Eşimin Ailesi Psikolojimi Bozdu Adaletsizlik Ruhumu Emiyor

Su mesajlarinizi bic anlamiyotum. Adaletsizlik nerede onu da göremiyorum.

Neticede evladimi mi oveyim, nasada çalışan iq su bilmem kac kuzeni mi oveyim. Evladimi overim.

Evladim yanlış tapsa evladimi mi silerim, yoksa bagrima mi basarim. E bagrima basarim.

Kayin aileniz gorumcenizle kavganizla elbette gorumcenizi tutacaklar. Bu adaletsizlik degil ki.

Yerinizde olsam görmem duymam bilmem, kafam rahat eder. Esim eger ailesi ile sık görüşüp beni tatmin etmiyorsa ona carlarim o ayri. Sonucta sadece pazar öğleden sonraları görüşmek icin evlenilnlmiyor. Madem sürekli partneriniz olarak size eslik etmiyor, eslik ettiği zamanlarda ilgisi alakasi daha fazla olmasi lazin.

Su durumda aslında en cok isyan etmesi gereken esiniz. Hem sizi hem ailesini mutlu etmesi gerek.

Siz ama taleplerini eşinizden yapacaksınız. Hic biri de kayin aileyle ilgili olmamali.

Görüşüp görüşmeme kararını eşiniz vermeli. Siz fikir beyan ettiğiniz anda suçlu olursunuz. Ne gerek var? Bırakın gitsin,ne isterse yapsın. Bu kadar da karışmayın şu adamlara

Benim de eşimin gerçekten gereksiz bir ailesi var. Onlarla ilgili olarak görüşüp görüşmemesine hiç laf etmem. Para ver derim tam tersine,ev kirasını öde derim. Canı isterse yapsın istemezse yapmasın.

Eşim her izin gününde onlarla değil şükür. Benim yanımda... ama çağırdıklarında 1 saat de olsa gidiyor. Evet suç eşimde... Gitmesin demiyorum ama o ablası her çağırdığında gitmemeli. Ben babasının arayıp kızından dolayı gitmediğim yer için beni suçlu bulmasından sonra bu kadar bilendim sonra herkesin o gelince eşimi çağırmalarından dolayı. Eşimle de bana daha çok vakit ayırması dışarıda daha fazla vakit geçirip bana bunları unutturması adına konuştuk. Çağırmamaları benim işime geliyor evet ama onlara yapılan kötülük yokken onların bilenmesini kaldıramıyorum. bu arda eşime asla maddi şeylerin lafını yapmadım yapsaydım bunca sene beraber olmazdık. Bu adam benden çok maaş alıyor bana ihtiyacı da yok. Anne babası ile görüşmesin demedim demem de ki sevmem etmem ama hastaymış kek yapayım gidelim dedim eşim bana gel demediği halde. (He he evet kendimi övüyorum hadi yerin ) Sorun ablasının kendi kardeşlerine davrandığı gibi söverim de severim de mantığı ile yaklaşması... Çok alttan aldım ama son radde kaldıramayacağım olaydı. Eşim kızdı mı bunun arkasında durup gerekeni yapmalıydı o en azından bir daha yapamayacağını anlamalıydı bana bazılarınızın söyledikleri saçma geliyor. Neymiş kök aile... Kendi kocasına yapılınca hiçbir şey de yoktu ortada bana yapıldı aynısı alınmadım bile normal bir şeydi annesine bağıran bir görümceye benim eşim de pek ala tavır koyabilir. Sonuçta karşımdaki bir melek değil. Ailesi de bunu bilirken.
Terapistim kıskanmak anlamında demiyor daha bilimsel söylüyor ama siz olayların hepsini biliyor musunuz laf ediyorsunuz... Gayet devlet üniversitesi mezunu (buna dikkat ettim yüksek lisansı olan bir psikolog...) Görümcenin eşiyle bizim eşimle ilişkimize bak gör koca nasıl olunur gör diye herkesin içinde bağırıp çağırdığını biliyor muydunuz?
Evet bu hırs beni fazlasıyla bürüdü bu kadar değildim ama sonraki terapimde mutlaka bunun üzerinde duracağım. Bu aile beni bu hale getirdi. Onlardan uzak ailemle arkadaşlarımla musmutluyken onların adlarının geçtiği yerde enerjim sömürülüyor. Eşimle birbirimizi seviyoruz yansıtmak istemiyorum ama eşimi de suçlarken bu mümkün olmuyor

Zaten gitmem ama yalandan çağırsınlar, onlardan gelecek yardım Allah'tan gelsin, kibarlık yapsınlar çağırsınlar zaten gitmem, şakalaşır gibi söylesin, bu adamın karısı var karısı... ne anlamsız düşünceler bunlar. Eşiniz gerkeni söylemiş, o benim karım saygı duyacakasınız demiş. Sizi görüşmek zorunda da bırakmamış ee daha ne derdiniz? Kocanız sizden izin mi alacak ailesini görmek için veya eş aileniz önce size mi soracak oğlumuzu çağırabilir miyiz diye. Yanınızdan çağırınca ne oluyor?

İster kavga etsinler ister küssünler ikisi kardeş diğeri anne. Bu kişiler bu adamın öz ailesi. Bir kaç aydır evlisiniz diye adam sizin malınız mı oldu? Ablasıyla kardeşiyle bırak şakalaşmasını konuşmasını bile istemiyorsunuz.
Eşiniz size destek çıkmasaydı, karıma saygı duyacaksınız demeseydi üstüne sizi de gitmeye zorlasaydı haklı olabilirdiniz ama adam bağlantınızı koparmış siz üzülmeyin diye. Siz niye hala takıntı yapıyorsunuz gitmesini?

Kadını arayıp seni kahvaltıya götüreyim demişsiniz sanki ömründe hiç gitmemiş gibi ne münasebet, kızlarım götürür derken haklı. Seni götüreyim yerine beraber gidelim mi demek daha kibar değil mi? Kadına doğum günü yaptığınız iyi olmuş, sayenizde onun da ne olduğunu öğrenmiştir. Ben ben ben... bu ne hırs öfke, kibir? Eşinizin ablasıyla konuşma ihtimali bile sizi çıldırtıyormuş, psikoloğa boşuna mı gidiyorsunuz?

Kadını arayıp seni kahvaltıya götüreyim demişsiniz sanki ömründe hiç gitmemiş gibi ne münasebet, kızlarım götürür derken haklı.
Tabii ona böyle demedim... Annem, siz, ben kahvaltıya gidelim dedim... Yok ya çocuk ya elinden tutayım bir de... Olayları tamamen bilmeden yorumlamak... Buranın da kötü yanı bu...

Üstelik gerçek hiçbir psikolog terapide 3.kisileri konuşmaz. Hele atılan mesajlar farklı ilişkiler ohoo. Psikologdan ziyade arkadaş sohbeti lafı sanki
Ben de şüphelendim psikolog olayından. Yakın bir arkadaş veya aileden birinin söylediği bir cümle gibi geldi bana. Yatıştırmak yerine kışkırtır mı bir psikolog?

Niye hep altdan aldiniz. O laf ederken siz susmussunuz, tabi ki istedigini söyleyebilecegi düsüncesine kapilir. En gec ikinci ters lafinda cevabinizi vermeniz gerekirdi. Esiniz de tam olarak ne yapmali, sizin gönlünüzü yapmak ve "olaylari unutturmak" icin? Size yapan o degil ki. Faturasi niye ona patliyor bu durumda. Ve evet size sacma gelebilir, ama kök ailesini toptan silemez sizin icin. Insanlar artik sizinle muhatap olmamayi secmis. Sizde öyle muhatap olmayin evliliginize odaklanin

3. Kişileri konuşur aslında. Travma sebebi 3. Kişilerdir hep. Ama dedikoduya varan sohbetler edilmez. Seni kıskanmış, falan demez, mesajları okumaz. Gönlünü hoş tutayım ayağı alışsın demiş.
Yok o anlamda demedim, yani görümcenin eşine attığı mesaj üzerine konuşulmaz yani demek istediğim. Olaylar hep danışanın olaylar karsisindaki duyguları üzerinden konuşulur "AA seninde görümcen pek kiskancmis" tarzı bı konuşma asla yapılmaz. Ha yapılmışsa zaten orası terapi seansı olmaktan arkadaş sohbetine evrilmistir çoktan.

Tabii ona böyle demedim... Annem, siz, ben kahvaltıya gidelim dedim... Yok ya çocuk ya elinden tutayım bir de... Olayları tamamen bilmeden yorumlamak... Buranın da kötü yanı bu...
Hanımefendi biraz olgun olmayı deneyin. 47 yaşındayım ve sizin gibi benim de ve buradaki bir çok kadının da kayınvalide görümce problemi oldu. En kötüsü ilişikiyi kesip gelip gitmiyor bu kadınlar. Bu nedir herkesi azarlıyorsunuz tersliyorsunuz.
Hem görüşmek gitmek istemiyorum çağırsalar bile gitmem diyorsunuz hem de çağırmıyorlar yalandan çağırsınlar diyorsunuz. Siz niye onları çağırmıyorsunuz çünkü sevmiyorsunuz. Onlar da sizi sevmedikleri için çağırmıyorlar. Sizin hakkınız varsa onların da çağırmama hakkı var. Görümceyi bu kadar kıskanmayın çünkü eşit şartlarda değilsiniz. Kan bağı evlilik bağından kuvvetlidir. Eşinizin gözünde de "ablam konuşmuyor görüşmüyor eşime bir şey söylemiyor ama eşim gidiyorum diye devamlı kin nefret içinde" olarak görünüyor.

Bu tutumda devam ederseniz evliliğiniz de bitecek hiç güvenmeyin aşkınıza sevginize. Hep tartışma hep kavga hep huzursuzluk kim olsa bıkar. Sakın ola ya onlar ya ben diye bir zorlama yapmayın eşinize. Mutlaka ailesini seçecektir çünkü siz hiç yetinmiyorsunuz. Eşinizi çağırdıklarında hayır karım yoksa ben de yokum demesini bekliyorsunuz ama bunu demeyecektir çünkü aile zaten sizinle bağlantıyı kesmiş kavga gürültü çıkarmıyorlar. Yaygarayı koparan sizsiniz. Bizi bile burada karşı tarafı haklı görecek noktaya getirdiniz.

annesine bağıran bir görümceye benim eşim de pek ala tavır koyabilir. Sonuçta karşımdaki bir melek değil. Ailesi de bunu bilirken.
En büyük hatanız başkaları adına yargılama yapıp karar vermek. Annesine bagiriyormus, size ne? Kardeşine ne? Yorum yaptıkça açıkçası ben görümceye aşırı kinin sizde neredeyse saplantı haline geldiğini düşünmeye başladım

Hiç kimseyi etiketlemeden cevap vermiş. Neymiş de kıskanmış demiyormuş, bilimsel cevap veriyormuş. Yüksek lisansı devlet üniversitesindeymiş. Çok iyi bir psikologmuş.

Hiç kimseyi etiketlemeden cevap vermiş. Neymiş de kıskanmış demiyormuş, bilimsel cevap veriyormuş. Yüksek lisansı devlet üniversitesindeymiş. Çok iyi bir psikologmuş.
Bilimsel bir cevabin betimlemesi nasıl kıskançlık olabilir valla pek aklıma gelmiyor. Üstelik anlattığı mesele üstünden yorum yapması zaten başlı başına etik ihlali.

Genel olarak buradaki tavriniz evde devam ediyorsa, insanların sizi sevmeme hakkını gözden kaciriyorsaniz, siz sevmeyip yine de hayır beni sevecekler, gitmesem bile cagiracaklar diyorsanız daha çok sorun yaşarsınız.

Zaten gitmeyeceğiniz yere niye çağırmıyorlar diye hırs yapmak neden. Gelip ayağınıza kapanp yalvarsalar rahatlayacakmısınız? Siz bu kadar öfke ile daha çok terapi görmek zorunda kalırsınız. Olayları olduğu gibi kabul edin. İlle de böyke olması gerek diye inat ederseniz tek zararı kendiniz görürsünüz.

28 yaşındaki kadının tavrı ne kadar ilginç dimi? Çağırsınlar ama ben gitmeyeyim. Gel kızım diye yalvarsinlar. Kocam görümceme bağırsın, birlikte eğlenmesinler, gülmesinler. Koca da nasıl kocaysa kına gecesinde ayrılmış. Karı koca garipler.

Ay evet bana çok tuhaf geldi. Üstelik ben kaçırmışım o kına gecesi meselesini. Nisanlim kına gecesini terketse kocam olmazdı acikcasi

Gayet iyi anladık, istiyorsunuz ki peşinizden koşulsun, gönlünüz alınsın, ille de gel diye yalvarılsın, siz olmadan boğazlarından ekmek geçmesin falan. Ama siz hiç adım atmayın, nazlı nazlı süzülün. Onlar dünya kötüsü de olsa bu denli hırs hiç normal değil. Çünkü olan olmuş, sular durulmuş, mesafeler konmuş, kimsenin kimseye eli uzanamıyor. Merak etmeyin, siz içlerine girmezseniz nikahınız düşmez, yine kocanızın karısı olursunuz.

Benim gitmeme hakkım var ama onlarin çağırmama hakkı yok, bunu deyip deyip sinir krizi geçiriyorsunuz dimi
Kendinizi koyduğunuz yüksek mertebeden normal seviyeye inerseniz, ben nasıl sevmiyorsam onlarda beni sevmeyebilir noktasına gelip, öfkeden deliye dönmezsiniz belki bir ihtimal.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…