Dehbli biri olarak yaşamaktan biktim

Psikolog desteği alın bence. Sonuçta hayatta belli bir yere gelebilmişsiniz bu sorunlarınız belki de depresyon,tükenmişlik belirtileridir. Her şeyi DHBT'ye bağlamayın. Sabah kalkıp işe gitmek ,sorumluluk almak kimsenin can atarak yaptığı şeyler değildir zaten. Olumlu düşünerek aşabilirsiniz , psikolojik nedenleri vardır vs. Yani DHBT'yim hayat zor etiketlemesi kendinize haksızlık olur

%98 beni tarif ettin. Ee şimdi ne olacak. Sürekli denk geliyor ama sonrasında ne yapılması gerekiyor tedavi veya hafifletici yöntemler var mı. Gerçekten aşırı yorucu ayrıntılar. İşin ilginci bunları normal sanıyordum yani herkeste zaten olan huylar davranışlar

Ahhh nasıl duygulandım.
Maşallah size hep hayallerinizin peşinden gidin, başarılı, mutlu olun inşallah.

Sanki yazdıklarınızda kızımın yetişkinliğinin gördüm bir an ben size kötü hissettirdiysem özür dilerim asıl. Tek sevindiğim erken teşhisi alıp ona göre hayatımızı şekillendirmek oldu. Onun için okuyorum araştırıyorum kendini iyi hissetsin diğer çocuklardan daha farklı hissetmesin diye elimden geleni yapıyorum.

Siz kendinizi çok güzel ifade ediyorsunuz çok güzel bir farkındalığınız var bu bence çok güzel ben sizin kadar kendimi iyi anlatamazdım muhtemelen. Size bir tavsiyem yok maalesef ama umarım çok mutlu, sağlıklı uzun bir hayat yaşarsınız.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim O kadar haklısınız ki ben de iyi ki erkenden aldık teşhisi diyorum. Öbür türlü hem kızım hem biz ne olduğunu öğrenene kadar fazlasıyla yıpranacaktık. Sizde iyi ki varsınız. Size de sağlıklı uzun mutlu bir ömür diliyorum ailenizle birlikte

sende benim gibisin üstelik ayni yaştayiz seninle..
zaman yolculuğumda çok sıkıntılar yaşadım gel de gör evimi çok daginik içinde unutuyorum hep... DEHBliyimi bunu da kendimden biliyorum çoklu kişilğim de var. çok karışık biriyim.

Bundan bilmem kac sene once dehb teshisi alan bir akrabam cerrah olmak uzere.

Bu hayata katilmaya engel bir hastalik degil.

Benim kizim asperger sendromu yelpazesinde. Asiri girisken ve sosyal olmasindan oturu teshis koyulamiyor. Doktorunun bize soyledigi sey su, bu tarz seyler dehb, asperger, otizm vb seyler beyin kimyasında ki bir degisiklikten oluyor ve 2 boyut bu yapiya zarar veriyor. Yani ekran kullanimi surekli 2.boyuta maruz kalma isi kotuseltiriyor ki bunu bizzat gozlemledim.

Bir yetiskin olarak bir sure hizli akislanlik gosteren ekran kullanimina ara verip bir gozlemleseniz mi kendinizi?

Ben de dehbliymişim yeni tanı aldım. Kendim o farklılığı hissediyorum ama yönetebiliyorum. Bu yüzden hiç farkedilmemiş, kendimi motive etme konusunda dirençliyim biraz sanırım ondan.

Çocukları dehbli olanlar için söylüyorum çok güzel bir hayatım var. Evliyim, iki oğlum var, çalışıyorum, başarılı bir okul hayatım oldu. Dehb bir hastalık değil. Farklılık. İnanılmaz artıları da var. Olumsuz şeylere kanalize olmayın lütfen.

Bende bununla ilgili konu açtım.
Oğlumun okuması düzgün değil, satır atlıyor, cümle sonlarını uyduruyor falan olabilir mi diye.
Dünden beri içime öküz oturdu nasıl üzüldüm yazılanları okudukça.
Bu arada herhangi bir teşhis almadı olabilir mi diye düşündük sadece eşimle.
Yorumunuz içime su serpti sanki çok saolun.

Ben rahat bir ailede büyüdüm en büyük şansım buydu. Baskı olmadı hiç. Eğer baskıcı, yaftalayan bir ailem olsaydı çok zorlanırdım. Hiperfocus özelliğimiz var. Sınavlarda işime çok yarardı. 50 soruyu 6 dkda çözebiliyorum hızlı okunandan ötürü. Başkalarının 2 günde yapacağı şeyi 2 saatte halledebiliyorum. Öğrenmek istediğim bir konuyu günlerce araştırıp ayrıntısına kadar kolaylıkla öğrenebiliyorum mesela. Ama gün içi unutkanlığım çok olur. Sıkıldığım zaman soruları yanlış yapardım, kafamdan tamamladığım için problem yaşardım. İlgimin olmadığı şeyler duysam da anlamıyorum kalalakdkslalla sesler duyuyorum mesela. Bizim normalimiz bu. Dışarda ailelere çok çaresiz hissettiriyor ama ben yaşayan biri olarak hiç çaresiz ya da problemli hissetmedim kendimi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…