Eşim narsist mi emin olamıyorum yardım?

Dünya nüfusu içerisinde yani yaklaşık 5 milyar insanın içinde sadece 150 bini narsist ( bu konuda Gülcan Özer' in harika videoları var) çok nadir rastlanan bir bozukluktur öyle bir kişinin hayatına üç tane denk gelmesi mümkün değil. İnternetten dolma psikoloji zırvalarını bir yana bırakın, hiç görmediği annenize de bilmem ne kişilik bozukluğu mevcut diyen psikoloğunuzu da değiştirin. Ciddi bir kurumdan destek alın haliniz çok hoş görünmüyor.

Psikolog annemin narsist olduğunu söylemedi ki duygusal istismar yaptığını söyledi.Çocuklukta neye maruz kaldıysak seçimlerimizi maalesef ona göre yapıyoruz beyin yarım kaldığı şeyi tamamlamak istiyor.Denk gelme diye bir şey yok seçimlerimizi kendimiz yapıp çekiliyoruz

Eşiniz narsist değil sadece ilginin onda kalmasını istiyor ve huysuz. Benim eşimde böyle her şeyin en iyisini o eleştiri kaldırmaz. Sebebi ise gözlemlediğim kadarıyla çocukken çok ilgisiz ve sevgisiz bırakılması. Zaten ailesi sevgisiz olduğu için doğal esinizinde böyle bir durumu mu var

Aklınız çok karışmış. Birincisi anneniz neden halen sizin yanınızda yaşıyor ? İkincisi ikinci çocuk kararını verirken ki motivasyonunuz neydi ? Bence siz eşinizden gayet memnunsunuz . Lohusaligin da verdiği etki ile eşinize cephe almanız normal birçok kadında bu oluyor . Anneniz ve eşiniz arasında kurduğunuz alakayı devam etseydiniz terapide çözerdiniz burada size çok anlamlı açıklamalar yapacak uzmanlığı olduğunu sanmıyorum kimsenin ki zaten bu konular kisiseldir terapide konuşulması gerekir burdan kimse anlayamaz sadece yorum yapabilir. Suanda istediğiniz şey eskisi gibi sevilmek ilgi görmek ama bu biraz zaman alabilir çünkü 2 çocuk var artık zaman da kısıtlı oluyor haliyle bir süre kendinize izin verin bence

Niye sürekli çocukları öne sürüyorsunuz çocuktan sonra anlaşamayıp ayrılan yok mu

Çocuktan sonra anlaşamamazlık değil ki sizin yaşadığınız. İki tane çocuk doğurup sonra acaba bu adamla olur mu diyorsunuz. Bende size diyorum ki narsist olup olmadığını bir zahmet çocuklar olmadan önce değerlendirseydiniz. Çocukların narsist bir babaları olmazdı, ilerde berbat bir psikolojileri de olmazdı.

Çok zor siz nasıl idare ediyorsunuz

Tmm önceden değerlendirememişim evet napalım şimdi geri mi döndüreyim zamanı?Dışarıdan konuşmak yargılamak her zaman kolay.

En güzel siz yazmışsınız çok güzel ifade ettiniz.Duygusal zekanız ilaç gibi geldi.

Bence eşiniz narsist değil karakteri böyle yani şahsına münhasır bir insan diyebiliriz herkesin olumlu tarafları ve olumsuz tarafları vardır eşinizin de var ama olumlu tarafları da çok güzel bence bir şemaya uydurmaya çalışmayın öyle kabul edin derim ben

Açılın ben geldim. Eşinizi narsist bulmadım çünkü benim eşim de aynı huylara sahip biri ve terapiste de gittik. Benim kocam keskin cümleler kurardı mesela. Hayat onun için ya beyaz ya siyahtı. Günlük sohbetlerde onunla aynı fikirde olmamam onun için alay konusuydu. Birkaç bilimsel sohbette onun ağzının payını versem de bu sefer de ben öyle dememiştim ki falan diyip sıyrılmaya çalışırdı. Tek seansla hiçbir derdinize çare bulamazsınız. Eşinizin üslup sorunu varsa sizde de birtakım sorunlar çıkacaktır. İkiniz de birbirinizi kışkırtıyor olabilirsiniz. Çocuk konusunda ben de çok hassasım, iletişiminiz bu kadar kırılgansa çocuğunuz daha da büyümeden sorunu çözün yoksa gerçekten bu saldırıları hakeden bir pozisyona düşersiniz

Emin olun burdaki kadınların çoğunda benzer sorunlar var. Olan çocuklara oluyor. Sitem sadece bu yüzden.
Tmm ama ben annesi babası hiç anlaşamayan her gün kavga eden ebeveynlerin çocuğuydum.Ben eşimle kırk yılda bir kavga ederim saygımızı sevgimizi kaybetmedik çok şükür.Sadece bazı özellikleri beni zorladı acaba narsist olabilir mi diye fikir almak istedim.Ama sanırım olumlu özellikleri de narsist olmadığını gösteriyor.Hatta bunu sorgulamamın sebebi de benim yaşadığımı çocuklarım da yaşamasın hala daha acaba benim evliliğim nasıl doğru mu seçim yaptım diye takıntılarım var.Evlilik kararını da çok zor verdim.

Terapistin size bir önerisi oldu mu hiç benim işime yarayacak

Terapistin size bir önerisi oldu mu hiç benim işime yarayacak
Tek bir öneri asla veremez. Genel olarak iki tarafın da bazı hareketlere dikkat etmesi gerek. Adam kötü niyetli değil mesela siz gıcık kapmışsanız sert tepkilerle daha da saçma hal alır. Bana bu şekilde değil de şu şekilde söyler misin diye rica edin her seferinde. Kendi de sizi kırmak istemiyosa dikkat eder, dikkat edemiyosa da her seferinde özür dilerim diyip cümlesini düzgün şekilde söyler bu sefer zaten sorun çıkmaz ama bunu tek taraflı düşünmeyin. İki taraf da birbirinin hissini önemsemeli

Narsistleri en iyi mimiklerinden tanırsınız. Çoğu zaman yüzlerinde rahatsız edici bir sırıtma ifadesi olur. Hasta olduğunuzda size bakmazlar, durumunuza alaycı yaklaşırlar. Çok kıskanç olurlar. Eleştriye tahammül edemezler. Sizi kontrol etmeye çalışırlar, sürekli özel sınırlarınızı ihlal ederler.

Yüz mimikleri çok belirleyicidir

Haklısınız bu şekilde değil de şu şekilde söylesen diyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…