ev idaresi bilmiyoruz

Hanimlar umarım yeterince aciklama yapip kafanızdaki soruişaretilerini dagittim gunduz esim evde idi girememistim herkese iyi geceler oyi dilekler icin verdiginiz fikirler icin Teşekkürler daha oncede dedigim gbi cok sukur sıkıntılı zamanlar geride kaldi o yuzden keşke ler yersiz

Iyi geceler hanimlar düşünmekten yatamadim yine ayin 15 i geliyor ve ben yine buhranlarda yim. Evleneli 1bucuk yil olucak 6 aylik gebeyim
En büyük sorunumuz para esimin maasi gayet iyi güney dogu dayiz 4700 tl aliyor ama gelin görün ki bn ne kiyafete para harcayabiliyorum ne kozmetige her ay bişeyler çıkıyor. Kira elektrik su dogal gaz derdi yok.Ama alisveris sikinti merkezde degiliz aylik alışveriş yapiyoruz taze sebze meyve içinde ilcede kaziklaniyoruz sigara kullanıyor eşim aylik 500 tl market ve sigaraya gidiyor. . basindan anlatmak istiyorum
Esimin meslegi olduğu için aile evlenirken hic destek cikmadi kredi cektik 25000 kadar 15000 altin aldik ( 10 bilezik ve set ) iki yerde düğün oldu yol masrafi vs anca yetti. Kredimiz 880 tl ydi taki paramizin yettigi kadar ina esya aldik yetmedigi yerde arkadaşindaln borc aldi. Ki yeni gelin gbi esya dizmedik lojman sartlari kotuydu burdan dönüşte inşallah bu yaz diziceZ. Neyse dugunden (2013 agustos )sonraki ilk iki ay toparlanamadik sonraki ay arkadasin borcunu verdik sonraki ay izne ciktik 1 aylik izin dönüşü maasimiz kesildi vs izinde kredo kartı limiti dolmuş öbür ay onu odedik 6 ayimiz bosa gtti. Evin bazeksiklikeri vardi alamadım doğru düzgün anca kıyafet alabildim mevsimine gore. Neyse tam toparlandı k bu kez esimin kardesi abi dedo yaza düğün yapicam bana biriktir o 1000 tl maas aliyor aile yanında baba calismiyor emekli maasi yok esimde tamam dedi hazirana kadar her ay onun için kenara para atti 1500 tl kadar.kaynim düğün yapti 2014 (haziran)ee dugun sonrası yine para kesildi yine kredi kartlari dolmuştu onlar odendi iki ay da ole gtti evlilikte 1 yıl bosa gtmis oldu dedim doğuda son 1 yilimiz tazminat aliyoruz kredi limitini arttiralim 18000 borcumuz kalmıştı 30000 cekti baska bankadan o borcu kapadi kalan paraya araba aldi aylik odeme miz oldu 3100 tl bi sonraki ilk ay ( 2014agustos )kayinvalide ler geldi masraf ikiye katlandı kayinbaba surekli sıkıldı merkeze inildi aylik 1000 tl masraf cikti onlar gttiginde ilcedeki markete de 1000 tl borcumuz vardi.siz düşünün onlar gtti kış zamani iznimiz geldi (2014 kasim) benm memleket e gttik 24 saat araba ile yolculuk yaptık benzin gaz yolda molada yemek derken bi kredi kartı daha doldu ordan esimin memleket e ugradik buraya dönüşte de 4 kisiydik yolda yine ayni bi kredi karti daha doldu limitler 750 tl. Annemler de bir ay kaldi allahtan fazla masraf olmadi. Aralik ta maasimiz yine kesildi biseyyapamadık .nakit kalmadi elimiz de markete yüklendik Ocak ta market borcu 600 tlydi onu Kapadik bi kredi karti nin asgarisini yatirdik aylik alisverisimizi yaptik elimizde hicbi sey kalmadi. Ve artk tazminat lar kesildi napicaz bilmiyorum 1000 tl kredi karti borcu var karakol kantinine 400 tl borc olmus doğum mayis ta
bu ay elimizde kalan parayla esim nap cani bilmiyor doğumu memlekette yapıcam Mart ta orada olucam yol parasi lazim bana harçlık gönder mesi lazim alışveriş yapilcak bebeğe doğumu devlette yapicam mecbur of of cok abarttigimi düşünmeyin diye bu kadar ayrintili yazdım ya esim para idaresini bilmiyor yada bizde bi.terslik var hicbir ay duze cikamiyoruz bu yaz kredimiz bitiyor ama batiya tayinimiz çıkıyor maaslar dusuk e esya alincak hep yeni yine borca girilcek en az 15000 tutar yani. Bebek de geliyor. Ben.burda evin idaresine pek.karisamiyorum bankamatik görmüyoruz bana harclik verilmiyor en.son kendime aldigim sey aralikta dogum gunumde 50 tl ye bi mont bi de 15 tl ye sal. Kozmetik deseniz parfumum btti demeye çekiniyor um.elde para kalsa bile gidiyor arkadas durmuyor bi sey çıkıyor illa esimde alisti ben karisamiyorum kafasına gore erteliyo bazi seyleri ama doguma kadar duzelmemiz gerektigini akil edemiyor bu ay kartlari kapatmasi lazim biraz zor gbi neyse obur ay bn memlekete gtcem tum kalan parayi bana vermesi lazimki yol parasıyla beraber bebege alışveriş yapayim nisan dada kalan parayla yanıma gelcek e dogum sonrası masrafı var dönüşü var ohooo biz nerde hatayapmışız a dostlar batıya merkeze gidince duzelirmi bazen kafayi yicek fbi oluyorum agzini acan diyorki memur esisin kocan ksc para alıyor ama ole degil iste inanin tek lüksümuz merkeze gidince yedigimiz içtiğinimiz esimde yapmaz alışveriş cok uzun oldu ama teselli ye cok ihtiyaç im var nerdeyse ay ay anlattım size bereketi hic olmazmi bi paranin ya.
eee sen yüz vermissin sekerm 4700 maas var fatıra yok ve sana para vermiyp geccicen sen onu diceksin senin kardesin beni baglamaz de yan ondan bana ne verdi de sen onlara para ver bu cocukla seni bosarım de valla sizin givi bayanları anlamıyorun nedne bu kocaları bu kadar tepenize cıkartıyosunuz

Yok emekliligine az kaldi kaynimla kaliyolardi o evlenimce görünce ler aylik para gönderiyor bize ilismediler kaynima para biriktirdik diye yoksa komple biz bakacaktik malesef
tamamda nedne sen bakıyosun anlamıyroum yani sen bi bireysin ya en güzel yıllarını kaynana kaynataula gecirmicen esin dogulumu neden bu kadar saygı sen nisanlıyken yada eismle cıkarken bilmiyomuydun bunların böyle oldugunu neden taviz verdin

Altınla r konusuna gelince onlar bizim icin yatırım simdi bozdursam ne alaka bu borcu bitirmek uzereyiz zaten . Gosteris icin almadık yani. Esyaya gelince para olmadigi icin degil lojman şartları cok kotu oldugu icin almadik
altınlarınıda sakın esine verme iyi bi yerde sakla cnm

size nacizane fikrim siz tutun hesabı ama yazarak. para gelmeden mutfak şu kadar kredi şu kadar diye elinizde kalanı bilin. Ben de düğün masrafının yarısını karşıladım. evlendiğimizde 25.000 kredi aylık 2000 ödedik + 800 kira + ft. + mutfak ve evimize gelen sadece 3.500 tl idi çift gelirli hali. ha kartlara da girdik ama geçindik gezdik de.bu 1 yıl sürdü.

Şuan ki durumumuzu yazayım bende hamileyim bu arada 1 buçuk yıllık evliyim aynı sizin gibi ve bileziklerim gitti eşimin bekarlık borçlarına.ruh halinizi anlıyorum ama bütçemi yazayım ve nasıl hesapladığımızı, sizde ne demek istediğimi anlayın böyle durumu düzelttim çünkü: kira: 920 tl + 1150 kredi + 300 ortalama ft. + 400 Mutfak temizlik + 250 yol eşimin. ve tek geliriz şuan sadece 3.300 geliyor.. hamilelik testleri de zorluyor biraz kartlara da ödeme yapıyoruz asgari ama 1000 tl felan borcumuz ona. ve ben geçen ay Bilezik aldım birtane.Nasıl döndürüyorum ve ne kadarcık geliyor görüyorsunuz. Mutfağı tek seferde yapmak zorundaysanız kesinlikle atıyorum 100 tl yi geçmicem diyerek gidin o kadar alın yanınıza. ailelere rest çekin dibe çekerler böyle sizi. ve yazın masrafları aynı ürünün düşük fiyatlısını alın. Bim ve A101 gibi mağzaları tercih edin o beni çok rahatlattı. Önerim bu kadar hayırlısı ile düzlüğe çıkalım inşaallah.

Allahyardımıcimiz olsun hepimizin bizim cok sukur altinlar hepsi duruyor bu yaz temmuz da kredi bitiyor elimizde arabA da olcak. Gttigimiz yerde de esya borçları bir senelik taksitle bitecek inşallah ama gelin görün düşünmek ten kafayi yicem
bizde eşimle çalışıyoruz yaklaşık ikimizde 4000 lira kazanıyoruz, bizde ilk bir buçuk yıl borç ödemekten iflahımız kesildi, şimdi onlar bitti ev borcu başladı, maalesef ailelerden destek olmayınca borcun içine batıyoruz, sizi anlıyorum keşke eşiniz kardeşine olan yardımını 500-750 tl arası yapabilseymiş, benimde eşim biraz borcu seyreltince dayısına yardım etmişti kuzeni evlenecekti, bende hiç istemedim yardım etmesini ama şimdi ev borcuna girdik, ev işine girerken onlarda bize toplu ödediler, bu çileleri ne yapalım çekceğiz artık. birde benim dikkatimi çeken husus konunuzda mobilyalarımı tam düzemedim diyorsunuz, bu bana garip geldi, düğün masrafı ödemiyormusunuz yaklaşık iki yıldır???

Bence bir bayan olarak para konusu ele alın eşiniz su gibi para harcıyor.Kredilerden bir an önce kurtulmaya bakın ne kadar fazil almıyoruz deselerde bayagı bir anaparaya faiz ekleniyor.Millet asgari ücretle 4 çocuk geçindiriyor yanlış anlamayında Türkiye standartlarında iyi maaş alıyorsunuz.Bir an önce kendiniz daha iyi bilrisiniz frenlemezseniz sonu dahada kötüye gider.Bir yakınım sırf böyle borçlar yüzünden işinden oldu.

bizde eşimle çalışıyoruz yaklaşık ikimizde 4000 lira kazanıyoruz, bizde ilk bir buçuk yıl borç ödemekten iflahımız kesildi, şimdi onlar bitti ev borcu başladı, maalesef ailelerden destek olmayınca borcun içine batıyoruz, sizi anlıyorum keşke eşiniz kardeşine olan yardımını 500-750 tl arası yapabilseymiş, benimde eşim biraz borcu seyreltince dayısına yardım etmişti kuzeni evlenecekti, bende hiç istemedim yardım etmesini ama şimdi ev borcuna girdik, ev işine girerken onlarda bize toplu ödediler, bu çileleri ne yapalım çekceğiz artık. birde benim dikkatimi çeken husus konunuzda mobilyalarımı tam düzemedim diyorsunuz, bu bana garip geldi, düğün masrafı ödemiyormusunuz yaklaşık iki yıldır???
Hahhaa eski konuyu hortlatmışsın arkadaşım valla bende şimdi yazmış sandımdı .

:KK70: bende farkettim canım çaktırma, bi kişinin mesajlarına bakıyordum bi anda kendimi bu konuda buldum, konu devam ediyor sandım bi baktım bitmiş zaten. konu sahibinin zaten öbür ay borcunun bi kısmı bitiyormuş darısı bizim başımıza :KK5:

:KK70: bende farkettim canım çaktırma, bi kişinin mesajlarına bakıyordum bi anda kendimi bu konuda buldum, konu devam ediyor sandım bi baktım bitmiş zaten. konu sahibinin zaten öbür ay borcunun bi kısmı bitiyormuş darısı bizim başımıza :KK5:
:KK70: :KK70: :KK70: İnşallah arkadaşım sende hayırlsıyla borçlardan kurtulur feraha erersin.Rabbim sağlıklı sıhhatli ömürlü nasip etsin yavrunu bir avazda doğum olur inşallah :KK68::KK68:

inşallah Allah razı olsun, bizde evin peşinatını da kredi çektik, sadece ev borcu kalsa rahatlayacağız, bu doğum konusunda daha hiçbirşey düşünmüyorum ama inşallah kolaylıkla normal doğum olur, Allah sizinde ne muradınız varsa versin..

Sıkıntı çekmeden düzlüğe çıkan yok , mesela biz ev için borçlandık şükür ev borcu bitti bir mutfak dolabım eksik bunuda gezmeye gittiğimde annemim arkadaşına söyledim kadın dedi ki olsan varsın eksik bir şeyin her şeyin tamamlamış olursan , o zaman ölüm vakti gelmiştir ama eksiklikler insanı hayata bağlar dedi hiç bu tarz düşünmedim

harçla borçla düğün yapıp üsütünede 10 tane bilezik almışsınız saçma değilmi millete gösterge yapacağız diye battıkça batmışsınız...eşinin maaşı bir çok kişiye göre gerçekten iyi üstelik hiç bir fatura masrafınız yok bence orada para bile biriktirmeliydiniz

Iyi geceler hanimlar düşünmekten yatamadim yine ayin 15 i geliyor ve ben yine buhranlarda yim. Evleneli 1bucuk yil olucak 6 aylik gebeyim
En büyük sorunumuz para esimin maasi gayet iyi güney dogu dayiz 4700 tl aliyor ama gelin görün ki bn ne kiyafete para harcayabiliyorum ne kozmetige her ay bişeyler çıkıyor. Kira elektrik su dogal gaz derdi yok.Ama alisveris sikinti merkezde degiliz aylik alışveriş yapiyoruz taze sebze meyve içinde ilcede kaziklaniyoruz sigara kullanıyor eşim aylik 500 tl market ve sigaraya gidiyor. . basindan anlatmak istiyorum
Esimin meslegi olduğu için aile evlenirken hic destek cikmadi kredi cektik 25000 kadar 15000 altin aldik ( 10 bilezik ve set ) iki yerde düğün oldu yol masrafi vs anca yetti. Kredimiz 880 tl ydi taki paramizin yettigi kadar ina esya aldik yetmedigi yerde arkadaşindaln borc aldi. Ki yeni gelin gbi esya dizmedik lojman sartlari kotuydu burdan dönüşte inşallah bu yaz diziceZ. Neyse dugunden (2013 agustos )sonraki ilk iki ay toparlanamadik sonraki ay arkadasin borcunu verdik sonraki ay izne ciktik 1 aylik izin dönüşü maasimiz kesildi vs izinde kredo kartı limiti dolmuş öbür ay onu odedik 6 ayimiz bosa gtti. Evin bazeksiklikeri vardi alamadım doğru düzgün anca kıyafet alabildim mevsimine gore. Neyse tam toparlandı k bu kez esimin kardesi abi dedo yaza düğün yapicam bana biriktir o 1000 tl maas aliyor aile yanında baba calismiyor emekli maasi yok esimde tamam dedi hazirana kadar her ay onun için kenara para atti 1500 tl kadar.kaynim düğün yapti 2014 (haziran)ee dugun sonrası yine para kesildi yine kredi kartlari dolmuştu onlar odendi iki ay da ole gtti evlilikte 1 yıl bosa gtmis oldu dedim doğuda son 1 yilimiz tazminat aliyoruz kredi limitini arttiralim 18000 borcumuz kalmıştı 30000 cekti baska bankadan o borcu kapadi kalan paraya araba aldi aylik odeme miz oldu 3100 tl bi sonraki ilk ay ( 2014agustos )kayinvalide ler geldi masraf ikiye katlandı kayinbaba surekli sıkıldı merkeze inildi aylik 1000 tl masraf cikti onlar gttiginde ilcedeki markete de 1000 tl borcumuz vardi.siz düşünün onlar gtti kış zamani iznimiz geldi (2014 kasim) benm memleket e gttik 24 saat araba ile yolculuk yaptık benzin gaz yolda molada yemek derken bi kredi kartı daha doldu ordan esimin memleket e ugradik buraya dönüşte de 4 kisiydik yolda yine ayni bi kredi karti daha doldu limitler 750 tl. Annemler de bir ay kaldi allahtan fazla masraf olmadi. Aralik ta maasimiz yine kesildi biseyyapamadık .nakit kalmadi elimiz de markete yüklendik Ocak ta market borcu 600 tlydi onu Kapadik bi kredi karti nin asgarisini yatirdik aylik alisverisimizi yaptik elimizde hicbi sey kalmadi. Ve artk tazminat lar kesildi napicaz bilmiyorum 1000 tl kredi karti borcu var karakol kantinine 400 tl borc olmus doğum mayis ta
bu ay elimizde kalan parayla esim nap cani bilmiyor doğumu memlekette yapıcam Mart ta orada olucam yol parasi lazim bana harçlık gönder mesi lazim alışveriş yapilcak bebeğe doğumu devlette yapicam mecbur of of cok abarttigimi düşünmeyin diye bu kadar ayrintili yazdım ya esim para idaresini bilmiyor yada bizde bi.terslik var hicbir ay duze cikamiyoruz bu yaz kredimiz bitiyor ama batiya tayinimiz çıkıyor maaslar dusuk e esya alincak hep yeni yine borca girilcek en az 15000 tutar yani. Bebek de geliyor. Ben.burda evin idaresine pek.karisamiyorum bankamatik görmüyoruz bana harclik verilmiyor en.son kendime aldigim sey aralikta dogum gunumde 50 tl ye bi mont bi de 15 tl ye sal. Kozmetik deseniz parfumum btti demeye çekiniyor um.elde para kalsa bile gidiyor arkadas durmuyor bi sey çıkıyor illa esimde alisti ben karisamiyorum kafasına gore erteliyo bazi seyleri ama doguma kadar duzelmemiz gerektigini akil edemiyor bu ay kartlari kapatmasi lazim biraz zor gbi neyse obur ay bn memlekete gtcem tum kalan parayi bana vermesi lazimki yol parasıyla beraber bebege alışveriş yapayim nisan dada kalan parayla yanıma gelcek e dogum sonrası masrafı var dönüşü var ohooo biz nerde hatayapmışız a dostlar batıya merkeze gidince duzelirmi bazen kafayi yicek fbi oluyorum agzini acan diyorki memur esisin kocan ksc para alıyor ama ole degil iste inanin tek lüksümuz merkeze gidince yedigimiz içtiğinimiz esimde yapmaz alışveriş cok uzun oldu ama teselli ye cok ihtiyaç im var nerdeyse ay ay anlattım size bereketi hic olmazmi bi paranin ya.

Canım bizde 2012 nisan ayında evlendik evlendiğimizde eşimle ikimizin maaş toplam 1500 TL idi kirada oturuyoduk. bizde 1 nikah 1 düğün yaptık evimize eşyamızı evlendikten sonra aldık düğünümüzü arkadaşdan aldığımız borçla yaptık. Eşim nişanlıyken aldığı 750 TL maaşla altınlarımı yaptı 6 bilezik aldı kaynanmda bana bi küpe bi de uyduruktan kolye almış düğünde toplanan parayı düğün yaparken borç aldığımız kişiye verdik kaynanm benden o aldığı küpe ile kolyenin parasını istedi bende çıkardım aldıklarını geri verdim yani bize hiç bişeyleri geçmedi. Evlendik eşim hiç tasarrufu bilmez ipleri hemen elime aldım eşyalarımızın borçlarını ödedik ben başka işe geçtim gelirimiz 2000 tl oldu istanbulda yaşıyoruz düşün birde. Eşimden habersiz ev baktım 110 bin tl ye ev buldum 6 aylık evliyiz bu böyle gitmez dedim bu evi alıcaz bilezikleri sattım yine sağdan soldan borç bulduk 25.000 tl eve girdik. 10 yıl kredi çektik 3 yıl bitmek üzere eşim iş değiştirdi şimdi durumlar daha iyi maşallah. Sizin yaptıgınız yanlış borcu borçla kapatmak olmuş borcun varken daha toplanamazken üstüne bi de araba almışsınız ee onun da masrafları var ya yapmanız gereken elinizdeki arabayı satıp borçlarınızı kapatmanız bi de kredi kartı kullancaksan 500-600 tl limitli alın üstünü almayan nankör çünkü bundan sonrası için de ipleri eline al sen yönet ben yeri geldi koskoca adama haftalık 15 tl para verdim şimdi bana sürekli sen onları yapmasan bu durumda olamazdık diyo şuan bile 1000 tl ev kredisi 1000 tl ev alırken aldığımız borcu ödüyoruz ee faturalar var yemesi içmesi bi de bunun üstüne her ay 2-3 çeyrek alıp kenara ayırıyoruz ikimizin şuanki maaşı eşinin maaşı kadar bile değil.
bi de yanlış anlamazsan bişey söylicem helal paraya haram karışırsa bereketli olmaz..

4700 tl ile bu kadar yazmişsin. Biz senin aldiginin 3te biriyle kirada geçinmek durumundayiz. Ben kitap çikarayim o zaman :-) aklinizi basiniza alin yani o parayla bu kadar sikayet biraz tuhaf. Geciminizi hesabinizi bilin. Hergun şok oluyorum bu bdv'de... Dun asgari ucret bugun bu.

yorumlari hep okuyamadim ama bizde evkendigimizde kredi cekmisti esim , evlenince ilk isimiz altinlari bozdurup krediyi kapamak olmustu. birdahada kredi cekmedik harama bulasmaj istemiyoruz. arabaya ihtiyacimiz var kredi ceksek rahat oderiz ama krediye birkere bulasti mi sonu gelmiyir. bizdede parra biriktirme sikintisi var ama sadece birikim yapamiyiruz ucu ucunq yetiyor bu birikim yapan arkadaslar bu isin sirri nedir ?

yorumlari hep okuyamadim ama bizde evkendigimizde kredi cekmisti esim , evlenince ilk isimiz altinlari bozdurup krediyi kapamak olmustu. birdahada kredi cekmedik harama bulasmaj istemiyoruz. arabaya ihtiyacimiz var kredi ceksek rahat oderiz ama krediye birkere bulasti mi sonu gelmiyir. bizdede parra biriktirme sikintisi var ama sadece birikim yapamiyiruz ucu ucunq yetiyor bu birikim yapan arkadaslar bu isin sirri nedir ?[/QUO

canım para eline geçtiğinde neye ne vericeğini ayarla kalan paranın bi kısmına altın al dolar al bozdurulmıcak bişey al ki paranı harcama, mesela elinde para oluyo onu bozdurduğun zaman öyle gidiyo ama altın falan olunca öyle olmuyo. Sadece bi tavsiye..

Hepsini tam okumadım kardesinin düğününde kadar okudum ben olsam kardeşine küçük bir miktar 2000 civarı bişey vermesine izin verirdim ama her ay ona para biriktirmesine izin vermezdim ayrıca sizde bi düzen oluşmamis her ay oturup borçlar ve kalan para diye program yapın harcamaları ona göre ayarlayın bide sen el at erkekler para değeri bilmez eşim 1 yıl maaşını bana verdi yıl sonunda baya bi birikim yapmıştım kredi çekip ev aldık aralık ayında bende katkı olarak parayi çıkarıp verince eşim çok sevinmisti ocak ayından beri hiç maaşını istemedim oda vermedi dün dedim ki bak 4 aydır parayi hiç sormuyorum ve 100 tl bile birikim yapamadın üstelik borcum var Bana yardımcı ol diyorsun bu işe tekrar el atmam gerek dedim haklısın diyor :KK66:)

Hepsini tam okumadım kardesinin düğününde kadar okudum ben olsam kardeşine küçük bir miktar 2000 civarı bişey vermesine izin verirdim ama her ay ona para biriktirmesine izin vermezdim ayrıca sizde bi düzen oluşmamis her ay oturup borçlar ve kalan para diye program yapın harcamaları ona göre ayarlayın bide sen el at erkekler para değeri bilmez eşim 1 yıl maaşını bana verdi yıl sonunda baya bi birikim yapmıştım kredi çekip ev aldık aralık ayında bende katkı olarak parayi çıkarıp verince eşim çok sevinmisti ocak ayından beri hiç maaşını istemedim oda vermedi dün dedim ki bak 4 aydır parayi hiç sormuyorum ve 100 tl bile birikim yapamadın üstelik borcum var Bana yardımcı ol diyorsun bu işe tekrar el atmam gerek dedim haklısın diyor :KK66:)
birde araba almışlar..araba masraf zaten ne aceleleri vardı..bizde iş için gerekli yoksa istemezdim..yılda 5000 gidiyordur vergisi kaskosu bakımı

X