ev idaresi bilmiyoruz

esiniz cok qereksiz harcamalar yapmis kardesine falan ama artik onunda bir ailesi var arada hatirladin bence.birde borc bulup butun kredi kartlarini kapatin birdaha da asla kredi karti yada bankaya bulasmayin.Cunku onlara guvenip bu kadar aciliyorsunuz Bizsizin aldiginiz maasin yarisiyla buyuk bir sehirde 5 kisi yasiyoruz hic kredi kartimizda borcumuzda yok cok sukurr

Benim takıldığım nokta
anneler geldi allahtan masraf olmadı
eşimin ailesi geldi masraflar ikiye katlandı
kızlar tek taraflı düşünüyoruz

tek taraflı düşünmüyoruz.
kendi adıma konuşuyorum kız ailesi masraf olmasın diye önemsiyor ama erkek tarafı özellikle bekarlığında parasını yemeye alışmışsa kolay kolay vazgeçemiyor.
o kadar çok her şeye iyi niyetli yaklaşmaya çalıştım ki ama herkesin bir sınır noktası vardır...
örneğin son yaşadığım; doğum olacak kv darılmış çağırmıyormuşuz biletine ayarlamamışız vs. davet mi etmemiz lazımdı? eşim de zamanı gelsin ayarlarım bakarız duruma göre dedi annesine. telefonu kapatınca kızdım benim kızımızın peşimde dolanman gerekirken annene bilet bulmaya mı uğraşacaksın, haber verirsin kendisi ayarlar gelir torununu görmek istiyorsa, o zaman öğrenirsem senin ilgilendiğini, biletini aldığını kıyameti koparırım, dedim. bilir yaparım. (bu tavrımın sebebi birikmiş çok şey olması)
bu arada benim annem; sancıların başladığında haber ver; dedi sadece...

(Kıyameti koparırım demeniz bile çok şey anlatıyor)
kızlar sizin yanızda sizinle sizdenim benim demek istediğim azcıkta olsa öz eleştiridir ben hep yaparım nacizane

(Kıyameti koparırım demeniz bile çok şey anlatıyor)
kızlar sizin yanızda sizinle sizdenim benim demek istediğim azcıkta olsa öz eleştiridir ben hep yaparım nacizane

anlıyorum sizi de... olayın temeli manevi aslında ama ben maddi örneği verdim. buradaki konular maddi diye...
parantez içinde bahsettiğim gibi bu baya bir birikmişliğin sonucu; 1,5 yıllık evliyim son 1 aydır falan böyle katıyım.
öz eleştiriyi ben de çok yaparım; ama kv konusunda artık sabrım taştı.
eşim bana ilgi gösterdiğinde veya başbaşa bir yere çıktığımızda suratı düşüyor.
burada asıl önemli konu o anda bile ilgi beklemesi; babaanne olacaksın sen değil mi niye davet bekliyorsun, nedir kıskançlık, torununu görmeye gelmesini de mi bizim düşünmemiz gerekiyor?
kısmetse normal doğum olacak; sancım başladığında benim eşime ihtiyacım olduğu anda onun benim yerime annesiyle(benim annem de olsa) ilgilenmesini anlayışla karşılamam tabi ki.
çünkü sadece eşimi değil annemi bile maddi olarak kullanmaya çalışan bir kv var. kızıma oda takımı almayı düşünürken (kimseden maddi bir destek beklemiyorduk-hesabımızı yapmıştık ve bir tatil beldesinde tatil yapmaktansa oda alalım diye kararlaştırmıştık) bir kısmını annen versin (ki annem-babam benim istediğim her şeyi yapar biliyor), diyen biri için iyi düşünemiyorum maalesef...

Herkese tek tek teşekkür ederim oncelikle sunu belirteyim merak eden bir arkadas sormus biz dış karakol da gorev yapıyoruz tpao tesisinden yararlaniyoruz lojmanlarimiz prefabrik o yüzden kira almiyolar su lar cok kotu bazen camurlu tesisten borular aracılığıyla geliyor elektrik de yine tesiste n lojmanlar sizinkiler gbi apartman degil camlar ahsap kapilar sürgülü bu yüzden bedava

Kusura bakmayin herkese tektek yazmak isterdim fakat cok birikmiş aylik alışveriş yapmak zorunda kalıyorum cunki etrafimda sadece karakol kantini var merkeze ayda bir gidebiliyoryz merkezde degilim deyince ilcedeyim sananlar olmuş bi dis karakoldayiz

Altınla r konusuna gelince onlar bizim icin yatırım simdi bozdursam ne alaka bu borcu bitirmek uzereyiz zaten . Gosteris icin almadık yani. Esyaya gelince para olmadigi icin degil lojman şartları cok kotu oldugu icin almadik

Buraya kendi sıkıntı larini da yazanlar olmus allah herkesin yardimci si olsun sabredin ve dua edin daha kötü durum da olan cok insan var farkindayim biz cok sukur son 5 ayimiz kurtuluyor uz krediden bu ay tazminatlarin dusmesi bebegin yaklasmasi cok strese soktu beni biraz teselli aradim icimi döktüm

Bi arkadaş dogumu neden burdyapmadığınımi sormus sanirim kimse istemezdi burda yapmak komsu iki tane var biri benden bir ay once dogum yapcak digerinin 1 yas bebegi var bana burda kim bakacak en yakin hastane 65 km gece burdan çıkış yasak daha nasil anlatabilirim

En beğendiğiniz beşiği alın. Ve gitmeden alın. Bebeğiniz için içinize sinen şeyler alın. Görümceyi kıskanmayın. Görümce gibi davranın. SSiz yemezseniz el yer; bunu da unutmayın.

Bugun aksam esimle plani yaptik col şükür kredi kartlarini kapayabilicez elimizde kalan parada cok sukur idare edilebilir daha mart be nisan maaşı var dogumdan once duzluge cikiyoruz iste haziran dada son kredi taksidimiz var. Burayı cok iyi değerlendiremedik ama yine de arabamiz var altinlarimiz duruyo çok şükür inşallah bidaha ki doguya birikim yaparız

En beğendiğiniz beşiği alın. Ve gitmeden alın. Bebeğiniz için içinize sinen şeyler alın. Görümceyi kıskanmayın. Görümce gibi davranın. SSiz yemezseniz el yer; bunu da unutmayın.
:)) evet esimle konuştum bu aksam iyice dedim bugüne kadar hiç sesimi çıkartmadım ama bu besik mevzu cok zoruma gitti dedim o da hak verdi bundan sonra kimseye eyvallah yok dedi onunda zoruna gitmiş bazı seyler . Dersimizi almışbulunuyorumz

çocuk olunca nasıl geçineceksiniz..masraflar dahada artacak..borçluyken kardeşe para vermek de ne...ben olsam engel olurdum..ah bazı erkekler böyle halen kendini değilde ailesini düşünür acından ölse dahi..para çok ama harcamasını bilmeyince bereketi yok..

Bi de genel bi cevap yazmak istiyorum ben geçinemiyoruz demedim ki elimizde ekstra harcama lara para kalmiyor hiçbir ay. Yeme icmeden kesmiyoruz mevsimlik kıyafet alisveris i yapiyoruz sadece demek istedim sey bu kadar maasalıyoruzz daha luks olmasi gerekmiyor muydu idi e zaten herkes bunu sormuş bende bilmediğim icin buraya herseyi doktum yazdım

Bi de bi arkadas neden borc bitmeden borcu arttrdigimizi sormuş elimizden giden para cogalsin ki bize bulasmasinlar diye şimdi biliyolar ki 3000 tl oduyoruz bizden bisey isteyem yok bide kredi vademiz 24 ay kalmıştı 12 ye dusurmek yerine bole bisey yaptik

uzun uzun yazmışsın çokda güzel anlatmışsın benim eşim senin eşinin tam tamına yarısı kadar maaş alıyor istanbulda yaşıyoruz ilk evlendiğimiz yıl eşimin maaşı 1800 tl idi ve bizim 23.bin kredi borcumuz vardı düğün masrafları av eşyası falan aylık ödememiz 850 tldi 4 5 aylık evliydim ayın 15i haftasonuydu maaşı çekmek için atmye yürüyerek gittik çünkü dolmuş paramız yoktu yaz evlendim yine idare ettik öyle böyle ama kış geldi doğalgaz hiç yanmadı misaifr hariç soğukta kış gecirdim hatta kredi kartını şişirmiş benim akıllı kocam zaten elimizde 1000 lira kalıyordu o ay 1200 lira kredi kartı geldi ve biz maaştan eksi hesaba girdik ee ekmek almaya kredi kartıyla gidecek halim yok dedim ve ekmek yoğurdum evde ekmek yaptım neyse uzatmayım şimdi maaşımız eşinin maaşının yarısı kadar ben 3 yıla yakındır bebeğim olmuyor diye doktor kapısındayım hastane masrafıki hep özeldeyim ilaçları devlet ödemiyor ilaç masrafı en son sadece bi ayda 7 bin tl gitti tüp bebeğe ama bunlar olurken biz başkalarına borç verdik ama kimse bize bi lira vermedi çok şükür çift maaşlı olanlara göre çok da güzel idare ediyoruz sen bebek beşiğine üzülmek yerine hamile kalabildiğine şükret bence ya eltin hamile kalıp sen bebek için doktor doktor gezseydin ve onun aldığı bebek eşyalarına ezik eksik bi şekilde baksaydın

Valla 22 yaşında insanım,evlide değilim.Hiç ev geçindirmek zorundada kalmadım.Ama ben bile okuyunca mantıksızlıklarınız karşısında şaşırdım.Destek çıkan yoktuysa iki düğün nedir Allah aşkına? Ayrıca uçakla gitseniz bende reklamını yapar gibi oluyorum ama yaşasın pegasus,izin zamanlarınız belli uçakla gitseydiniz.Ki bence bu kadar borcun içindeyken hiç gitmemeliydiniz.Bizde doğuda yaşadık annem mühendis babam başkomiser,o zaman evimize giren 5bin di şimdide oldu 6bin işte.Ve biz 4 kişilik bir aileyiz.Valla biz yazları gitmedik yani hep birlikte.Paran varsa gidersinde yoksa neden gidilsinki? Çok borç varken doğuda Araba neden alınırki? ben bütün memurlarda doğudayken para biriktirme gördüm sizin yaptığnızın tersi olarak.Benim babam herşeyden kısarım mutfağımdan kısmam der o yüzden o duruma bişey diyemiyorum herkesin öncelik meselesi.Ama sizin bi önceliğiniz yok herşeye birden yetişmeye çalışmışsınız.Ayrıca ayda 1500'de çok,hadi 800-1000 olsa yine neyse.Nsıl buna izin verdiniz? onuda anlamadım.Yani lütfen alınmayın ama şu 22 yaşındaki halimle bu söylediklerinizi ben bile yapmam,eşimde istese izin vermem.

Bati da neden daha rahat oluruz onu aciklayim mutfaj Lisverisimde istediğim tasarrufu saglayabilirim burda her ay iniyoruz asagi ay garnitür alayom salata yaparız şunu alayim yaparız diye diye heo fazladan aliniyo ya biterse diye de birsey var ve en önemlisi bir cok bayan gbi harclik alırım arttirrim bebek 6 aylik olunca bende çalışırım suan 3000 ödüyor uz yine mutfak masrafimizdan kismiyoruz maas azalacak fakat odeme mizdd azalacak

neden sertçe kardeşe para vermekde neymiş diyorsunuz ya nasıl bi kardeşlik bu unutmayınki kardeşine ana babasına karşı sizin gibi düşünen yarın karısınada çocuğunada aynı mantığı güder bencilce davranır çünkü vicdanı ve aile bağı zayıftır

Ucak daga masrafli cunki aktarmali gidiyor tek bilet 230 tl iki kosi gidis donus yine ayni fiyat en yuksek maasi esim aliyor diye tadini onlar cikardi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…