Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Ya şimdi herkesin bulunduğu bir ortamda bir tarafın takıp diğer tarafın takmaması biraz garip olmadı mı, hani görüntü itibariyle diyorum yoksa ne takıldığının önemi yok dediğim gibi ağır şeyler olmaz zaten. mesela ben nişanda set takıldığını dahi ilk defa bu forumda okudum. herkes elinden geldiğince yardımda bulunur. tamam nişanı kız tarafı yapar da bu erkek tarafının hiç masrafı olmadığı anlamına gelmez ki. onlar da taksaydı atıyorum bi bileziğinizi de onlar karşılamış olurdu damada taktıklarıyla. yardımdır bu. zaten bizim oralarda belirttiğim gibi emanet olarak saklandığından düğünden sonra da hem nişan takıları hem de düğün takıları çifte kalmış olur.

her ne kadar illere göre değişen bir durum olsa da biraz da görgüyle alakalı diye düşünüyorum...
evet kararlaştırılır takılar düğünde takılacak denir,
fakat yine de ben nişanda az da olsa bir iki şey takılmalı diye düşünüyorum..

miktarın ve ne olduğunun önemi yok...
bir bilezik, bir künye, bir saat, bir altın... ne olursa o insanın kendi görgüsüyle alakalı..

nişanım geçen ay oldu evimizde yaptık.. benim akrabalarım(amca dayı teyze hala) altın taktı, düğünde de bilezik takacaklar..
bizde adet bu şekildedir..
ama erkek tarafında böyle bir adet olmadığı için onlar düğünde altın takarmış...
buna diyecek bir şey yok...

kayınvalidem ve kayın pederim bilezik saat set gibi şeyleri taktılar.. bir kısmını da düğünde yapacaklarını söylediler..
bu şekilde geçip gitti..

adet gelenek görenek görgü...

takılmasa ayıplar mıydım ? bilmem ama birileri bir şeyin imasını yaparsa çok üzülürdüm herhalde...

Olmaz mı oldu tabii, ama buna onlar sebep oldu. Aslına bakarsan ben de üzüldüm nişanlımın üstünün bomboş kalmasına.

Kayinvalideniz takmiş zaten diğer akrabalar düğünde takarlar hediyelerini.
Çok anormal bir durum yok.

Olmaz mı oldu tabii, ama buna onlar sebep oldu. Aslına bakarsan ben de üzüldüm nişanlımın üstünün bomboş kalmasına.

Keşke önceden konuşulsaydı o zaman sizin misafirleriniz de direk düğünde taksalardı. ben takıyı tokayı geçtim, kimse zorlanamaz sonuçta imkan ve gönülden geçmesiyle alakalı görüntü biraz garip olmuş.

O zaman size düğüne gelen misafirler düğün yapınca size de davetiye gönderirler
siz de gidersiniz
bu durumda o borçları siz ödemiş olursunuz
o zaman altınlar size verilmeli

Diyorum ya işte canım, bazı aileler çok ilginç. Biz bu konuları hiç açmadık, dillendirmedik bu güne kadar. Böylede devam edeceğiz. Fakat burada insanların, anlamadan etmeden 'çok para gözsünüz yeaahh' diye galeyana gelmeleri çok korkunç. :)

Butun geleneklerimiz goreneklerimiz cok mantikli drgil ki bunda mantik ariyorsun. Dg : gàzes

İnsanlara ne yapsan yaranamazsın
laf edecek bir şey mutlaka bulurlar

Aynen canim ya hani sormuslardi birde bizimkiler direk zaten demediler su bu diye ama desim ya alisveris olmadi diye takmiycak sandi ailem elin oglu diye takmadilar ne diyebilirim ki mahcup oldular ama o kadarda sikinti degil sonradan yasim olgunlasinca anladim ama gecmisti... sende fazla gene de taviz verme ama cokta usteleme sonradan acisi cikar esinle mutlu ol gerisi bos...

ayyy caremol aynı şeyleri tekrar edip duruyorsun,senin için adetlerimizi mi değiştireceğiz.bizde nişanda erkek tarafının misafirleri takı takmazzzz

Bunu yaşamış biri olarak sebebi nisanda takilanlar kiz tarafina kıza kaliyor mantığı. Ayrılık olursa falan Allah korusun kizda bisey kalmasin..!

Haklısın tatlım. İnan bana, sadece burada dile getiriyorum butür sorunları. Ne nişanda olanlar, ne de düğünde olacaklar için üzemem nişanlımı. Onun bir suçu yok, büyükler yapıyor ne yapıyorlarsa. :)

Ne kadar zorlu bir hayatınız var. Gözlerimden yaşlar süzüldü yazdıklarınızı okurken. Yüreğim paramparça, Allahım bu ne büyük bir dram. Evlat acısı gibi.
Agzina saglik kardes... bazilari hic doymuyor... vallaha bunalim yaptim belese gittim yavvv hain bir yuzuge caldi kalbimi... gunun ozeti tebriklerr...

Bunu yaşamış biri olarak sebebi nisanda takilanlar kiz tarafina kıza kaliyor mantığı. Ayrılık olursa falan Allah korusun kizda bisey kalmasin..!

İşte tatlım, kimse bu mantığı eleştirmiyor, ama direkt 'paragöz' olduğuma karar verilebiliyor. Bazı insanların bakış açısına hayranım. :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…