ev idaresi bilmiyoruz

Elektrik su doğalgaz kira nasıl yok anlamadım lojmanda bile olsanız azda olsa ücreti oluyo doğalgaz yok soba var desem gene odun kömür alınır elektrik su kullanmıyo musunuz anlamadım yani özetle

ayyy sabır taşı mısın?

Benim sorumun cevabı yok mu bilen yazsın, bende batmandayım her ay 350 doğalgaz 550 lira 100 civarı elektrik ödüyorum bu tek su ucuz 10 20 arası

Bence siz ev idaresinden çok hayır demeyi bilmiyorsunuz.
Allah sabır versin.

yaza evleniyorum bana para biriktir diyen kardeş de ayrı bi değişikmiş.

evliliğin sorumluluğunu alabileceğini düşünüyorsan kendi paranı da kendin biriktir yani.

hala ayda 1500 lira maaşa bağlar gibi para göndermiyordur umarım.

Benim sorumun cevabı yok mu bilen yazsın, bende batmandayım her ay 350 doğalgaz 550 lira 100 civarı elektrik ödüyorum bu tek su ucuz 10 20 arası
Babam emekli olmadan önce lojmandaydık, telefon dahil hiç bir şey ödemezdik. Tabi uzun yıllar önceydi, şimdi durumlar farklı mıdır bilmiyorum.

Konu sahibi sizin probleminiz ayağınızı yorganınıza göre uzatmamanız.. Aileye, kardeşin düğününe yardımı anlarım da o kadar altın neyinize? Hadi onu da aldınız, bu kadar borç varken araba niye? Bu şartlarda geçinememeniz çok normal. Altınlar ne oldu bu arada? Borç içinde yüzerken saklıyorum demeyin.

Sen kendine kisisel para harcamaman konu degilki, ayaginizi yorganiniza göre uzatmaniz gerekir.Iki Dügün neyine, borc varken araba sart mi ? KArdesine para biriktirmek zorundamiydi ? Ve en önemlisi kreti kartlari, onlar varsa paran olmasada harclanirsin..nasil olsa kart var ona borc yapalim. 5 milyara yakin maasi var esinin, ve bu para size yetmiyorsa, bi yerde degil cogu yerde yanlis yapiyorsunuz demektir.Sana tavsiyem bu saatden sonra yok aile gelecek yok biz gidicez gibi olaylara karismayin, esinin elinden kreti kartlarini al.ödemeleri yap,ufak ufak biter o borclar...dogumu güneydogu da da yapabilirsin ? Neden illaki memlekete gitmen gerek ? Orda da vardir m uhakkak bir hastane, hele Memur esiysen yollarin acik....Bir bebegin o kadar cok da masrafi olmaz.Fazla kiyafet vs gerekmez.Insallah emzirirsin bebisini ilk aylar öylede tasarruf edebilirsin.Dogumun kisin olacagina göre bebek arabasina bindirip gezmiceksindir, bebek arabasi yaza kadar bekleyebilir mesela...böyle ufak ufak harcamalardan kisarak cok para biriktirirsin.

bati da neden düzelsin ki ? Aslinda Güneydogu görevi sizin icin muhtesem bir firsat olmus ama kullanamamissiniz...Toparlanin altinlarin duruyorsa onlari satarak borclari kapatabilirsin.Ama tekrar acmama sarti koymalisin esine,ilk is o kredi kartlarini kirip atmak olsun ! Allah düzüge cikarir bu günlerin de gecer muhakkak, sabir et..

asker ya da polis dicem de polisi eliyorum polis eşi olduğum için, o kadar almıyo eşim, askeri lojmanlarda hersey bedava mıymış, tabi lojmanda mı oturuyo bilmiyorum lojman değilse nasıl dert olmuyo bu giderler o daha bi değişik

Öncelikle acilen bir gelir gider defteri oluşturun. . Paranızın nereye gittiğini kağıt üzerinde gözlemleyin. .
Durumuz sıkışık geçinemiyoruz diyenlerin ellerindeki sigara beni deli ediyor doğrusu. . Hiçbirşeye parası yetmeyen insanlar günlük 10 lira sigaraya veriyor . .hesaplayın bakalım ayda kaç para ödüyorsunuz sadece sigaraya . . .

aylık 4500 lira gibi bir meblağ geçiyor elimize 1100 lira evin kredisine 2000 tl elden borçlar için kenara koyuyoruz çocuğum var okula gidiyor 450 kreşe bir şekilde idare etmeye çalışıyoruz. . Paranın kıymeti olmuyor ama . .aylık alışveriş değilde gerektiğince alıyoruz marketlerin indirim günlerini takip ediyoruz. . semt pazarından alışveriş yapıyoruz vs. .

Sizin gelirinzde gayet iyi oturup bir konuşun hesapların nasıl olması gerektiğini. .

Öncelikle kolay gelsin. Size tavsiyem kredi kartı kullanımını minimuma indirmeniz.
Diyorsunuz ki altınımız, nakit paramız var onları kullanmadık, ki onlar da kredi ile alınmış, yani faizi ödeniyor, siz faizlenmiş kaynağı kullanıyorsunuz, onun yerine, faizi daha yüksek olan kredi kartı borcuna girmişsiniz. sonra onu kapatmak için kredi miktarını arttırmışsınız. Yani her 5 TL için, önce min 7 TL harcamış olmuşsunuz, sonra onu kapatmak için kredi çekip o 5 TL yi 10 TL ye çıkarmışsın
Anlatabiliyor muyum? Ben olsam bir limit belirler, nakitmden onu kullanır, sonra çok gözüme batarsa, onu kredi çeker yerine koyar tek parça faiz önerdim.
Ayda 1500 TL nedir bu arada. Siz orada kalıyorsanız bunu bir fırsat bilip birikim yapmalıydınız.
Bu arada ben size tavsiyem, aylık tek kalem alış-veriş yapmamanız, 10 günde bire düşürmeniz. Bu sayede ihtiyacınızı listeleyerek alırsınız, dolayısıyla ay bu da lazım olur, alınsın dursun kafasından kurtulursunuz. Madem arabanız var çok zor olmasa gerek. Kantin alış verişini anladığım kadarıyla eve yapıyorsunuz. Bakkaliye falan. Eğer ki askeriye gibi ucuz değilse kullanmayın kantini, oradan alış-veriş yapıp maaşı eksik alıp yine kredi kartı kullandıtacaksa hele, hiç kullanmayın.
Kayınbabanızın geliri yoksa bütün çocuklar ayda 200 TL ortaya koyar yollarsanız, hem adil olur, hem de yardım yapmış olursunuz.

bankaların on line gelir yönetimi kursları var. Ücretsiz. You tubetada bazı videolar var, ikinizde okumuş etmiş insanlarsınız. Onları izleyin bence. BirBiyararı olur sanıyorum. ..
Çok takmayın hamile halinizl....
biraz strese girmişsiniz ilk yıllar, ama Türkiye'nin ekonomik durumu belli, eğer aileler bütün masrafı katşılamıyorsa, İlk yıllar borç ödemekle geçiyor. Sen ilk değilsin. Maaşınızı belli, biraz daha dikkat edersen, çözersiniz.
Ps. Bebeğe aldığın şeylerin fiyatlarına takılma, ben anlıyorum, sen şimdi onların düğünü için ben sıkıntıya girdim, şimdi ben 80 TL lik eşya alıyorum onlar 400 TL diye düşünüyorsun ama boşver, bebek eşyası evladiyelik olmaz, hele beşik 2 yaşa kadar idare etsin yeter...

Öncelikle; kendi borcunuz varken başkalarına para vermek en büyük hata.
Onun haricinde; beraberce oturun ve bir hesap yapın. Nereye ne verilecek. Genel olarak hesabı yaptıktan sonra, hesap kitap işlerini siz de alabilirsiniz. Artık elden para ödeme devri yok ki. Her şey internet üzerinden. İlk yıl eşim hallediyordu verilecekleri, ödenecekleri. Ne olduğunu anlamadan gidiyordu paralar. Şimdi ben internetten yapıyorum. Bir excel dosyam var, orada ödenenleri, gerekenleri yazıyorum. Daha düzenli oluyor herşey.

Türkiye şartlarına göre iyi bir geliriniz var.
Sorun ayağınızı yorganınıza göre uzatmamakta.

Giderlerinizi yazın bir kağıda. Nelerden ne kadar kısabiliriz diye plan yapın.

Her şeyden önce de kaynınıza para göndermeyi kesin artık. Bebeğimiz için para biriktiriyoruz deyip aylık 1500 TL bebeğiniz için biriktirin. 6 aylık oldu diyorsunuz, bir şey kalmamış doğuma.

Kaynınıza haber gönderin, size güveniyorsa evliliği ertelesin. Size güvenmiyorsa yapsın düğününü. Siz de çocuğunuz olunca onlardan mı para isteyeceksiniz?

Doğu hizmeti bitince maaşınız da düşecek, keşke bu fırsatı iyi değerlendirseydiniz. Neyse elinizde bir araba kalmış olacak.

Az bir miktar olduğu için yok demiş olabilir arkadaş diye düşünüyorum.

Neyi dusunuyorsun ki satin arabayla altinlari borclari kapatin. Ustelik birde bebek bekliyorsunuz bu kadar borc varken bebek icin kenarda birikiminiz bile yokken nedir bu acele

Kredi ve kredi kartı batağından çıkmanız lazım. Borçla borç kapamak mümkün değil
Gereksiz harcamaların tümünü kısmanız gerek, borç içindeyken başkalarına yardım etmeyin
Gerekirse bir süre geliş-gidiş meselelerini durdurun, iyi bir geliriniz var, kira, elektrik,su,gaz gideri yok, para bile biriktirmeniz lazımdı. Düğün sürecinde fazla açılmışsınız, üzerine de krediler, gereksiz harcamalar karma karışık olmuş. Tüm masrafları kısıp, bankalardan kurtulmanız gerek acilen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…