Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Katip sanki yaşamışsın gibi anlatıyorsun. O kadar doğru ki.. Ölüyordu tek çalışırsam ne olur? Sürekli kurduğu cümle şuydu. Ya benim sonum zaten belli değil. Ne olacağım belli değil. Ya huu kimin sonu belli ki. Hayat bu. Düşersin kalkarsin. Ama yani her şeyin bir sıralaması var.
Çok aciz kişilikler çünkü yaşamak için hep birilerin in gölgesinde olmak zorunda korumasında olmak istiyorlar özünde çok zayıf ve güçsüzler belli etmemeye çalışıyorlar. anladığınız ve merhamet ettiğiniz anda en büyük düşmanı oluyorsunuz

Doğdum diye mecburen yaşıyorum ben. 😁 Peki sence ?
Bak bana göre maddi olarak insan bir şey için yaşar. Aile için... Aile varsa sen de varsın... Manevi olarak da inancın için. Ailen yoksa o hayatın hiçbir anlamı yok. Öyle olsa zenginlerin hiçbiri aile kurmaz. Yer içer gezer....

B
Yaa bak düşünebiliyor musun. Ben evlenmeden önce ondan mehir bile istemedim. Düşün mehir bir kadının hukuken de dinen de hakkı değil mi. O zaman bile bana dedi ki ben söz vermiş olurum ödeyemem vebal vs kalır. Saçmalığa bak. Hadi ben salak uyanmadım. Bu kısmı geçiyorum. E boşanma aşamasında doğal olarak altınlarımi isteyeceğim yani bu benim en doğal hakkım ki ondan nafaka falan da istemedim. Buna rağmen iddianameye aynen şöyle yazmış. Ben karımı tanıyamadım benden yüklü miktarda para istedi. Ya Allah korkmaz mi insan ya. Demiyor ki bu kadın benle evlenirken mehir ,yat ,kat,araba istemedi. Bu onun en doğal hakkıdır. Her şeyi geçtim. İnsanın vicdanına sorar ya. Sonra ben kötü insan değilim diyor. Yav sana kötü insan demedik ki. Sen çaldın sen oynadın. 2 sene ayrilicam diye alttan isledin. Yetmedi benim yanımda anasına ağladı mutsuzum diye. O da yetmedi anasına WhatsApp dan yazmış boşanmak istiyorum diye. Yetmedi abimin evine kadar geldi ayrılmak istiyorum dedi. Yetmedi. Seni sevmiyorum insaaallah senden ayrılmak nasip olur dedi. Yani bir kadın ne yapabilir? Gidip boynuna mi sarılır? Aman yuvam mi der? Bir kadın ne yapabilir ya? Alllah aşkına benim de bı ailem var. Taştan çıkmadık. Bu nasıl bir edepsizlik ki sen Allah'ın emaneti olarak aldığın bir kadının ailesinin evine geliyorsun ben sabah işe giderken o uyuyor ve sofrada salatayı benden önce yiyor bu yüzden ayrılmak istiyorum gibi çok ucuz aşırı ucuz ve Allah'in kesinlikle kabul etmeyeceği bir sebep sunuyorsun. Sanki yoldan geçerken görmüş gibi. Demiyor ki ya bu kadının bir ailesi var. Ne demek ya böyle saçma bir gerekçe ile evlerine gidilir mi? O kadar emek vermişler yetistirmis ve bana güvenip vermişler. Tamamen yürek yarası ya inan yürek yarası....
Boşanırken salatalık koy önüne. Buyursun yesin hıyarı.. salatayı kendim yedim sana bu kaldı dersin. Ya bak çok ucuz ve adice. Basitçe bu davranışlar. Boş ver herkes yakışanı yapar..

B

Boşanırken salatalık koy önüne. Buyursun yesin hıyarı.. salatayı kendim yedim sana bu kaldı dersin. Ya bak çok ucuz ve adice. Basitçe bu davranışlar. Boş ver herkes yakışanı yapar..
Yoo önüme 3 ay önce aldığım eti koydu... Düşünebiliyor musun? Evime eşyalarımı almaya gittim 3 ay sonra.. Et almış dolaba koymuştum. Eti çıkardı önüme koydu. Bunu sen almıştın al götür dedi...

Bak bana göre maddi olarak insan bir şey için yaşar. Aile için... Aile varsa sen de varsın... Manevi olarak da inancın için. Ailen yoksa o hayatın hiçbir anlamı yok. Öyle olsa zenginlerin hiçbiri aile kurmaz. Yer içer gezer....
Aynen öyle düşünüyorum ben de yıllarca anlayamadım karşımdaki insanı hiçbir aile kavramı yoktu takılalım işte ne var ki ne sorun var ki gibi cümleler kuruyordu mezar sessizliğinin içinde. duyguları geçtim aklınla oynuyor adam

Çok aciz kişilikler çünkü yaşamak için hep birilerin in gölgesinde olmak zorunda korumasında olmak istiyorlar özünde çok zayıf ve güçsüzler belli etmemeye çalışıyorlar. anladığınız ve merhamet ettiğiniz anda en büyük düşmanı oluyorsunuz
Aaaa olur mu anasının g.tunden ayrılmayan adam bana diyordu ki sen kendi ayaklarının üzerinde duramayacak misin? Senin geleceğe dair planın yok mu? Düşün kendisi uniyi bile gurbette okumamış. Anası koşmuş yanına gelmiş birlikte kalmışlar. Ben kız başıma taa bilmem kaç km ötede bayrama bile çoğu zaman gelmedigim bir memlekette okumuşum. Yeri gelmis aç kalmışım. Aileme hasret kalmışim. Mezun olup gelmiş calismisim. Ben ayaklarımın üzerinde duramıyorum ama o duruyor. Na.suz.

Aynen öyle düşünüyorum ben de yıllarca anlayamadım karşımdaki insanı hiçbir aile kavramı yoktu takılalım işte ne var ki ne sorun var ki gibi cümleler kuruyordu mezar sessizliğinin içinde. duyguları geçtim aklınla oynuyor adam
Kiizz deli mi ne bana da diyordu ki duzelmezsen iki yabancı gibi yaşarız evde. Hatta ayrılınca da aklı sıra beni yalnız birakmayacakmis benle gorusecekmis. Hepsi aynı makineden çıkmış bunların.

Yoo önüme 3 ay önce aldığım eti koydu... Düşünebiliyor musun? Evime eşyalarımı almaya gittim 3 ay sonra.. Et almış dolaba koymuştum. Eti çıkardı önüme koydu. Bunu sen almıştın al götür dedi...
Aslında seni kışkırtmak için yapıyor. Ruh hastası. Nerden neye tutunursam çabasında. O kadar benzer şeyleri okuyorum ki şu an.. yazsam roman olur...

Aaaa olur mu anasının g.tunden ayrılmayan adam bana diyordu ki sen kendi ayaklarının üzerinde duramayacak misin? Senin geleceğe dair planın yok mu? Düşün kendisi uniyi bile gurbette okumamış. Anası koşmuş yanına gelmiş birlikte kalmışlar. Ben kız başıma taa bilmem kaç km ötede bayrama bile çoğu zaman gelmedigim bir memlekette okumuşum. Yeri gelmis aç kalmışım. Aileme hasret kalmışim. Mezun olup gelmiş calismisim. Ben ayaklarımın üzerinde duramıyorum ama o duruyor. Na.suz.
Benim ki de sürekli ailesiyle kavga eder iki gün sonra hiç birşey olmamış gibi yaşayıp giderler. Bir gün bana dedi ki aile ilişkin çok samimiyetsiz dedi. İçimden güldüm. Sonra duvar gibi bir ifadeyle şunu dedim.evet senin gibi anneme bacıma her ağzıma geleni söyleyip iki gün sonra barışmam gerekirdi samimiyet budur çünkü dedim. Cevap vermeden arkamı dönüp çıktım. İçi içini yer biliyorum.sonra arabada trafikte başkasına dalaşıp kinini kustu..sakin ol hayatım ne oluyor dedim 😉

Bir de şöyle birşey var statü olarak para olarak üstün gördüğü kişilere bambaşka davranıyor Mesela bana davranmadığı yapmadığı ben anlamam dediği ne varsa bu kişilere çok güzel yapıyordu İlgi alaka romantizm hepsini gözümle gördüm okudum. Zaten kendisi de itiraf ediyordu öyle insanlarla vakit geçirilir diğerlerine gerek yok falan kafalarındaymış meğer içten içe küçümsüyormuş kıyaslıyormuş ben de çırpınıp duruyorum salak gibi ne biliyim işte Allah yardımcımız olsun

Bir de şöyle birşey var statü olarak para olarak üstün gördüğü kişilere bambaşka davranıyor Mesela bana davranmadığı yapmadığı ben anlamam dediği ne varsa bu kişilere çok güzel yapıyordu İlgi alaka romantizm hepsini gözümle gördüm okudum. Zaten kendisi de itiraf ediyordu öyle insanlarla vakit geçirilir diğerlerine gerek yok falan kafalarındaymış meğer içten içe küçümsüyormuş kıyaslıyormuş ben de çırpınıp duruyorum salak gibi ne biliyim işte Allah yardımcımız olsun
Kusura bakma cidden komik yaa. Benimki içine kapanık ,asosyal biri idi. Çok enterasandir boşanma sırasında evimden ayrıldığımda beğenmediği, eleştirdiği tüm insanları aradı. Benle aramızı düzeltmeleri icin. Bir garip bir şey daha var. Bana demişti ki ben 1 aya gidicem. Ya ev tutarım ya arkadaşıma geçerim. Evin kirasi ile faturaları sana bırakırım. Beni bunla korkutuyor aklı sıra. Peki ne oldu. Ben evimden ayrıldım. Ev sahibi evi sattı. Bu açıkta kaldı. Ev aramaya koyuldu. Evin kirasi ve faturaları buna kaldı. Üstelik yeni eşya masrafı emlak masrafı yapmış. Bunu da iddianameye yazmış.. Kader güzel tecelli eder...

Kusura bakma cidden komik yaa. Benimki içine kapanık ,asosyal biri idi. Çok enterasandir boşanma sırasında evimden ayrıldığımda beğenmediği, eleştirdiği tüm insanları aradı. Benle aramızı düzeltmeleri icin. Bir garip bir şey daha var. Bana demişti ki ben 1 aya gidicem. Ya ev tutarım ya arkadaşıma geçerim. Evin kirasi ile faturaları sana bırakırım. Beni bunla korkutuyor aklı sıra. Peki ne oldu. Ben evimden ayrıldım. Ev sahibi evi sattı. Bu açıkta kaldı. Ev aramaya koyuldu. Evin kirasi ve faturaları buna kaldı. Üstelik yeni eşya masrafı emlak masrafı yapmış. Bunu da iddianameye yazmış.. Kader güzel tecelli eder...
Herkes kalbinin ekmeğini yer..

Her cümleyi kelimesi kelimesine okudum ve katılıyorum. O kadar iyi anlıyorum ki.
Demişsiniz ya it gibi davranırsanız peşinizde koşar.. ben sanmıştım ki iyilikten iyilik doğar ama iyilik sürekli karşı tarafı azdırıyormuş meğerse.
Ve unutmamak kısmına sonuna kadar katılıyorum. Kendime sözüm var bir gün bile bana yaptıklarını unutmayacağım.
Ben bu savaşta kazanan taraf oldum ama benden sökülüp koparılanlar için acım devam ediyor. Onun değiştiğine eminim ama iyileştiğine ise asla garanti veremem. Küsme davranışı, onun ilk haz kaynağı olmam, tüm davranışlarını çözüp önce iyilikle şefkatle ve oluruna gitmekle denemem sonra taktik değiştirmem… 18 yıldır evliyiz. Anlatılamaz değişiklikler oldu. Çünkü ben ona dönüştüm. Yöntem ona onun gibi davranmak. Onunla tek geçim yolu bu. Küçük bir gülüş ile bir anda sizin değerinizi onun gözünde düşürür o yüzden sert davranmak dik durmak zorunda kalırsınız. Şefkate değil kötülüğe alışkın.
Ama yüzde yüze yakın bir çoğunluk değişmiyormuş. Sanırım ben başardım. Onu değiştirdim. Aslında tek başıma yapmadım. Yaratıcının şefkat tokatlarını da yedi. Şimdi onlar sanıyor ki ben güçlüyüm bana bir şey olmaz. Ama Allah ellerindekileri alıverince belleri bükülüyor.
Ben de çok araştırdım. Kaybetmekten korkuyorsa değişir diye okudum. Evet kaybetmekten korkuyorlarsa değişiyorlar. Korkmasalar ve siz kendinize değer vermezseniz yandınız.
Yazdıklarınızın hepsini yaşadım. Bazen anıları hatırlamak çok fazla incitiyor. Dayak küfür hakaret uygulayıp bir de ‘sen evde yaşanan aile sırlarını herkese anlatıyorsun’ derdi de ben zavallı da anlatmıyorum diye dil dökerdim.
Bu gaslighting denilen psikolojik işkence türüne bile maruz kaldığımı düşünüyorum bazen.
170 boyundayım 50 kiloya düştüm, artık tansiyon düşüp baygınlık geçirmiştim, hastaneye gidecektik kilo kaybımla ilgili, hastane bahçesine adım atınca gözlerim yine karardı, tekrar bayılmaktan korktum, ‘koluma girer misin’ dedim sabahın kör vaktiydi, ve bana dediği ‘ kendin yürü’ diyip önden gidip dönüp bakmaması… bunları asla unutamam.
Daha niceleri.. ne giyersem giyeyim yakışmamış demesi. Mutlu olayları bozması, piknik gibi yerlere giderken kavga çıkarması. Uzun yolda yol boyu kavga etmesi beni her uzun yolda ağlatması… kavgalarda en ağır sözleri söylemesi. Şu beni üzer şu beni sevindirir gibi hakkımda verdiğim bilgileri benim aleyhimde kullanması, her fırsatı değerlendirip canımı yakması, her olayı bir köşede bekletip canımı acıtacak anı kollaması… arkadaşımla anlaşmazlığa düşsem ‘zaten sen kimseyle anlaşamazsın’ demesi.. çocukla ilgili sorun yaşasam ‘senin yüzünden olmuştur’ demesi. İş yerinde haksızlığa uğrasam ‘kim bilir sen ne söyledin insanlara’ diyip ilk beni suçlaması… anneme babama hakaret etmesi.. diplomalarımı aşağılaması, okumuşsun ama hiç bir şey bilmiyorsun diyip durması.. lafı yarım yamalak konuştuğuna bakmayıp, anlamadığım yerleri sordum diye seni diplomalı cahil diye etiketlemesi( kendisi orta okul mezunu o zaman ben lise mezunuydum, sonra ben üni diploması da aldım dışardan okuyup) ..
Anlat anlat bitmez..
parayı aşırı seviyor ve paranın harcanan bir araç değil, birikmesi gereken bir amaç olduğunu sanıyor. Ve Allah mal mülk yağdırmasına rağmen ailesinden yani benden parayı kıskanıyor. Abisi de kendisi gibi ama o narsist mi bilmiyorum. Para konusunda çok kötü anılarım var..
neyse gece gece canım sıkıldı şimdi 😢

Son düzenleme:
Her cümleyi kelimesi kelimesine okudum ve katılıyorum. O kadar iyi anlıyorum ki.
Demişsiniz ya it gibi davranırsanız peşinizde koşar.. ben sanmıştım ki iyilikten iyilik doğar ama iyilik sürekli karşı tarafı azdırıyormuş meğerse.
Ve unutmamak kısmına sonuna kadar katılıyorum. Kendime sözüm var bir gün bile bana yaptıklarını unutmayacağım.
Ben bu savaşta kazanan taraf oldum ama benden sökülüp koparılanlar için acım devam ediyor. Onun değiştiğine eminim ama iyileştiğine ise asla garanti veremem. Küsme davranışı, onun ilk haz kaynağı olmam, tüm davranışlarını çözüp önce iyilikle şefkatle ve oluruna gitmekle denemem sonra taktik değiştirmem… 18 yıldır evliyiz. Anlatılamaz değişiklikler oldu. Çünkü ben ona dönüştüm. Yöntem ona onun gibi davranmak. Onunla tek geçim yolu bu. Küçük bir gülüş ile bir anda sizin değerinizi onun gözünde düşürür o yüzden sert davranmak dik durmak zorunda kalırsınız. Şefkate değil kötülüğe alışkın.
Ama yüzde yüze yakın bir çoğunluk değişmiyormuş. Sanırım ben başardım. Onu değiştirdim. Aslında tek başıma yapmadım. Yaratıcının şefkat tokatlarını da yedi. Şimdi onlar sanıyor ki ben güçlüyüm bana bir şey olmaz. Ama Allah ellerindekileri alıverince belleri bükülüyor.
Ben de çok araştırdım. Kaybetmekten korkuyorsa değişir diye okudum. Evet kaybetmekten korkuyorlarsa değişiyorlar. Korkmasalar ve siz kendinize değer vermezseniz yandınız.
Yazdıklarınızın hepsini yaşadım. Bazen anıları hatırlamak çok fazla incitiyor. Dayak küfür hakaret uygulayıp bir de ‘sen evde yaşanan aile sırlarını herkese anlatıyorsun’ derdi de ben zavallı da anlatmıyorum diye dil dökerdim.
Bu gaslighting denilen psikolojik işkence türüne bile maruz kaldığımı düşünüyorum bazen.
170 boyundayım 50 kiloya düştüm, artık tansiyon düşüp baygınlık geçirmiştim, hastaneye gidecektik kilo kaybımla ilgili, hastane bahçesine adım atınca gözlerim yine karardı, tekrar bayılmaktan korktum, ‘koluma girer misin’ dedim sabahın kör vaktiydi, ve bana dediği ‘ kendin yürü’ diyip önden gidip dönüp bakmaması… bunları asla unutamam.
Daha niceleri.. ne giyersem giyeyim yakışmamış demesi. Mutlu olayları bozması, piknik gibi yerlere giderken kavga çıkarması. Uzun yolda yol boyu kavga etmesi beni her uzun yolda ağlatması… kavgalarda en ağır sözleri söylemesi. Şu beni üzer şu beni sevindirir gibi hakkımda verdiğim bilgileri benim aleyhimde kullanması, her fırsatı değerlendirip canımı yakması, her olayı bir köşede bekletip canımı acıtacak anı kollaması… arkadaşımla anlaşmazlığa düşsem ‘zaten sen kimseyle anlaşamazsın’ demesi.. çocukla ilgili sorun yaşasam ‘senin yüzünden olmuştur’ demesi. İş yerinde haksızlığa uğrasam ‘kim bilir sen ne söyledin insanlara’ diyip ilk beni suçlaması… anneme babama hakaret etmesi.. diplomalarımı aşağılaması, okumuşsun ama hiç bir şey bilmiyorsun diyip durması.. lafı yarım yamalak konuştuğuna bakmayıp, anlamadığım yerleri sordum diye seni diplomalı cahil diye etiketlemesi( kendisi orta okul mezunu o zaman ben lise mezunuydum, sonra ben üni diploması da aldım dışardan okuyup) ..
Anlat anlat bitmez..
parayı aşırı seviyor ve paranın harcanan bir araç değil, birikmesi gereken bir amaç olduğunu sanıyor. Ve Allah mal mülk yağdırmasına rağmen ailesinden yani benden parayı kıskanıyor. Abisi de kendisi gibi ama o narsist mi bilmiyorum. Para konusunda çok kötü anılarım var..
neyse gece gece canım sıkıldı şimdi 😢
Offf işte hepimizde benzer şeyler o dibe çekmeye çalışmalar falan. Benim ki de değişti ama ben değişince değişti. Bu insanlara iyilik yaramıyor her zaman iyilikten maraz doğuyor. En ufak duruşumu bozmuyorum... anlat anlat bitmez bacım bunlar. Hiç sinirini bozma..

Aynısından bende de var :) ilk zamanlar çok şaşırıyordum. Mesela bir komşumuz var sırf durumu iyi zengin diye ona her gün selam verir evimize davet etmek isterdi. Veya durumu iyi olan kuzenlerimle görüşmek isterdi digerleriyle gorusmek istemez hep bir kusur bulurdu. Yok cok konusuyor yok cok salak vs.
Ben de cirpinip duruyordum simdi kendi haline biraktim. Bosanma icin vakit kolluyorum :) biraz daha cesaretlenmeyi bekliyorum acikcasi.

Genç ve aptalken bir flortum olmuştu, yaşımın saflığı ile (o benden 6 yaş büyüktü) işte ailevi sorunlarımı falan anlatmıştım. Size abartmıyorum iki gün sonra benimle durduk yere kavga çıkarıp, anlattığım olaylarda beni etkileyen şeyleri bana yapmaya çalıştı. Şok oldum ilk, (o da herhalde tecrübesizdi yüzünü bu kadar erken gösterdi) sonra benim de içimde resmen bir canavar uyandı, ben de yıllardır üzüldüğüm şeylerin intikamını alircasina ağzıma geleni saydım. O kendini geri çekti çünkü ağlamamı falan bekliyordu doğal olarak. Bir kaçışı vardı size anlatamam. Ondan sonra çok uğraştı barışalım diye hep küçümseyerek konuştum, geçen aylarda bile mail atmıştı bana (olay bir 10 yıl önce oldu düşünün). O zamanlar anlam verememiştim ama tüm içgüdülerimle tiksinmistim adamdan.

O adam öyle düşünmemiş işte. Çocuk masraf kapısı, karım da çalışmayacak 3 yıl diye ödü patlamış resmen.
Ben bu durumu yaşadım. Eşim tam 3 yıl çocuk istemedi. Ödü kopuyordu ilişkide çocuk olacak diye. Sonra ben çok ısrarcı oldugum icin cocuk yaptik. Hamilelikte de sıkıntılar yaşadıgım icin bosanmak istedim. Cocugu aldir oyle bosan dedi vicdansiz. Neyse bir sekilde yine baristik. 4 ay zaten devlet izin veriyor 2 ayda ben ucretsiz izin kullanmak istedim. Esim kavga etti konusmadi benimle. Neymis cocuga bakacak diye ailemin yakinina tasinmisiz bosuna mi tasinmisiz. 2 ay bile musade etmedi issiz kalmama. Sonra yok sen calismazsan biz tatile gidemeyiz rahat harcama yapamayiz demeye basladi. Ondan sonra bir sekilde yine gonlumu aldi. Tabi ben ise dondum dogum yaptiktan sonra. Sonra o issiz kaldi aylarca is aramadi :) bana baski yapiyordu 2 ay icin ama o cocuk olduktan sonra 2 kere isten cikti. 2 sinde de 4 ay calismadi. Ahh ahh neler idare ettim. Hala aptalim bosanamiyorum nedense.

Ya adam mükemmel 😉 sen bunları ona nasıl söylersin 😀 çok geçmiş olsun. Öncelikle sakin ol. Benim eşime dediklerimi duvara söylesem boyası dökülürdü utancından. Ama yok.. artık bunları bıraktım şimdi eşimle daha kolay geçiniyorum inan ki. Adam madem anlamıyor iletişim yöntemimi değiştirdim. Bu dilden anlıyor daha sakin, daha kolay biri oldu. Hiç sinirlenip saydırma bu durum onun hoşuna gidiyor anlasana.. ondan besleniyor. Sessiz kal. Bırak kendi afallasın. Ne oldu Perriere desin. Hiç böyle yapmazdı, hayırdır desin. Sessiz kal.. Kaya gibi tepkisiz kalmaktan bahsediyorum.. sinirlenmek, ağlamak, bağırmak, gülmek Hiç bişey olmayacak.
Ben bunu yapmaya çalışıyorum şimdi. Hayırdır sen ne işler ceviriyorsun diyor bana. Sonra iceri gidip geliyor bosancak misin benden ondan plan mi yapiyorsun diyor. Yine tepkisiz kaliyorum. İceri gidip gelip beni guldurmeye iyi davranmaya falan calisiyor. O kadar saminiyetsiz geliyor ki artik.
Bazen dayanamayip guluyorum hemen gardini indirme diye kiziyorum kendime. Tepkisiz kalmakta cok zor.

X