Doğum sonrası annenin yanında kim kalmalı ?

Hepsi tamam da altınızı silemeyecek kadar pedinizi değiştiremeyecek kadar ne yaşadınız?
Bir sürü insanın doğumunda yanında refakatçı kaldım hiç bunları yapamayan olmadı
Kendim iki doğum bir düşük yaptım bunları kendim yaptım
Çok abartmışsınız gerek yok
Sezaryenli galiba kendisi, bazi insanlarin agri esigi dusuk oldugu icin belki tuvalete tek basina girememistir.

Mesela benim ilk dogum sonrasi epizyotomilerimden oturu isemem ve buyuk abdestim cok sorundu, hele o ilk buyuk abdest 8-9 gun sonra yapmistim zaten, korkudan sıkmıstim kendimi acir diye kabiz olmustum shshsh 🤣 ama silinebiliyor ped yenileyebiliyordum.

Ben bu konuları ilk hamile olduğumu öğrendiğimde eşimle konuşacaktım o benden önce davrandı…
Kadının yanında annesi olmalı, ben kv yanında çocuk emziremem….
Hastanede bile doğurduktan sonra annene haber verirsin dedim
Emzirmeye daha doğrusu memeye cinsel odaklı bakıyorsun henüz bebeğin olmadığı için ama doğurunca öyle olmuyor. Kaynana, eş halası, yengesi vs. kim varsa yanında emzirdim, hiç utanılacak bir şey değil bence. Uçakta, kafede, konserde bile emzirmişliğim var. Öyle başıma koca örtüyü geçirerek değil, sadece tişörtümle kapatarak. 🤣

Hepsi tamam da altınızı silemeyecek kadar pedinizi değiştiremeyecek kadar ne yaşadınız?
Bir sürü insanın doğumunda yanında refakatçı kaldım hiç bunları yapamayan olmadı
Ben sadece ameliyattan ilk çıktığımda bunları yapamayacak durumdaydım. Sonraki gün zaten kendine geliyor insan. 😁

Bebeğin sağlıkla doğsun inşallah. Kimin yanında rahat hissedeceksen o kişi gelmeli. Benim ilk doğumumda iki anne de geldi bana pek faydaları olmadı 2. Gün hastanede sadece eşim yanımda kaldı yeterliydi zaten eve gelince kayınvalidem annem kaldı. Kayınvalidem 1 gün annemi de 3. Gün eve gönderdim eşimle beraber baktık. Sıkıntılı bir durum olmadığı sürece eşin sana yeterli olur ancak kolik bir bebek olursa bir kişinin daha yardımına ihtiyacın olabilir

Sezaryenli galiba kendisi, bazi insanlarin agri esigi dusuk oldugu icin belki tuvalete tek basina girememistir.

Mesela benim ilk dogum sonrasi epizyotomilerimden oturu isemem ve buyuk abdestim cok sorundu, hele o ilk buyuk abdest 8-9 gun sonra yapmistim zaten, korkudan sıkmıstim kendimi acir diye kabiz olmustum shshsh 🤣 ama silinebiliyor ped yenileyebiliyordum.
O kadar ağır sağlık sorunlarıyla doğum yaptım ki
Sezaryen di iki doğumumda, klozete oturup kalkarken karnımı kasamadığım için eşime tutundum
Ama altını silememek ped değiştirememek de abartı yani
Bende işlerken çok canım yanıyordu, ilk doğumumda iki hafta büyük tuvaletimi doğal yolla yapamadım, ay rezillik ya her türlü 🤪🤪🤪
Evet zor sıkıntılı bir süreç ama gerçekçi olalım
Allah sağlıkla huzurla büyütmek nasip etsin arkadaşım

Ben sadece ameliyattan ilk çıktığımda bunları yapamayacak durumdaydım. Sonraki gün zaten kendine geliyor insan. 😁
Evet
Zaten ilk gün hemşireler sürekli yanımızda oluyor, sabah sezeryan akşama kadar yatakta yatış sonda takılı zaten tuvalete gitmiyorsun, akşam sonda çıkıyor ilk yürüyüş hemşirelerle….sonrasında artık ne kadar birşey yiyip içiyorsunki tuvalet ihtiyacın olsun….ilk gün tuvalete gittiğinde de oturduğun yerden altını silip ped değiştirmek insana ne kadar zor gelebilir bilemedim. Oturup kalkmak zor olan….hareket ettikçe ağrılar hafifliyor sezeryanda….

Minare bende ilk hani bende doğumdan sonra lavoboya giderken sürekli annemle gittim. Benimki biraz farklıydı göz korkutmak istemem de kesinlikle iyi ki annem oradaymış . Hasta bezi de taktılar bu arada sezeryandi . Çok kanamam oldu ne bileyim eşimden daha çok cekinirdim . İlk iki gün eğilmedim ben asla . Birde narkoz malesef çarpmış beni . Bir hafta onunla uğraştım . Y

İyi geceler kızlar. Allah nasip ederse bi kaç haftaya doğum yapacağım ilk doğumum. Annem yarım saat mesafede kayınvalidem alt katımda. Görümcemde yakın lakin destek alma taraftarı değilim. Mesafeli ilişkim var.
Eşim her konuda destektir. Gocunmaz her işte gelir gelinden. Duşta aldırır kişisel bakımımı da yapar giyinmeme yardımcı da olur. Ondan bundan anlamam demez. Kızımın altınıda alırım duşunuda aldırırım korkmam ben dedi.
Ben tecrübesizim hastanede normal ya da sezeryan farketmez benim yanımda kim kalmalı ? Annem astım hastası çok yaşlı değil ama yinede anne mi kalmalı ? Eşimle şakalaşırken doğurmaya giderken sana söylemicem diye takılmıştım alınmış ben kalırım yanında ama istemiyorsun diye sitem etti😃 tecrübeli annelerden fikir almak istedim.
Peki eve gelince eşimle halledebilir miyiz yoksa şimdiden konuşup annemi istiyorum mu demeliyim? Annem yakın yani babam işe geçerken sabah erkenden bırakabilir. Gece evinde geçirir destek için eşimde alıp gelebilir. Ben biraz plancı biriyimdir böyle şeyleri önden konuşmayı severim o yüzden de fikir almak istedim. Eşim çünkü annem yakın zamanda ayağını kırdığı içinde pek istemiyor. Yoruluyor hemen annem uyur öyle pek pratik değildir ayakları şişer eder. Annesi için halleder herşeeyi kafasında. Lakin ben kayınvalidemi istemek zorundamıyım o ayrı. Neden annemi ayırayım ? Hastane sonrası evlere dağılıp ihtiyaç olursa çağırmak daha mı mantıklı? Yoksa aman aman hayır birileri kalsın yapamazsınız mı dersiniz ? Ben birazda her kafadan bir ses çıkınca aile düzeninin komple karıştığını düşünüyorum. İyi kötü halledelim kendi düzenimizi oturtalım. Fikirlerinizi dinliyorum 🩷
ben kendimi anlatayım. doğumum ani oldu, annem kv uzaktaydı ve o dönem sokağa çıkma yasakları vardı, görümceler yakınımda onlara da kimseye haber vermedik. ilk gece eşimle kaldık hastanede (herkes yanımda olsaydı bile tercihim eşimle kalmak olurdu) , hiç zorlanmadık, zaten hemşireler her şeyi öğretti. sabaha annem babam kardeşim geldi, annem 2 hafta kaldı yanımda ama benimle değil kızımla ilgilendi..

normal doğum yaptım, dikişim vardı, hemoroid oldum, hep eşim ilgilendi sağolsun. ben zaten annemden de çekinen bi insanım bu tarz konularda, eşimle çok rahat ettim. kremlerimi de sürdü, yeri geldi dependimi de değiştirdi.

Balımmm benimm. 38. Haftamdayım☺️🥹 annemde beni pişman eder gibi me geliyor valla. Yinede şimdiden birşey dememeyim güzel bir doğum olsunda eşimle halledelim. Sağolsun eşim 1 ay kimseyide almayacağım misafir kabul etmem dedi. Diyemedim bizden kimse gelmez sen sizinkilere mukayet ol diye😃 kaynanamda köye gidelim ekimde diyor ona da kızdı eşim geç kaldın hemen git nereye saçmalama diye. Doğurduktan sonra umarım birbirlerine girmezler bana bulaşmasınlar karnım burnumda😂
Dua et sakin bir bebeğin olsun, kolik olursa yalnız başa çıkamazsın. Onun dışında ben yalnızdım, arada zor zamanlarımız oldu ama başa çıkmayı başardık. Benim annem de 'lohusa çamaşırı gece dışarıda kalmaz' diye çamaşır taşırken ocaktaki makarnanın yanmasına sebep olmuştu. Başlarım çamaşırına, ben bebek emziriyorum sen de yemeğe bakacaktın, diye hırlamıştım. Sonra cinnet geçirtti sepetledim. Yardım etmeyi hurafe gerçekleştirmek sanan insanlar var. Sen hoşafı boşver bol protein, bol su. Kv de şimdiden ayak yapmaya başlamış, gidecek o, bırakın gitsin. Gölge etmeseler yeter. Ben kk anneler grubuyla çocuk büyüttüm, hiç pişman değilim.

şunu da ekleyeyim şuraya

Minare bende ilk hani bende doğumdan sonra lavoboya giderken sürekli annemle gittim. Benimki biraz farklıydı göz korkutmak istemem de kesinlikle iyi ki annem oradaymış . Hasta bezi de taktılar bu arada sezeryandi . Çok kanamam oldu ne bileyim eşimden daha çok cekinirdim . İlk iki gün eğilmedim ben asla . Birde narkoz malesef çarpmış beni . Bir hafta onunla uğraştım . Y
Ya çok zor ona asla lafım yok ama abartmaya ihtiyaç yok diyorum
Ben eşimle gittim, ağırlığımı ona verdim o oturttu kaldırdı klozetten karın kaslarım bana itaat etmiyordu çünkü 🙄
İlk hasta bezini hemşire koyuyor zaten sonrasında ben hasta külodu kullandım çooook rahat ettim, yumuşacık kullanımı kolay sızıntı yapmıyor hışır hışır ses yapmıyor……kişiden kişiye değişir elbette her bünye farklı tabii ama ben yarı sakat bir insanım malesef normal hayatımda bile hareketlerim biraz kısıtlı çok sık yardıma ihtiyacım oluyor ona rağmen bunları yapabildim ve o kadar doğum yapmış insana yardımcı oldum hiç altını silemeyene denk gelmedim
Oooo narkozdan etkilenmek fena ama hakikaten, dayansaydın kahveye suya….

Emzirmeye daha doğrusu memeye cinsel odaklı bakıyorsun henüz bebeğin olmadığı için ama doğurunca öyle olmuyor. Kaynana, eş halası, yengesi vs. kim varsa yanında emzirdim, hiç utanılacak bir şey değil bence. Uçakta, kafede, konserde bile emzirmişliğim var. Öyle başıma koca örtüyü geçirerek değil, sadece tişörtümle kapatarak. 🤣
Utanılacak bir şey değil beybim ama herkes meme bakacak biliyorum 😪
Onlarda da var doğru ama hani ben yeniyim ya😪

Yoo canım her aile düzeni farklı. Sizin ilişkinizd farklı. Benim kaynanam çok hassas sahiplenmemi çok istiyor bende ayırmıyorum kızımdan diyor hep. Kızıma 2 kavanoz verdiysem sana da 2 kavanoz der o yüzden alınır ağlar yani.
eşiniz ne kadar evde? insana ihtiyaç olacak ister istemez
doğumunuzda anneniz ve eşiniz kalsın bence 2 kişi kabul ederse hastane
evde de anneniz gelir gider eşiniz işe başlayana kadar kv de de öyle yapar
eşiniz işe başlayınca da bakarsınız duruma

Ya çok zor ona asla lafım yok ama abartmaya ihtiyaç yok diyorum
Ben eşimle gittim, ağırlığımı ona verdim o oturttu kaldırdı klozetten karın kaslarım bana itaat etmiyordu çünkü 🙄
İlk hasta bezini hemşire koyuyor zaten sonrasında ben hasta külodu kullandım çooook rahat ettim, yumuşacık kullanımı kolay sızıntı yapmıyor hışır hışır ses yapmıyor……kişiden kişiye değişir elbette her bünye farklı tabii ama ben yarı sakat bir insanım malesef normal hayatımda bile hareketlerim biraz kısıtlı çok sık yardıma ihtiyacım oluyor ona rağmen bunları yapabildim ve o kadar doğum yapmış insana yardımcı oldum hiç altını silemeyene denk gelmedim
Oooo narkozdan etkilenmek fena ama hakikaten, dayansaydın kahveye suya….
Hiç sorma ne oldu bilmiyorum beş gün sonra geri hastaneye yattım bir gün . Çok fena çarptı beni narkoz

Hiç sorma ne oldu bilmiyorum beş gün sonra geri hastaneye yattım bir gün . Çok fena çarptı beni narkoz
Narkozun böyle etkilediği bünyeler genelde mr da verilen ilaçlara da tepki gösteriyor aklında bulunsun. Hatta bazı ağır ağrı kesiciler de sıkıntıya sebep oluyor
Allah korusun bir nedenden hastanelik olursan mutlaka bu tatsız tecrübeni söyle doktorlara

Esiniz normal sartlarda yeterli. O gelemiyorsa veya baska durumlar gelisse kendi annenizle daha rahat edersiniz. Sahsen dogumun kendisine esim olmasa yalniz girerdim, cünkü annem hem aglar hem üzülürdü orda odaklanamazdim :KK70:

İyi geceler kızlar. Allah nasip ederse bi kaç haftaya doğum yapacağım ilk doğumum. Annem yarım saat mesafede kayınvalidem alt katımda. Görümcemde yakın lakin destek alma taraftarı değilim. Mesafeli ilişkim var.
Eşim her konuda destektir. Gocunmaz her işte gelir gelinden. Duşta aldırır kişisel bakımımı da yapar giyinmeme yardımcı da olur. Ondan bundan anlamam demez. Kızımın altınıda alırım duşunuda aldırırım korkmam ben dedi.
Ben tecrübesizim hastanede normal ya da sezeryan farketmez benim yanımda kim kalmalı ? Annem astım hastası çok yaşlı değil ama yinede anne mi kalmalı ? Eşimle şakalaşırken doğurmaya giderken sana söylemicem diye takılmıştım alınmış ben kalırım yanında ama istemiyorsun diye sitem etti😃 tecrübeli annelerden fikir almak istedim.
Peki eve gelince eşimle halledebilir miyiz yoksa şimdiden konuşup annemi istiyorum mu demeliyim? Annem yakın yani babam işe geçerken sabah erkenden bırakabilir. Gece evinde geçirir destek için eşimde alıp gelebilir. Ben biraz plancı biriyimdir böyle şeyleri önden konuşmayı severim o yüzden de fikir almak istedim. Eşim çünkü annem yakın zamanda ayağını kırdığı içinde pek istemiyor. Yoruluyor hemen annem uyur öyle pek pratik değildir ayakları şişer eder. Annesi için halleder herşeeyi kafasında. Lakin ben kayınvalidemi istemek zorundamıyım o ayrı. Neden annemi ayırayım ? Hastane sonrası evlere dağılıp ihtiyaç olursa çağırmak daha mı mantıklı? Yoksa aman aman hayır birileri kalsın yapamazsınız mı dersiniz ? Ben birazda her kafadan bir ses çıkınca aile düzeninin komple karıştığını düşünüyorum. İyi kötü halledelim kendi düzenimizi oturtalım. Fikirlerinizi dinliyorum 🩷

Bence aşırı bi durum olmadığı sürece hiç kimse kalmamalı.
İkiside çok uzak mesafede değil.
Gidip gelebilirler.

Anne anne anne. Kayınvalideniz ne kadar iyi olsa da lohusalıkta insanın annesine nazı geçer.

X