Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Annesi hep sana söylenmiştir ona hiç kızmamıştır öyle eminim ki. Desteklemiştir oğlunu.
Tabii canım öyle zaten. Onu ciddi uyarsa bu kadar zivanadan cikamazdi yani. Bosansaniz da arkanizdayim evli olsanız da arkanizdayim derse anası her şey olur.

Tabii canım öyle zaten. Onu ciddi uyarsa bu kadar zivanadan cikamazdi yani. Bosansaniz da arkanizdayim evli olsanız da arkanizdayim derse anası her şey olur.
Bu şöyle olmalı.Oğlum eşine sahip çık. Yuvana sahip çık. Bir kötü gider de bir iyi mi gelir sanıyorsun. Kimsenin ahını alma. Allahın emaneti o kız bize. Gözümüz gibi bakmalıyız deseler. Aslında kimse bunları yaşamaz yada asgari düzeyde yaşardık bunları. Bize farklı oğullarıyla başbaşa kalınca farklı oluyor tavırları. Allaha bıraktım hepsini.. ettiğini buluyorlar izliyorum..

Bu şöyle olmalı.Oğlum eşine sahip çık. Yuvana sahip çık. Bir kötü gider de bir iyi mi gelir sanıyorsun. Kimsenin ahını alma. Allahın emaneti o kız bize. Gözümüz gibi bakmalıyız deseler. Aslında kimse bunları yaşamaz yada asgari düzeyde yaşardık bunları. Bize farklı oğullarıyla başbaşa kalınca farklı oluyor tavırları. Allaha bıraktım hepsini.. ettiğini buluyorlar izliyorum..
Aynen ama ona basiret ve akıl lazım. Ben de Allah'a havale ettim. Bekliyorum akibetini

Bir tane de benim başımda var. Bütün maaşımı ona havale etmeme rağmen şu an küs benle, hiç birşeye karışmıyorum maddi manevi dedi. Eve ekmek bile almıyor şu an.

Bir tane de benim başımda var. Bütün maaşımı ona havale etmeme rağmen şu an küs benle, hiç birşeye karışmıyorum maddi manevi dedi. Eve ekmek bile almıyor şu an.
Karışmıyorsa eve ekmek almıyorsa maaşınızı geri isteyin.. tipik cezalandırma yöntemleri ruh hastalarının. Maddi manevi tehdit. Maaşınızı vermenizi de anlayamadım bunların huyunu biliyorsunuz neden hem çalışıp, hemde kendinizi mağdur durumda bırakmasına izin veriyorsunuz..

Karışmıyorsa eve ekmek almıyorsa maaşınızı geri isteyin.. tipik cezalandırma yöntemleri ruh hastalarının. Maddi manevi tehdit. Maaşınızı vermenizi de anlayamadım bunların huyunu biliyorsunuz neden hem çalışıp, hemde kendinizi mağdur durumda bırakmasına izin veriyorsunuz..
Maaşı vermesem daha mağdur ediyor beni, ödemeler üstüme kalıyor para bitince sanki gizli gizli biriktiriyormuşum gibi davranıyor. Bu şekilde daha rahat aslında iki türlüsünüde denedim. En azından gidere karışmıyorum.
Ha birde baya Bi borç çıkardı bana. Onuda ödemem gerekiyormuş. İşte arabayla yanlış yöne girdim benzin parasını öde, peyniri daha pahalı aldın parasını öde, kuaföre gittin saçın güzel olmadı parasını öde vs. Tam incelenmelik vaka.

Maaşı vermesem daha mağdur ediyor beni, ödemeler üstüme kalıyor para bitince sanki gizli gizli biriktiriyormuşum gibi davranıyor. Bu şekilde daha rahat aslında iki türlüsünüde denedim. En azından gidere karışmıyorum.
Ha birde baya Bi borç çıkardı bana. Onuda ödemem gerekiyormuş. İşte arabayla yanlış yöne girdim benzin parasını öde, peyniri daha pahalı aldın parasını öde, kuaföre gittin saçın güzel olmadı parasını öde vs. Tam incelenmelik vaka.
Bunları gerçekten ödüyor musun peki???

Kadınlarda korku var. Boşanma korkusu. Boşandıktan sonra hayatım ne olur? Toplumdaki konumum ne olur? Evli kimliğini bırakıp boşanmış kimliğine bürünmek? O yüzden böyle insanlara katlanıyorlar. Halbuki hayat çok kısa.
Bizim mutfak masraflarimiz benim karttan karşılanıyordu. Mesela kavga ettiği zaman artık kartını da istemiyorum diyordu. Tabi öfke geçince yine o kartı kullanıyordu. Hayatı blöf bunların yaaa . Verirsen iyisin..

Bakın babamın evine geldiğinde saçma sebeplerden ayrılmak istediğinde çok yorgun olduğumu gördüm. Eve döndüğümüzde abimin anneme kurmuş olduğu bir cümle varmış. Bu herifin hayatı tiyatro.... Ben ilk etapta anlayamadım... Evimden ayrıldım çıktım. 1 sene geçti.. Sonra idrak ettim. Evet Şeyma hepsi tiyatro imiş..İnsanın canı çok yanıyor. Ama o oyundan çıkmak için tüm cesaretinizi toplamanız lazım. Yoksa bitmiyor. Oyuna siz son verdiğiniz zaman. Belli süre sonra oyunun amacını anlıyorsunuz. Ve diyorsunuz ki doğrusu bu imiş. Evet ben buradayım. Güçlüyüm. Hamd ediyorum. Lütfen ne olur kendinizi sevin. Siz değerlisiniz...Sizi oyuna hapsetmesin. İnanın gerçek sevgiyi başkalarından duyunca anlayacaksınız. Çok üzüleceksiniz. Ama sağlıklı olduğunuza,sevmeyi bildiginize sukredeceksiniz.
ben de şeye benzetiyorum, beni bir odaya kapatmış ama odanın kapısı açık ben yine de çıkamıyorum ayaklarım gitmiyor

Normal insan davranışı bekliyoruz ısrarla, normal olmadıklarına ikna olmak sorun çözümünün başlangıcı oluyor zaten. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor
buna ikna olmak çok zor, çünkü başka örnek yok tek onu görüyorsunuz ama o sizi görmüyor. resmen dünyada cehennemi yaşamak, ölmeden ölmek gibi bir şey onlarla yaşamak. hayatınızı onlara adamak lazım sürdürmek için ilişkiyi

Gerçekten yazdığınız her şeyi 4 yıl boyunca birebir yaşadım. O kadar manipüle etti ki beni, duyduğum hakaretlerin gördüğüm şiddetin nedenini bile kendimde aramaya başlamıştım. Bu öyle eğitime filan da bakmıyor, ben öğretmenim ama inanılmaz eziyetlere katlandım ve sanki aklım durmuştu o kaos ortamında, beni suçlu olduğuma inandırmıştı. Hem narsist hem de alkolikti üstelik. Her yolu denedim, olmadı boşandım ve söz verdi diye inanıp tekrar evlendim. Düzelecek diye bekledim ama asla düzelmedi, gittikçe de eziyetin dozu arttı. Ve çok garip hep onu aldatacağımı beklerdi düşünürdü. 1 yıl önce de bir sınav çıkışında ben gelmeden önce içip, basit bir nedenden kıskanıp dövmeye kalkması sonucu kendimi ilk uçakla ailemin yanına attım ve tüm bağlarımı kopardım. Hala inanamıyorum o yaşadıklarıma. Bugün bir ses kaydı çıktı karşıma 2 yıl öncesine ait, yine bana şiddet uygulamış ve ailesine beni suçladığı ses kaydı. Hala tüylerim diken diken nasıl katlandım ben buna diye, kabus gibiydi. Asla düzelmiyorlar asla, yıllarınızı harcamayın. Ömür boyu ondan kurtulamayacağımı ve o kabusta yaşayacağımı düşünüyordum. Resmen ondan ayrıldığım 1 yılda sağlığım düzeldi, yaşadığımı anladım. Lütfen katlanmasın kimse..
bu mesajınızı ağlayarak okudum çünkü ben de eğitimli biri olmama rağmen ve evli bile olmama rağmen şiddetine de hakaretlerine de katlandım, resmen basiretim bağlandı. benimki de hep onu aldatacağımı ya da eski sevgilimle barışacağımı düşünürdü, artık öyle bir baskı yaptı ki bu konuda dedim heralde ben böyle bir insanım.

ayrılalı 4 ay oldu hala atlatamadım öz saygı ve sevgimi kazanamadım. siz cidden kurtuldunuz mu? artık ağlamaktan acı çekmekten çok yoruldum

İçine girdiğim o ezik, paranoyak ve savunmasız psikolojiden beni tutup çıkaran şey internette borderline ve narsist kişileri araştırırken bu kişilerin yakınlarının yorumlarına rastlamak oldu. Çünkü hayatımdaki insanlara bile anlatamadığım çoğu şeyi başkalarının da sistematik şekilde yaşadığını gördüm.

Aslında biz özel bir durum içinde değildik, sabredeceğim bir şey yoktu, o sadece zor bir dönemden geçmiyordu, daha fazla alttan almamın anlamı yoktu çünkü onun karakteri buydu, kabullenene kadar asla iyileşmeyecekti. Basit bir depresyon tedavisi ya da manevi destek değildi onun ihtiyacı olan, yıllar sürecek psikoterapi seanslarıydı sadece ve belki de hiç işe yaramayacaktı bu seanslar. Çünkü henüz daha kendisindeki problemi kabullenmemişti. Boşa kürek çektiğimi böyle böyle fark ettim ve bendeki bu kazanmaya çalışma, düzeltme içgüdüsünün de normal olmadığını anladım. Kendimin de anormal davrandığını fark etmemi sağladı başkalarının yorumları.

Oysa ben kendimi asla zayıf bir karakter olarak tanımlamazdım. Sağlıklı bir aile ilişkim, arkadaş çevrem var. Kendi halinde mütevazi yaşayan bir aile hayatından gelmekteyim. Kavga gürültüyle büyümedim. Sevgisizlik görmedim. Bu zamana kadar saygı ve sevgi görmediğim insanları kolayca çıkarabildiğimi düşünürdüm hayatımdan. Çevremden birinin böyle bir ilişki yaşadığını duysam engel olmak için elimden geleni yapardım çünkü böyle şeylerin bir ilişkide olmaması gerektiğinin farkındaydım. Ama etrafa akıl dağıtırken her nasılsa aynı batağın içine ben de düşmüşüm. İçimdeki tamir etme arzusunun farkında değilmişim ben de meğer. Bunun benim işim olmadığını ve kabullenip kendi yoluma gitmem, vazgeçmem gerektiğini ancak bazı şeyleri kalbim kırıla kırıla tecrübe ettikçe anladım.

Bu sebeple umarım benzer durumlar yaşayan kişiler buraları bulur ve okur. Ben buraya daha yeni kaydoldum ve başlığı tesadüfen gördüm. Ama sonradan bunları okumak, benzer durumları yaşadığım insanların aydınlandığını görmek beni umutla doldurdu çünkü ayrıldıktan sonraki çöküntü gerçekten çok kötü oluyor. Hayatınızdaki o narsist/borderline ya da her neyse, sizde ne varsa harcamış tüketmiş haldeyken elinizde bir hiç ile bir başınıza kalmış gibi hissediyorsunuz. Çünkü ayrıldığınız haliniz, onunla tanışmadan önceki siz değilsiniz. Kendiniz bile yabancı geliyor karşınızdaki kişi sizi fazlasıyla değiştirdiği için. Tam o sırada bu yorumları görmek tekrar toparlanmak için çok cesaret verici.
ne kadar güzel yazmışsınız..

ben de aynı şekilde narsistle olan ilişkimden önce inanılmaz güçlü bir insandım, arkadaşlarıma örnektim hep bu konuda. ama ne zaman hayatıma girdi, bana bunları yaşattı, artık aynada gördüğüm kişiyi tanıyamıyorum güçsüz, iradesiz, karaktersiz kendisine saygısı olmayan biri, gerçekten ölsem sadece annem babam üzülür diye düşünüyorum.

bir insanı bu duruma getirmek gerçekten suç sayılmalı. benim 4 ay oldu hala tam olarak atlatamadım, çok uğraşıyorum, siz ne kadar sürede atlattınız?

Narsist insanın sizde bıraktığı en büyük yıkım güvensizlik oluyor. Ben önceden güvensizlik nedir bilmezdim.. Şu an hiç kimseye güvenmiyorum. Herkes her şeyi yapabilir gözüyle bakıyorum. Çünkü kendileri size güvenmediği için ve bu konuda sizi baskı altına aldığı için bu insanda cesaret adımlarını kırıyor.
Bana soruyorlar ikinci bir evlilik düşünüyor musun diye? Bu soruya ne evet diyebiliyorum ne hayır... Çünkü korku hakim oldu.. Sağlıksız kişilik olduğunu düşünerek buldum. Belki sonuca varanlar bana hak verir. Olumsuz durumlarda normal iletişim kuramiyorsunuz. Ya kendini kapatıyor ya suçlama moduna giriyor ve sorun günlerce uzuyor. Eğer bu döngü hep devam ediyorsa karşınızda sağlıklı bir insan yok. Çünkü sağlıklı insan kendi aleyhine bile olsa çözüm üretir. Orta yolu bulur. Bunlarda orta yol yok. Haklı buluyorlarsa kendilerini ve siz onlara göre bir hata yaptıysanız bunun bedelini ödemelisiniz. Ya sessizlikle cezalandırırlar ya da sizi psikolojik baskı altına alarak o hatayı ( onlara göre) tekrarlamamanızı isterler. Siz ne var canım bunda insanız. İnsanın başına her şey gelir derseniz kırmızı alarm vermiş olursunuz. Çünkü onlara göre inişler ve çıkışlar sorun teşkil ediyor. Hele ki işin ucunda siz varsaniz. Bu kişilerle yaşamak gerçekten zor. Çünkü sebepsiz sebep üreten kişiler. Ağız tadı ile kavga bile edemezsiniz. Çünkü onlar için kavga etmek ( hakaretten bahsetmiyorum. Normal iki kişinin tartışmasında) ayrılık sebebi oluyor.. Kendilerini incinmiş, kırılmış, yalan söylenilmiş ,adam yerine konulmamış gibi hissediyorlar. Sizi de böyle suçluyorlar. Sen beni dinlemiyorsun,sen sorumsuzsun,beni adam yerine koymuyorsun, saygısızsın.... gibi gibi..
Saygı kavramları zaten çok saçma. Ota b.ka takılıp bunu saygıya bağlıyorlar.
Bu tiplerin obsesif takıntıları da çok yaygın. Anlat anlat bitmez. Gözle görülmez ama içten içe insanı çürüten sorunlu tipler

Mahkemede benim psikolojik sorunlarım olduğunu yazmış benim hakettiği halde ona yapmadığım muameleyi o bana yapıyor her konuda. Öğrendiğim bişey varsa şu hayatta senin gönlünü üzene asla merhamet etmeyeceksin ben ona inanıp stresi sıkıntısı var diye merhamet gösterdim. Zerre kadar duygularımın bir önemi olmadı. Evlenip tek amaçları kadını umursamadan ondan faydalanmak maddi manevi ve bunu ustalıkla yapıyorlar.
gerçekten herkese karşı böyleler mi? bana sevgiliyken yaptı bu muameleri....

neden kaldım bilimyorum basiretim bağlandı, evlenirsek belki düzelir diyordum, çünkü sizde bilirsiniz hep kötü olmuyor, ama hiç beklemediğiniz bir anda kötü olabliyorlar çok ilginç yaratıklar..

seni özledim gel dediği gün yanına gittiğimde durduk yere hakarete ve fiziksel şiddete uğradım. hala unutamıyorum aşamıyorum

Bu tipler için davranış şekli önemli değil zaten ağznızla kuş tutsanız onun dünyasında olamıyorsunuz. Karşısındakini suçlu hissettirme gibi bir durumları var. Dönüp baktığımda kendimi suçlu hissetmişim boş yere halbuki bir eş gibi davranmayan duygularını gizleyen oydu. Bir kadın olarak rahatsız olmam mutsuz olmam gayet normaldi. Kurtulmak için onun hiç birşeyine özellikle duygularına samimi olarak ihtiyaç duymamak izole olmak zorundasınız.
+1

X