Çocuk sahibi olmayı istememek

Eger bu topigi iyice incelediysen, sunu fark edeceksin cogunlugunda: hepsinin bir kirilmisligi var hayata aslinda.
Bende suna cok inaniyorumki, tüm bu topikte olanlarin süper anneler olacagindan ama ne yazikki birileri bizim kalplerimizi öyle kirmiski...artik hersey cok gec.

Bazilari cocuklugunda, bazilari gencliginde, bazilari ömür boyu kirilmis bu hayata ve ayni hatayi yapmamak icin en iyismi hic bu islere girmiyeyim demis.

Bende cok isterim icimizden biri cikip ya, kizlar gecen sene böyle düsünüyordum ama bu sene böyle oldu diye, ama ne yazikki cogunlugun cocukluktan beri anne olmamayi akillarna resmen kazimislar benim gibi... onun icin burdakiler birbirini cok iyi anlar...

Bu topikte toplanan tüm kadinlarin inanilmaz hayatlari var, ince detaylarda gizli ailesine ve hayata kirilmisligi var.

Benide bir anne öylesine dogurdu ayni senin anlattigin gibi dogurup kenara atti, aslinda erkek cocuk olsun diye dogurdu ama olmadi...bunu hep hissettim...ve bu cok üzücü durumu yasarken, icimdeki anne olma yetenegimi kaybettim..taaaa kücüklerde kaybettim, sadece hayatimda bir kiz cocuguda degerlidir savasi verip buralara geldik...Anneme benzememek icin anne olmayi kücüklügümden beri istemedim.
Konu bu, yoksa kimse simarikligindan anne olmayacagim, marjinalim ben demiyor...

Çok haklısın canım, ben de fark ettim tüm yazılanlarda hissediliyor aslında haklısın sanırım, tabii ki şımarıklık asla değil, böyle birşey demek kesinlikle demek istemedim, ne olur yanlış anlaşılmayı asla istemem, sonuçta ben de sizden biriyim canım...

Son düzenleme:
toplum kendine kurallar koymuş. bekarsan evleneceksin. evli isen çocuk yapacaksın. 1 tane varsa ikinci olacak:)
evliliği hiç düşünmüyordum evlendim. çocuğuda istemiyorum. ama olur mu bilemem kısmet insanız sonuçta fikirler değişebilir. ama açıkcası istemiyorum. anne olmak bence sadece doğurmak değildir. onu yetiştirmek önemli olan. bunu yapabilecek yapıdamıyım emin değilim. ama çevreme bakıyorumda anneliğin a sından anlamayan herkes çocuk sahibi. ve sonuç sorunlu çocuklar sonra gençler ve sorunlu evlilikler
Bence de. Ben artık diyorum. Evet çok kolay kalp kıran, patavatsız insanları hiç sevmem ama anlamaları için bu gerekiyorsa mecbur yapılıyor.

istemiyorumu anlasalar keşke. bu dünyanın devamı için ille şartmış çocuk. ailemden kaynanadan iş çevremden komşudan akrabadan tanıdık tanımadık kimselerden bu konuyu duymaktan bıktım artık. geçenlerde çok samimi bir arkadaşım " ee çocuk işi ne oldu "" dedi. kan beynime sıçradı. demek ben o kadan beceriksizim ki en samimi arkadaşlarıma bile daha anlatamamışım çocuk istemediğimi...
izninizle cevap vereceğim. çünkü beni alıntılamışsınız. öncelikle asla kimseyi aşağılamam. aşağılama , küçük görme vbb şeylerden tiksinirim.
hangi konuda olursa olsun insanların düşüncelerine saygım vardır. ve elimden geldiğince haklı görmeye çalışırım. insanlar hayatlarını nasıl isterse öyle yaşar bence . benim kızdığım nokta insanların başkalarının hayatına bu kadar burnunu sokması ve bunu hak görmesi.
tüm hayatınızı çocuğunuz yapma meselesine gelince. elbette hayat sizin merkeze istediğiniz şeyi alabilirsiniz. bu beni ilgilendirmez. ama her beraber olunan ortamda durmadan çocuk konuşuluyor ise ve bu ortamdaki birinin çocuğu yoksa bir düşünmek lazım değilmi acaba bu kişi sıkılıyor mu? acaba onu bunaltıyor muyuz. birde mesela bir arkadaş (iş ortamında bu aynı grup içinde) yaşı 40 ı geçkin. 10-15 yıllık evli ve çocukları yok. ve bu konular her açıldığında benim çocuğum yok diye kısa bir yorum yapar. ama ben onun o yorumu altında yatanı seziyorum. belki de çocukları olmuyor ve çok istiyorlar. bu konuları her seferinde onun yanında konuşmak ne kadar doğru. belki de yarasına durmadan tuz atıyor bu mevzuu. çocuk sahibi olmak istememek ayrı birşey (benim gibi) ,çocuk sahibi olamamak ayrı birşey. çocuk sahibi olamayan ve bu konuda çabalayan birilerinin yanında durmadan çocuk çocuk demek. ne zaman olacak diye sormak falan insanlığa yakışıyor mu? Ben asla kimseye çocuk konusu ile ilgili soru sormam mesela. neden derseniz belkide çok istiyor olmuyor. niye deşeyim yarasını. ya da istemiyor bunu bana açıklamak zorunda mı?
birde konuya başka bir açıdan ele alayım. mesela ben hayvanları çooooook severim. ve bir kedim var. ben onu kızım diye severim. ve gerçekten kızım o benim çünkü minicikti bana geldiğinde ben büyüttüm. benim dünyamda kediciğim. ama ben kimsenin yanında kedim şöle yaptı kedim şunu yedi kedim hasta kustu kedim çok yalnız kedim çok sıkılıyor diye konuşmuyorum. neden? çünkü insanlar uzaylıymışım gibi bakıyor. Anlamıyorlar bende anlamalarını beklemediğim için anlatmıyorum. mesela evde kedi beslediğim için evimin kirli olduğunu düşünüyorlar ben de belki çocukları olduğu için öyle düşünüyorum ama ben kendi düşüncemi dile getirsem taşa tutulurum. ben hayvan sevdiğim için çatlak bir kadınım milletin gözünde. her hafta barınağa gittiğim.. elimden geldiğince hayvanlara yardım ettiğim . bu işe para yatırdığım için zırdeliyim. ama insanlar çocukları için aynı özverilerde bulunduğu için normal... ben bu toplumun iki yüzlülüğünden ve anlayışsızlığından sıkıldım. herkesi olduğu gibi kabul ettiğimiz gün bana da haber verin olur mu?
kusura bakmayın biraz içimi dökmek oldu yazı ama. kesinlikle size sitem değil amacım. sadece beni anlamanız için biraz anlatmaya çalıştım kafamdakileri ve hissettiklerimi?
Rabbim çocuk isteyen ve sahip olamayanlara evlat versin. çocuğu olup onu dünyası yapanlara da saygım sonsuz. ama benim gibi olan istemeyen insanlarıda biraz düşünerek benim gibi zavallıları da sık boğaz etmeseler ne olur yani? çok şey mi istediğim :)

Blackcat süpersin ya. :)
Sakin bana gelme kedinle benimde cok sevdigim özel japon baliklarim var bahcemde, yani kendi havuzlarinda yüzüyorlar ve bazilari 30-40 cm büyüklügünde, beni görür görmez hemen geliyorlar ve elimle yem veriyorum. inan cok zevkli birsey ama bende fazla anlatmayayim simdi :))))

he he geliyom ozaman kızımla senin balıklarla azıcık oynasın.
aman benim kız korkağın teki balıklardan biri mazallah benim kıza dokunur falan hanımefendinin patişleri kirlenir bak bende sana uydum anlatıyom iyi mi

harfi harfine katılıyorum, ancak "beğen" butonunu tıklayasım gelmedi ema, anlıyorsun değil mi, o kadar trajik ki...

İşte en önemli ortak noktalarımızdan biri de bu sanırım olivia, biz de çift olarak ikimiz de kendi tırnaklarımızla kazıyarak bugünlerimize gelmişiz, annelerimizin manevi desteği ile sadece, onların hakkını yiyemeyiz. Ancak bir çok kalp kırıklığı, üzüntü en güzel geçmesi gereken yaşlarımıza gölge düşürmüş belki de... Anne-babalık sorumluluğunu küçük yaşta üstlenmek zorunda kaldığımızdan belki de...

ben de uzun süredir bu topicteyim ara ara olsa da, ancak fikrimiz (çift olarak) değişmemekle birlikte, eğitim sisteminde olan bitenlerle iyi ki bu kararı önceden almışız diyoruz her gün...

Yİne kişiye göre değişen bir durum aslında, evde öyle bir ses aramak ya da aramamak, birbirine yetmek, kendine yetmek/yetememek... Ve en önemli nokta yine, insanların istediği hayatı yaşayabilmesi, ya da yaşadığı hayatı en mutlu şekilde devam ettirebilmesi...

Çok haklısın, çift olarak aynı fikirde olmak en büyük şansımız belki de... Yoksa bir taraf diğeri yüzünden istemediği şeyleri yaşıyor olacaktı. Etrafa bakıp, diğerlerine bakıp aynı şartlara aynı şeylere sahip olmaya çalışanlar ebedi mutsuzluğa mahkum benim gözümde .çünkü sonu yok ve ellerindekinin kıymetini asla bilemiyorlar. Sadece çay -simitle de mutlu olabilir insan, kendiyle ya da sevdiğiyle mutlu olduktan sonra...

altına imza

bence de black cat o kadar güzel yazmışsın ki, her cümlene, kelimene, harfine teşekkürler! ister içini dökme de, ister başka şey, burada her dediğini çok iyi anlayan bizlerin olduğunu bil, zaten biliyorsun yoksa yazmazdın

hiç yakıştıramadım olivia, misafirperver sanırdım seni

oynasınlar tabii, değil mi?!

Kararınızdan dolayı yürekten tebrik ederim, bu süreçte etraftaki sıradan düşüncelere kulaklarınızı tıkamanızı ve size gerçek anlamda destek olacak dostlarınızı yanınızda tutmanızı öneririm

Yıllarca bize öyle bir anlattılar ki şu yaşlılığı, eskiden olgun yaşlarım ve yaşlılığım için şirin şirin planlarım varken şimdi ister istemez, boş bir odada sallanan sandalyesinde sus pus oturan, ölümü bekleyen yaşlı bir kadından başka bir şekilde hayal edemez oldum kendimi, bu ne kadar korkunç bir şey aslında değil mi, toplum baskısı hayallerimi bile ele geçirmiş ister istemez.

Oysa benim (inşallah) bahçeli bir evim olacak, romatizma ağrılarım için ilaçlarımı sevdiğim hatırlatacak, belki o hatırlamayacak ben ona hatırlatacağım, bahçemizdeki sallanan sandalyede kitap okuma saatleri yapacağız, yetiştirdiğimiz taze sebzeleri çevremize dağıtıp hayır dualarını alacağız, benimle avrupa yakası izleyip benden fazla gülen babaannem gibi komedi dizileri izleyeceğiz sevdiğimle kahkahalarla, sevdiklerimizi davet edeceğiz, gelmezlerse canları sağolsun, sıkılmayacağız, yetmeyi bileceğiz birbirimize. Benim kedim, sevdiğimin köpeği olacak bahçede, şebeklikleriyle eğleneceğiz. Çevre gençlerinin konuşmaktan sıkılmadığı, güldüren derya nineleri olacağım.
Gücüm varsa ben hala fotoğraf çekip takı yapıyor olacağım. Yine gücüm dahilinde sahil kenarlarına, parklara gideceği,z her gün en az 1 saat yürüyeceğiz mutlaka el ele, kol kola...

Belki de bunların hiç biri olmayacak, bu kadar iyimser bir tablo yerine sürekli aksırıp tıksıran, ağrılarından dert yanan, adım atmaya gücü olmayan iki yaşlı çekilmez insan olacağız... Gönül ister tabi ki birincisini ama ikincisi olsa da farketmez.

En nihayetinde mutluluğumu başka bir canlının yaşamına, kahkahasına bağlamayacağım. Hele ki saatli bomba misali geleceğini, mutluluğunu garanti edemediğim bir canlının.
Uzun tuttum ama hayallerimi anlatmak istedim, hep diyorum insanları yahu ne beter şeymiş şu yaşlılık, ölsek daha iyi yani anlatılana bakılırsa kabus :)
Hep babaannem geliyor gözümün önüne, çektiği tüm acılara rağmen cıvıl cıvıl, şen şakrak, bir gider gezmeye bulana aşkolsun, işte bu benim lugatımda yaşlılık.
Kim bilir hayatında babam olmasa ne mutluydu şu an...

Olivia harikasın harika
İnan çok isterdim eşimin de tam olarak senin eşin gibi düşünmesini, ama onun yetiştiriliş tarzından dolayı ruhunda var babalık, tamam desem itiraz etmez yani :)
Ben tam senin kafadayım, her anı yaşa, eğlen, zaman geçiyor, mottom bu. O biraz daha ağır başlı, mazbut :)
Ama seviyorum canımdan çok... ne olursa olsun farklılıklarımız karşısında fedakarlık yaparak çaba sarfetmeyi seviyorum.
Onun sevgi anlayışını belki kafa olarak bana yüzde yüz uytan birinde bulamazdım, iyi ki var...

70 yaşında da böyle yerinizde duramayın inşallah

Ağzına sağlık çok doğru bir noktaya değinmişsin, kesinlikle bu kararı verenlerin çoğu bu şekilde. Ama bu demek değil ki kararımız sağlıksız, kimisi de böyle yorumluyor yani "senin geçmişin kötü tabi yazık bilmiyorsun ki tadını" diye, hasta gözüyle bakıyorlar
Aksine ne mutlu ki böyle gelmiş böyle gider dünyanın düzeni bu diyerek biz de doğurmadık peşi sıra, bilinçlendik, hayatımıza dışarıdan bakabildik.

Ben de neden yapıldığı bilinmeyen, sevgisiz büyüyen 4 kız kardeşin sonuncusuyum. Aynı senin gibi erkek beklenen ve sinirli bir gecede belki de sırf erkek olmadı diye yeni doğmuşken duvara fırlatılan...
Ben inanıyorum biz yaşadığımız onca acıdan sonra bu kadar serbest bir yaşamı hakettik.
Daha çocukken aldığımız sorumluluklar geleceğimizde muhtemel alacaklarımızı aştı zaten...

Söz bulamadığım ne kadar katıldığımı ifade edecek... Özellikle kediler konusunda siz bana deli gözüyle bakmayın, ben de size...

O kadar güzel yorumlar gelmiski aslinda bu sihri bozmak istemiyorum ama yinede yaziyorum: süpersiniz her biriniz
Bunu söylemem lazim, icimde tutamadim artik.
Acapella 70 yasmi? Bizler 90 yasina kadar yerimizde durmayacagiz, bundan emin ol :)))
Hayatimda yapmak istedigim cok seyler var, Insallah zamanim yeter.
Bunlardan birisi ölmeden su satranc oynamayi illaki ögrenmem lazim , cünkü cok imreniyorum satranc oynayanlari...

Black cat burasi böyle, senelerdir, bu topik sürüyor ama her zaman yazismayiz, daha dogrusu fazla geyik yapmayiz.
Buda bizim ne kadar bu topigi sevdigimiz ve deger verdigimiz anlamina gelir. Herkes burda neden bu dünyaya cocuk getirmemeyi düsündügünü yazmis.
Ayni bir Britannica sözlügü gibi ac ac oku, eski yorumlari oku, bikmazsin bu bölümden.
Laf kirliligi yapmadan az, öz ve icten duygularla yazilmis hikayeler...

o kadar güzel anlatmışsın kii

evli değilim,evlenirsem çocuk sahibi olmak isteyen biriyim..
ama aynı şeyleri düşünüyoruz ve her şeyden önemlisi insanların,
kendilerine ait hayat görüşleri,yaşantıları olabilir..en başta buna
saygı duymak lazım,her insan gibi...

ve benim için önemli bir mevzu..evet çocukları olanlar
mutluluklarını paylaşıyorlar bir şekilde..Allah sağlıkla büyütmek
nasip etsin..ama ya yıllarca uğraşıp ,çabalayıp bir şekilde bu
sorunla baş edemeyenler?

sen zaten söylencek her şeyi söylemişsin..ellerine sağlık..

bence anne ve baba ne kadar bilin nçli olursa olsun çocuk üzer ve üzecekte burda sorulması gereken soru ,sonuna kadar çocuğunuzun arkasında olacakmısınız? bu sevgi duygusunu muhafıza edebilecekmisiniz ,çocuğunuz her daim size uygun kararlar vermeye bilecek, sevginiz azalacak mı? bunlara yeteri kadar olgun olup dayanma gücünü gösterecekmisiniz? maddi ve manevi bu sevginiz sürecek mi bir ömür boyu? eğer çoğunluk '' hayır'' olarak yanıtlıyorsanız , çocuk doğurmayınız,.geçici hevese yer yok,

her daim anne ve baba güçlü olmak zorunda birde kaç çocuğa tahamülünüz var ? bu çocukların babası ölebilir ,tek başına kalabilirsiniz ,dayanma gücünüz çok önemli 14000 çocuk ,devlet koruması altında ,YANİ BU EBEVEYNLER çocuğa bakamamış çok vahim bir durum , bakamıyacağın çocuğu doğurma ,kardeşim

Yoo öyle deme...

Onu veren Allah rızkınıda verir..Gelen rızkıyla geliyor

Önüne bir tabak,bir yemek,kıçına bir bez tamam...

Terbiye mi?! Laf dinlemezse iki terlik atarsın, bir şöyle çimdiklersin olur biter.

Çocuk dediğin kendiliğinden büyür,bir bakmışsın ki büyüyüvermiş.

Ot,ağaç yetiştiriyoruz ya;kendiliğinden büyür yani,ne olcak.

slm umarım iyisindir yukarıdaki cevap komik ama var bunlardan

İyiyim teşekkürler Emacım,sen nasılsın?

İstenmedik ot dibinde bitermiş misali,yakınımda var bu tiplerden.

bendede çok o tipler ,gülüp geçmek lazım onlar sonra anlıyor bizi, ve akıllı diyor bize ,aklını kullanmayan bu dünyada rezil rüsva olur bu kesin, kk özledim fazla giremedim işlerim yoğun

bendede çok o tipler ,gülüp geçmek lazım onlar sonra anlıyor bizi, ve akıllı diyor bize ,aklını kullanmayan bu dünyada rezil rüsva olur bu kesin, kk özledim fazla giremedim işlerim yoğun

Bende bir ara işler ve sağlık sorunları yüzünden ara vermiştim....Neyseki zaman ayırabiliyorum bu aralar.

Bence rızık denilen şey akıldır...Allah idrak gücü,akıl vermiş. Aklınla bolluk yada boşluk yaşarsın.Ben bunu böyle diyince aforoz ediyorlar beni resmen

Kolay gelsin canım

bol sağlık dilerim sana , farklı olunca anlamazlar illaki sürüye uyacaksın ,boşver sende

anladım zaten ama 2 haftada bir falan uğrayın ya. bu dünya da yalnız olmadığımı anlamak için çok iyi geliyor burası.
sağol ... benim duam hep rabbim isteyip sahip olamayanlara çocuk ver şeklindeir.

eh artık başbakanımızda kürtaja karşı. yanlış anlama olmasın ben tam destek arkasındayım demiyorum ama bu kişiyi ilgilendiren bir karardır. dün gazetede okudum bir iktidar partili açıklaması kürtajı süre ve sağlık sebebi gibi kısıntılar olmadan komple kaldırmayı planlıyorlarmış. yani istenmeyen çocuk tecavüz sonucu olan yada çocuk yaşta annelerin çocukları fark etmez hepsi doğsun yer çok nasılsa...şimdi yazacam birşeyler de neyse....

Yazdıklarınız dikkatimi çektide bende kendim hakkında birşeyler yazmam gerektiğini düşündüm.Sözüm aslında kişisel olarak size değil ama belki size farklı bir bakış açısı getirebilir.

Öncelikle yaşınıza takılı kalmayın; açık söylemek gerekirse ben sizden çok ama çok gencim.Fakat benim de ileride çocuk sahibi olmam imkansız.

Bakın,"neredeyse imkansız" demiyorum;imkansız diyorum...

Seneler önce rahatsızlığımı öğrendiğimde çok ama çok ağladım. Bir insanın ömür boyunca istese bile çocuk sahibi olamayacağını bilmesi çok acı birşey.

Bir mucize eseri 2 sene önce doktorumun "bir yumurta görünüyor ve bunu değerlendirmelisin,bunu uyarmalıyız,bu şansını tepme,aksi halde anne olman bu değerlerle imkansız" dedi. Gerçekten de kan değerlerim 60 yaşındaki bir kadınla aynı değerlerde...

Peki ya ben ne yaptım? Belki hayatımın en büyük sancılı kararlarımdan birini vermek için resmen günlerce kıvrandım.Çünkü karar vermeye bile fazla vaktim yoktu.

Düşündüm, düşündüm,düşündüm...Ağladım,yine düşündüm.Bir yandan anne olmak için son bir fırsat (ki bununda olacağı kesin değildi), diğer yanda kendimi anneliğe ve bir insan yetiştirmeye hazır hissetmeyişim.

Elbette benim endişem "ya çocuğumu iyi yetiştiremezsem" düşüncesi değildi;ben eminim ki bu topiktekiler anne olsalar bir çok kişiden daha fazla sağduyulu,bilinçli ebeveynler olacaktırlar ve bu kadar detaycı olduğumuz için harika evlatlar yetiştireceklerdir.

Fakat ben sorumluluk almaya hazır değildim; bu yaşımda çocuk sahibi olmak istediğimden emin değildim,herşeyin kötüye gittiği bir ortamda tüm bu sorumluluk ve endişeler gözümde büyüyordu.

Ve ben çocuk sahibi olmayı denemedim bile,üstelik bu durumdayken.Sırf "ben anneyim,ben özelim" naraları atmak için (sözüm bunu yapan kadınlara sadece) o bebeği yapmaya uğraşmanın bir anlamı yok.

Sırf egom için,kendimi garantiye almak için,ilerde yanlız kalmama düşüncesinden kurtulmak için o çocuğu kendimi hazır hissetmediğim halde dünyaya getirmeye hakkım yok.

Ben duygularım ve mantığım arasında çok bocaladım,çok uğraştım kendimle.Ama doğru bir karar verdiğimi biliyorum.

Çok uzattım...Demek istediğim yaşı hiç önemsemeyin bile,eğer sağlığınız ve biyolojik yapınız olması gerektiği gibiyse siz istediğiniz halde olmaması için hiçbir gerekçe yok. Ya da şöyle diyelim,olması gereken şeyler zaten oluyor hayatta...Biraz Allah'a ve onun hakkımızda kurduğu plana güvenip akışa bırakmak daha rahatlatıcı olur

Sizden daha kötü durumda olanları görün,mesela ben...Kim bilir,belki vakti gelince bende bir evlat isteyeceğim ama buna imkanım olmayacak.

Kimileri neden bu kadar soğukkanlı konuştuğuma anlam veremeyebilir.Fakat bilin ki,ben bir çok şeyi üzülerek aştım.

Anne olmak istediğimde sevgiye muhtaç olan kimsesiz çocuklara verebilecek bir sevgiye sahip olduğumu ve bir sürü evladımın olacağını biliyorum.

Anneliğin doğurmakla olmadığını biliyorum.Sırf doğurup onu beslemekle,ergenlikten itibaren onunla kavga ederek birey yetişmediğini biliyorum.

Sevgi ve saygı dolu,huzurlu geçen bir evliliğin içinde illa ki çocuğun olması gerekmediğinide biliyorum.

Hayat sigortası olarak çocuk sahibi olunmaması gerektiğinide biliyorum...

Hayatta yapılacak ve yaşanacak çok ama çok güzel şeyler var. Ama bu güzellikleri yaşamak akılla,mantıkla ve sağduyu ile oluyor hayatta. Ve son olarak sizin dediğiniz gibi; sevgi kurtaracak herşeyi

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…