ev idaresi bilmiyoruz

maaşınız ülke şartları için hiç de az değil hatta bir çok memura göre bile fazla. millet asgari ücretle ev geçindiriyor o yüznden maaşımız az yazmışsınız bir daha düşünün derim.

yeni evlisiniz elbette borcunuz olacak ama kardeş için kenara 1500 tl atmak nasıl bir saçmalıktır böyle çözemedim.siz çalışmıyorsunuz sanırım eşiniz de para benim deyip istediği gibi harcıyor.

ben o parayı kendime harcayamadıktan sonra ne anlamı var ki kazanmanın.bence biraz dişinizi gösterin artık.

Kusura bakmayın da 1500 kardeş için 880 kredi demişsiniz toplam 2380 lira ediyor
Size geriye 2 300 lira kalıyor her ay 1000 elden borçlara verseniz 1300 lira
Siz 500 demişsiniz ama ben fazla fazla 1000 lira diyeyim mutfak sigara ıvır zıvır deseniz elinize 300 lira kalması gerekiyor
Ki artık kardeşe para vermede bitmiş o parayı da arabaya verseniz hesap yine aynı
Bence çok fazla çar çur ediyorsunuz parayı

Varken yok olması da ayrı acı tabii.
Normalde insanlar iki kişi çalışıp o parayı alamıyorlar yanii. Ama oluyor. Düşnüüyorum da o zaman babam nasıl yapmış acaba. Düşük bi maaşla bir koca ev, iki çocuk geçindirmek? Onu tebrik edesim geldi şimdi.
Nasıl olur gerçekten anlayamadım sizi.. O gelirle, hele ki kira elektrik bilmem ne gibi masraflar olmadan öyle rahat yaşanır kii.
Oturun yazın çizin de düzene sokun. 5bin tl maaşla bayacaksınız neredeyse.
Allah yardımcınız olsunn..

Kusura bakmayın da 1500 kardeş için 880 kredi demişsiniz toplam 2380 lira ediyor
Size geriye 2 300 lira kalıyor her ay 1000 elden borçlara verseniz 1300 lira
Siz 500 demişsiniz ama ben fazla fazla 1000 lira diyeyim mutfak sigara ıvır zıvır deseniz elinize 300 lira kalması gerekiyor
Ki artık kardeşe para vermede bitmiş o parayı da arabaya verseniz hesap yine aynı
Bence çok fazla çar çur ediyorsunuz parayı

kardeşe para verme bitmiş mi? ben o kısmı okumamışım.

gerçekten merak ediyorum 4500 maaş alıp kira su doğalgaz ve elektirik ödemeyip hala nasıl geçinemiyorsunuz? bunun sırrı nedir? ciddiyim çok merak ettim.kocanız mı harcama yapıyor gereksiz yere?

demek ki aylık 1000 TL maaş alıp bu giderlerin hepsini ödeyip bir de çocuk büyütenler bir mucize yaratıyorlarmış,hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum

gerçekten merak ediyorum 4500 maaş alıp kira su doğalgaz ve elektirik ödemeyip hala nasıl geçinemiyorsunuz? bunun sırrı nedir? ciddiyim çok merak ettim.kocanız mı harcama yapıyor gereksiz yere?

demek ki aylık 1000 TL maaş alıp bu giderlerin hepsini ödeyip bir de çocuk büyütenler bir mucize yaratıyorlarmış,hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum

Neyse tam toparlandık bu kez esimin kardesi abi dedi yaza düğün yapicam bana biriktir o 1000 tl maas aliyor aile yanında baba calismiyor emekli maasi yok esimde tamam dedi hazirana kadar her ay onun için kenara para atti 1500 tl kadar.kaynim düğün yapti 2014 (haziran)ee dugun sonrası yine para kesildi yine kredi kartlari dolmuştu onlar odendi iki ay da ole gtti evlilikte 1 yıl bosa gtmis oldu

Ben öyle anladım ama alıntıladım şimdi orayı:)

valla eşinin maaşı bayağı dolgun bir mevla yine de bu durumdasınız

80 tllik beşik düşünüyorsunuz öyle mi:KK57:

Bende şoklardayım bunun için bayağı bir çaba harcıyorlar herhalde inanılır gibi değil.

Eşiniz parayı yönetemiyor bana kalırsa tek başına aldığı para çok iyi bu zamanda 2 kişi çalışıp alamayan var o ücreti sizden daha iyi durumdalar, boş yere daha doğrusu resmen havaya saçmış parayı her şeyi geçin kardeşine aylık 1500 tl ne demek çok mantıksız artık siz 2 nizde bir ailesiniz bakın hamileyim diyorsunuz sizin de kendinize göre sorumluluklarınız olacak bence eşiniz ile tam anlamıyla bu konuyu konuşun yazık günah :KK51:

Sanirim bni cok yanlis anladiniz bn nerde israf yapmisim ki ne eşya ne kiyafet dugun borcu odedik araba aldık izinlere gttigimizde nakite dokunmadigimiz icin kredi karti na yuklendik ve limitleri 750 tl. Ve de aile lere gtti hep para. Besik mevzu da canimi su yuzden sıktı bborçlarıa evlendik onlar icin sıkıntı cektik onlar rahat ediyor

çok çok haklısın bu konuda. vallahi ben olsam sinirden çıldırırdım sen yine iyi niyetli davranmışsın aylık 1500 ne demek:KK57:

çevremde de bunun örneğini çok görüyorum, iki eşte çalışıp çok iyi geliri olmasına rağmen hep ağlaşanlar var..Genelde herkes beklenti içinde oluyor, kaynınızın yaptığı gibi verseniz bir dert vermeseniz gözü kalıyor yine gidiyor o para.Eşinizin aldığı maaşı mümkün mertebe paylaşmayın bence kimseyle..

yani tamamını okumadım ama eşya alıcak paranız yokken çifter düğün yok bilezik yok set istemişsiniz.sizin bence idare gibi bir dueumunuz yokki.

Benim takıldığım nokta
anneler geldi allahtan masraf olmadı
eşimin ailesi geldi masraflar ikiye katlandı
kızlar tek taraflı düşünüyoruz

biz tek taraflı düşünmüyoruz. erkek tarafı kendilerini kız tarafı kızlarını düşünüyor. benim kardeşimede oldu. kocasının ailesi gelmiş yeme içme masraf kız bileziğini sattı :KK43: biz gittik annemle kadın alcakmış eve temizliğe annemle yaptık para boşa gitmesin diye

eşinizin 1 ayda aldığı maaş için millet 4 ay çalışıyor..
bu kadar müsriflik hiç hoş değil.
siz de hesap kitap yapmıyorsunuz belli ki...
mutfak zaten ortalama 200-300 tutar.
ya ipleri elinize alıp eşiniz her ay 2000 tl kazanıyormuş gibi kalan kısmı yatırım yaparsınız kenara atarsınız gram yada vadeli hesap fark etmez ya da ilerde çok kafalarınızı vurursunuz .
bu kadar sene geçti bir dikili ağacımız yok diye!

yaşadığınız yerin durumunu da söyleseydiniz keşke
mesela sebze meyve fiyatı ne tutuyor yağdır tuzdur bunların fiyatları nasıl
gerçi kantinden alışveriş yapıyormuşunuz muhtemelen askeriye nin kantini ki çok ucuz olur kantin
biz çift maaşınız sizden daha çok alıyoruz bizim de iki yakamız bir araya gelmedi
doğuda ilçedeyiz bizde
burda herşeyin fiyatı nerdeyse iki katı , alışveriş yaparken zaten sadece kafadan temizlik malzemelerin fiyatı 200 tutuyor
çok pahalı çok pamuğun fiyatı bile 5 tl felan :) dandik bir pamuk bide :)
o yüzden bu para ile nasıl geçinemiyorsunuz demek istemiyorum şartları bilmediğim için

işin içine kredi kart vs faiz haram para girdi mi düze çıkamazsınız. Bunu bilir bunu söylerim.
Bi de ne yiyosunuz o kadar marketten allah aşkına :KK70:
Biz de ilçedeyiz Hesabımızı yapıyoruz çok lükse kaçmadan gayet de artıyo para.
Nakit harcayın bi de bitince sıkın biraz kemerleri. karta yüklenmeyin. Nakit bolken de nasılsa var diye her şeyi almayın. Şaşırıyorum valla. Tek maaşız biz eşim memur. Çok şükür yani.

niye bu kadar borca girmişsiniz okuduklarımdan anladığım 15.000 lik altın almak için kredi çekmiş üstüne kardeşinin düğününü yapmış üstüne krediyi kapatmak için 30.000 lik tekrar çekmiş borçlar bitmeden araba alınmış üstüne hamile kalınmış. niye geçinemiyoruz diyosun. ayağını yorganına göre uzatmayı denesen?
eltimi de kıskanmıyorum diyosun ama baya kıskanıyosun , onlara vereceğiniz düğün parası batacaksa vermeyecektiniz o zaman. onlar 1000 tl lik beşik de alır çünkü borçları yok siz ödemişsiniz ya herşeyi. iyi yapmışlar madem ödeyen var keyfimize bakalım demişler. ödemeyecektiniz.

Aslinda itiraf etmeliyim niye bu kadar cok.doldugumu eltim de gebe besik almislar 400 tl ye benm.dusundigim besik ise 80 tl dusunebiliyomusunuz ben mi cok salagimkiskanmiyor.um asla biz borçla dugun yaptik onlarin.dugunune para verdik sıkıştı k o kadar ama durum komik degilmi
Yaa işte siz onlar icin sıkıntı cekin onlar gitsin bi besige o kadar para versin siz alamayin ama öyle bişey bu haksızlık değilde ne. Insanlar ne zeki ne isini biliyor . Kullandirmayin bundan sonra kendinizi maaşı yüksekse o parayı esiniz ağaçtan toplamiyor heralde

offf off bacım ben okurken strese girdim borcum varmış gibi hissettim...şimdi kartta girdik kredi çektik şu bu diyorsun ya onu yapmayacaksınız herşeyi not alacaksın nereye ne var bu ay ne kalıyor bunları düşünmen lazım sanırım eşin askeri personel ve sarı kart var ona giriyor..oda bir kredi gibi...2 kişisiniz ev yok araba yok tamamen borcunuz yeme içmeye dayalı eve eşya bile almayacaksın sadece oturacağınız şeyler yeterli bu boğazıda keseceksiniz dışarda yemek sizin için lüks olacak bak bebeğinde geliyor ....gerekirse bebek 6 aylık falan olurnca sende çalışacaksın eve destek olacaksın şu borçları kapatacaksınız krediyi krediyle kapata kapata açıla açıla boğuluyorsunuz birde arkadaşlar yok biz şöyleyiz yok böyleyiz demek kişiye yardımcı olmuyor... buraya yardım için giriyor

ahh o sarı kart :KK43:

asker ya da polis dicem de polisi eliyorum polis eşi olduğum için, o kadar almıyo eşim, askeri lojmanlarda hersey bedava mıymış, tabi lojmanda mı oturuyo bilmiyorum lojman değilse nasıl dert olmuyo bu giderler o daha bi değişik

kazan parası vs de eklenince askerin aldığı para 4500 ü buluyormuş şimdi; subaysa bir de çok normal 4700
polis asker kadar fark almıyor evet.

Dogu cok pahali uretim olmadigindan hep disardan geliyo ve pahaliya satiliyomus bilmiyorumda oyle duydum arkadasim ogretmen tek luksum bim diyo kendimi buyuk alisveris merkezinde saniyorum diyo :))) bence donuncede hemen esya almayin biraz idare et herkeze ozenme esinede sahip cik kendi gecemedigi delikten kuyruna ailedinide baglamasin. Ailesi cok maas aliyo diye yukleniyosa olani anlat. Onun ailesi destek olmamis ama seninkilerde olmamis. Ilk cocukta herseyi anane babanne alir bizde sizde durumu citlatin ailenizden destek isteyin boyle gitmez. Bizimde borcumuz varda sizin maasiniz iyi toparlanin biran once

Iyi geceler hanimlar düşünmekten yatamadim yine ayin 15 i geliyor ve ben yine buhranlarda yim. Evleneli 1bucuk yil olucak 6 aylik gebeyim
En büyük sorunumuz para esimin maasi gayet iyi güney dogu dayiz 4700 tl aliyor ama gelin görün ki bn ne kiyafete para harcayabiliyorum ne kozmetige her ay bişeyler çıkıyor. Kira elektrik su dogal gaz derdi yok.Ama alisveris sikinti merkezde degiliz aylik alışveriş yapiyoruz taze sebze meyve içinde ilcede kaziklaniyoruz sigara kullanıyor eşim aylik 500 tl market ve sigaraya gidiyor. . basindan anlatmak istiyorum
Esimin meslegi olduğu için aile evlenirken hic destek cikmadi kredi cektik 25000 kadar 15000 altin aldik ( 10 bilezik ve set ) iki yerde düğün oldu yol masrafi vs anca yetti. Kredimiz 880 tl ydi taki paramizin yettigi kadar ina esya aldik yetmedigi yerde arkadaşindaln borc aldi. Ki yeni gelin gbi esya dizmedik lojman sartlari kotuydu burdan dönüşte inşallah bu yaz diziceZ. Neyse dugunden (2013 agustos )sonraki ilk iki ay toparlanamadik sonraki ay arkadasin borcunu verdik sonraki ay izne ciktik 1 aylik izin dönüşü maasimiz kesildi vs izinde kredo kartı limiti dolmuş öbür ay onu odedik 6 ayimiz bosa gtti. Evin bazeksiklikeri vardi alamadım doğru düzgün anca kıyafet alabildim mevsimine gore. Neyse tam toparlandı k bu kez esimin kardesi abi dedo yaza düğün yapicam bana biriktir o 1000 tl maas aliyor aile yanında baba calismiyor emekli maasi yok esimde tamam dedi hazirana kadar her ay onun için kenara para atti 1500 tl kadar.kaynim düğün yapti 2014 (haziran)ee dugun sonrası yine para kesildi yine kredi kartlari dolmuştu onlar odendi iki ay da ole gtti evlilikte 1 yıl bosa gtmis oldu dedim doğuda son 1 yilimiz tazminat aliyoruz kredi limitini arttiralim 18000 borcumuz kalmıştı 30000 cekti baska bankadan o borcu kapadi kalan paraya araba aldi aylik odeme miz oldu 3100 tl bi sonraki ilk ay ( 2014agustos )kayinvalide ler geldi masraf ikiye katlandı kayinbaba surekli sıkıldı merkeze inildi aylik 1000 tl masraf cikti onlar gttiginde ilcedeki markete de 1000 tl borcumuz vardi.siz düşünün onlar gtti kış zamani iznimiz geldi (2014 kasim) benm memleket e gttik 24 saat araba ile yolculuk yaptık benzin gaz yolda molada yemek derken bi kredi kartı daha doldu ordan esimin memleket e ugradik buraya dönüşte de 4 kisiydik yolda yine ayni bi kredi karti daha doldu limitler 750 tl. Annemler de bir ay kaldi allahtan fazla masraf olmadi. Aralik ta maasimiz yine kesildi biseyyapamadık .nakit kalmadi elimiz de markete yüklendik Ocak ta market borcu 600 tlydi onu Kapadik bi kredi karti nin asgarisini yatirdik aylik alisverisimizi yaptik elimizde hicbi sey kalmadi. Ve artk tazminat lar kesildi napicaz bilmiyorum 1000 tl kredi karti borcu var karakol kantinine 400 tl borc olmus doğum mayis ta
bu ay elimizde kalan parayla esim nap cani bilmiyor doğumu memlekette yapıcam Mart ta orada olucam yol parasi lazim bana harçlık gönder mesi lazim alışveriş yapilcak bebeğe doğumu devlette yapicam mecbur of of cok abarttigimi düşünmeyin diye bu kadar ayrintili yazdım ya esim para idaresini bilmiyor yada bizde bi.terslik var hicbir ay duze cikamiyoruz bu yaz kredimiz bitiyor ama batiya tayinimiz çıkıyor maaslar dusuk e esya alincak hep yeni yine borca girilcek en az 15000 tutar yani. Bebek de geliyor. Ben.burda evin idaresine pek.karisamiyorum bankamatik görmüyoruz bana harclik verilmiyor en.son kendime aldigim sey aralikta dogum gunumde 50 tl ye bi mont bi de 15 tl ye sal. Kozmetik deseniz parfumum btti demeye çekiniyor um.elde para kalsa bile gidiyor arkadas durmuyor bi sey çıkıyor illa esimde alisti ben karisamiyorum kafasına gore erteliyo bazi seyleri ama doguma kadar duzelmemiz gerektigini akil edemiyor bu ay kartlari kapatmasi lazim biraz zor gbi neyse obur ay bn memlekete gtcem tum kalan parayi bana vermesi lazimki yol parasıyla beraber bebege alışveriş yapayim nisan dada kalan parayla yanıma gelcek e dogum sonrası masrafı var dönüşü var ohooo biz nerde hatayapmışız a dostlar batıya merkeze gidince duzelirmi bazen kafayi yicek fbi oluyorum agzini acan diyorki memur esisin kocan ksc para alıyor ama ole degil iste inanin tek lüksümuz merkeze gidince yedigimiz içtiğinimiz esimde yapmaz alışveriş cok uzun oldu ama teselli ye cok ihtiyaç im var nerdeyse ay ay anlattım size bereketi hic olmazmi bi paranin ya.
ben konuda anlamadığım bir nokta da kredi borcunuzu daha yüksek bir tutarda kredi çekip kapattınız ama kalan parayla araba aldınız, madem para idare edemiyorsunuz neden ekstra borç yapıyorsunuz ki?
krediyle kredi kapanmıyor.
ben kendim yaşadım borcum arttıkça arttı
şimdi ne kadar kredi kartım varsa kapattırdım
bazı aylar oluyor ki sadece yol parası cebime kalıyor ama kredi borcumdan da kurtulmaya çalışıyorum o da kapansın bi daha Allah bana kredi çektirmek zorunda bırakmasın nolu nolurrrr :)
demem o ki eşin parayı düşünmeden harcıyor sen de hiç müdahale etmiyorsun anladığım kadarıyla
eşinin aldığı maaş çok çok iyi hele bi de elektrik su doğalgaz derdin yok tek gider kalemin mutfak masrafı
sen çalışmayı düşünüyor musun?
belli ki sizin gider biraz fazla, sen de çalışsan biraz rahat edersiniz belki

X