Erkek tarafının nişanda takı takmaması

her yörenin adetine göre değişir bence. ben egeliyim bizde nişanda 2 bilezik set takılır. ama eşim karadenizli nişanda düğünde takılacak altınlar dahil bütün altınları taktılar.

Sözümü ve nişanımı aynı gün bizim evde yaptık..Kolye küpe takımı ve saat taktılar.Bizim adetlerde bir tane de bilezik takılır nişandan önce açık açık söylemem gerektiğini ne olması gerektiğini sordular (farklı şehirlerdeyiz ve birbirimizin adetini hiç bilmiyoruz) bilezikte takıldığını söyledim ama takmadılar ve zoruma gitti.Çok üzülüyorum hiç mi değerim yoktu diye...

nışanı boyle gecen bırı olarak hemen cevap yazayım. eşimin ailesınde adet degılmış takı takmak. bu ne demek? tamamen aman altınlar kız tarafına gıtmesın dıye yapılan bır adet. tabıkı esımın ailesınden bahsetmıyorum. onlar taktılar.akraba- es dosttan bahsedıyorum. nışanımda bızım sulale sıraya gırerken esıme bır kışı bıle takmadı. sap gbı dıkeldı yanıma. rezıl ettıler benı. bence kendılerıde rezıl oldu. utanmazlar çıkarıp 10 tl bıle takmadı. bence rezıllıktı.yok adetmış vs ....tamamen bu adetı uygulayanların kız tarafına gıtmesın mantıgına uydurdugu bır adet bu

Nisanimda 2 alyanstan baska hic birsey takmadik ozellikle bu benim ve esimin istegiydi ailelerde saygi duydu hersey sorunsuz ve tantanasizdi herkeze tavsiye ederim

Tatlım, işte ben de bunu diyorum ama bazı arkadaşlar dinlemeden etmeden beni hemen 'paragöz' olmakla suçluyor. Bu tip küçük hesaplar yapmaktır asıl 'para gözlülük' ama gel de anlat. Aynı manzarayı ben de yaşadım canım. :) Yine de üzüldüm nişanlımın o haline ama kendileri istedi, ne diyebilirdik ki...

Canım, seni esas üzen, sormalarına rağmen takmamaları oldu galiba. Madem takmayacaksın, niye formaliteden soruyorsun. 'istemem' diyeceğini düşünerek sordular sanırım. :)

boşver ınsanları bız kımsenın 10 lırasına muhtac degılız ama bence bu her ıkı tarafıda rencıde eden bırşey .....annemın komşusu bıle yolda annemı durdurup "oğlan tarafı hıçbır şey takmadı"dıye dedıkodu etmışlerdı düşün. çok ayıptı yaptıkları....düşündükçe sinirleniyorum.zaten ogunden sonra hıçbır akrabasıyla samımı olmamayı uygun buldum oylede yaptım .2,5 senelık evlıyım şimdi...geldı gectı ama o donem baya uzulmuştum...yanı olay para olayı değil anlamayanlar ıcın cenenı yormaya degmez

Ah canım benim, ilaç gibi geldin inan. Boşuna dememişler 'eşekten düşeni eşekten düşen anlar' :)

Canım, seni esas üzen, sormalarına rağmen takmamaları oldu galiba. Madem takmayacaksın, niye formaliteden soruyorsun. 'istemem' diyeceğini düşünerek sordular sanırım. :)
Sormalarını da geçtim kolyeyi falan seçerken bilezik modelini de seçmiştik..Sonra öğrendim ki meğerse düğünde takacakları bilezikler için şimdiden hazırlık yapacaklarmış ondan seçtirmişler...Çok üzüldüm ama elden bir şey gelmiyor ne diyebilirim ki şu saatten sonra...

Ben hangi takıdan bahsettiğinizi tam olarak anlamadım ama heralde bilezik falan demek istediniz bende nişanda nisan bileziği yüzük takıldı sonradan yavaş yavaş tamamlandı aldıkca verdiler 4 çift bilezik zincir vs.

Canım benim eltimler Kars ardahanlılar onlarda adrtmiş kız tarafının akrabaları nişanda gidermiş nişan yapdılar salonu görmeliydin ben ömrümde öle nişan ve takı görmedimKızın en yakın akrabaları dahil hepsi nilanda takdı takısını düğünde en yakınlarından başka kimse gelmedi inanamamışdım hadi takıyı nişanda takdınız düğüne niye gelmediniz Tabiki bi daha takı takmamak için eeee takma düğün sahibi bilmiyormu senin takdığını bazı adetlerimiz çok yersiz.Bu düğünde takı mevzusu yardımlaşmak amaçlı yapılmıştır sen bi çeyrek takarsın oda yarın sana bi çeyrek takar mantık bu eskiden bu para yada altında değilmiş kap,kacak,yatak,yorgan ',tabak vs imiş.kv anlatıyor gelen tabakları koyacak yer bulamıyordum diyorbilmem kaç sene yeni evlenenlere tabak götürmüşEeee herkes ona tabak almışbenim nişanımı sorarsan olması gereken kız tarafı erkek tarafı vardı herkes nacizane takısını takdı ben eşime nişanda takılanları ona verdim KV sonra dan geri vermek istedi ben olmaz dedim almadım canım kocam cebine konan paraları bile vermeye kalkdı töbe töbe

Bizlerde genelde şöyle olur nisan takisi durumu;
Örneğin toplamda dugunde 5 bilezikk takilacaksa bunun iki ya da 3 tanesini nisanda takarlar. Kalani anne baba dugunde takar.

Benim nişanım olmadi söz olmuştu. Onda da kaburga bilezik denen bileziklerden takmislardi bir tane..

Canım, keşke düğün için alacaklarını belirtselerdi baştan da, boşuna beklentiye sokmasalardı seni. Ayrıca, beğendiğin bileziği, düğün için değil, nişanın için beğendiğini bal gibi anlamışlardır da, işlerine gelmemiştir. :) Diyecek bir şey yok ki tatlım. Deme boşver zaten, mutlu olmaya bak. :) Ben böyle yapıyorum.

Bencede nişanda akrabalar takmamalı insanlara iki kez masraf yaptırmak bütçelerini zorlamak olmaz bunun düğünüde var. Hem erkek tarafının takmamasıda mantıklı nişan takıları yalnızca kızın oluyor ama düğün takıları gelin ve damadın tabi bu bizim adetlerimizde böyle.

Canım, nişanlımın ailesinden sadece kayınvalidem takı taktı bana. ne kayınlarım, ne kayınbabam ne de diğer akrabaları hiçbir şey takmadı. Onlarda nişanda takı olmazmış. Onlarn akrabaları bu yüzden takı yapmadılar bana. Bizim davetlilerimiz takı taktı bana. Bundan bahsediyorum. Arkadaşlara da sorum sizlerde de var mı böyle bir şey diye, anladığım kadarıyla bayağı sık yaşanan bir durummuş bu. Ben alışık olmadığım için garipsedim sanırım.

Ben tam olarak hangi takıdan bahsettiğinizi anlamadım ama uzak akrabalarınki mi yoksa nişanda eşimin annesinin babasının taktığını mı eğer öyleyse nişanda nişan bileziği ve yüzük daha sonra aldıkca tamamladılar takıları 4 çift bilezik zincir vs.

Bende mutlu olmaya çalışıyorum unutmaya çalışıyorum ama heves işte kırıldı mı kırılıyor.Çok şükür yine hiç yapmamalarından iyidir

Arkadaşlarında dediği gibi. Her yörenin adeti farklı oluyor bu konuda. Benim nişanım evde oldu,aile ve akrabalarımız arasında. Zaten eşim ve ailesi çok uzaktaydı. Uzun yoldan geldiler. Dolayısıyla akrabaları falan gelemedi. Sadece nişan yüzüğü takılmıştı bana. Onlarda demişlerdi zaten,bizde düğünde takılır nişanda hiçbir şey takılmaz diye. Biz de hoşgörüyle karşılamıştık. Düğünde de kvdem set taktı. Ama sadece kolyesi ve kupesi. Bir de iki tane bilezik taktı okadar. Durumları yokru. Baya borç içideydi. O yüzden zaten hiçbir şeykilde onları tuzu yok maddi olarak bizim evliliğimizde. Her şeyi eşim kendi yapmıştı. Benım ailem de hi,çbir şey yapmadı.. Sadece el emeği göz nuru çeyizim vardı okadar. Ama illa yapılması gerek diye düşünmüyorum. Şöyle ki,karşı taraf eğer bunun yapılması gerektiğini düşünüyorsa zaten yapar. Aksi halde,siz şu olsun bu olsun dediğiniz zaman MUHAKKAK bir munakaşa yaşanır. Buna değermi ? asla değmez. Kimsenin değeri altınla,gümüşle ölçülemez sonuçta. Yapılırsa iyi hoştur tabiki. yapılmassa da sorun öıkarmaya değmez diye düşünüyorum şahsen..

Onların yaptığıda tuhaf olmuş ama. :) Düğüne gelselerdi, arkadaşı bilmiyor mu sanki kimin takıp takmadığını. Biz de her ikisinde de takı yapılır canım. Biz bu zamana kadar onlarca nişanda düğünde böyle yaptık. Tabii ki her yörenin adeti farklı.

Canım sen, niye sana takılanları da verdin?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…