Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Arkadaşlarında dediği gibi. Her yörenin adeti farklı oluyor bu konuda. Benim nişanım evde oldu,aile ve akrabalarımız arasında. Zaten eşim ve ailesi çok uzaktaydı. Uzun yoldan geldiler. Dolayısıyla akrabaları falan gelemedi. Sadece nişan yüzüğü takılmıştı bana. Onlarda demişlerdi zaten,bizde düğünde takılır nişanda hiçbir şey takılmaz diye. Biz de hoşgörüyle karşılamıştık. Düğünde de kvdem set taktı. Ama sadece kolyesi ve kupesi. Bir de iki tane bilezik taktı okadar. Durumları yokru. Baya borç içideydi. O yüzden zaten hiçbir şeykilde onları tuzu yok maddi olarak bizim evliliğimizde. Her şeyi eşim kendi yapmıştı. Benım ailem de hi,çbir şey yapmadı.. Sadece el emeği göz nuru çeyizim vardı okadar. Ama illa yapılması gerek diye düşünmüyorum. Şöyle ki,karşı taraf eğer bunun yapılması gerektiğini düşünüyorsa zaten yapar. Aksi halde,siz şu olsun bu olsun dediğiniz zaman MUHAKKAK bir munakaşa yaşanır. Buna değermi ? asla değmez. Kimsenin değeri altınla,gümüşle ölçülemez sonuçta. Yapılırsa iyi hoştur tabiki. yapılmassa da sorun öıkarmaya değmez diye düşünüyorum şahsen..

Değmez tatlım. Biz de onlara bu tür konularda tek kelime etmiyoruz zaten. Herkes her şeyi görüyor, bu yeter. :)

Onların yaptığıda tuhaf olmuş ama. :) Düğüne gelselerdi, arkadaşı bilmiyor mu sanki kimin takıp takmadığını. Biz de her ikisinde de takı yapılır canım. Biz bu zamana kadar onlarca nişanda düğünde böyle yaptık. Tabii ki her yörenin adeti farklı.

Canım sen, niye sana takılanları da verdin?
Yok bana takılanları değil eşimin üstüne takılanları cebine konan paraları ona verdim :KK25:bizde de hem nişanda hem düğünde yapılır gerçi nişanda 1 bilezik takdılar :KK22:Ama kalındı ya aslında çok da önemli değil benim için şimdi hiç biri yok :KK43:Annem çok kızıyor bu huyuma son elimizde kalanlarıda derdest edip aldı :KK70:Istiyom vermiyo geri :-)Biliyo gideceğini kadın napsın :KK66:

Canım, nişanlımın ailesinden sadece kayınvalidem takı taktı bana. ne kayınlarım, ne kayınbabam ne de diğer akrabaları hiçbir şey takmadı. Onlarda nişanda takı olmazmış. Onlarn akrabaları bu yüzden takı yapmadılar bana. Bizim davetlilerimiz takı taktı bana. Bundan bahsediyorum. Arkadaşlara da sorum sizlerde de var mı böyle bir şey diye, anladığım kadarıyla bayağı sık yaşanan bir durummuş bu. Ben alışık olmadığım için garipsedim sanırım.
Şimdi şöyle söyliyim bizde nişandan önce mehir istenir bende 4 çift bilezik 20 gr oluyor herbiri 2 metre zincir 3 yüzük 5 korlu nişan bileziği istedim annemde 70 gr bir set taktı nişanda da erkek tarafı bana değil düğünde olduğu gibi nişan sahibine takılır düğündede zaten bize düğün sahiplerine gelir oda bizim ki 20000 kadar geldi

Yok bana takılanları değil eşimin üstüne takılanları cebine konan paraları ona verdim :KK25:bizde de hem nişanda hem düğünde yapılır gerçi nişanda 1 bilezik takdılar :KK22:Ama kalındı ya aslında çok da önemli değil benim için şimdi hiç biri yok :KK43:Annem çok kızıyor bu huyuma son elimizde kalanlarıda derdest edip aldı :KK70:Istiyom vermiyo geri :-)Biliyo gideceğini kadın napsın :KK66:

:) Şimdi anladım canım. Anneler çoğu zaman her şeyin en iyisini bilir. :)

Şimdi şöyle söyliyim bizde nişandan önce mehir istenir bende 4 çift bilezik 20 gr oluyor herbiri 2 metre zincir 3 yüzük 5 korlu nişan bileziği istedim annemde 70 gr bir set taktı nişanda da erkek tarafı bana değil düğünde olduğu gibi nişan sahibine takılır düğündede zaten bize düğün sahiplerine gelir oda bizim ki 20000 kadar geldi

oh ohh maşallah :)

Maşallah durumu müsait olan elinden geleni yapsın tabi ne güzel:KK9:

Tabiki öle anneler her zaman en iyisini bilir canım annem onu çok seviyorum ama ben maddi şeylere değer vermiyorum annem de çok olmasada değer verir çatışıyoruz biraz:KK14:

Canım inan ben de öyleyim, eli çok açık bir insanım. Sanırım bu yüzden üçün beşin hesabını yapan insanları anlamakta güçlük çekiyorum. :)

Canım inan ben de öyleyim, eli çok açık bir insanım. Sanırım bu yüzden üçün beşin hesabını yapan insanları anlamakta güçlük çekiyorum. :)
Evet kesinlikle ondan çünkü sen öle hesap yapmıyorsun bende yapmıyorum aslında her iki tarafında esas yüzü böle işlerde çıkıyor bence :KK61:Eşlerimizin bile:KK67:Ne gerek var dedimi bende şartel atıyordu bu dönemlerimizde :KK67:Şimdi durum farklı evliyiz hiç bişeyimizi eksik etmez:KK60: Önemli olan sonrası mutlu olun yeter :KK56:

Kiz tarafinda boyle bir adet varken erkek tarafi taki takmiyorsa ayip karsilanir..
Bu boyledir nedeni nicini yoktur..
Zira bosuna denilmiyor kiz evi naz evi diye..

Nice istemedim de sonradan pisman oldum diyen kizlar var..
O yuzden hic İngiltere prensesi havalarina gerek yok..
O bilezikler kola girecek:KK53:
İstemeyince degil isteyince kiymetli olunuyor zaten..

Evet kesinlikle ondan çünkü sen öle hesap yapmıyorsun bende yapmıyorum aslında her iki tarafında esas yüzü böle işlerde çıkıyor bence :KK61:Eşlerimizin bile:KK67:Ne gerek var dedimi bende şartel atıyordu bu dönemlerimizde :KK67:Şimdi durum farklı evliyiz hiç bişeyimizi eksik etmez:KK60: Önemli olan sonrası mutlu olun yeter :KK56:

cancazım, demek ki eşin de sana benzedi evlendikten sonra. :) Evlenene kadar, akıllarını karıştıran birçok insan devreye giriyor, bildiğin üzere. Mutlu olmana çok sevindim. İnşallah hepimiz çok mutlu oluruz. :KK60:

Kiz tarafinda boyle bir adet varken erkek tarafi taki takmiyorsa ayip karsilanir..
Bu boyledir nedeni nicini yoktur..
Zira bosuna denilmiyor kiz evi naz evi diye..

Nice istemedim de sonradan pisman oldum diyen kizlar var..
O yuzden hic İngiltere prensesi havalarina gerek yok..
O bilezikler kola girecek:KK53:
İstemeyince degil isteyince kiymetli olunuyor zaten..

Sabahtan beri neredeydiniz? :) Kendimi suçlu hissedecektim, az daha. :)

Düşünsene canım, biz de takı var, bizimkiler, akrabalar vb bana takıyor, üstümde altınlar paralar ama nişanlım yanı başımda, ne üstte var ne başta. :) Ben ona da üzüldüm. Canım bana kayınvalidem taktı sadece. Nişanlımın başka hiçbir akrabası takı yapmadı. Nişanlıma hiçbir şey takılmadı bu yüzden. Bir saat, bir alyans sadece. :) Düğünde de bana aynısı yapılacak galiba:KK48:

4 cift bilezik 8 oluyo dimi toplam..
Ben gecende cift degil de 3lü gordum bilezik 30grlik:KK53::KK53:
Bu arada korlu nisan bilezigi ne?
Hic duymamistim.

Ya bide kusura bakmazsan bise dicem..
Doguda var sanirim bu zincir olayi..
O zincir niye isteniyor yani upuzun bise kim nereye giderken takiyor ki onuo_O

Ben gecende cift degil 3lü gordum bilezik 30grlik:KK53::KK53:
Hic duymamistim.

Yok canım zincirin çeşitleri var mesela iki kat yapıp kullanıyorsun üç kat yapabilirsin birde takılmasından çok değeri yüksek

Sabahtan beri neredeydiniz? :) Kendimi suçlu hissedecektim, az daha. :)

Düşünsene canım, biz de takı var, bizimkiler, akrabalar vb bana takıyor, üstümde altınlar paralar ama nişanlım yanı başımda, ne üstte var ne başta. :) Ben ona da üzüldüm. Canım bana kayınvalidem taktı sadece. Nişanlımın başka hiçbir akrabası takı yapmadı. Nişanlıma hiçbir şey takılmadı bu yüzden. Bir saat, bir alyans sadece. :) Düğünde de bana aynısı yapılacak galiba:KK48:
:KK48::KK48:Bilseydim gelirdim erkenden:KK53:

Ayy nisanlin icin yazmissin ya ona bise takmadilar ne ustte var ne basta diye..
Aklimdan tam geciriyodum dilini isir basina gelir haa diye yorumun sonunda kendin yazmissin:KK52:
Yalniz buyuk gorgusuzluk olur valla..
Ben burda okumustum sirf dugunde erkek tarafinin taktigi bilezikler belli olsun diye,
kizin koluna degil de damadin yakasina takmislar bilezikleri..
Sonra kaynana toplasin diye heralde.
Hey Allahim yaa ne insanlar var..
Kimileri bayram eder oglumuzu evlendiriyoruz diye gelini donatir resmen,
kimileri de pintilikten ölür...

Ben gecende cift degil de 3lü gordum bilezik 30grlik:KK53::KK53:
Hic duymamistim.

Screenshot_2015-03-21-01-44-16.png