Çocuk sahibi olmayı istememek

ben çocuğum olsa şöyle yaparım, böyle yaparım diye hayal kurardım. ama evlenince çocuk istemez oldum. mesleğime ve eşimin ailesine ısınamadım. hayat birden çok zorlaştı benim için. eşim çok istiyordu. hatta evlenir evlenmez istiyordu. ben 4 yıl erteledim. şimdi bir oğlum var. pişman olurum, yaşım da geçmiş olur diye, yaptım. yapınca seviyor insan, ama yapmasaydım nasıl birşey olduğunu da bilmezdim, bir eksiklik de duymazdım. çok zor bir iş, böyle olduğunu bilsem belki hiç yapmaz ya da daha çok ertelerdim.

şuna benziyor anne olmak: ölümden korkmana gerek yok, çünkü ölüm varsa sen yoksun, sen varsan ölüm yok. bebek olunca mecburen seversin, bebek yoksa zaten sevmezsin ve nasıl bir bebeğin olacağını bilmezsin.

karışık yazdım biraz, olmasa da olurdu. Allah'a şükür oldu, Allah çok isteyenlere versin.

olabilir düşüncene ve yaşam biçimine saygı duyuyorum her insan tek yaratılmıştır ,her kim nasıl mutlu oluyorsa o şekilde yaşasın,hayat kısa

:13::13::13:

yok, yok aslında çok açık olmuş, belki de aynı fikirde olduğumuz için bilmiyorum o kadar açık ki, çok güzel özetlemişsinizi durumu. samimi paylaşımınız için diğer anne arkadaşlarımız gibi size de teşekkür ederim, bu toplumda akıl sağlığımızı koruyabilmek için sizin gibi arkadaşların da bizi anladığını görmek çok önemli.

Demetanne yorumun icin cok tesekkürler ve bu topigide hosgeldin.
Yorgun savascimin dedigi gibi bence cok dogru özetledin, olmayinca gercekten aramiyorsun.
Benim söyle sansim vardiki ayni düsünceye sahip olan bir erkekle evlendim.
Onunla hayatimi paylasmaktan cok mutluyum ve bu mutlulugumla memnunum, bana daha fazla ne mutluluk istiyorum nede basima alacak is, yani cocuksuz cok planli, düzenli, bir hayatimiz var, cift calisiyoruz ve maddi acidan rahatiz, kimseye muhtac degiliz, yapmak istedigimiz seyahatlarimizi yapiyoruz.
Bazen canimiz yemek yapmak istemiyor isden sonra bir restoranda veya cafede bulusuyoruz, yani hayatim yeterince zor, daha baska mesuliyet almak niye?
Birde ömür boyluk bir sey...kus degilki istemediginde komsuna hediye edesin.
Iyiki herkes bizim gibi düsünmüyor ama bizi anlayanlara cok tesekkür ediyorum.

o kadar bicak sirti bi konu ki bu...
cevremdekilere "ben cocuk istemiyorum" dedigimde bana o bakislari yok mu.
sanki dünyaya inmis bi uzaylisin, sanki dünyanin en sacma en olmayacak seyini söylmisin
istemiyorum iste kardesim istemiyorum
ister taskalpli, ister bencil diyin. yinede istemiyorum.
bide su cümleye fitil oluyorum "olunca seversin" olunca tabi seversin... ama ya sonrasi?

hic düsünmeden, tartmadan bebek sahibi olanlari anlamiyorum...
nasil insan hayatinin en önemli kararini bi dakka bile düsünmeden alabilir ki
öylesine dogal geliyor herkese, hakkinda düsünülmesi bile gereksiz. cünkü mecburi bisey...

toplumumuzun, ailemizin, arkadaslarimizin bana dayatmak istedikleri bu hayat biciminden nefret ediyorum
herkes ayni hayat yolunu izlemek zorunda degil
herkes cocuk sevmek zorundada degil
ben sevmiyorum, bagirtilari, simarikliklari cileden cikarir beni... cekemem ya...
alis veris yaparken bi cocuk aglarsa bana geliyolar sagdan sagdan, bide evin icinde tüm gün ugras kolaysa.

yani hayatim yeterince zor, daha baska mesuliyet almak niye?
Birde ömür boyluk bir sey...kus degilki istemediginde komsuna hediye edesin.
Iyiki herkes bizim gibi düsünmüyor ama bizi anlayanlara cok tesekkür ediyorum.

ah, ah aramıza hoş geldin, inan bu topicten önce, kendi kararımızı değiştirmeyecek de olsa, ben ve birçok arkadaş o uzaylı gibi hissetmeyi yaşadı/yaşamıştır bu topiği ilk bulduğumdaki sevincimi, içimin nasıl rahatladığını, düşüncelerimin sevdiğim adam ve bir iki kişi dışında da anlaşılabilmesi, onaylanması çok farklı bir duyguydu. ha normalde insanların beni onaylayıp onaylamaması umrumda olmaz, hiçbir konuda, yani üzülmem ancak gördüm ki fikirlerimin anlaşılması, boşa konuşuyor gibi olmamak çok güzel bir şeymiş.

tek yapılması gereken, eğer bir ilişkimiz varsa karşımızdakine açık olmak, bu konudaki fikirleri paylaşmayı çok ertelememek. kadın olsun, erkek olsun daha sonradan sorun yaşanabiliyor çünkü.

ben dahil bazılarımız, bizimle aynı fikirde olan adamlar bulmuşuz, dilerim diğer arkadaşlarım için de durum böyle olur.

Evet aynen öyle bu konu cok ciddi bir konu ve gercekten hayati paylasmak istedigimiz insana bunu acikca bastan söylemeliyiz, yoksa sonradan büyük problemler olabilir.
Ama birde ayni düsüncedeyseniz ve ikinizde hayatin tadini cikarmayi biliyorsaniz, inanin öyle güzel geliyorki dünya sana.
Her istedigini yapma özgürlügü icinde, basina ne gelirse gelsin yipranmiyorsun cünkü cok güclüsün, o icindeki enerjiyi senin icin güzel seyler olan islere yöneltiyorsun ve buda seni mutlu ediyor.
Etrafimda hep psikolojisi bozulmus kadinlar gördükce, demek bir cocugunda seni bu dünyaya baglayan bir unsur olmadigini gösteriyor.
Hepinize güzel ve dinlendirici bir pazar günü diliyorum...

sanada iyi pazarlar olivia katılıyorum bu çocuk meselesini evlenmeden önce konuşmak gerek şuna belirtmede geçemiyeceğin bazende anne ,baba çocuğu yıpratıyor yani roleller tersine oluyor tabi evlendikten sonra kendince tedbirler alıyorsun,mutlu yaşamak,mutlu olmak için

o kadar doğru ki özellikle o cümle, kesinlikle en büyük şanslarımdan biri beni anlayan bir adama, hem fikir olan bir adama aşık olmam ve ailemin de bu konuda beni sonuna kadar anlaması, onlara da laf anlatmak zorunda kalmamam.

bizim açımızdan olayın bir de bu yönü var zaten, biz o kadar mutlu edebileceğimizi düşünmüyoruz bir çocuğu, hayatın getirip götürdüklerinin yanında.

Evet bazende roller degisebiliyor tabiki ema.
Savascim bu cok önemli, ayni düsüncede olmak, ayni seyleri istemek hayatdan,
ayni yöne bakmak, ayni seylerden zevk almak, tabiki 100% degil, illaki degisik alanlardada insan biraz yanliz olmali ama 90% bunu yapiyorsan ayni pencereden bakiyorsan hayata, birde bu konudada hemfikirsen, inan aklina bile gelmiyor cocugunun olmadigi, cünkü hayatini baska seylerle doldurmussun, hatta yer yok , tasirmissin bile, cocuga yer kalmiyorki...
Nereye sigdiracaksin? Sonra niye sigdiracaksinki? Gerek bile duymuyorsun.
Hala bu kadar faal oldugum halde, daha yapamadigim cok seyler var....
Ispanyolca ögrenmem lazim, birde dans kurslari vs. vs....
Herkes hayatina bir anlam katmak istiyor gitmeden su dünyada, bende kendime katmak istiyorum, vallahi dünya öyle güzel bir gezegenki aslinda bir ömür yetmiyor....

bu başlıkta zaten en anlaşılmayan şeylerde bir ide bu oldu ya oliviam, dediğimiz insanlar mutlu olacağı hayatı yaşasın, dayatılan ,mecbur hissettirilen değil. zaten çocuğun da onu çok isteyip yapan, ona hep öyle yaklaşacak bir aileye ihtiyacı var, mahalle baskısyıla ya da sadece eşi istediği için çocuğa evet diyen bir anne ya da babaya ihtiyacı yok. her insanın sevdiği renk, tat farklı olduğu gibi hayatını geçirme, ömründen kullanacağı zamanlarını değerlendirme istekleri farklı, ama insanlar hala anlamıyor hala, artık cevap vermekten usanmış haldeyim, onlar aynı şeyde diretmekte usanmadı valla. ama git gide görüüşme- konuşma oranımı azaltıyorum bu gibilerle, neden sinirlerimi bozayım ki, benim düşünceme saygı duyamayan insanlar kendilerine de saklayamıyorlarsa düşüncelerini ve beni bunaltıyorsa hayatta yapacak çok daha güzel şeyler var onların aynı lafları dinleyip cevap vermektense di mi ama

ayrıca her kadında zaten anneliğe uygun değil bu dayatmalar mahalle baskısı yüzünden kendini tanımadan hop bir bakmışsın kucağında çocuk her gün annesinin evinde henüz yetişkin ve karar vermeye olgun olmayanlar çocuk yetiştirmede zorlanıyor insan düşünen varlık düşünmeden bu kararı alması depresyona dahi itiyor ,çocuk yani bebeğin ihtiyaçları epey aile bütçesini ki asgari ücret alıyorsa sarsıyor,kolay değil yani birde o uykusuz,hasta geceler çok zorayrıca her kadında zaten anneliğe uygun değil bu dayatmalar mahalle baskısı yüzünden kendini tanımadan hop bir bakmışsın kucağında çocuk her gün annesinin evinde henüz yetişkin ve karar vermeye olgun olmayanlar çocuk yetiştirmede zorlanıyor insan düşünen varlık düşünmeden bu kararı alması depresyona dahi itiyor ,çocuk yani bebeğin ihtiyaçları epey aile bütçesini ki asgari ücret alıyorsa sarsıyor,kolay değil yani birde o uykusuz,hasta geceler çok zor

o kadar güzel demişsin ki, etrafımda maalesef her yıl yeni arkadaşlarım ekleniyor bu dediklerini yaşayanlar grubuna. sonra da nerden bileydim diyorlar, halbuki aynı arkadaş çevresiyiz, diğeri sorun yaşarken demek ki empati kurmuyormuş sadece gülüp geçiyormuş diyorum o zaman bu arkadaşlarım için. benim illa bir şeyi yaşamam gerekmiyor ki, onun sorunlarını tahmin etmek için, etrafımdaki insanların yaşadıklarına gerçekten kulak veriyorum çünkü, aksi takdirde her şeyi deneme yoluyla yaşayıp öğrenmem gerekirdi. kendimi onların yerine koyup tarttım ve benim artık bunu istemediğime karar verdim.

baba bir yere kadar ama anne gerçekten çoğu zaman başbaşa kalıyor sorunlarla. çocuktan sonra arası açılan çiftler de zaten aslında kendileri haızr olmadan, çocuk istemeden çocuk sahibi olmuş insanlar genellikle sanırım. artık eskisi gibi değil, kadın sadece çocuklarıyla ilgilenmekle mutlu olabilen bir canlı değil, belki eskiden de değildi ama oran arttı şimdi. o yüzden herkes böyle ,herkes yapıyor gibi cümleler duymak çileden çıkarıyor beni.

hep sanki gülücük atıcak, şeker bebek kalacak gibi düşünerek çocuk dünyaya getirdiklerinde ema'nın dediği gibi hastalık, uykusuz geceler vb dayanılmaz hale getiriyor hayatları.

Is yerimde hamile kalmasini cok isteyen ama bir türlü hamile olamayan bir elemanim vardi.
O kiza cok aciyordum, cünkü resmen baski altinda sirf o hamilelige yönlendirmisti beynini. Birde isin ilginc yani, ben cocuk görünce mutluluktan ciglik atar, orasini burasini minciklar, ayaklarini isirir mutlu olurken o gider aglardi baska odada....
Cok üzülürdüm bu kadina, daha yasi 34 ve Alman.
Sonra bir sürü hormonlar verirlerdi bu kadina gynekolog tarafindan, her an patlayacak bir balon gibi sismisti.
En ufak bir düzeltmemde baslardi aglamaya aman ya Rabbim, cok üzülürdüm. Ben patronu olarak ona bir sey sormaya korkuyordum resmen, aman üzülmesin aman simdi yormayayim kadini diye.
Gecenlerde geldi, gynekologu güya ona, belki is yerinde yasadigin stressden dolayi hamile kalamiyorsun diye söylemis, ki eger bunu gercekten bir gynekolog söylemis ise o zaman bu dünyada 6 milyar insan degilde, 3 milyar olmamiz gerekirdi cünkü calisan bayanlar hamile kalamazdi.
Neyse cikisini istedi ve gitti.
Demekki hayat böyle birsey ne o beni anladi, nede ben onu.....ama herkese Allah istedigi hayati yasatsin, baskiyla olanini degil....

herkes çocuk sahibi olacak diye birşey yok,bazı şeyler olurunda güzeldir
çocuk sahibi olan arkadaslar anne olunca anlarsın diyor
anne olmadıgıma gore sorun yok bilmediğim bir duygunun eksikligini niye yasayayım
kim kuruyor baskıyı üzerimize...
arkadaslar hayat sizin hayatınız ister cocugunuz olur ister olmaz bu size baglı
sırf zevk icn cocuk yapan ve o cocuga bakamayıp yarın bunalımlı bir hayat yasatan biri olmak istemem
kaderde varsa hersey olur,hiçbirseyi zorlamayacaksın...

:13::13::13::13::13:

kendi evladiniz olmasini Istemiyorsunuz ,
cunku annelik genlerine sahip degilim diyorsunuz ?
ama baskasinin cocugunu evlat edinmek
size daha uygun ?
onu hangi GENLERLE buyuteceksiniz ?
celiskiler , celiskilerrr :)

Allah herseyın en iisini bilendır.rabbim kime nasıl evlat verecegını bilir..siz kafanıza takmayın bunları.nasıbınızde varsa siz istesenızde istemesenızde olur.....

kendi evladiniz olmasini Istemiyorsunuz ,
cunku annelik genlerine sahip degilim diyorsunuz ?
ama baskasinin cocugunu evlat edinmek
size daha uygun ?
onu hangi GENLERLE buyuteceksiniz ?
celiskiler , celiskilerrr :)

Olaya bide şöyle bakın hanımlar;
Doğurduktan sonra o evlada en iyi şekilde bakmak, her türlü sorumluluğunu üstlenmek zorundasın başka bir seçeneğin yoookkkkk!Geri dönüşün yok, yola çıkmışssın bi kere
Ama diyelim ki 35-40 na kadar çocuk istemedin, böyle büyük bi sorumluluk altında ezilmek istemedin,kendini yeterli görmedin....
Velev diyelimki, hormonların-genlerin (her neyse)35 yaşından sonra birden çocuk isteriz diye ayaklandıİşte o zaman başka bir şansın ve seçeneğin var, oda evlat edinmek

35-40 sonrası da insanın kendi çocuğu oluyor..Bu yaşları çocuk için çok geç kalınmış yaşlar olarak saymayın.................

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…