Eşimin ailesi ve kaynım.

Kızlar Merhaba. Konu dışı biliyorum ama bu konuyu konuşacak kimsem olmadığı için yazıyorum.
2 yıllık evliyim. Eşimle herşeyimizi kendimiz yaptık. Benim ailem yatak odası takımımı ve kına salonu takımı ve takıları taktılar. Eşimin ailesi ise ev verdi sadace. (O da eşimin dedesinden kalma)
Kredi çekip yaptık. Bazı verilmesi gereken parayı ise takılarımı verip hallettik.
Takım hiç yok. Soruyorlar düğünlerde ben takı takmayı sevmiyorum diyorum. Ama üzülüyorum. Eşim söz verdi zaten. O da üzülüyor.Durumumuzu toparlayalım alacağım. Annelik hediyesi 5 taş istediğimde bile ne yapacaksın ben sana bilezik alacağım diyor. Ben bunlara takılmam. Huzurlu olalım yeter.
İkimizde resmi kurumda çalışıyoruz.Çok az borcumuz kaldı. Sonra çocuk dedik.
Kaynım sorumsuz, işsiz, keyif adamı. 26 yaşında. Arkadaşlarıyla tatil yapmak için işini bırakan biri düşünün. Babasından harçlık alır arkadaşlarıyla gezer. Arabayı alır şehir dışına çıkar. İçip eve gelir mahalleyi havaya kaldırır. Çok şükür eşim tam tersi. Ve eşim hiç sevmez. Allah korusun ama keşke ölse der. Neyse dün gece eşimin ailesi, babaanne ve anneannesi bizdeydi. Konu kaynım geldi. Kaynım evlenmek istiyormuş. Kız arkadaşı var zaten. O da evlenince çalışmam modunda. Kayinpederim evlendireceğim. Herşeyini ben yapacağım dedi.
Eşim ben kendim yaptım. O da çalışsın kendi yapsın dedi.
İşte kardeşini bilmiyor musun? Senin gibi şanslı değil. Sizin geliriniz iyi.
Eşim evini ver çalışın kendi yapsın. Nikahtan gitsin o zaman dedi.
Kayınpederim abim düğün yaptı. Ben niye yapmıyorum der dedi. Sonra kayınvalidem konuyu kapattı. Ben tam konuşulanları duyamadım. Çay getiriyordum.
Ama eşimle kendimi salak gibi hissettim.
Anneannesi ve babaannesi olduğu için ağzımı açmadım.
Ve zamanı gelince kayınpederimin dediği gibi olacak muhtemelen.
Eşimle bu durumu konuşmayı düşünüyorum zaten.
Bundan sonra nasıl tepki vereyim sizce?
Benim gibi başına gelen var mı?

anladığım kadarıyla maaşın iyi bir işte çalışıyorsun sakın yedirme kendini.. sadece üzerinize düşen kadarını yapın kardeşini yapacağını yapsın karışma ama bir yere kadar bulmuşlar seni sanırım sesin çok fazla da çıkmıyor uyumlu birisin

Kaynınız abisinin canına mı kastetti?
İftira mı attı?
Namusuna mı göz koydu?
Size hangi kötülüğü yaptı ki
'sorumluluk sahibi' eşiniz,kardeşi için;
'keşke ölse' diyor.
Dehşetle okudum bu cümleyi.
Böyle düşünceleri olan bir eşiniz olduğu için dertlenin bence.
Böyle kötü düşünen,bunu hiç sıkılmadan dile getiren bir kocam olsa düğünde takamadığım bilezikler en son dert edeceğim şey olurdu.
Eşim ailesine yaşattığı şeylerde dolayı bu cümleyi kurdu. Örneğin Ailesi para vermezken bıçak çıkartan bir kardeşe. Ben ölüm kelimesini tabiki desteklemiyorum. Eşime de kızmıştım. Anneside evden gitsede kurtulsak der. Sevgiliyken düşünürdüm sorardım niye böyle davranıyorlar diye. Bana sormadan arabanın anahtarını alıp sevgilisini eve bırakınca anladım sorumluluğunu. Abisi uygun değil niye alıyorsun sormuyorsun diyor naptım ki ya arabayı aldım sadece diyor. Üstüne bi de hikaye atmış instagramda kardeşim bunu görüyor. Ailemle birbirimize girdik.

Kayınpeder oğluna böbreğini verse “niye diğerini de kocama vermedi” diye konu açarsınız siz. Belki çocukken eşinizin eğitimine daha çok harcadılar ya da herhangi başka bir sebepten eşiniz evde daha öncelikli oldu. Bunu ne siz ne de eşiniz bilebilir. En basiti ailede ihtiyacı olana yardım edilir, size de edilmiş işte.

100 yorumdan 1 tanesi haklısınız dese koşa koşa teşekkür ediyorsunuz. 99’u niye hep bir ağızdan haksız olduğunuzu söylüyor diye düşünmek, gelişmek istemiyorsunuz. Sizin aileniz değil onlar, haksızlık yapılıyorsa eşinize yapılıyor. Siz bu konuda dış kapının mandalısınız. Zaten kardeşi için ölsün diyen birine zaten çok bile vermişler, böylesine kararmış bir kalpten Allah herkesi korusun.

ben ortada sizlik bir durum göremedim. tipik kiskanc "elti" düsünceleri.
hemen hemen her ailede fitnelik yapan bir insan oluyor- bravo, sizin ailenizde bu kisi sizsiniz.
yani kiskancliginiz okadar kemirmiski ruhunuzu, baska bir kadina sizin hissetdiklerinizi reva görüyorsunuz.
o kiz üzülsün- ona birsey yapilmasin, o kiz sefil sefil evlensin, esyasi, dügünü olmasin, ne güzel olurdu demi???
bakin- disardan bakan bir göz olarak bana böyle yansidiniz.

ablalik yapip o gencecik kizi mutlu etmek elinizde aslinda- bakarsiniz hayat sizide gülmeye baslar.
bazilari bu döngüyü allaha digerleri karmaya yoruyor- ne olursa olsun insan hep gönlünün ekmegini yiyor.
Peki sizin tanımadan cümleleri seçerek bana yakıştırmalarınız ne olacak. Karşımdaki bayan eltim çalışmıyor ben evlenince çalışmam diyor. Yardım mı edeyim?
Benim kimsenin yaptığında gözüm yok. İsterse benden iyi evde otursunlar, yaşasınlar benimkinde gözü olmasın. Benim sıkıntım ayrımcılık.

Kayınpeder oğluna böbreğini verse “niye diğerini de kocama vermedi” diye konu açarsınız siz. Belki çocukken eşinizin eğitimine daha çok harcadılar ya da herhangi başka bir sebepten eşiniz evde daha öncelikli oldu. Bunu ne siz ne de eşiniz bilebilir. En basiti ailede ihtiyacı olana yardım edilir, size de edilmiş işte.

100 yorumdan 1 tanesi haklısınız dese koşa koşa teşekkür ediyorsunuz. 99’u niye hep bir ağızdan haksız olduğunuzu söylüyor diye düşünmek, gelişmek istemiyorsunuz. Sizin aileniz değil onlar, haksızlık yapılıyorsa eşinize yapılıyor. Siz bu konuda dış kapının mandalısınız. Zaten kardeşi için ölsün diyen birine zaten çok bile vermişler, böylesine kararmış bir kalpten Allah herkesi korusun.
Cümleleri seçerek, beni tanımadan fitne yazanlara cevabım yok kimseye kendi kişiliğini anlatmamak için çabalayamam. Yorum yazarkende önce okuyun lütfen.

Keske olse nasil bir laf yaa.
Esiniz kardesini cok fazla kiskaniyor haberiniz olsun .
Kari koca agir sacmaliyorsunuz .
İçimizde olmadan ne kadar ağır konuşabiliyorsunuz kişiliğiniz hakkında. Eşim kıskansa kamu iş kovalamaz ne yaparda yapsın der.
Ölüm kelimesine bende kızmıştım. Ama bir anne bunu söyler mi? Söylüyor.

anladığım kadarıyla maaşın iyi bir işte çalışıyorsun sakın yedirme kendini.. sadece üzerinize düşen kadarını yapın kardeşini yapacağını yapsın karışma ama bir yere kadar bulmuşlar seni sanırım sesin çok fazla da çıkmıyor uyumlu birisin
Kayınpederim hep söyler herkesin yanında söyler sen bize hiç zorluk çıkarmadın diye. Istemedim onlar benim ailem artık diye baktım. Kendi aileleme de öyle. Ama karışmayacağım.

Altın seven düğünlerde takan ama mesleği elinde bir sürü tanıdığım insan var o biraz çevreyle ilgili bir şey ben de sevmem ve de takmam ama okumuş etmiş çok kadın var
Adetler ve geleneklerde var tabi. Ama ben gocunmadım. Sevmiyorum dedim. Ama defalarca sorulunca üzülüyor insan

Siz niye bu kadar sorun ettiniz anlamadim size mı yapın diyorlar sizden mı para istiyorlar ki.babasi sonuçta yaparsa yapsın size de ev vermişler işte üç bes bilezik takmadilar diye bu kadar yemeyin kendinizi kurmussunuz yuvanizi eşiniz iyi işiniz var eviniz var sizene kayninizdan falan naparlarsa yapsınlar

valla ben de bozulurdum ben herşeyimi kendim yapıcam ama sorumsuz olan hazıra konacak insanın sorumsuz olası geliyor
ama şuanda sizin diyecek lafınız yok o başka mesafeyi korumak en iyisi

şu saatten sonra bunu takmak sadece sana zarar verecek kimseye bişey olmayacak o yüzden takmamaya çalışın

Son düzenleme:
Peki sizin tanımadan cümleleri seçerek bana yakıştırmalarınız ne olacak. Karşımdaki bayan eltim çalışmıyor ben evlenince çalışmam diyor. Yardım mı edeyim?
Benim kimsenin yaptığında gözüm yok. İsterse benden iyi evde otursunlar, yaşasınlar benimkinde gözü olmasın. Benim sıkıntım ayrımcılık.

Sizinkinde gözu oldugunu sanmiyorum.
niye gözü olsun? kayin gelip sizden yardim istedimi?

ayrimcilik yapiliyorsada bu sizlik bir durum degil.
KV ve KPnin ayibi. ayrica SADECE esinin sorunu.
zamaninda ailen ve esin disini gösterseymis. Ailen talep etseymis, esin anne babasindan destek isteseymis.
zamaninda gururlu davut gibi evlenmeseydiniz- kim dedi size ailesi destek olmayan, cebinde 2 kurusu olan adamla evlenin diye. kendiniz bile isteye kiymissiniz nikahi- elti demekki istiyor.

sizde isteyin
elti ister calisir ister calismaz bu sizi asla ilgilendirmez. keseniz bir degil.
siz mesleginizde calisirsiniz, kariyer yaparsiniz, maddi ve manevi acidan tatmin olursun- o evde kek yapar.

Keşke hiç birşey istemeseymişiz di mi? Kazançları bölündü. Benim annem yıllarca çalışarak yaptı düğündeki takıları.
Eve niye bu kadar takınıldı anlamıyorum gerçekten.

Eve siz hiç takılmayıp bi kilo şeker vermişler gibi davrandığınız için insanlar takıldı

Hala küçümsemeye çalışıyorsunuz müstakil vs diyr

Kimsenin yaptığında gözünüz olmasaydı beni ilgilendirmez diyip dertlenmez, buraya da konu açmazdınız. Her eşitlik adalet değildir. Allah sizi Kayın valideniz ve kayınpederiniz gibi evlatla imtihan etmesin. İnsanlar zaten hayırsız evlatları için dertleniyordur , bir de gelin kaprisi çekecekler. Yazık.

seni ilgilendirmez diyenlerin başına gelse eminim onlar da bozulurdu bu işe..
ailenin çocuklarına karşı adaletli olması gerektiğini düşünüyorum, hiç birine yapmasa anlarım ama birine hiç yapamayıp birine yapmak olmaz..
nedense hep çalışan didinen eziliyor, ihtiyacın yok deniliyor, sorumsuz tembel olan çocuklar kollanıyor.. ben buna çok karşıyım..
ben de çalışmayayım o zaman her şeyim karşılanacaksa.. neden çalışan cezalandırılıyor hep??
sizin durumunuzda bence eğer ona düğün yapılacaksa (tabii ona da ev verildi mi bilmiyorum, verilmediyse durum değişir) size de ona yapılan masraf kadar nakit ya da altın verilmesi gerekir. benim fikrim böyle..

Merak ettiğim için soruyorum.
Eşim kardeşi için kamuda iş kovalıyor demişsiniz bir kaç ayrı yorumunuzda.
Kamuya KPSS ile giriliyor benim bildiğim.
Adı üstünde kamu personeli seçme sınavı.
Eşiniz nasıl iş bulacak kardeşine kamuda?
Yüksek mevkilerde tanıdığımız var. El altından alım oluyor.

Yüksek mevkilerde tanıdığımız var. El altından alım oluyor.
Hay Allah’ım ya. Konunuza mesaj yazmadım ama dünden beri takip ediyorum. Kendinize yapıldığını düşündüğünüz haksızlık için konu açıp 10 binlerce insanın hakkını gasp ederek kaynınızı haksız ve usulsüz olarak kamuya yerleştirmek istediğinizden bahsediyorsunuz. Allah size merhamet ve akıl fikir versin.

X