisiniz, görümceye bakmak için evlendiginizi sanmıyorum. Bebek de yolda. Durumu olmayan anasından abisinden kardeşinden yardım alacak kadar zorda olan insan da kusura bakmasın tutsun totisini hamile kalmasın. Gorumcede ki büyük rahatlık ama eşiniz böyle giderse çok canınız sikilir ilerde.

Ben kimseden para isteyemem, yardım da isteyemem. Test yaptıramayacak durumdaysan, çocuk nasıl yaparsın anlayamıyorum. Şu an siz bebeğinize, eşiniz ailesine çalışıyor gibi olmuş resmen. Ailelere tabii ki destek çıkılır ama benim size tavsiyem, çalıştığınız parayı harcamayın artık. Madem eşinizin parası herşeye yeter, kendinizi de kısmayın.

Biraz uzun olacak farkındayım, anlayabileceğiniz türden anlatmaya çalışacağım. Biz evlenirken hali hazırda eşim ev kredisi ödüyordu. Zamanında ev alırken ablası 30 bin para vermiş. Eşim de bunun karşılığında düğününde eşyalar almış düğün salonunun parasının yarısını ödemiş,koluma bilezik takmış , çocuğuna bir sürü şey yapmış. Evlendigimizde görümcem çeyrek dahi takmadı, eşimin aldığı bileziğin birini vermişler onu taktı. Takmak zorunda da değildi ilgilenmedim ama evlendik eşimin ara ara ablasına min. 1000 tl para gönderdiğini farkettim. Enistesinin kendi isi vardi dogru durust para kazanamiyordu, ablası da işten çıkmıştı ona rağmen krediye girip araba aldı. Kasko vs ödeyemeyince tekrar eşimi aradı ablası. Hatta anne ve babası emekli olmasına ve babasının çalışıyor olmasına rağmen ailesinin de faturalarını ödüyor esim. K.validem de para biriktirip sürekli destek oluyor zaten onlara. Bu arada esi de görümcem de ise girdi.

Neyse hamile olduğumu öğrendik, ben çalışmaya devam ediyorum tabi. Ardından eşimin ablasının da 2. 'ye hamile kaldi. Bende bebek icin bu zamana kadar eşimin borcu var harcı var diyerek ne hastane de 1 kuruş odettim ne de çocuğun eşyasını aldırdım. Şu zamana kadar aldığı tek şey 1.500 verdiği bebek arabası. Ufak tefek eksikleri kaldi esimde ocak ayindaki ikramiye ile ben alicam demisti. Kayinvalidem de ben adak adadım odasını ben alicam dedi, sadece dolap ve yatak için yüklü bir miktara anlaştı. Çok az bi miktar kapora bıraktı, geri kalan kısım teslimatta diye anlaştık. Bu cumartesi gelecek inşaallah odamız dün k.validem paranın büyük bi kısmını verdi aslında tamamlamıştım ama ablan hastane de test yaptiramamis parasi yokmus bi kismini ona verdim o yuzden eksik dedi, hay hay dedik. Sonuçta zorlamadık onu alsın diye, parasını vermek zorunda da değildi benim kizdigim nokta bize danışmadan yüksek bir meblağ a anlaşması. Yine de biriktiremezse zaten öderdik oda verdi büyük bi kısmını sağolsun. Ama eşim annesi ablasindan bahsedince yok bu parayı ona ver, bizim ihtiyacımız yok, ben ablama destek oluyorum arada zaten vs dedi. (Bu arada bi saat önce bana cocukla ilgili biseylere bakarken kısıtlı paramız var, çok lükse kaçma dedi) bu arada esim ikramiyesiz maasiyla birsey yapamiyor cebine para kalmiyor nerdeyse kredi odemekten. neyse çıktık annesinden eve gidiyoruz annen ne kadar verdi şimdi, ne kadar koyacağız üstüne dedim, sen düşünme bunları ablama da göndereceğim dedi. Ee hani eksikleri alacaktık dedim, onları da alacağız merak etme benim param hepsine yeter dedi. Ee hani paramız kısıtlıydı. Geceden beri tavirliydim biraz önce de konuştuk biraz sürttüştük. Zaten annenin faturalarını ödüyorsun annen destek oluyor diyorum, müdahil olma bu konulara, ben ev alırken ablam para verdi ben ona yapmazsam nankörlük olur diyo. Iyi de dedim nereye kadar, cocugumuzz olacak ben hastane parasini düşünüyorum o başkalarını. Onun ailesine destek olması yüzünden dışarı çıkıp kahvaltı yapalım bile diyemiyorum aman cebinde para yok diye. Ben mi yanlış düşünüyorum Allah aşkına? Siz olsaydınız tavrınız ne olurdu?

Bana en tuhaf gelen kısmı bu oldu, siz evlisiniz bu çocukta onun çocugu, siz biz olmamalı, para düzeni nasıl bilmiyorum ama evlilikte bizim paramız olmalı, ablaya gelince ipin ucu kaçmış sizin aranızda olması gereken düzen onlarla kurulmuş çarem ne olurdu bilmiyorum eşinizi iyi gözlemleyin ona göre tepki verin

Sizin hataniz para harcamamak olmus sizde harcayin borca sokun ödeyemeyecek hale gelsin ki vermesin. Yoksa engel olamazsiniz ailem der verir sizi dinlemez. Ama onlar ailesiyle sizde ailesisiniz cocugunuz esinizin en buyuk onceligi olmak zorunda. Yerinizde olsam bebek alisverisine hemen baslar bir suru borca sokardim hatta daha buyuk taksitli kredili birseyler alin

Benimkine benzer bir konu daha .
Ben salmış durumdayım o kadar bıktımki ..
Ben yemiyorsam karşı tarafta yemicek moduna girdim çocuğun eşyaları küçüldü diye alışverişe çıkıyorum her ay ..
Gecen ay bütün beyaz eşyaları değiştirdim ..
Eşime süpriz yaparak ..
Şimdide bebek arabası çok büyük küçük katlanan birşeyler alıp kartı felan komple patlatıcam ..
Kii benim eşimin yolladığı kişilerin durumu malesef bizden daha iyi .
Onlar altın yapıyorlardı biz yolladığımız için zorluk çekiyorduk ..
Eşimde Eşiniz gibi ben halledicem tamam sanada istediğini yapıcam diye erteleyip benim istediklerimi arka plana atıyordu ..
Eşinizde söylemiş harcamalardan kısmanıza gerek yok hergün doğum yapmıyor insan herşeyi gönlünüzce yapın bence

Ne bitmez 30.000 TL'miş. Elinize kağıt kalem alın ve eşiniz görümcenize ne kadar verdi tek tek yazın ve 30.000 tl olunca eşinize ablana borcun bitti artık nankörlük yapmış olmayacaksın. Ama devam ederken bana ve çocuğuna nankörlük yapmış olursun deyin.
+ 1 kesinlikle katılıyorum
tek tek hesap etmek zor olur konu sahibi ama yapılacak bişey yok

arkadaşların da dedği gibi sizin hatanız harcamamak olmuş
harcayın bundan sonra madem çok parası varmış eşinizin

bu arada tutacağınız hesaba görümcenizin düğünü olurken eşinizin yaptığı tüm masrafları da yazın

İkiniz de çalışıyorsunuz üstleik sen hamiş halinle çalışıyorsun ve giderlere ortaksın anladığım. Dolayısı ile sormak hakkın.
Bir tarafta da ablası var. Ortada doğacak bir çocuk olmasa az daha göz yum derdim ama bence o sınrıı geçmişsiniz.

Off ne zor bi durum
Kaynananla konussan anne odayı aldıkmı vs gibi
Görünen o ki eşiniz onun verdigi parayı her iki tarafada bölüştürücek
Arkadasların dedigi gibi siz kıstıkca para gidiyor
Bebegin bi dünya masrafı olur cıkın alısverişe en kötü kendiniz icin cıkıp yeni kıyafetler alın olmuyor hiç bişey diye

Mavisaclikadin Mavisaclikadin Anne babası emekli, babası çalıştığı halde faturalarını ödemesine bişey demedim, hadi anası babası dedim. Ama sürekli bana paramız yok, tasarruflu davran derken ablasına sacmasina sinir oluyorum. Hamile halimle geceden beri ağlıyorum. Ilk hamile kaldigimda yine cebinde para yokken ablasının cocuguna doğumgününde bisiklet aldı birde 600 tl verip. Daha ablası don alıp gelmiş değil benim çocuğuma, doğurdum doğuracağım nerdeyse.. çocuğun eksiği de kalmadı nerdeyse hastane hediyeligine kadar hazırız resmen. Borca girdim dibine kadar battım bu kadar eşyayı dönüpte nerden aldın demedi. Birde hala eksikleri alacağım ben diyor, ucu sana dönmeyecek bir daha diyor. Nasıl bereketli bir 30 bin bende bilemedim.

yanlış yapıyorsunuz bence eşinizin parasına bıraz kıyın o zaten size vermese başkalarına verecek magdem parası herşeye yeter bence sızde kendınızı ağırdan satın ... kahvaltıya dışarı çıkmak ıstıyorsanız soyleyın ona... bu kadar duşunce sızı yıpratır eşinizin parasının başkalarına da yetmesının sebebi sizin ona destek olmanızdır... bence kendı paranızdan mumkun olduğunca bırıktırın ondan da talep edın..

Off ne zor bi durum
Kaynananla konussan anne odayı aldıkmı vs gibi
Görünen o ki eşiniz onun verdigi parayı her iki tarafada bölüştürücek
Arkadasların dedigi gibi siz kıstıkca para gidiyor
Bebegin bi dünya masrafı olur cıkın alısverişe en kötü kendiniz icin cıkıp yeni kıyafetler alın olmuyor hiç bişey diye

Odası cumartesi gelecek ve biz parayı eve getiren kişilere vereceğiz. Kayınvalidem parayı verdi eşime ben akibetini merak ediyorum o paranın. Yoksa mobilya 8.500 tl, onu kendi öderse ay sonunu nasıl getirir bilemem.

Mavisaclikadin Mavisaclikadin Anne babası emekli, babası çalıştığı halde faturalarını ödemesine bişey demedim, hadi anası babası dedim. Ama sürekli bana paramız yok, tasarruflu davran derken ablasına sacmasina sinir oluyorum. Hamile halimle geceden beri ağlıyorum. Ilk hamile kaldigimda yine cebinde para yokken ablasının cocuguna doğumgününde bisiklet aldı birde 600 tl verip. Daha ablası don alıp gelmiş değil benim çocuğuma, doğurdum doğuracağım nerdeyse.. çocuğun eksiği de kalmadı nerdeyse hastane hediyeligine kadar hazırız resmen. Borca girdim dibine kadar battım bu kadar eşyayı dönüpte nerden aldın demedi. Birde hala eksikleri alacağım ben diyor, ucu sana dönmeyecek bir daha diyor. Nasıl bereketli bir 30 bin bende bilemedim.
Canim sen bir sey alma. Herseyi kocana aldir. Bu ne canim ben yiyemedim al sen ye der gibi. Borçları da köy önüne. Ben borçtan stres oldum de.
Doğumdan sonra da ücretsiz izne ayrıl. Ablasuna verdiği her kuruş yazma fikrini tuttum. Bunu dene. Şimdi babanne ise aldı ama parasini siz ödüyorsunuz. adı babanne en pahalı odayi aldı oluyor. Senin maaşını da çocuğa hesap actirip oraya yatır. Adam kendi çocuğu dururken ekim çocuğuna harcıyor. Pes doğrusu. Allah kardeşi kardeş yaratmış ama kesesini ayrı yaratmış. En sevmedigim şey bu minnet borcu. 30 değil 300bin de prese bitmez.
Şimdi gemilerin hormonlar da seni etkiliyor. Canını sıkma. Şimdiden sonra olacaklara odaklan. Bebeğini düşün. Boşver gorumceyi.
Bebegin ihtiyaçları bitse bile doğumdan sonra ne ihtiyaçlar çıkacak sana. Eşine alışveriş listesini ver gidip alsin.

Kime ne kadar yardim edilmeli bilemem de evlilikte para isinin tamamen seffaf olmasi lazim. Ne kadar para girdi, neler alinmasi lazim, ne kadar biriktirilecek, vs. Kalan para kisisel harcamalar icin cep harcligi olarak paylasilir. O parayla artik ne isterse yapsin.
Bana en tuhaf gelen kısmı bu oldu, siz evlisiniz bu çocukta onun çocugu, siz biz olmamalı, para düzeni nasıl bilmiyorum ama evlilikte bizim paramız olmalı, ablaya gelince ipin ucu kaçmış sizin aranızda olması gereken düzen onlarla kurulmuş çarem ne olurdu bilmiyorum eşinizi iyi gözlemleyin ona göre tepki verin

Daha önce çok konuştum senin paran senin benim param benim, ben senin parana el sürmüyorum sende benimkine karışma biseyini eksik etmiyorum gibi laflar söyledi. Hatta her ay su kadar para ver ya da çeyrek al koy dediğimde benim paramı tutmaya çalışıyorsuna getirdi lafı.

X