Doğum sonrası annenin yanında kim kalmalı ?

Ben iki gebeligimi de eşimle atlattim.

Lohusaligimi da esimle gecirdim, onun ellerini tutarak, suratina bagirarak dogum yaptim, normal dogumdu ikiside, bebeklerimizi ilk ben kucakladim ama bebek bakim odasina hep alip o goturdu, ilk kez temizlenirlerken o yanindaydi.

Yikar, paklar, alt degistirir, kalkar mama isitir, bi ara baba memelerinden almaya yeltendi abartmamasini rica ettim :KK70:

Gebeliklerimde pamuk gibi bakti bana, dusumu aldirdi, saclarimi taradi, bazen kisisel hijyenimi yapamadigim oldu yine esim halletti, ayakkabilarimi giydirdi, sutyen baglayamiyordum mesela yine o giydiriyordu.

Iki lohusaligimi da esimle yalnız atlattik, 40 gün kanadim, gitti hasta bezimi aldi, bezin bittigini ben farketmedim o takip etti, emzirirken uyuyakaldigim oldu, esim alip yerine yatirdi bebeklerimizi.

Yani yardimci bir esiniz var ise, ne anne ne kv bir tek eş yeterli 💕

Bi avazda saglikla dogurun insallah, Allah ailenize saglik huzur mutlulukla gececek bir omur nasip etsin💕🧿
Allah razı olsun çok teşekkür ediyorum. Umarım eşimde bu desteğini sürdürür😍

kv: süt var mı _
anne: kızım aç mısın ?

kv: ağlıyor çocuk yeniden emzir
anne: ver yavrum az gezdireyim

kv: şunu ye sütün artsın
anne: yavrum ne yemek yapayım ? canın ne ister ....

böyle giden bir diyalog farklılığı nedeniyle insanın kendi annesi kalmalı, lohusa depresyonu denen illet nedeniyle başkasının her lafı batıyor insana...
Ben annenın diyaloglarını kendi annemden hiç duymadım:/Aksıne doğurduğu gün ayaga kalkan, hiç "NAZ" yapmayan, o gun markete giden, mısafir agırlayan kişilerin hikayelerini anlatıyordu doguran komşu kızıymış gibi:110:Kendiyle de kıyaslardı da o kadarına utandı sanırım 🙄Rabbım tum yenı annelere cabucak ayaklanmayı nasıp etsin inşallah 🤲🤲

Dua et sakin bir bebeğin olsun, kolik olursa yalnız başa çıkamazsın. Onun dışında ben yalnızdım, arada zor zamanlarımız oldu ama başa çıkmayı başardık. Benim annem de 'lohusa çamaşırı gece dışarıda kalmaz' diye çamaşır taşırken ocaktaki makarnanın yanmasına sebep olmuştu. Başlarım çamaşırına, ben bebek emziriyorum sen de yemeğe bakacaktın, diye hırlamıştım. Sonra cinnet geçirtti sepetledim. Yardım etmeyi hurafe gerçekleştirmek sanan insanlar var. Sen hoşafı boşver bol protein, bol su. Kv de şimdiden ayak yapmaya başlamış, gidecek o, bırakın gitsin. Gölge etmeseler yeter. Ben kk anneler grubuyla çocuk büyüttüm, hiç pişman değilim.

şunu da ekleyeyim şuraya

İnşallah canım hayırlısı olsun bakalım umarım sorunsuz hallederiz. Teşekkür ediyorum. 🩷

İyi geceler kızlar. Allah nasip ederse bi kaç haftaya doğum yapacağım ilk doğumum. Annem yarım saat mesafede kayınvalidem alt katımda. Görümcemde yakın lakin destek alma taraftarı değilim. Mesafeli ilişkim var.
Eşim her konuda destektir. Gocunmaz her işte gelir gelinden. Duşta aldırır kişisel bakımımı da yapar giyinmeme yardımcı da olur. Ondan bundan anlamam demez. Kızımın altınıda alırım duşunuda aldırırım korkmam ben dedi.
Ben tecrübesizim hastanede normal ya da sezeryan farketmez benim yanımda kim kalmalı ? Annem astım hastası çok yaşlı değil ama yinede anne mi kalmalı ? Eşimle şakalaşırken doğurmaya giderken sana söylemicem diye takılmıştım alınmış ben kalırım yanında ama istemiyorsun diye sitem etti😃 tecrübeli annelerden fikir almak istedim.
Peki eve gelince eşimle halledebilir miyiz yoksa şimdiden konuşup annemi istiyorum mu demeliyim? Annem yakın yani babam işe geçerken sabah erkenden bırakabilir. Gece evinde geçirir destek için eşimde alıp gelebilir. Ben biraz plancı biriyimdir böyle şeyleri önden konuşmayı severim o yüzden de fikir almak istedim. Eşim çünkü annem yakın zamanda ayağını kırdığı içinde pek istemiyor. Yoruluyor hemen annem uyur öyle pek pratik değildir ayakları şişer eder. Annesi için halleder herşeeyi kafasında. Lakin ben kayınvalidemi istemek zorundamıyım o ayrı. Neden annemi ayırayım ? Hastane sonrası evlere dağılıp ihtiyaç olursa çağırmak daha mı mantıklı? Yoksa aman aman hayır birileri kalsın yapamazsınız mı dersiniz ? Ben birazda her kafadan bir ses çıkınca aile düzeninin komple karıştığını düşünüyorum. İyi kötü halledelim kendi düzenimizi oturtalım. Fikirlerinizi dinliyorum 🩷
Bu konuyu ben hiç gündeme getirmeden kayınvalidem getirdi “Doğumda her insan annesini ister o yüzden ben değil annen yanında kalmalı kızım” dedi o kadar mutlu oldum ki 🥹

Hastanede eşiniz kalsın.

KV ile aynı binada oturup sen gelme annen gelsin işi biraz zor. Annen yanında olsa bile KV illa gelecektir.

İhtiyaç duydukça çağırmak bana daha mantıklı geliyor.
Aynen mutlaka gelicektir. O da tripli istemediğimi sezerse gelin istemiyor diyip ağlayıp gelmez🤣

Tüm yorumları okumadım ama benim yanımdahastanede eşim kaldı. Gündüz annem geldi eşim ihtiyacı varsa giderdi döndü. Eve gelince kızkardeşim yanımd kaldı. Sezaryenliydim 20 gün sonra kendi işimi kendim gördüğümde ev işi dahil sha dinç hissettiğini farkettim. Kardeşim 40 gün sonra gittiğinde yorgunluk uykusuzluk bilmem ne hiç hissetmedim. Ayrıca gece de bebeğe benden başka kimse bakmadı sadece eşim ağlarsa hemen uyandı yardıma ihtiyacım yoksa geri yattı varsa yardım etti. Alışana kadar gece gündüz telefona alarm kurdum kalkıp emzirdim. Sonra gündüz ihtiyacım olmadı gündüzü kapattım gece de 1 ay sonra acıkınca uyanmaya başladı onları da kapattım. Demem o ki, yemeğinizi yapıp evinizin düzenine destek olucak biri olduktan sonra çocuğa bakmak annenin içgüdüsü ve isteğiyle alakalı bişey. Ben yerinizde olsam hastanede eşimle kalırım. Evde de kimsenin kalmasını istemem. Anneniz yakın, kv alt katta. Bi kap yemek yemeye inebilirsiniz, ya da size getirebilir. Doğum anında zaten mahrem dediğimiz bişey kalmıyor. Doğum sonrası 4 saat boyunca yataktna kalkmadan önce yani saat başı altımdan kanlı bezi aldılar, temizlik yaptılar. Kalktıktan sonra kendi başımaydım tuvalete bile kendim gittim. Tabi başlarda biri kapıda bekledi kapıyı kilitlemedim. İşin özü önce kendinize güvenin. Sonra devamı gelir

Anne ve eş kalmalı ancak annenizin sağlık sıkıntıları varsa kayınvalide düşünülebilir. Ben annemle kaldım odada eşimle kv de gece yarısına kadar
5 odasında kaldı. Ben kv yi sevmedigim için ondan yemek harici yardım istemedim. Annem 2 hafta kaldı yanımda yoksa lohusaligim zehir olurdu. Eşiniz o kadar ilgiliyse bence tek olmanız akıl sağlığınız için daha iyi olur

Ilk dogumda annem ve kv ayni anda geldiler 2. Gun evde kaos cikti herbiri defolup gitti ikisini ayni anda zaten cagirmayin .. 2. Dogumumda bas bas yirttim kendimi kimse gelmeyecek diye annem tamam tamam deyip dogum zamani kene gbi yapisti gelmek icin hastaneye eve geldikten sonra baktim annem uyuyor ben yemek yapiyorum o halde sezeryanliyim ve ekstra agir bir operayon dha gecirmistm ilk sezeryanin hatalari duzeltilmisti hadi dedim sagolasin 3. Gun evine gitti esim izne ayrildi ikimiz baktik en guzeli de bu kimseye minnet etmeyin fazla yara alma durumunuz cok yuksek

Dun ne yedigimi unutan Ben oglumda yedigim darbeleri 7 sene gecmesine ragmen tapteze sekliyle hala icimde tasiyorum

Tabii ki önceliğim annemdir. İki bebeğimde de annem kaldı yanımda. Kayinvalideniz ile araniz nasıl bilmiyorum ama sonrasında o da destek olur size. Ben tek basima ya da esimle hallederim diyenlere gıpta ediyorum. Ama ben annemsiz çok çok zorlanırdım.

Evet annemde tam anlamıyla eşime öyle yapıyor. Eşim misafir istemiyor çocuk doğar doğmaz. Öyle kucaklamalar öpmelerde istemiyor. Mevlitide çocuk toparlansın bağışıklığı artsın hallederiz diyince annem “çok biliyor senin kocan” dedi😃
Ama eşiniz haklı, bebek görmeye giden herkes bilinçli ve dikkatli olmuyor, siz de bebeğiniz de enfeksiyonlara açık olacaksınız tabii ki bebek tümden izole yaşamamalı dışarıdaki virüslere de bağışıklık kazanmalı ama şap şup öpüp maymun çiçeği virüsü de bulaştırabilirler korona da.

Bazı insanlar sadece burnum akıyor bir şey olmaz deyip bebek görmeye gidiyor, bebekle temas etmese bile anneyle temas ediyor, o yüzden ben şahsen yenidoğan bebek ziyaretlerinde burun bile aksa gidilmemesinden yanayım, ağız hijyenimize istediğimiz kadar dikkat edelim yine de bebek öpülmez, anneyle bebek toparlanana kadar da mevlid yapılacak diye eve bir sürü insan toplanmaz, eşiniz çok bilmiş değil doğruyu söyleyen bilinçli bir ebeveyn.

Ama eşiniz haklı, bebek görmeye giden herkes bilinçli ve dikkatli olmuyor, siz de bebeğiniz de enfeksiyonlara açık olacaksınız tabii ki bebek tümden izole yaşamamalı dışarıdaki virüslere de bağışıklık kazanmalı ama şap şup öpüp maymun çiçeği virüsü de bulaştırabilirler korona da.

Bazı insanlar sadece burnum akıyor bir şey olmaz deyip bebek görmeye gidiyor, bebekle temas etmese bile anneyle temas ediyor, o yüzden ben şahsen yenidoğan bebek ziyaretlerinde burun bile aksa gidilmemesinden yanayım, ağız hijyenimize istediğimiz kadar dikkat edelim yine de bebek öpülmez, anneyle bebek toparlanana kadar da mevlid yapılacak diye eve bir sürü insan toplanmaz, eşiniz çok bilmiş değil doğruyu söyleyen bilinçli bir ebeveyn.
Doğru söylüyorsunuz aslında. Şehir dışından kalmaya kız arkadşım gelecekti doğumuma eşim mantıksız buldu. Yeni doğmuş bebeğimi sevdirmem öptürmem kucakta oynatmam biz düzen oturtucakken misafir ağırlama telaşına düşemeyiz ne zaman düzenimiz olur o zaman gelmeli demişti. Ben duygusal yaklaşmıştım yeni yeni haklı buluyorum.

Doğru söylüyorsunuz aslında. Şehir dışından kalmaya kız arkadşım gelecekti doğumuma eşim mantıksız buldu. Yeni doğmuş bebeğimi sevdirmem öptürmem kucakta oynatmam biz düzen oturtucakken misafir ağırlama telaşına düşemeyiz ne zaman düzenimiz olur o zaman gelmeli demişti. Ben duygusal yaklaşmıştım yeni yeni haklı buluyorum.
Bunda da haklı, tamam herkes sizi ve bebeği görmek isteyecektir, yanınızda olmak isteyeceklerdir, ailelerin ilk torunumu mu bilmiyorum ama heyecan yapıyorlardır vs lakin lohusalıkta sakinlik dinginlik ve huzur istiyorsunuz, ne kadar sakin ve huzurlu anne o kadar sakin huzurlu bebek, her gelen bir şey söyleyecek, onu öyle yapmayın bunu böyle etmeyin, sütün yetmiyor bebek ağlıyor, biz şöyle büyüttük böyle sütümüz vardı inanın stres oluyorsunuz, bir de annelerin(kayınvalide vb) tombik bebek takıntısı vardır, ay bu çocuk çok zayıf, ay ben oğlumu bir doğurdum 5 kilo, ay ben doğurdum hemen kalktım kayınvalideme bile hizmet ettim şimdikiler çok nazlı 😂el kadar sabinin ağzına tadımlık yumurta reçel veren mi dersiniz, emzik tıkan mı dersiniz:))

Benim annem kalmıştı 1 hafta sonra ben üç gün kaynanama gittim. Sonra da kendim baktım. Ama kuzenim 40 günün sonunda bile annesini yanında istiyordu. Eşim korkuyordu tutamam yanlış yaparım diye ki paniktir zaten. Panik olmasaydı 3/4 gün sonra annemi gönderirdim çok gerek olmazdı. Kayınvalidenizde altınızdaysa zaten akşamları size de yemek yapar gerek kalmaz annenize.

Bunda da haklı, tamam herkes sizi ve bebeği görmek isteyecektir, yanınızda olmak isteyeceklerdir, ailelerin ilk torunumu mu bilmiyorum ama heyecan yapıyorlardır vs lakin lohusalıkta sakinlik dinginlik ve huzur istiyorsunuz, ne kadar sakin ve huzurlu anne o kadar sakin huzurlu bebek, her gelen bir şey söyleyecek, onu öyle yapmayın bunu böyle etmeyin, sütün yetmiyor bebek ağlıyor, biz şöyle büyüttük böyle sütümüz vardı inanın stres oluyorsunuz, bir de annelerin(kayınvalide vb) tombik bebek takıntısı vardır, ay bu çocuk çok zayıf, ay ben oğlumu bir doğurdum 5 kilo, ay ben doğurdum hemen kalktım kayınvalideme bile hizmet ettim şimdikiler çok nazlı 😂el kadar sabinin ağzına tadımlık yumurta reçel veren mi dersiniz, emzik tıkan mı dersiniz:))
Ay okurken sinirlendim ne reçeliiii aman Allahımmm🤔🤔😃😃

İyi geceler kızlar. Allah nasip ederse bi kaç haftaya doğum yapacağım ilk doğumum. Annem yarım saat mesafede kayınvalidem alt katımda. Görümcemde yakın lakin destek alma taraftarı değilim. Mesafeli ilişkim var.
Eşim her konuda destektir. Gocunmaz her işte gelir gelinden. Duşta aldırır kişisel bakımımı da yapar giyinmeme yardımcı da olur. Ondan bundan anlamam demez. Kızımın altınıda alırım duşunuda aldırırım korkmam ben dedi.
Ben tecrübesizim hastanede normal ya da sezeryan farketmez benim yanımda kim kalmalı ? Annem astım hastası çok yaşlı değil ama yinede anne mi kalmalı ? Eşimle şakalaşırken doğurmaya giderken sana söylemicem diye takılmıştım alınmış ben kalırım yanında ama istemiyorsun diye sitem etti😃 tecrübeli annelerden fikir almak istedim.
Peki eve gelince eşimle halledebilir miyiz yoksa şimdiden konuşup annemi istiyorum mu demeliyim? Annem yakın yani babam işe geçerken sabah erkenden bırakabilir. Gece evinde geçirir destek için eşimde alıp gelebilir. Ben biraz plancı biriyimdir böyle şeyleri önden konuşmayı severim o yüzden de fikir almak istedim. Eşim çünkü annem yakın zamanda ayağını kırdığı içinde pek istemiyor. Yoruluyor hemen annem uyur öyle pek pratik değildir ayakları şişer eder. Annesi için halleder herşeeyi kafasında. Lakin ben kayınvalidemi istemek zorundamıyım o ayrı. Neden annemi ayırayım ? Hastane sonrası evlere dağılıp ihtiyaç olursa çağırmak daha mı mantıklı? Yoksa aman aman hayır birileri kalsın yapamazsınız mı dersiniz ? Ben birazda her kafadan bir ses çıkınca aile düzeninin komple karıştığını düşünüyorum. İyi kötü halledelim kendi düzenimizi oturtalım. Fikirlerinizi dinliyorum 🩷
Canım anneni çağırma boşuna fark eden bir şey olmayacak kaynanam alt katta diyorsun her şekilde her gün gelir zaten artık zaman değişti eskiden her şey zordu şimdi yıkamak kolay göbek bağına poşet geçir su almasın diye bebekler icin küvet var ona takmak için file de var bebeği uzat yavaş yavaş su dök kafasına dökünce de dik et zaten yeni dogan cocugun ne pisliği olacak benim annem geldi 4 gün kaldı ama ne fayda hergun kaynanam kayinbabamla çat kapı geliyordu biri bile demedi gitsin uzansin uyusun yatak odama kapıyı çalmadan girerdi kaynanam kayinbabamsa cagirirdi sürekli yanına yok bilmem su getir yok bilmem elinde kumanda varken gel kanalı değiştir ve inanın bunlar gerçek ve benim dikişlerim var daha kırkım çıkmamış kaynanama gelince o da gelirdi evin haline konuşurdu anneme yaptırmaya çalışırdı en son dayanamadım annemi yolladım zaten 40 im çıktığında bizimkileri aradım gelip beni aldılar babam gelip kayinbabamsa laf söyledi yeni evliler ben ne zaman konussam ya siz burdasiniz ya onlar sizde diye sonra eşim ailesiyle tartıştı gelip beni aldı o sıra kaynanam arkamdan neler söylemediki ben her gün ona laf söyleyip ağlatiyormusum eşimi doldurmuşlardi eşim gelip beni aldığında onlarla 7 ay konuşmadı annesi ise ben eve geldikten sonra yüzsüz gibi gelip biz bir şey yapmamisiz ne yapmışsaniz senle eşin yapmışsınız işte sen neden bize gelmiyorsun dedim ben baba evine kavuşmadan arkamdan. Söyledikleriniz yetişti önce falan filan ama değişen bir şey olmadı hala yuzsuzler inkarcilar ve iftiracilar

X